Pryma Voce    Kronika   Dyskografia   FotoArchiwum
Koncert Wigilijny LIVE 2012


 1. "Dzisiaj w Betlejem" - Chór PRYMA VOCE
 2. "Adeste Fideles" - Marcin Kluzek i Chór Pryma Voce
 3. "Idzie kolęda" - Martyna Baranowska i Chór Pryma Voce
 4. "Przystąpmy do szopy" - Chór PRYMA VOCE
 5. "Przybieżeli do Betlejem" - Chór Pryma Voce
 6. "Kolęda dla nieobecnych" - Martyna Baranowska, Kamila Barna i Chór PRYMA VOCE
 7. "Cicha noc" - Chór Pryma Voce
 8. "Lulajże Jezuniu" - Justyna Salamon i Chór Pryma Voce
 9. "Tryumfy króla niebieskiego" - Martyna Baranowska i Chór Pryma Voce
 10. "Oj, Maluśki, Maluśki" - Ryszard Skórka, Martyna Baranowska, Kamila Barna i Chór Pryma Voce
 11. "Do szopy hej pasterze" - Patrycja Mizerska i Chór Pryma Voce
 12. "Pójdźmy wszyscy do stajenki" - Chór Pryma Voce
 13. "Lulejże mi lulej" - Patrycja Mizerska, Kaja Bzdeń i Chór Pryma Voce
 14. "Amen" - Dawid Rybka, Patrycja Mizerska, Alicja Świerzko i Chór Pryma Voce
 15. "Ding Dong Merrily on High" - Chór Pryma Voce
 16. "Little Drummer Boy" - Remigiusz Zubek, Martyna Baranowska, Kamila Barna i Chór Pryma Voce
 17. "Chrońmy te chwile"Patrycja Mizerska, Ewelina Pawlik, Michał Ziemak i Chór PRYMA VOCE
 18. "Gdy się Chrystus rodzi" - Sylwia Gruba
 19. "Bóg się rodzi" - Chór PRYMA VOCE i absolwenci
 20. "Za kolędę dziękujemy" - Chór PRYMA VOCE

Koncert Wigilijny LIVE 2008No i w końcu doczekaliśmy się nowego projektu zrealizowanego w naszym studio nagrań. Ukazała się dzisiaj płyta z nagraniami szkolnego chóru "Pryma Voce"

17 grudnia 2008 w auli III Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Świdnicy odbył się Koncert Wigilijny " Idą święta" w wykonaniu chóru i solistów z klas muzycznych. Zanim wspomnę o realizacji płyty, chciałabym podzielić się moimi refleksjami, o autorkach tego wydarzenia. Panie profesor Bogumiła Patała i Teresa Pulsakowska-Daniel wykazują ogrom determinacji w prowadzeniu zajęć wokalnych, bez ich ciężkiej, systematycznej pracy nierealne byłoby zrealizowanie jakiegokolwiek koncertu i usłyszenie tylu pochwał. Jest też grupa uczniów, którzy będą wymienieni w grupie solistów, bez których wszystkie nasze programy nie byłyby tak gorąco oklaskiwane przez słuchaczy.

A teraz szczegóły. Płyta jest rejestracją fragmentów wigilijnego koncertu "Idą święta", który był wykonywany i jednocześnie zapisywany na kilku ścieżkach dźwiękowych.

Usłyszymy na płycie następujące utwory:

 1. "Gdy się Chrystus rodzi" - Łukasz Grabicki i Chór Pryma Voce
 2. "Aniołowie biali " - Ireneusz Lutz i Chór Pryma Voce
 3. "Przybieżeli do Betlejem " - Chór Pryma Voce
 4. "Nie było miejsca" - Mateusz Gancarczyk
 5. "Przystąpmy do szopy " - Chór Pryma Voce
 6. "Nad Betlejem " - absolwent Marcin Malinowski (WSD)
 7. "Witaj gwiazdko" - Marta Parcheta, Mariusz Pączek i Chór Pryma Voce
 8. "Cicha noc" - Chór Pryma Voce
 9. "Dzisiaj w Betlejem" - Ireneusz Lutz, Mateusz Jakubczak i Chór Pryma Voce
 10. "Pójdźmy wszyscy do stajenki" - Chór Pryma Voce
 11. "Tryumfy" - Monika Toporowska i Chór Pryma Voce
 12. "O niebo lepiej" - Mateusz Gancarczyk
 13. "Bóg się rodzi" - absolwenci i Chór Pryma Voce
 14. "Za kolędę dziękujemy" - absolwenci i Chór Pryma Voce
 15. BONUS TRACK
 16. "Powitanie"
 17. "Życzenia" - dyrektor III LO Ryszard Skórka
 18. "Zakończenie koncertu"

Na koniec kilka zdań na temat technicznej realizacji płyty. Od września 2008 roku uczniem I klasy o profilu muzyka z realizacją dźwięku jest Mateusz Gancarczyk. Ten utalentowany chłopak posiada bardzo duże umiejętności w niezwykle trudnej dziedzinie nagrywania, miksowania i masteringu, które tak potrzebne są w profesjonalnym studio nagrań. Praca nad naszymi nagraniami i płytami pozwoli Mu jeszcze bardziej rozwinąć swój talent tak, aby mógł w przyszłości spełnić się w niej zawodowo.

I jeszcze kilka słów o naszym dyrektorze, Ryszardzie Skórce, który będąc plastykiem i grafikiem komputerowym, dokończył nasze prace - stworzył projekt oraz wykonał piękną oprawę graficzną i własnym nakładem wydał kilkadziesiąt egzemplarzy płyt CD.

Życzę wszystkim przyjemnych wrażeń przy słuchaniu naszej płyty!

Barbara Piórkowska

9 grudnia 2008
CANTUS
 1. Chrońmy te chwile
 2. Znak pokoju
 3. Zimowa piosenka

Tytuł piosenki "Chrońmy te chwile" przywołał w mojej pamięci wspomnienia nie tylko o pięknych utworach wykonywanych w Wigilię Bożego Narodzenia, ale przede wszystkim przywołał obraz wielu uczniów naszej szkoły, których połączyła pasja śpiewania. Tradycje muzyczne III Liceum sięgają dziesiątek lat, wiele pięknych piosenek, wielu nieprzeciętnie uzdolnionych uczniów dawno już opuściło szkolne mury. Będziemy starali się o Nich nie zapomnieć.

Prezentujemy dzisiaj płytę z archiwalnymi nagraniami. W latach 2000-2004 trzy dziewczyny: Kamila Klonowska, Ela Rojek, Emilka Nowak oraz Krzysiek Łapko zaczęli wspólnie muzykować. Piękny, harmonijnie brzmiący śpiew oraz akompaniament fortepianowy pozwolił im zademonstrować swoje umiejętności w zespole, który wspólnie nazwali CANTUS.

Wielokrotnie reprezentowali naszą szkołę. W 2003 roku odbył się ogólnopolski konkurs pod patronatem marszałka Sejmu RP Józefa Oleksego organizowany przez redakcję "Super Expressu" i Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu. Szczególnym wyróżnieniem dla zespołu było zaprezentowanie swojego repertuaru podczas warszawskiej gali z okazji przyznania III Liceum Ogólnokształcące im. M. Skłodowskiej-Curie w Świdnicy tytułu "Super Szkoła 2003"

-Barbara Piórkowska-


Scherzo
Zespół Wokalno-Instrumentalny
 1. Tango
 2. Pozytywka
 3. Draby
 4. Freiheit
 5. Miejcie nadzieję
 6. Memory
 7. Lekcja historii klasycznej
 8. Dezyderata
Wykonawca: Zespół Wokalno-Instrumentalny " Scherzo"

Absolwenci:
Natalia Biedka: fortepian, gitara, instrumenty perkusyjne, wokal ( 1,2,3,5,6,7, 8)
Katarzyna Morańska: fortepian, gitara, instrumenty perkusyjne, wokal ( 1,2,3,6,7,8)
Karolina Nowak: wokal (1,8)
Łukasz Synówka: wokal (1,3,6,7,8)
Jacek Krysztofiak: wokal (1,2,3,6,7,8)
Robert Matlak: akordeon, gitara (1,2,4,5,6,7,8 )

Gościnnie
Roksana Kania klasa II: skrzypce, wokal (1,5, 6, 8)
Marcin Malinowski klasa II: fortepian, wokal ( 1,4,6)
Małgorzata Wilk klasa II: wokal (4)
Łukasz Grabicki klasa I: wokal ( 5)

Płyta, na której prezentuje swoje nagrania Zespół Wokalno - Instrumentalny "Scherzo" jest wynikiem współpracy młodzieży i nauczycieli muzyki w III Liceum Ogólnokształcącym w Świdnicy. Każda z osób, które prezentuje się na płycie jest uczniem w klasie muzycznej. Przez okres nauki w szkole przechodziła intensywny trening wokalny i instrumentalny podczas lekcji muzyki i w czasie prób chóru "Pryma Voce". Od wielu lat zajmują się tym kształceniem Bogumiła Patała, Teresa Pulsakowska-Daniel i Barbara Piórkowska.

Spośród wielu piosenek, które przez okres trzech lat były wykonywane na różnego rodzaju uroczystościach dokonano nagrań tych utworów, które prezentują szeroki wachlarz możliwości młodych artystów. Każda piosenka oraz ich kolejność ma swoje znaczenie. Tango - autorska kompozycja N. Biedki, B. Piórkowskiej ( muzyka) i K. Morańskiej ( tekst) zapoczątkowała współpracę w zespole, potem szukano pięknych, aktorskich pieśni z repertuaru "Piwnicy pod Baranami" ( Pozytywka, Miejcie nadzieję, Dezyderata), popowo- patriotycznych piosenek w językach angielskim i niemieckim ( Memory, Freiheit), satyryczna piosenka Draby była śpiewana przez Kabaret Starszych Panów. Młodzież zakochała się w piosenkach Jacka Kaczmarskiego stąd - Lekcja Historii klasycznej.

Jest to pierwsza całkowicie samodzielna produkcja Studia Nagrań, które od roku działa w naszej szkole. Płyta żartobliwie powinna się nazywać "Sami". Sami śpiewamy i akompaniujemy, sami dokonujemy nowej aranżacji wartościowych utworów i sami produkujemy nagrania.

Planujemy, aby zawsze pod koniec roku szkolnego wydać kolejną płytę z dorobkiem artystycznym młodzieży, która kończy naukę i przygodę z piosenką w naszym rozśpiewanym Liceum.

Barbara Piórkowska

"Jezioro marzeń" - PAULINA KONDZIOR
 1. Jezioro marzeń
 2. Nothing Compares 2U
 3. Zombie

"Jezioro marzeń" - PAULINA KONDZIOR
Jezioro marzeń

"W BLASKU CHOINKI"

Boże Narodzenie po polsku zwane Godami, to jedno z najpiękniejszych świąt chrześcijańskich, a dzień wigilii jest dniem oczekiwania, bardzo radosnym i uroczystym.

Rok w rok od ponad dziesięciu lat, pod koniec grudnia aula szkolna przeżywa istne oblężenie. W murach III Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej - Curie w Świdnicy chór "Pryma Voce" śpiewa kolędy. Owe wieczory kolęd są niepowtarzalnym wydarzeniem w naszym mieście. Wśród zaproszonych gości znajdują się nauczyciele, absolwenci szkoły, rodzice uczniów, a także przedstawiciele świdnickiej elity. Niezwykły nastrój towarzyszący przygotowaniom sprawia, że autorzy tego wydarzenia odczuwają potrzebę bycia bliżej siebie. Każdy taki koncert nie tylko budzi wiele emocji i wzruszeń, ale także skłania do głębszych refleksji i chwili zadumy.

Wyobraźcie sobie dużą salę po brzegi wypełnioną słuchaczami, chór na tle niebieskiego ekranu nieba ze srebrzystymi gwiazdkami i aniołkami. "Pryma Voce" w pełnym składzie, blisko setka młodzieży, Z prawej strony choinka z migocącymi światełkami, na stolikach zielone stroiki ze świecami i napis "Przekażmy sobie znak pokoju" - to jeden z pomysłów scenograficznych Ryszarda Skórki i nauczycieli plastyki Mariana Dudka i Aldony Staroń.

Bratnią duszą chóru, managerem, twórcą sukcesów chóru jest właśnie dyrektor liceum Ryszard Skórka. Mimo wielu obowiązków zawsze znajduje czas, aby choć na chwilę zagościć na próbach i miłym słowem zmobilizować wszystkich do większego wysiłku. Wielokrotnie śpiewał wspólnie z chórem podczas biesiad wigilijnych. Za jego przykładem do koncertów włączyli się wszyscy nauczyciele i pracownicy liceum, tak jak to się stało w 2000 roku w czasie koncertu "Nim nadejdzie święta noc".

Jednym z niezapomnianych wieczorów kolędowych był koncert "Jak dojść do szczęścia, którędy? Ulicą tkliwej kolędy", który odbył się w 1998 roku w barokowym wnętrzu Kościoła Pokoju w Świdnicy. Uczniowie przywitali słuchaczy mówiąc m.in., że "kolędują, aby serca nasze stały się jeszcze bardziej czułe na wszystko, co się wokół nas dzieje". Od wielu lat oprawą literacką koncertów chóru zajmują się najlepsi poloniści liceum i wicedyrektor szkoły Elżbieta Dawidowicz.

Kolędy, polskie w szczególności wszystkim tym, którzy są na różnych drogach, czy prostych czy bardzo skomplikowanych, przynoszą otuchę dodają sił na powrót, na radość, zachęcają do znalezienia w sobie tego miejsca, gdzie pięknie brzmią słowa "Cicha noc święta noc..." Warto tego szukać! Koncert "Gdzie jest nasze Betlejem" zaczarował słuchaczy bazyliki świdnickiej. Na zaproszenie księdza prałata Jana Bagińskiego - wielkiego przyjaciela chórzystów- w styczniu każdego roku koncerty wigilijne są powtarzane w murach tego najpiękniejszego w Świdnicy kościoła.

Wspólne przebywanie w niepowtarzalnej atmosferze serdeczności i radości, jaką niosą kolędy i pieśni świąteczne niesłychanie zbliżyły chórzystów do nauczycieli muzyki w III LO: Teresy Pulsakowskiej - Daniel, Zdzisławy Patały i Barbary Piórkowskiej, które od powstania liceum prowadzą chór "Pryma Voce". Repertuar chóru obejmuje pieśni patriotyczne i ludowe, utwory wielogłosowe kompozytorów dawnych i współczesnych. Obok utworów J.S. Bacha, W A. Mozarta, A. Brucknera chór wykonuje pieśni współczesnych kompozytorów polskich: J. Świdra, A. Koszewskiego, T. Szeligowskiego. Bardzo ważnym elementem w życiu chóru był niewątpliwie występ w Krzyżowej podczas wizyty byłego kanclerza Niemiec Helmuta Kohla i premiera Jerzego Buzka oraz wspólny koncert ze światowej sławy tenorem Wiesławem Ochmanem.

Obok najszlachetniejszej formy "piosenkowania", jaką niosą kolędy, celem pracy nauczycieli jest wychowanie młodzieży oraz poznanie radości tworzenia i przeżywania piękna "ku radości ludziom". Jednakże kolędy wprowadzają specyficzny klimat. Można powiedzieć, że są ponad podziałami, bo nie ważne jest, jakiej codziennie słuchasz muzyki - kolęd chętnie posłucha każdy.

-Barbara Piórkowska-

"W BLASKU CHOINKI"
pierwsza płyta chóru Pryma Voce
 1. Pokłon Jezusowi
 2. Serca ludzkie się radują
 3. A spis Bartek
 4. Dzisiaj w Betlejem
 5. Przebaczenie
 6. Za gwiazdą
 7. Magnum nomen
 8. Przystąpmy do szopy
 9. Hej, w Dzień Narodzenia
 10. Oczyszczenie
 11. Hola, hola pasterze z pola
 12. Dzieciak w aureoli
 13. Gdy śliczna panna
 14. W Dzień Bożego Narodzenia
 15. Cicha noc
 16. Witaj gwiazdko
 17. W żlobie leży
 18. Wśród nocnej ciszy
 19. Wigilia
 20. Gdy się Chrystus rodzi