Pryma Voce   Aktualności   2007   2006    2005-2004   Dyskografia   FotoArchiwum
Biesiada Wigilijna 20 grudnia 2007

W auli III Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy zaproszeni goście w tym starosta Zygmunt Worsa, Stanisław Szelewa - dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania w Starostwie Powiatowym, dyrektorzy szkół świdnickich, rodzice, nauczyciele, uczniowie i absolwenci naszej szkoły wysłuchali Koncert Wigilijny "Cherubinowy posłaniec"

Wigilijną opowieść o "cherubinie wędrującym" na podstawie fragmentów poezji: Ernesta Brylla, Jana Twardowskiego, Borysa Pasternaka i Czesława Miłosza poprowadzili Ewa Grądkiewicz i Jakub Studnicki.

Chór " Pryma Voce "zaśpiewał kolędy: Z Narodzenia Pana, Witaj gwiazdko, Przystąpmy do szopy, Nad Betelem w ciemną noc, Cicha noc, Pójdźmy wszyscy do stajenki, A spis Bartek, Fragmenty Misa Criolla (mszy kreolskiej) - Ariela Ramíreza:Kyrie i Gloria, Grajmy Panu, Do szopy, Bóg się rodzi w wykonaniu chóru i absolwentów( w tym Katarzyny Morawskiej, która śpiewała w całym koncercie).

Życzenia świąteczne złożył dyrektor III LO w Świdnicy oraz starosta Zygmunt Worsa.
Na zakończenie koncertu w wykonaniu chóru usłyszeliśmy: "Za kolędę dziękujemy!"
Nad koncertem pracowali: z chórem "Pryma Voce" : Bogumiła Patała, Teresa Pulsakowska-Daniel, Barbara Piórkowska. Wyboru tekstów i opracowania literackiego dokonał Krzysztof Frączek, scenografia w wykonaniu Kamy Karst, Ryszarda Skórki, plakaty, zaproszenia, logistyka oraz zachęta w realizacji koncertu w osobie dyrektora szkoły Ryszarda Skórki, soliści chóru: Łukasz Grabicki, Małgorzata Wilk i Marcin Malinowski, Zdzisława Szkodzińska - mandolina.

To szczególny koncert dla młodzieży i dorosłych. Atmosfera szkoły, przyćmione światła, piękna muzyka i to, co najważniejsze - spotkania z bliskimi. Od kilku tygodni na forum Naszej - klasy trwały dyskusje nad spotkaniem się absolwentów właśnie w dniu biesiady wigilijnej. Tak właśnie było. Zjawiła się już dorosła młodzież, Kwiaty, drobne pamiątki dla wychowawców, wymiana informacji i to ciepło, które towarzyszy wieczerzy wigilijnej. Taki dzien. zdarza się tylko raz w roku. Chyba nie ma w okolicy drugiej szkoły, która miałaby taki regularny zjazd absolwentów. Pan dyrektor zadał nam pytanie: robimy koncert czy nie. Mogę tylko w swoim imieniu odpowiedzieć, że dopóki starczy mi sił to zawsze odpowiem: tak! Bogumiła Patała, Teresa Daniel zapewne też tak powiedzą. Przygotowanie koncertu to bardzo duży wysiłek, wiedzą o tym, Ci, którzy brali w nim udział, zapewne za rok znowu napiszę takie słowa: dziękuję wszystkim za pomoc!

"Świąt prawdziwie świątecznych, ciepłych w sercu, zimowych na zewnątrz jaśniejących pierwszą gwiazdką, co daje nadzieję na następny rok. Wszystkiego co DOBRE, WAŻNE I PIĘKNE..." - Renata Borek

to jedno z życzeń, które przysłała do mnie absolwentka Studium Nauczycielskiego latach 1986-1992, podpisuję się pod nimi całym sercem
[...foto...] Barbara Piórkowska

Konkurs Piosenki 27 listopada 2007

W Dolnośląskim Centrum Szkół Rolniczych odbył się VI Powiatowy Konkurs Piosenki Obcojęzycznej. Reprezentantem naszej szkoły był Marcin Malinowski z III a.

W konkursie zaśpiewali wokaliści, zespoły z wielu szkół naszego powiatu. Słyszeliśmy piosenki w językach: angielskim, francuskim, włoskim i niemieckim.

Marcin dostał pierwsza nagrodę za najlepsze, najbardziej profesjonalne wykonanie piosenki, a śpiewał w języku niemieckim.

Gratulacje dla Marcina !

[...foto...] Barbara Piórkowska

VII Powiatowy Konkurs Historyczny
"Polska znowu wolna"
16 listopada 2007

W piątek do południa aula szkolna gościła uczestników VII edycji Powiatowego Konkursu Historycznego "Polska znowu wolna". W trakcie konkursu Chór "Pryma Voce" ponownie przedstawił swój program "Pieśń...Czyn... Wspomnienie - to Polska" w opracowaniu Bogumiły Patały, Teresy Pulsakowskiej-Daniel, Barbary Piórkowskiej i Aleksandry Kulak.

Koncertu wysłuchali uczestnicy konkursu, nauczyciele historii z powiatu świdnickiego oraz zaproszeni goście między innymi: Starosta Powiatu Świdnickiego Zygmunt Worsa, pani poseł Anna Zalewska oraz Stanisław Szelewa Dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania w Starostwie Powiatowym w Świdnicy.

Tym akcentem obchody Święta Niepodległości w naszej szkole zostały zakończone. Nadchodzi czas zimy i chór zaczyna przygotowania do Biesiady Wigilijnej.

[...foto...] Barbara Piórkowska

27-28 października 2007

Uczeń klasy III e
z
III Liceum Ogólnokształcącego
w Świdnicy
pobił rekord Guinnesa!

Paweł Kotuliński występował przed kamerami świdnickiej telewizji kablowej
TELETOP
39 godzin, ( 40 jeśli dodamy zmianę czasu).

Paweł przeprowadził wywiady z kilkaset osobami. Wśród uczestników talk showu znaleźli się również uczniowie klas muzycznych: Łukasz Grabicki, Mateusz Puławski i Małgorzata Wilk. Opowiadali o znaczeniu muzyki w ich osobistym życiu, co poprzez kontakt z dźwiękami można osiągnąć dla kształtowania swojego charakteru i osobowości. Ponadto każdy z nich przedstawił krótki koncert. Duet Paweł Kotuliński i Łukasz Grabicki pięknie zaśpiewał piosenkę "Bezradność" do muzyki Grzegorza Filka- również ucznia klasy muzycznej.

BP

Carmen 24 października 2007 rok

Z przyjemnością informujemy, że grupa młodzieży z klas muzycznych (oraz chętni uczniowie z całej szkoły) kolejny raz wyjechała do Wrocławskiej Opery. Tym razem na wieczorny spektakl Georgesa Bizeta "Carmen". Inscenizacja i reżyseria - Adam Frontczak; scenografia - Paweł Dobrzycki; kostiumy - Małgorzata Słoniowska; choreografia - Bożena Klimczak; kierownictwo muzyczne - Tomasz Szreder. Premiera spektaklu odbyła się w niedzielę 13 maja 2007 roku. Adam Frontczak, przez lata etatowy asystent reżyserów spektakli Opery Wrocławskiej, postanowił efektownie zadebiutować także jako szef całości. Pomysłów miał mnóstwo. Dla przykładu - uwertury słuchamy przy podniesionej kurtynie, patrząc na tłum zgromadzony w fabryce papierosów, gdzie - jak w objazdowym kinie - wyświetlany jest film o korridzie. Trop wydaje się czytelny: będzie to opowieść o ludziach, którzy wiodą nudne, pracowite życie i marzą o święcie. Frontczak przez chwilę funduje porządny, realistyczny teatr. Nad sceną zawieszona symboliczna sylwetka wielkiego byka przenosi nas w świat magicznej muzyki Bizeta. Może ta krótkie wprowadzenie zachęci pozostałych uczniów do korzystania z oferty szkolnej jaką są comiesięczne wyjazdy na spektakle muzyczne.

Barbara Piórkowska

Czarodziejski Flet 26 września 2007

Uczniowie naszej szkoły a przede wszystkim członkowie chóru "Prima Voce" wyjechali do wrocławskiej opery na "Czarodziejski Flet", Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Opera powstała w 1791 roku z inspiracji Emanuela Schikanedera. Prapremiera odbyła się 30 września 1791 roku w Theater auf dem Wien (teatrze Schikanedera) w Wiedniu. Polska premiera miała miejsce w Warszawie, w 1793 roku. Czarodziejski Flet z czysto fantastycznej baśni przerodził się w opowieść kryjącą w sobie głębokie humanistyczne wartości i symbolikę wolnomularską (Mozart wraz z Schikanederem byli masonami i zasiadali w jednej loży). Czarodziejski Flet jest operą typowo niemiecką, przykładem singspielu. Opera opowiadająca o wielkich wartościach w sposób przystępny i zarazem baśniowy; zawiera jednocześnie liczne odniesienia do symboliki masońskiej (tajemnicza liczba trzy - trzech chłopców, trzy damy, trzech kapłanów, trzykrotna prezentacja tematu w uwerturze, trzykrotny odgłos trąb, trzy próby Tamina i Paminy). Wielu muzykologów, w tym znany powszechnie mozartolog, Alfred Einstein, jest zdania, że właśnie Czarodziejski Flet daje początek niemieckiej pieśni i operze romantycznej.

Tymi słowami w wielkim skrócie powitano uczniów w przepięknej, barokowej sali Opery Wrocławskiej. Było to wyjątkowe uwspółcześnione widowisko wg pomysłu Marka Weiss-Grzesińskiego pod kierownictwem muzycznym Tadeusza Zatheya. Wielu uczniów pierwszy raz oglądało operę w tak pięknym wnętrzu a muzyka Mozarta dopełniła wrażeń estetycznych, które na długo pozostaną w naszej pamięci.

Barbara Piórkowska


42 Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans 12 września 2007

W Świdnickim Kościele Pokoju młodzież klas muzycznych wysłuchała wyjątkowego koncertu. Wielkie święto melomanów: po ponad ćwierć wieku od pierwszej wizyty na Wratislavii Cantans do Wrocławia przyjechał jeden z najsłynniejszych dyrygentów naszych czasów: Sir John Eliot Gardiner.

Pod dyrekcją sir Gardinera The Monteverdi Choir i The English Baroque Soloists wykonali we wpisanym na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO drewnianym Kościele Pokoju w Świdnicy kantaty Bachów z tzw. Altbachisches Archiv, zebrane przez samego Jana Sebastiana. Koncert był emitowany przez TV Kultura oraz program II Polskiego Radia. Uczniowie podziękowali artystom, wręczyli piękne wiązanki kwiatów i mieli sposobność krótkich rozmów w języku angielskim.

Barbara Piórkowska

17 czerwca 2007

W niedzielę 17 czerwca 2007 roku w Katedrze Świdnickiej. Odbyła się uroczysta eucharystia pod przewodnictwem Jego eminencji kardynała Tarcisio Bertone. Ksiądz kard. Tarcisio Bertone - dnia 15 września 2006 przejął obowiązki Sekretarza Stanu Stolicy Apostolskiej, czyli został niejako "premierem" Watykanu i osobą "Nr 2" w dykasteriach watykańskich.

Ksiądz Kardynał odwiedził naszą diecezję i imieniu Benedykta XVI, aby umocnić nas na czas trwającej peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego, które to dzieło jest odpowiedzią na apel Jana Pawła II wystosowanego do nas podczas ostatniej pielgrzymki do Polski. Ta bardzo uroczysta msza zgromadziła dziesiątki dostojników kościelnych - m. inn. Arcybiskup Józef Kowalczyk Nuncjusz Apostolski w Polsce oraz władze świeckie z całego regionu.

Z radością informujemy, że nasz chór "Pryma Voce" wraz z innymi chórami dokonał pięknej oprawy muzycznej tego wydarzenia. Ponad dwu godzinna msza została wypełniona pięknym śpiewem, który słyszany był w całej Polsce, dlatego, że msza była transmitowana przez stacje radiowe i telewizyjne.

[...foto...] B.P.

Majowy weekend w Heppenheim 4-7 maja 2007

W dniach 04.05.07r. - 07.05.2007r. na zaproszenie powiatu Bergstraße starosta świdnicki p. Zygmunt Worsa oraz grupa wokalna uczniów naszej szkoły uczestniczyła w obchodach 5-lecia istnienia Towarzystwa Niemiecko - Polskiego.

Program muzyczny przygotowany przez uczniów: Marcin Malinowski, Małgorzata Wilk, Łukasz Grabicki, Grzegorz Filek, Aleksandra Skowronek, Roksana Kania pod kierunkiem Teresy Daniel i Bogumiły Patały został zaprezentowany na uroczystej inauguracji w sali posiedzeniowej Starostwa w Heppenheim.

Delegacja świdnicka uczestniczyła również w Mszy Św. "Katedrze Berstraße" na której uczniowie pięknie zaśpiewali polskie pieśni religijne otrzymując gorące brawa wiernych oraz podziękowania tamtejszego kapłana. Inne atrakcje pobytu w Heppenheim to:

  • wspólny obiad w "Winzerkeller"/ "Piwnica winiarzy"
  • polsko - niemiecki wieczór w restauracji hotelu "Goldener Engel"
  • wycieczka po mieście z przewodnikiem
  • wycieczka do Geologicznego Centrum "Felsenmeer"/ "Skaliste morze"
  • wycieczka do Heidelbergu

Nasza grupa muzyczna została bardzo mile przyjęta przez niemieckie władze samorządowe, a my mamy nadzieję, że współpraca Towarzystwa Niemiecko - Polskiego będzie kontynuowana.
[...foto...] Bogumiła Patała i Teresa Pulsakowska -Daniel

Czas na eliminacje wojewódzkie 18 kwietnia 2007

W środę, 18 kwietnia w Wałbrzyskim Ośrodku Kultury odbyły się eliminacje rejonowe Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Uczestnicy z powiatów dzierżoniowskiego, świdnickiego i wałbrzyskiego rywalizowali w trzech turniejach: recytatorskim, jednego aktora oraz poezji śpiewanej.

Z turnieju jednego aktora zakwalifikowali się Katarzyna Spytek (ZS nr IV Wałbrzych) oraz Tomasz Nycz (III, LO Świdnica), oboje zajęli równorzędne pierwsze miejsce.

Ponadto wyróżnienia zdobyli Łukasz Chwastyk, Daniel Drozdowski, Agnieszka Chlipała, Paulina Dziendziel, Adrian Szejka oraz Łukasz Grabicki, któremu akompaniował Grzegorz Filek.

Bardzo serdecznie gratulujemy naszym uczniom i życzymy powodzenia w dalszych konkursach.
[...foto...] BP

Wyprawa chóru do Włoch 2 kwietnia 2007


"Piętnastego marca spod szkolnego gmachu
Wyruszyła na wycieczkę grupa uczniaków
Droga do Włoch była w kilometry liczna
Lecz wypełniliśmy ją śpiewem, bośmy brać muzyczna!
W stolicy Austrii - Wiedniu zaczęło się nasze zwiedzanie,
Gdy w blasku księżyca wyszliśmy miastu na spotkanie.
Następnego ranka od bladego świtu
Płynęliśmy promem do Wenecji, niesieni przez fale błękitu.
Tam też obok Dożów pałacu,
Schronieni przed słońcem z Świętego Marka Placu
W Bazylice zaśpiewaliśmy Gaude Mater w podzięce,
Aby księdzu Proboszczowi zadrżało serce.
Z Wenecji w drodze do noclegu pierwszego
Udaliśmy się do Padwy- do Świętego Antoniego.
Następnym celem naszej długiej podróży
Był Rzym, a przy tym wypoczynek we Fiuggi.
Lecz zanim tam dotarliśmy, średniowieczne,
Niezwykłe miasto Asyż zwiedziliśmy.
Następnie wieczór i dzień kolejny powierzyliśmy Rzymowi
Choć zbyt mało by wydeptać wszystkie starożytne drogi.
Widzieliśmy różne "cuda": Watykan, Panteon i Plac Hiszpański
A w następnym dniu udaliśmy się na Anioł Pański.
W drodze powrotnej do Florencji trafiliśmy
I tam w strugach deszczu to miasto podziwialiśmy.
Nad ranem, po kilku dniach naznaczonych biegiem
Zobaczyliśmy Alpy pokryte białym, puszystym śniegiem.
Lecz wszystko, co dobre ma swój kres
Tak, więc nasz chór z powrotem w Polsce jest!"

Katarzyna Morańska

Kościół p.w. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski 14 stycznia 2007Kościół p.w. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski był miejscem, gdzie chór "Pryma Voce" wziął udział we mszy świętej celebrowanej przez Ks. Infułata Kazimierza Jandziszaka. W niedzielne, wietrzne południe spotkaliśmy się w jednym z najmłodszych wiekiem kościołów świdnickich. Współcześnie wybudowany, ogromny w swych rozmiarach kościół, który postawił dla nas duże, akustyczne wyzwanie. Podczas mszy chór śpiewał na "chórze", zakończyliśmy koncert przed głównym ołtarzem. Ksiądz Jandziszak serdecznie nam podziękował, zaprosił na pyszne ciasto mówiąc, że liczy na dalszą współpracę. Koncert kolęd w Kościele na Osiedlu Młodych był już ostatnim występem chóru, kończy się pierwszy semestr, trzeba poprawić oceny, odpocząć podczas ferii tak, aby z zapałem przygotowywać kolejny program, którym będziemy mogli się pochwalić się w następnym semestrze.
[...foto...] Barbara Piórkowska

Katedra św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy 11 stycznia 2007

Tum św. Wacława wystawiony z ciosu
Przez króla Bolesława Wielkiego, wspaniały
Świadek polskiej świetności, potęgi i chwały.
Najwyższą swoja wieżą uroczo połyska
A jak piękny z daleka, tak piękniejszy z bliska.

Taki romantyczny podziw wyraził w XIX wieku Bogusz Zygmunt Stęczyński, poeta, malarz i podróżnik poszukujący śladów polskości na Śląsku.
Katedra świdnicka jest to stary gotycki kościół, jeden z głównych zabytków Świdnicy. To duch wiary owocował w niezliczonych ofiarach i modlitwach. Tak powstała ogromna trójnawowa o siedmiu przęsłach bazylika, otoczona ośmioma kaplicami. Historyk ks. Hubert Jedin pisał w swej publikacji o fundacjach aż o 50 ołtarzach. Kult świętych stanowił, bowiem pod koniec średniowiecza nieodłączną część życia społecznego. Był wyrazem wielkiego pragnienia trwania i przezwyciężania własnej słabości. Odzwierciedlał siłę szukania doskonałości.
Ksiądz prałat Jan Bagiński od lat serdecznie wita nasz chór w murach tego wspaniałego kościoła. W czwartkowe popołudnie mieliśmy przyjemność zaśpiewania dla naszych wiernych słuchaczy. Programem koncertu były kolędy. Chór śpiewał pięknie, to wielka przyjemność szukać doskonałości w doskonałym wnętrzu.

[...foto...] Barbara Piórkowska

3 stycznia 2007

Pracowicie chór "Pryma Voce" zakończył rok 2006. Minęły święta Bożego Narodzenia, Nowy Rok 2007 już 3 stycznia rozpoczął się uroczystością w starostwie świdnickim. W znanej nam już Sali Narad Urzędu Stanu Cywilnego w Świdnicy spotkali się ze Starostą Zygmuntem Worsą pracownicy Starostwa, Urzędu Miasta w Świdnicy z Prezydentem Wojciechem Murdzkiem i przedstawiciele prawie wszystkich świdnickich zakładów pracy. Życzenia Noworoczne złożył również Bp Prof. dr hab. Ignacy Dec Biskup Świdnicki.
W trakcie uroczystości chór zaśpiewał kilka kolęd a Karolina Nowak i Łukasz Grabicki zaśpiewali piosenki z repertuaru Piwnicy pod Baranami. Program bardzo się podobał, dostaliśmy zaproszenie na koncerty kolędowe do kościoła NMP na Osiedlu Młodych i do świdnickiej Katedry. Zapraszamy wszystkich naszych fanów!
[...foto...] Barbara Piórkowska

[Aktualności] [2007] [2006] [2005 - 2004]