Pryma Voce   Aktualności   2007   2006    2005-2004   Dyskografia   FotoArchiwum

14 grudnia 2006

Grajmy Panu na harfie.
Grajmy Panu na cytrze.
Chwalmy śpiewem i tańcem
cuda te fantastyczne.

Grajmy Panu w niebiosach.
Grajmy Panu w dolinach.
Z jego światłem we włosach
każdy życie zaczyna.

Kolejny rok się kończy i znowu mamy sposobność wspólnego zaśpiewania i nacieszenia się ze wspólnych spotkań po latach. 20 grudnia 2006, o godzinie 18 w auli szkolnej odbędzie się długo wyczekiwana Biesiada Wigilijna. Można by powiedzieć, że znowu taka sama, - ale nie. Uczniowie z takim samym zapałem ćwiczą jak ich poprzednicy, kolędy też takie same-, ale inne, szkoda tylko, że w takim tempie przybywa nam lat. Utwory, których posłuchamy, to przeróżne historie, światy, postaci, zdarzenia. Ich odrębność zostanie wydobyta dzięki innym artystom, którzy przeglądać się będą jak się w lusterku przeszłości dawnych wykonawców. Nie zabraknie tak znanych kolęd i pieśni jak: "Bóg się rodzi" i "Przybieżeli do Betlejem" oraz "Grajmy Panu". Ostatni z wymienionych tytułów nie pozostawi publiczność obojętną. Do słów refrenu: "grajmy Panu na harfie, grajmy Panu na cytrze", może zrobi się naprawdę uroczo i serdecznie?

Dzięki ci, Panie, za ten świat.
Dzięki ci, Panie, za dzikich zwierząt śpiew.
Za twoją sprawą kwitnie kwiat
i rodzi się człowiek - pisklę i lew.

Spotkajmy się, serdecznie zapraszamy!
[...foto...] Barbara Piórkowska

"Wychowanie artystyczne" 18 grudnia 2006
18 grudnia 2006r. kolejna Konferencja odbyła się w III Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Świdnicy a jej tematem było "Wychowanie artystyczne" Nasz chór został poproszony o zaśpiewanie kilku pieśni. A że święta Bożego Narodzenia tuż, tuż i jak nakazuje polska tradycja zaśpiewaliśmy kolędy: Witaj gwiazdko, Przybieżeli do Betlejem, Dzisiaj w Betlejem i inne piękne utwory.

Program nauczania wg, którego pracujemy jest od lat ewaluowany tak, aby wobec zmieniających się wymogów szkolnych ( choćby skrócony o jeden rok czas nauki w liceum) ciągle zachowywać wysoki poziom nauczania śpiewu chóralnego. Młodzież już od pierwszych tygodni pobytu w szkole przechodzi intensywny, przyśpieszony program nauki emisji głosu, rozwija swoje umiejętności wokalne tak, aby jak najszybciej chór mógł spełniać swoje zadanie tzn. śpiewać z radością dla tych wszystkich, którzy tego oczekują.
Zaproszenie nas na Konferencję było tego znamienitym dowodem.

Uczestnicy Konferencji mogli też przez chwilę obejrzeć pracę w naszym studio nagrań - symbolicznie gdyż proces nagrywania pieśni jest znacznie dłuższy.
[...foto...] Barbara Piórkowska

Patriotyzm dzisiaj 15 grudnia 2006

Chór Pryma Voce zaśpiewał pieśni patriotyczne podczas Konferencji naukowej "Patriotyzm dzisiaj" pod patronatem

Ministra Edukacji Narodowej Romana Giertycha
Wojewody Dolnośląskiego Krzysztofa Grzelczyka
Marszałka Województwa Dolnośląskiego Andrzeja Łosia
Metropolity Wrocławskiego ks. Arcybiskupa Mariana Gołębiowskiego

Program konferencji obejmował wystąpienia Wojewody Dolnośląskiego, Dolnośląskiego Kuratora Oświaty, wręczenie nagród Ministra, po których chór zaśpiewał kilka pieśni nagrodzonych gromkimi oklaskami. Cała wyprawa do Wrocławia była dla chóru wyjątkowym przeżyciem, ponieważ koncert odbywał się w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich.
[...foto...] Barbara Piórkowska

Jest takie miejsce, jest taki kraj 13 listopada 2006
Święto Odzyskania Niepodległości - Najważniejsze polskie święto narodowe związane z odzyskaniem w 1918 roku - po 123 latach - niepodległości. W naszej szkole od lat jest to jedna z najważniejszych patriotycznych uroczystości. Wspólnie z polonistką Aleksandrą Kulak i nauczycielami muzyki: Zdzisławą Patałą, Teresą Pulsakowską-Daniel i Barbarą Piórkowską został stworzony program, który w treści i muzyce przedstawił uczniom liceum to, co każdy młody człowiek powinien zapamiętać z kart historii naszej Ojczyzny. Słowa, muzyka, film przedstawiający wydarzenia historyczne oraz scenografia Kamy Karst pozostawiły wśród wielu uczniów i nauczycieli niezapomniane wrażenie.
-BP-

MSZA W INTENCJI OJCZYZNY 11 listopada 2006

W Katedrze Świdnickiej odbyła się uroczysta msza w intencji Ojczyzny z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Msza była celebrowana przez Biskupa Świdnickiego J.E. Ks. Biskupa Ignacego Deca. Wśród wiernych znaleźli się również: Prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek, Starosta Powiatu Świdnickiego Jacek Wajs oraz przedstawiciele wszystkich ugrupowań społecznych i politycznych. Najważniejszymi gośćmi byli jednak kombatanci, których liczna grupa wraz ze swoimi sztandarami ze wzruszeniem brała udział we mszy. Po zakończonej mszy zaśpiewaliśmy kilka pieśni patriotycznych.

 • Rota
 • Legiony
 • Deszcz jesienny, solistka: Małgorzata Wilk
 • Piechota
 • Ułani, ułani, solistka Karolina Majewska
 • Białe róże, pieśń świdnickiego kompozytora Mieczysława Kozara-Słobódzkiego
 • Maki, solistka Aleksandra Skowronek
 • Miejcie nadzieję, solista Łukasz Grabicki, fortepian: Natalia Bodurka, skrzypce Roksana Kania
 • Boże coś Polskę
 • Wiązanka pieśni patriotycznych.
Pieśni w wykonaniu naszego chóru szczególnie podobały się żołnierzom. Przed mszą, w trakcie próby, jeden ze słuchaczy - kilkudziesięcioletni staruszek ze wzruszeniem stwierdził, że cieszy się, iż młodzież tak świetnie wygląda, ma taki repertuar i pięknie śpiewa. Nie zamierzał pozostawać do końca, ale po usłyszeniu jak chór śpiewa widziałam, że on i jego przyjaciele pozostali do końca uroczystości. Dziękuję również panu profesorowi B. Buczce i uczniom za pomoc w montażu i demontażu sprzętu nagłaśniającego, który był obsługiwany przez pana Kostka Dzamarę. Dla naszego chóru był to już drugi koncert, w ramach obchodów Święta Niepodległości. Uroczysty apel na terenie naszej szkoły odbędzie się w poniedziałek 13 listopada 2006 roku, serdecznie zapraszamy.
[...foto...] Barbara Piórkowska

Konkurs Historyczny 9 listopada 2006 r.

9 listopada 2006 w auli szkolnej odbył się VI Powiatowy Konkurs Historyczny "POLSKA ZNÓW WOLNA". Po zakończeniu części pisemnej organizatorzy konkursu: Stanisław Szelewa - dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania w Starostwie Powiatowym w Świdnicy oraz Marek Orłowski - Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Świebodzicach zaprosili uczestników konkursu, nauczycieli oraz zaproszonych gości do wysłuchania pieśni patriotycznych-związanych z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości - w wykonaniu naszego chóru "Pryma Voce". W programie koncertu znalazły się:

 • Hymn Państwowy
 • Rota
 • Legiony
 • O mój rozmarynie, solista: Mariusz Pączek
 • Przybyli ułani pod okienko
 • Deszcz jesienny, solistka: Małgorzata Wilk
 • Piechota
 • Kadrowa, soliści: Jacek Krysztofiak i Łukasz Synówka
 • Ułani, ułani, solistka Karolina Majewska
 • Białe róże, pieśń świdnickiego kompozytora Mieczysława Kozara-Słobódzkiego
 • Maki, solistka Aleksandra Skowronek
 • Miejcie nadzieję, solista Łukasz Grabicki, fortepian: Natalia Bodurka, skrzypce Roksana Kania
 • Boże coś Polskę
 • Wiązanka pieśni patriotycznych.
Dla naszego chóru był to pierwszy koncert, który zainaugurował uroczyste obchody Święta Niepodległości na terenie naszej szkoły, w mieście i powiecie świdnickim. Kolejny koncert już w sobotę, 11 listopada w Katedrze Świdnickiej. Program koncertu, aranżacje pieśni oraz przygotowanie chóru: Teresa Pulsakowska- Daniel, Zdzisława Patała i Barbara Piórkowska.. Z radością informujemy, że pierwsze miejsce w Konkursie Historycznym wywalczył członek naszego chóru Łukasz Synówka. Wszyscy składamy mu serdeczne gratulacje!

[...foto...] Barbara Piórkowska

Certyfikat dla Starostwa Powiatowego 24 października 2006 r.

W Urzędzie Stanu Cywilnego odbyła się dzisiaj ceremonia wręczenia urzędowi Starostwa Powiatowego w Świdnicy Certyfikatu Systemu Jakości PN-EN ISO 9001:2001. W uroczystości wzięli udział posłowie na sejm RP, radni Rady Powiatu w Świdnicy samorządowcy, dyrektorzy placówek oświatowych, kierownicy jednostek organizacyjnych, przedstawiciele służby zdrowia i bezpieczeństwa, media i pracownicy starostwa w Świdnicy. Zespół wokalno-instrumentalny "Scherzo" swoim krótkim koncertem urozmaicił to uroczyste dla naszego powiatu popołudnie. Starosta Jacek Wajs serdecznie podziękował młodzieży. W zespole udział wzięli: Karolina Nowak, Natalia Bodurka, Kasia Morańska, Jacek Krysztofiak, Łukasz Synówka, Robert Matlak, Roksana Kania i Marcin Malinowski. Po raz pierwszy zaprezentował się uczeń klas pierwszej Łukasz Grabicki, którego interpretacja piosenki "Konie Apokalipsy" wzbudziła duże uznanie wśród publiczności.

[...foto...] Barbara Piórkowska

Dom Nauczyciela w Świdnicy 16 października 2006

Z udziałem Starosty Świdnickiego Jacka Wajsa i Prezydenta Świdnicy Wojciecha Murdzka zasłużeni nauczyciele Świdnicy zrzeszeni w Związku Nauczycielstwa Polskiego otrzymali honorowe odznaki ZNP. Wyróżnienia wręczył prezes świdnickiego koła ZNP Jan Musiej. Odbyło się również pożegnanie nauczycieli, którzy z dniem 1 września przeszli na emeryturę. W programie artystycznym wystąpił zespół "Scherzo" z naszej szkoły. Karolina Nowak, Natalia Bodurka, Roksana Kania, Kasia Morańska, Marcin Malinowski, Robert Matlak, Łukasz Synówka oraz Jacek Krysztofiak zaśpiewali i zgrali cztery piosenki:

 • Tango,
 • Pozytywka,
 • Memory
 • Dezyderata.
Program bardzo się podobał, publiczność gorącymi oklaskami podziękowała młodzieży prosząc o bisowanie.

[...foto...] Barbara Piórkowska

Dzień Edukacji Narodowej 14 października 2006
Chórzyści "Prima Voce" włączyli się do uświetnienia tego święta, ciekawe czy obietnice zawarte w słowach piosenek się spełnią.

Wywiadówka właśnie była mówić nie chce się
Jaka to nie miła chwila w skórę bierze się
Pomyślałem sobie skrycie
Podumałem sam
marne będzie moje życie
żadnych nie mam szans
Będę wkuwać ciągi, wzory
gramatykę też
no bo wiedzy zasób spory
każdy musi mieć
Choć na razie jestem leniem
obiecuje że się zmienię
wezmę książki i usiądę
i nauczę się

Na ściągi patrzysz bez emocji
ciągle się martwisz co zrobić masz
pisałeś maczkiem do północy
a teraz nie wiesz gdzie je dać
Ściągnij to sam ściągnij to sam
Po co masz marnować cenny czas
Jeśli ściągi wszędzie masz
Gdy siedzisz w ławce w kącie klasy
Ręce się pocą i cały drżysz
Belfer do ciebie już podchodzi
Ty chowasz ściągę i nie masz nic
Naucz się sam naucz się sam
Nauczyciel oczy wszędzie ma
Lepiej zakuwać radzę wam

Jacek Krysztofiak zaśpiewał piękną piosnkę - Pozytywka z repertuaru "Piwnicy pod Baranami", akompaniowały na gitarach: Natalia Bodurka i Kasia Morańska oraz Robert Matlak na akordeonie, który również po raz pierwszy zagrał na keyboardzie "Roland"- jednym z dwóch instrumentów zakupionym do Studia Nagrań w naszej szkole.

B.P.

UROCZYSTA MSZA 3 kwietnia 2006
2 kwietnia 2006 roku tysiące osób na świdnickim rynku zgromadziła niedzielna Eucharystia , której przewodniczył Biskup Świdnicki, Ignacy Dec.
Ze wzruszeniem i powagą chór "Pryma Voce" wspólnie z innymi świdnickimi chórami wziął udział we mszy świętej przeżywając pierwszą rocznicę odejścia największego z Polaków. Pamięć o życiu i nauczaniu Naszego Biskupa Karola Wojtyły i naszego Papieża Jana Pawła II jest dla nas wciąż żywa i inspirująca. Jan Paweł II - Papież, pielgrzym, filozof... Człowiek... w pierwszą rocznicę Jego śmierci przypominamy sobie, jak wielką był osobistością i jak bardzo odmienił życie niejednego z nas, jak żył i wciąż żyje w naszych sercach.
O godz. 21.37 w Rynku zgasło światło, a w Świdnickiej Katedrze zabiły dzwony. Wieczorne czuwanie zakończyła "Barka", ulubiona pieśń zmarłego Papieża-Polaka.
[...foto... ] -BP-

DZIEŃ SYBIRAKA 5 lutego 2006
5 lutego 2006 roku w auli Domu Nauczyciela w Świdnicy chór "Pryma Voce" zainaugurował świdnickie obchody Dnia Sybiraka. 66 lat temu - 10 lutego 1940 roku po raz pierwszy odjechał pociąg z ludnością polską do sowietskich łagrów na Sybirze w Związku Radzieckim. Akcja ta oficjalnie nazywana przesiedleniem była największą zbrodnią ludzkości. w rocznicę 10 tego wydarzenia potomkowie "przesiedleńców" spotykają się raz w roku i przypominają o tych okrutnych wydarzeniach.
Była to niewątpliwie wspaniała lekcja historii dla naszych chórzystów, którzy na koncert -pomimo niedzieli- przyjechali dość licznie. Nie zabrakło przedstawicieli klasy III a, która już jest zwolniona z prób chóru z powodu zbliżającej się matury.
Koncert otworzył pan Zygmunt Zelek przewodniczący Zarządu Koła Sybiraków w Świdnicy, wniesiono sztandar koła i wysłuchaliśmy Hymnu Sybiraków. Pani prof. Teresa Daniel serdecznie powitała licznie zgromadzoną publiczność i zaprosiła do wysłuchania naszego programu.
Na koncert przygotowany został zestaw pieśni patriotycznych:
 • Rota
 • Piechota
 • Ułani, ułani
 • Maki
 • Jedzie, jedzie na kasztance
 • Łapiduchy
 • Przybyli ułani
 • O mój rozmarynie
 • Tam na błoniu
 • Rozkwitały pąki białych róż
 • Na Wawel
 • Kadrowa
 • Pieśń I Brygady -Legiony
Pieśni były śpiewane przez chór z akompaniamentem fortepianu, z wcześniej nagrany podkładem orkiestrowym oraz a capella. Solistami w tym koncercie byli: Monika Świderska, Aleksandra Skowronek, Marcin Malinowski, Tomasz Szmajda, Olimpia Kuzio, Tomasz Sieńkowski, Małgorzata Wilk, Sławomir Tabak i Łukasz Synówka.
Młodzież zaśpiewała pięknie i z dużym zaangażowaniem. Większości pieśni śpiewana była również przez sybiraków. Było to bardzo wzruszające przeżycie.
Na uroczystości przybyli również przedstawiciele władz świeckich i kościelnych. Przysłuchiwali się nam m.in.: Jego Eminencja Biskup Świdnicki Ks. Biskup Ignacy Dec, Ks. Infułat Kazimierz Jandziszak, Starosta Świdnicki Jacek Wajs, Wicestarosta Zygmunt Worsa, Prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek, Wójt Gminy Świdnica Teresa Mazurek, Przewodniczący Rady Miejskiej Michał Ossowski.
Po zaprezentowaniu programu chór został nagrodzony szczerymi oklaskami i pożegnał się z publicznością a dalsze uroczystości toczyły się już bez naszego udziału.
[...foto...] -Barbara Piórkowska-

[Aktualności] [2007] [2006] [2005 - 2004]