Piłka Siatkowa Plażowa 16 czerwca 2014

W dniu 13.06.2014 odbył się turniej o Mistrzostwo Strefy Wałbrzyskiej w piłce siatkowej plażowej chłopców.

Nasi siatkarze w składzie R. Zubek, G. Głowacki i S. Matyszczyk { R } zajęli po bardzo dobrej grze 4 miejsce.

Przegrana po bardzo wyrównanej grze w ti breaku { 2: 1 } z pózniejszymi zwycięzcami turnieju drużyną z Kłodzka stworzyła niekorzystny układ kolejnych gier.Nasi zawodnicy zmuszeni byli grać 3 mecze z rzędu odpoczywając między nimi tylko po kilka minut. Sytuacja ta niekorzystnie wpłynęła na dyspozycję naszych chłopaków.

Mimo to powinniśmy być bardzo zadowoleni z wyniku. Opiekunem sportowym drużyny był B.Buczko

[...foto...]

Piłka Siatkowa Plażowa 12 czerwca 2014

W dniu 9.05.2015 na obiekrtach OSiR w Świdnicy odbył się turniej Mistrzostwv Powiatu w Piłce Siatkowej Plażowej. Upalna pogoda i duża ilośc meczy stwarzała wyjątkowo trudne warunki gry.

Nasi reprezentanci w składzie : Remigiusz Zubek , Gracjan Głowacki i Sebastian Matyszczyk { Rez.} wywalczyli doskonałe II miejsce przegrywając minimalnie po świetnej grze w finale { 21:23 }z reprezentantami I Lo w Świdnicy. Naszym zawodnikom udało się uzyskać kwalifikacje do Finału Strefy Wałbrzyskiej, który odbędzie się w najbliższy piątek. Opiekunem sportowym drużyny jest Bogusław Buczko.

[...foto...]

Ogólnopolski Konkurs Ekologiczny „Eko – Planeta” 10 czerwca 2014

Komitet Organizacyjny Ogólnopolskiego Konkursu Ekologicznego „Eko – Planeta” ogłosił wyniki tegorocznej, IX edycji Konkursu.

Wyróżniono prace indywidualne następujących uczniów III Liceum Ogólnokształcącego:
 • Karolina Płusa kl. IIc
 • Patrycja Grochowina kl. Ib
 • Żaneta Szymczak kl. Ia
 • Klaudia Karpińska kl. IId
 • Dawid Korab kl. Ib
Gratulacje

nasTrójka 7 czerwca 2014
[...foto...]

Szczęśliwa Trójka dla dyrektora Trójki 3 czerwca 2014

Dziękuję za głosy w plebiscycie na najlepszego dyrektora aglomeracji wałbrzyskiej i zapraszam na nasTrójkę

Oto wyniki plebiscytu:
http://walbrzych.naszemiasto.pl/artykul/najlepszy-dyrektor-2014


Krzysztof Frączek

Dolnośląskie Zawody Ratownictwa Medycznego w III LO 3 czerwca 2014

Jako liceum prowadzące klasy przyrodnicze z ratownictwem medycznym, byliśmy gospodarzami XXII Dolnośląskich Okręgowych Zawodów Pierwszej Pomocy PCK. Było to możliwe dzięki zaangażowaniu wieloletniej działaczki PCK, a na co dzień naszej nauczycielki edukacji dla bezpieczeństwa i geografii, pani Marioli Makarskiej-Janickiej.

Oprócz rywalizacji drużyn, które zakwalifikowały się do etapu wojewódzkiego (naszej zabrakło naprawdę niewiele), odbył się także pokaz udzielania pierwszej pomocy na poziomie KPP przeprowadzony przez ratowników z Wrocławia. Rywalizacja okazała się zatem świetną lekcją udzielania pierwszej pomocy, także dla uczniów Trójki, którzy mocno zaangażowali się w przygotowania.

Więcej na naszej stronie internetowej i tutaj:http://ws-24.pl/wiadomosci-24/1-wiadomosci24/16414-pomagaj-po-mistrzowsku-foto

MIM o CHODEM: taaaaki gest :) 2 czerwca 2014

Wrocławski Teatr Pantomimy to kolejny partner Trójki, który od września 2014r. wzbogaci ofertę edukacyjną Naszego Liceum przy Kościelnej 32 (będą kolejne warsztaty, spotkania i spektakle - specjalnie z myślą o uczniach III LO).

Z listu intencyjnego: "Wrocławski Teatr Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego, chcąc wesprzeć ofertę dydaktyczno-kulturalną skierowaną do uczniów klas teatralnych III Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Świdnicy, wyraża chęć i gotowość współpracy z ww. szkołą w roku szkolnym 2014/2015. Po zapoznaniu się z Państwa dokonaniami w dziedzinie edukacji kulturalnej młodzieży – niezwykle ciekawe i zróżnicowane działania – chcielibyśmy podjąć współpracę z Państwa szkołą i zaznajomić Państwa uczniów z estetyką różnych form ruchu".

Koordynatorką projektu jest prof. Anna Wojtek-Morawska

pantomima
http://www.pantomima.wroc.pl/


Lekcja wf na siłowni 2 czerwca 2014
Dnia 26.05.2014 klasa Ib { chłopcy}uczestniczyła w zajęciach w ramach lekcji wf na siłowni " Koloseum" w Świdnicy.

Zajęcia w formie treningu obwodowego prowadził i organizował Bogusław Buczko. Uczniowie korzystali z wielu urządzeń i przyborów będących na wyposażeniu siłowni nieodpłatnie.

Planuje się kolejne treningi w tym klubie. Najbliższy będzie miał charakter treningu typu " cross - fit".

Była to atrakcyjna forma urozmaicenia zajęć lekcyjnych co potwierdzają uczniowie wyrażając chęć uczestnictwa w kolejnych treningach w "Koloseum".


[...foto...] B.Buczko.

Obóz sportowy w „Lido di Spina” 27 maja 2014

W dniach od 09.05 do 18.05.2014r. odbyła się szkolna wycieczka do Włoch. Wzięli w niej udział uczniowie III LO w Świdnicy wraz z opiekunami – p.p. Beatą Głowacką, p.p. Agnieszką Guziak oraz p.p. Małgorzatą Klimas.

Mieszkaliśmy w urokliwej miejscowości leżącej nad morzem Adriatyckim -Lido di Spina. Obóz miał charakter sportowy, co za tym idzie, nie obeszło się bez codziennego treningu. Po rytuale, jakim był poranny bieg po plaży, udawaliśmy się do miasta, by poznać jego zakątki. Wieczory spędzaliśmy równie aktywnie jak poranki. Oprócz rywalizacji podczas meczy piłki siatkowej mieliśmy okazję zintegrować się, układając choreografię do piosenki „Serca rytm”.

Odwiedziliśmy sąsiednią miejscowość Comacchio, by zobaczyć katedrę oraz piękny rynek, z którego słynie to miasteczko. Jest to tak zwana mała Wenecja. Nie czulibyśmy się spełnieni, gdybyśmy w drodze powrotnej nie wstąpili do owej słynnej Wenecji. Przypłynęliśmy tam najpopularniejszym środkiem lokomocji, jakim jest vaporetto (tramwaj wodny). Zwiedziliśmy m. in. Plac św. Marka, wieżę zegarową, Bazylikę Santa Maria della Salute oraz dzwonnicę św. Marka.

Wróciliśmy zauroczeni klimatem słonecznej Italii z nadzieją, że jeszcze kiedyś się tam zjawimy!

[...foto...]

Medalowa kolekcja Jurka Brzostowskiego!! 15 maja 2014

Skan_006Nie tak dawno pisałam o Brązowym Medalu Mistrzostw Europy a już nowa kolekcja pojawiła się w prywatnych zbiorach naszego ucznia. Na IV Mistrzostwach Polski Polskiego Zrzeszenia Taekwondo ITF, które odbyły się pod koniec kwietnia 2014 roku w Oleśnicy Jerzy Brzostowski zdobył złoto w technikach specjalnych, złoto walki semi contact, złoto walki light contact oraz brąz w układach tradycyjnych. Bardzo nas ten fakt cieszy i serdecznie gratulujemy Jurkowi!!

Kolekcja medali naszego taekwondzisty rośnie z dnia na dzień, już pogubiłam się w ilości jego zwycięstw i dlatego poproszę Go o spis wszystkich zawodów, w których uczestniczył i otrzymał mistrzowskie tytuły będąc uczniem III Liceum. Sądzę, że lista jest imponująca i zajmie więcej miejsca niż zwykły dla czytelników news. Jednakże wiem, ze z tymi krótkimi słowami związana jest heroiczna praca, systematyczność oraz poczucie spełniania wszystkich obowiązków. Trudno być doskonałym sportowcem i jednocześnie uczniem liceum. Ale naszemu Jurkowi udaje się powiązać te dwie różne dziedziny życia albowiem ma w swoim życiu wytyczony cel, do którego śmiało zdąża. I to jest właśnie powód, dlaczego śledzę karierę sportową Jurka. Marzy mi się, aby każdy z uczniów naszej szkoły podążał w kierunku swojego prywatnego celu, niekoniecznie sportowego gdyż do tego służy liceum. To szkoła, w której młodzi ludzie szukają swojej drogi na przyszłość, która nie musi być związana z pracą przy kasie w Tesco. A III Liceum Ogólnokształcące sprzyja talentom, pomaga je rozwijać i kształtować osobowość każdego młodego człowieka.


Barbara Piórkowska

XXII Rejonowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża 7 maja 2014

XXII Rejonowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża odbyły się dnia 29 kwietnia 2014 roku na terenie OSIR-u. Wzięło w nich udział 11 5-osobowych zespołów ze szkół ponadgimnazjalnych, w tym 2 z III LO w Świdnicy (klasa II c i klasa I a).

O 10:05 rozpoczynają się mistrzostwa , pogoda wyjątkowo sprzyja. Występuje 5 stacji urazowych i jedna testowa. Uczestnicy szybko i sprawnie zajmują się udzielaniem pomocy. Podczas gdy 6 grup pracuje , pozostałe 5 znajduję się w punktach wyczekiwania. W projekcie wzięło udział dziesięciu pozorantów , dwanaście osób rozprowadzających , które opiekowały się grupami uczestników oraz pięciu gońców ,którzy dostarczali od sędziów oceny z pojedynczych stacji . Scenariusze poszczególnych stacji obejmowały m. in. wybuch butli z gazem, libacje alkoholową czy wypadek samochodowy. Wśród ofiar znajdowali się poszkodowani ze zróżnicowanymi urazami np. ciałem obcym w oku , z urazem kręgosłupa, zatruciem lub ugryzieniem przez dzikie zwierzę. Jednakże udzielający pomocy musieli sprostać nie tylko pomocy fizycznej ale i psychicznej. Należało uspokoić rozhisteryzowanych oraz rozwścieczonych pozorantów utrudniających pierwszą pomoc , co nie było łatwe ,ponieważ osoby te mocno wczuły się w swoje role.

Pomocy w organizacji udzielili uczniowie naszej szkoły z klasy 1B o profilu przyrodniczym, wolontariusze PCK, jako sędziowie sprawdzili się : Policealne Studium Medyczne , Społeczni Instruktorzy Młodzieżowi ( SIM) ,pracownicy Powiatowego Pogotowia Ratunkowego w Świdnicy oraz po raz pierwszy przedstawiciele świdnickich służb : Straż Pożarna , Straż Miejska , Policja.

Sędzią głównym mistrzostw była P. Natalia Gielerska – ratownik medyczny, absolwentka III LO.

Celem zawodów jest rozszerzenie i wykorzystanie w praktyce wiedzy młodzieży oraz nabywanie zdolności pomocy w stresie i trudnych warunkach, miejmy nadzieję, że młodzież biorąca w nich udział opanowała tą zdolność i bez wahania pomoże drugiemu człowiekowi , gorący zapraszamy do udziału w mistrzostwach.

A oto wyniki ciężkiej pracy uczestników (max ilość punktów – 460):

 • I - II LO ( 404,5 punktów )
 • II - III LO zespół A ( 372,5 punktów )
 • III - Zespół Szkół Ekonomicznych ( 360 punktów )
 • VI - Zespół Szkół Centrum Kształcenia Ogrodniczego w Mokrzeszowie
 • VII - Zespół Szkół Hotelarsko- Turystycznych
 • VIII - Zespół Szkół nr 1 w Świdnicy
 • IX - Zespół Szkół w Strzegomiu
 • X - III LO zespół B
 • XI - Zespół Szkół nr 3 w Świdnicy

Zespół II LO będzie reprezentował świdnicki Oddział Rejonowy PCK 31 mają na Okręgowych Mistrzostwa .

Wszystkim zawodnikom serdecznie gratulujemy zwłaszcza zespołom z naszego LO oraz życzymy powodzenia w następnych mistrzostwach.
[...foto...]

Trójkowa biblioteka w nowym świetle 7 maja 2014
Prezes LG Innotek Poland Sp. z o.o. Poland - Jin Soo Kim oraz Dyrektor firmy - Pani Marta Górniak to nasi specjalni goście. Dzięki ich wsparciu w bibliotece III LO zainstalowano oświetlenie ledowe oraz wzbogaciliśmy się o cenne wyposażenie Powstał przytulny kącik czytelniczy, uczniowie mogą siedzieć w wygodnych fotelach, a książki i płyty znalazły dla siebie miejsce na przestronnych regałach. Biblioteka nabrała zatem nowego blasku. Cieszymy się tym bardziej, że to dopiero początek współpracy, co zgodnie podkreśło kierownictwo LG. Prezes firmy był pod szczególnym wrażeniem artystycznego charakteru III LO, oglądał prace uczniów, a na pamiątkę wizyty otrzymał płytę chóru Pryma Voce, zapewniając, że z przyjemnością przyjedzie, aby posłuchać koncertu na żywo. Co ciekawe, zauważył, że ludzie obdarzeni talentem i kreatywni są na rynku pracy poszukiwanymi przez LG pracownikami.
[...foto...]

„Kulturowy pomost” III LO- Wyższa Szkoła Filologiczna we Wrocławiu 30 kwietnia 2014

14 kwietnia 2014r.we Wrocławiu odbyło się zainicjowane przez panią profesor Agnieszkę Guziak spotkanie z przedstawicielami Wyższej Szkoły Filologicznej. Owocem przeprowadzonych rozmów ma być ciekawie zapowiadająca się współpraca między szkołami. Już niedługo uczniowie naszego liceum będą mogli skorzystać z bogatej oferty wrocławskiej uczelni. Przed nami warsztaty językowo – kulturowe w siedzibie WSF w ramach Europejskiego Dnia Języków, seminarium śląskie organizowane we współpracy z niemieckim stowarzyszeniem kulturalno – edukacyjnym Haus Schlesien. Uczelnia obejmie także patronatem podejmowane w III LO działania; możemy spodziewać się interesujących zajęć i wykładów w czasie corocznych Dni Patronki oraz Kalejdoskopu Cooltury. Na razie każdy uczeń zainteresowany językiem niemieckim i kulturą naszych sąsiadów może skorzystać z udostępnionych materiałów e-learningowych. Zapraszamy wszystkich chętnych.Ostatni dzwonek 29 kwietnia 2014

Wszystko, co dobre, szybko się kończy… Klasy trzecie musiały pożegnać się z III LO.

Ich przygoda w naszej szkole dobiegła końca. W piątek, 25 kwietnia odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2013/2014 klas trzecich. Podczas uroczystości obecny poczet sztandarowy przekazał symbolicznie sztandar kolegom z klas młodszych. Dyrektor szkoły Krzysztof Frączek osobiście rozdał świadectwa najlepszym uczniom oraz specjalne podziękowania i nagrody dla wszystkich tych, którzy w różny sposób przyczynili się do godnego reprezentowania naszego liceum. Całość urozmaiciły występy wokalne uczennic z 3A Patrycji Mizerskiej oraz Kai Bzdeń. Po wyróżnieniu uczniów za ich osiągnięcia, obecni i odchodzący już przedstawiciele Samorządu Szkolnego wygłosili krótkie przemówienia. Zwieńczeniem trzech lat nauki był uroczysty ostatni dzwonek, który rozbrzmiał wprost z rąk dyrektora. Po oficjalnej części uczniowie udali się wraz z wychowawcami do swoich klas, gdzie zostały rozdane świadectwa ukończenia szkoły. Oprócz tego maturzyści dostali upominki w postaci czarnego długopisu, który idealnie przyda im się na maturze oraz breloczki do kluczy, przypominające III LO. Dodatkowo każda z klas maturalnych dostała tort a na nim zdjęcie klasy. Tym słodkim i bardzo miłym akcentem maturzyści i już absolwenci pożegnali się ze szkołą… Teraz przed nimi egzamin dojrzałości, czyli matura, która ostatecznie zakończy ten rok szkolny. Dziękujemy wszystkim za spędzone wspólnie lata i życzymy połamania piór na maturze!!

[...foto...]

Drodzy Abiturienci 25 kwietnia 2014
 

Ostatni dzwonek… Koniec szkoły… ten wyczekiwany… radośnie witany, to tak naprawdę początek (jak zgodnie mówią i Szymborska, i… Różewicz). Przed wami nowy rozdział i… pierwszy na tej drodze maturalny egzamin. A będzie ich wiele i o wiele trudniejszych niż ten pierwszy. Warto je zdać, dla siebie… Bądźcie zatem wierni tej wierności sobie i… pamiętajcie…

…bo pamięć jakoś nas określa, choć budujemy różne światy - czasem zwykłe w niezwykłości swej codziennej, to dobrze, że pamiętamy, skąd to wszystko... wtedy łatwiej zadać pytania: po co?... A one trzymają Nas w nadziei, że to, co robimy, ma sens "dopokąd idziemy". Wracajcie zatem myślami do Trójki, przypominajcie chwile, które Was kształtowały – ta umiejętność powrotu jest dla człowieka zbawienna, służy refleksji, implikuje proces twórczy… wspomaga poczucie własnej wartości.

Rodzice przygotowali dla Was ciekawy prezent… niezwykle symboliczny… długopisy z mottem Ralpha Waldo Emmersona: „To, co za nami, i to, co przed nami, niewiele znaczy w porównaniu z tym, co tkwi w nas”. Wnosimy w życie niezwykły wkład, zapisujemy treścią kartki – nie tylko swoich wrażeń i oczekiwań. Nie jesteśmy sami, nie żyjemy przecież tylko dla siebie. Powinniśmy zatem dbać, aby wiedzieć, kim się jest… Niech ta treść będzie jak najpiękniejsza. Wszystkiego dobrego Wam życzę.

   

Krzysztof Frączek
Warsztaty na wrocławskiej Germanistyce 25 kwietnia 2014

W dniu 25. kwietnia 2014 młodzież z klas menedżersko – językowych 1 „d” i 2 „e” pod opieką pp. Aleksandry Kulak i Adriana Gnilki brała udział w warsztatach w Instytucie Filologii Germańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego.

Wraz z rzecznikiem Instytutu panem dr Przemysławem Staniewskim uczniowie mogli zwiedzić gmach przy Placu Nankiera . Pan doktor opowiedział o historii placówki , jej rozwoju , pracach badawczych , a także życiu codziennym; wymaganiach stawianych kandydatom na studia i życiu studenckim.

Potem uczestniczyliśmy w warsztatach , prowadzonych przez panią dr hab. Zofię Chłopek „ Co dzieje się w naszych głowach , gdy znamy kilka języków ? Parę słów o wpływach międzyjęzykowych „
DZIEŃ GEOGRAFA 24 kwietnia 2014

Z okazji „DNIA GEOGRAFA” 23 kwietnia 2014 na Uniwersytecie Wrocławskim odbyły się wykłady i warsztaty dla młodzieży szkolnej. Oczywiście nie mogło tam zabraknąć uczniów z III Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy. 10 osób z klas II e i II c pod opieką pani Marioli Makarskiej-Janickiej wraz z uczniami II LO wzięło udział w wykładzie na temat „Konfliktów zbrojnych na świecie” , a także w zajęciach warsztatowych z meteorologii i gleboznawstwa w Zakładzie Klimatologii i Ochrony Atmosfery. Przyszli maturzyści odwiedzili również Instytut Geografii i Rozwoju Regionalnego w Gmachu Głównym Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie mogli porozmawiać ze studentami geografii oraz poczuć atmosferę tej zacnej uczelni.

[...foto...]

Wycieczka do Drezna 23 kwietnia 2014
23. kwietnia grupa uczniów naszej szkoły z germanistami p.p. Jolantą Wiktorko i Adrianem Gnilką i opiekunami p.p. dyr. Elżbietą Dawidowicz i Anną Wojtek Morawską udała się na jednodniową wycieczkę do Drezna . Pogoda nam sprzyjała i mogliśmy w pełnym słońcu podziwiać zabytki Florencji nad Łabą .

Zwiedziliśmy pałac Zwinger, w którym mogliśmy zobaczyć Gemäldegalerie Alte Meister / Galerię Dawnych Mistrzów / z dziełami tej miary , co Madonna Sykstyńska Rafaela , czy obrazy Rubensa , Dürera czy Vermeera , Salon Matematyczno- Fizyczny i Kolekcję Porcelany .

Na Zamku mogliśmy podziwiać Grünes Gewölbe , zawierające skarby książąt saskich m.in. drogocenne kamienie , biżuterię czy wyroby z kości słoniowej, a także Türkische Kammer , / Komnatę Turecką /, z niezwykłymi zbiorami militariów.

Mieliśmy także okazję zwiedzić wystawę czasową „ DIONYSOS. Rausch und Ekstase „ , poświęconą Dionizosowi/ Bachusowi /, bogowi wina i radości z pracami artystów tej miary , co Rubens , van Dyck i Picasso.
Podsumujmy Tydzień z Historią 19 kwietnia 2014

Od 31.03 do 04.04 w murach III LO odbywał się Tydzień z Historią.

PONIEDZIAŁEK 31.03.2014

Młodzież wysłuchała 2 wykładów przeprowadzonych przez księdza doktora Piotra Nikolskiego, proboszcza Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego w Świdnicy przy ul Łukasińskiego. Wykłady dotyczyły historii prawosławia oraz roli ikonografii w prawosławiu. Dopełnieniem tego spotkania było zwiedzanie cerkwi i udział młodzieży w nabożeństwie. Duże wrażenie na uczestnikach nabożeństwa zrobiła odrębność rytualna, jaką mogli zaobserwować.

W związku z tymi wykładami uczniowie III LO zorganizowali pod kierunkiem pani Małgorzaty Klimas wystawę własnych Ikon. Została ona zaprezentowana w holu szkoły na I piętrze - obok wystawy zaprzyjaźnionego z III LO Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej, przedstawiającej działalność Kresowian.

WTOREK 01.04.2014

Odbył się szkolny konkurs historyczny dla klas I „Znasz li swój kraj”. 3 osobowe zespoły zmagały się z pytaniami dotyczącymi historii Polski oraz jej współczesnością. W trudnych i decydującym chwilach mogły liczyć na klasowe grupy wsparcia służące pomocą. I miejsce zajęła kl. I d.

Odbyło się spotkanie z panem Krzysztofem Dworenko- Dworkinem, pasjonatem historii, człowiekiem zajmującym się rekonstrukcjami historycznymi. Osobą na tyle znaną, że zapraszana jest do realizacji różnych projektów tj udział w kręceniu filmów dokumentalnych i fabularnych. Osobowość pana Krzysztofa, świetny kontakt z młodzieżą, zrobiły wrażenie na młodych słuchaczach. Długo po spotkaniu trwały jeszcze rozmowy kuluarowe z gościem. Bardzo szybko zawiązała się grupka, która chciałaby wejść w ściślejszą współpracę z panem Dworenko-Dworkinem.

Klasa I d wyszła do katedry, aby zgłębiać wiedzę dotycząca jej historii i zabytków. Po świątyni naszych uczniów oprowadzał pan Mariusz Barcicki.

ŚRODA 02.04.2014

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w żywej lekcji historii. Odbyła się ona przy współpracy z kinem Cinema 3-D. Uczestników lekcji witał pan Krzysztof Dworenko-Dworkin, ubrany w mundur pułkownika LWP, który następnie przedstawił rodzaje umundurowania w polskiej armii w czasach PRL. Drugim prelegentem był gość specjalny pan dr Tomasz Gałwiaczek - pracownik IPN we Wrocławiu. Zaprezentował on obszar działalności IPN oraz odniósł się do postaci płk Ryszarda Kuklińskiego. Podczas spotkania w kinie zostały rozdane nagrody w konkursie: „Historyczne inspiracje we współczesnej modzie.” Nagrodę zdobyła Marta Grzywa. Przyznano również wyróżnienia: Żanecie Szymczak, Gabrieli Maderze, Katarzynie Krasnoborskiej, Natalii Jarno, Elizie Wujek i Magdalenie Kaczmarek. Prace tych uczennic zostały zaprezentowane w formie wystawy w holu kina.
Lekcję zakończyła projekcja filmu „Jack Strong”.

CZWARTEK 03.04.2014

Odbył się wykład pana Zbigniewa Malickiego pracownika Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy„Śladami Anny Świdnickiej”. Podczas spotkania pan Malicki odniósł się do bogatej średniowiecznej historii naszego miasta.

PIĄTEK 04.04.2014

Odbyło się szkolne sympozjum "Kresy to moje korzenie". Organizatorami spotkania byli członkowie Towarzystwa Miłośników Kultury Kresowej. Wystąpili:

 • prof Henryk Słowiński- kombatant 27 Wołyńskiej Dywizji AK, Prezes środowiska kombatantów 27 Wołyńskiej Dywizji AK, z prelekcją "70-ta rocznica akcji "Burza". 27 Wołyńska Dywizja AK i jej losy",
 • Andrzej Patuszyński - wiceprezes TMKK, historyk, z wykładem: "Kresy- dziedzictwo kulturowe i historyczne ziem polskich II RP"
 • Zbigniew Saganowski- przewodniczący koła TMKK we Wrocławiu, kierownik prac remontowych nekropolii w Kołomyi, z wykładem "Nekropolia w Kołomyi - prace konserwatorskie 2009-2013"
 • Wojciech Orłowski redaktor tygodnika „Kurier Gmin” z Wołowa z wykładem „Huta Pieniacka- historia i czasy współczesne”.

Swoje prace przedstawiły również uczennice, laureatki konkursu „Kresy to moje korzenie”. Prace te zostaną umieszczone na stronach TMKK:

 • Arleta Kołodziej ucz. III LO w Świdnicy
 • Martyna Skowrońska ucz. II LO w Świdnicy.
 • Joanna Kukla ucz. III LO w Świdnicy
 • Sandra Szaszorowska ucz. IV LO w Świdnicy

W spotkaniu wzięli udział goście: uczniowie gimnazjum w Witoszowie, uczniowie II LO, uczennica IV LO, przedstawiciel ZSE, oraz przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo- Wschodnich, Związku Sybiraków koła ziemi świdnickiej,a także Światowy Związek Żołnierzy AK koła świdnickiego.

Uczniowie III LO wzięli również udział w zbiórce darów dla Domu Miłosierdzia Bożego w Grójcu Podolskim na Ukrainie. Goście wyjechali hojnie obdarowani.

[...foto...] Małgorzata Klęsk-Guźlińska

Claudia Krzyżak laureatką konkursu wojewódzkiego – DeutschQuiz 2014 17 kwietnia 2014

W dniu 15.04.2014r. odbył się wojewódzki finał konkursu języka niemieckiego „DeutschQuiz” organizowany przez Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych we Wrocławiu. Uczennica Claudia Krzyżak z III E zakwalifikowała się do finałowej dziesiątki laureatów spośród kandydatów z województwa dolnośląskiego, śląskiego i opolskiego. Każdy uczestnik ścisłego finału przedstawiał komisji autoprezentację i prezentację na temat „Polska i niemiecka młodzież – podobieństwa i różnice. Moje osobiste doświadczenia”. Komisja oceniała formę i oryginalność prezentacji, dobór słownictwa odpowiedniego do tematu, poprawność językową i umiejętność adekwatnej reakcji językowej. Konkurs był na bardzo wysokim poziomie językowym.

Każdy z uczestników otrzymał dyplomy i nagrody rzeczowe sponsorowane przez wydawnictwo Langenscheidt.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

[...foto...] Agnieszka Guziak
opiekun i koordynator konkursu

Pryma Voce na obchodach 74 rocznicy Katynia 17 kwietnia 2014

Są miejsca i daty w naszej historii, o których zapominać nie wolno. Dlatego mimo zimna jesteśmy obecni... pamięć jest potrzebna... wszystkim. Pod dębem katyńskim zgromadziło się z tego powodu wiele osób: duchowni, władze miasta i powiatu, rodziny katyńskie, środowiska kombatanckie, harcerze, posłowie, radni oraz uczniowie świdnickich szkół, bo Sprawa katyńska, to próba naszych sumień. To lekcja przeszłości. To symbol, o którym nie można zapomnieć. Powinniśmy przebaczyć, nie możemy dążyć do zemsty, ale musimy o nim pamiętać – jak mówił harcmistrz Piotr Pamuła.

[...foto...]

XIV powiatowe zawody "Rytm Taniec Muzyka Ruch" 16 kwietnia 2014

Dnia 15.04.2014r odbyły się XIV powiatowe zawody ,, Rytm Taniec Muzyka Ruch '' o puchar dyrektora III LO. Organizatorem imprezy była pani Beata Głowacka, nauczycielka wychowania fizycznego z III LO w Świdnicy.

Skład jury: przewodniczącym, jak co roku, był pan Lubomir Szmid oraz członkowie: pani Teresa Pulsakowska-Daniel, pani Joanna Pijanowska oraz pani Iwona Rosłańska, a prowadzącymi byli Joanna Milik i Krystian Masny.

Wystąpiło pięciu solistów :

 • 1. Nadia Rybczyńska z II LO
 • 2. Marta Obremska z ZSHT
 • 3. Martyna Nosarzewska z III LO
 • 4. Weronika Bekta z III LO
 • 5. Aleksandra Adamus z III LO

Oraz dwie formacje:

 • 1. III LO
 • 2. II LO

Zwycięzcami w grupie solistów zostali :

 • Grand Prix : Weronika Bekta z III LO
 • I miejsce : Marta Obermska z ZSHT
 • II miejsce : Nadia Rybczyńska z II LO oraz Martyna Nosarzewska z III LO
 • III miejsce : Aleksandra Adamus z III LO

Natomiast dwie formacje zajęły równorzędnie I miejsce.

Imprezę uświetniły występy: Uczniowie III LO Mistrz świata Jerzy Brzostowski i wice - mistrzyni Polski Magdalena Bereziuk w dyscyplinie sportowej Taekwon-do, Joanna Urbańczyk uczennica III B oraz Paulina Łukianiuk z II C zaprezentowały układ akrobatyczny; grupa tańca współczesnego ,, Sacrum '' ze Świdnicy oraz zespół tańca nowoczesnego ,, One '' ze Świdnickiego MDK-u, a także wystąpiła Patrycja Mizerska i Kaja Bzdeń, które umiliły czas śpiewem.

[...foto...]

Monika Borzym & Band w Trójce 11 kwietnia 2014

Fascynujące spotkanie, niezapomniane przeżycie i niezwykły muzyczny warsztat z jedną z najlepszych wokalistek jazzowych młodego pokolenia i towarzyszącymi jej muzykami: perkusistą Pawłem Dobrowolskim, basistą Marcinem Pendowskim, gitarzystą Krzysztofem Kawałko oraz pianistą Michałem Kowalskim. Usłyszeliśmy kilka piosenek z płyt Moniki (nagranych w USA, gdzie artystka mieszka na co dzień) oraz standardów jazzowych. Ale przede wszystkim zagraliśmy i zaśpiewaliśmy wspólnie z muzykami klasycznego bluesa do stworzonego podczas warsztatu tekstu

[...foto...]

Kwesta PCK „GODNE DZIECIŃSTWO” 13 kwietnia 2014

W dniach 11-13.04.2014 w świdnickim Supermarkecie Tesco odbyła się zbiórka pieniędzy pod hasłem „Godne Dzieciństwo” zorganizowana przez Oddział Rejonowy PCK w Świdnicy. W akcji nie mogło zabraknąć młodzieży z III LO w Świdnicy. 15 wolontariuszy z klas I b, I c i II c zebrało ponad 1000 złotych. Najbardziej skuteczne w kwestowaniu okazały się Julia Borysionek z kl. I b (161,21zł) i Jolanta Kurzac z kl. 1 c (130,68zł). Zebrane środki finansowe zostaną przekazane do szkół podstawowych na dożywianie dzieci oraz na dofinansowanie wypoczynku letniego dla młodzieży.

Serdecznie dziękuję w imieniu OR PCK w Świdnicy


Mariola Makarska-Janicka

Finał mistrzostw szkoły w piłce siatkowej 11 kwietnia 2014

Dnia 3 kwietnia odbył się finał mistrzostw szkoły w piłce siatkowej, który zakończył dwumiesięczne zmagania drużyn siatkarskich.

W turnieju rozgrywanym od lutego 2014 uczestniczyło 7 drużyn : III e, IIa, Ib, II e, IIIc, IIIa, IId. Do fazy półfinałowej dotarły cztery drużyny – zwycięzcy rozgrywek grupowych . W pierwszym półfinale klasa III c pokonała po bardzo wyrównanym meczu reprezentację klasy I b 2:1 . W drugim półfinale klasa III e zwyciężyła drużynę klasy III a w stosunku 2: 0.

Finał rozegrany 3 kwietnia między klasami III c i IIIe w obecności Pana Dyrektora Krzysztofa Frączka oraz organizatorów B.Buczko i R. Zięby zakończył się zwycięstwem faworytów czyli klasy IIIc. Finaliści otrzymali dyplomy i słodycze. Trzecie miejsce wywalczyła klasa Ib

[...foto...]

Zbiórka Żywności – „WIELKANOC 2014” 10 kwietnia 2014

Dnia 04.04.2014 roku 16 wolontariuszy z naszej szkoły zbierało żywność na całym terenie Świdnicy w największych placówkach handlowych. Zbiórkę Żywności - ,,Wielkanoc" 2014 organizowało Stowarzyszenie Świdnicki Bank Żywności. Zebrana żywność zostanie przekazana za pośrednictwem organizacji i instytucji dla potrzebujących, np. wielodzietnym rodzinom, osobom starszym, chorym i niepełnosprawnym.

W imieniu wolontariuszy - dziękujemy wszystkim osobom, które okazały dobre serce!
Pocztówka z Davos!! 10 kwietnia 2014

Nadawcą tejże radosnej informacji jest uczeń klasy drugiej Jerzy Brzostowski. Na Otwartych Mistrzostwach Europy w Taekwondo w szwajcarskim Davos ( 29-30 marca 2014) Jurek zdobył brązowy medal w konkurencji układów formalnych seniorów czarne pasy. Tym samym przyczynił się do czwartego miejsca reprezentacji Polski w klasyfikacji generalnej. Poziom sportowy, szczególnie w kategorii czarnych pasów był tak wysoki, a ilość zawodników w poszczególnych kategoriach wagowych tak liczna( 750 zawodników z 22 państw), że medale trafiały tylko do wybitnych zawodników. Dla drugoklasisty z naszej szkoły to był bardzo ważny sukces, ponieważ startował po raz pierwszy w kategorii czarnych pasów seniorów.

Coraz uważniej przyglądam się relacji z zawodów chcąc by moja wiedza nie była podparta tylko filmami z Brucem Lee i już wiem, że Jurek startuje w innej sztuce walk wschodnich i żeby dokonywać arcytrudnych niemal ekwilibrystycznych akrobacji, skoków na wysokość 4-5 metrów trzeba nie lada talentu podpartego systematyczną ciężką pracą. Jurek to przecież młody chłopak a startuje z dorosłymi zawodnikami, którzy „zęby zjedli” w swoich dyscyplinach sportowych. Po powłoką miłego, sympatycznego ucznia kryje się odpowiedzialność, pracowitość i olbrzymi chart ducha a cechy te są przenoszone są przecież na zwykłą codzienność. Potrzeba nam takich ludzi, może wtedy świat byłby lepszy.

Życzę Jurkowi Brzostowskiemu wytrwania i kontynuacji tych szlachetnych dążeń oraz potwierdzenia swojej mistrzowskiej klasy już 29 kwietnia, kiedy to odbędą się Otwarte Mistrzostwa Polski ITF w Oleśnicy oraz w innych zawodach- może olimpiada???

[...foto...] Barbara Piórkowska

Dzień Otwarty w III LO 9 kwietnia 2014

Telewizja Teletop Sudety

„Pozytywne wibracje i wiosenne wariacje” – to występ od którego rozpoczęto dzień otwarty w III Liceum ogólnokształcącym w Świdnicy. W sobotę 5 kwietnia od godziny 10 gimnazjaliści mogli zwiedzać szkole i uczestniczyć w rożnego rodzaju warsztatach.
LipDub 8 kwietnia 2014

Niepowtarzalne Święto Wiosny w III LO – kreatywnej szkoły dla ludzi z pasją. Jedni topią Marzanny, inni wybierają wagary, a my postanowiliśmy spędzić pierwszy dzień wiosny kręcąc w konwencji Lip Dubu materiał o Trójce. Świetna zabawa, radość i spontaniczność, wspólne działanie, animusz i kreatywność – to lubimy najbardziej. Oto wideo wraz z autorską piosenką „Serca rytm” nagraną w Studio Trójki przez wokalistów z klasmuzycznych.

wokale: Patrycja Mizerska, Kaja Bzdeń, M. Gancarczyk hammond: Robert Miernik
chóry: uczniowie III LO
gitara i tekst piosenki: Krzysztof Frączek
muzyka: Mateusz Gancarczyk i Krzysztof Frączek
mastering: Grzegorz Gołębiowski i Mateusz Gancarczyk
miks, aranżacja i programowanie instrumentów elektronicznych: Mateusz Gancarczyk
Dzień Otwarty w III LO 8 kwietnia 2014

W minioną sobotę, 5.04.2014r. w III LO odbył się Dzień Otwarty. Od godziny 10:00 do 13:00 wszyscy gimnazjaliści mogli przyjść do naszej szkoły, zobaczyć jak wygląda, dowiedzieć się szczegółów dotyczących nauki od uczniów i absolwentów czy porozmawiać z nauczycielami. Wszyscy chętnie udzielali odpowiedzi na każde z pytań, oprowadzając gimnazjalistów po szkole i zachęcając ich do wybrania naszej szkoły.

W auli szkolnej odbył się krótki występ artystyczny "Pozytywne wibracje i wiosenne wariacje" oraz spotkanie z dyrektorem szkoły, Krzysztofem Frączkiem. Oprócz tego uczniowie prezentowali poszczególne profile szkoły w punktach konsultacyjno-informacyjnych. Gimnazjaliści mieli okazję zajrzeć do każdego pomieszczenia w naszej szkole. Oprowadzający uczniowie pokazali im m. in. bibliotekę i czytelnię, studio nagrań, pracownie muzyczne i plastyczne oraz językowe.

Wolontariuszki z naszej szkoły opowiadały również o działaniach wolontariatu na rzecz drugiego człowieka. W sali profesora Grzegorza Mikołajczyka (historia) zobaczyć można było wystawę figurek historycznych oraz posłuchać o jego pasji - Wargamingu. Miłośnicy tej aktywności mają nawet swoje kółko i spotykają się raz w tygodniu. Zainteresowani mogli również obejrzeć internat i bazę noclegową. Na sali gimnastycznej uczniowie z klas sportowych przedstawiali jakie formy wysiłku fizycznego oferuje nam szkoła. Od prezentacji ćwiczeń na siłowni, poprzez grę w siatkówkę, kończąc na układach gimnastycznych. Nauczyciele wychowania fizycznego podkreślają, że w naszej szkole oceniane są przede wszystkim chęci, a nie tylko same umiejętności. Zatem każdy kto naprawdę się stara, na lekcjach wychowanie fizycznego może zgarniać same szóstki :)

[...foto...]

WYCIECZKA Z PRZYGODĄ 8 kwietnia 2014

Pod koniec marca wybraliśmy się na 3-dniową wycieczkę klasową do Srebrnej Góry. Centrum Turystyki Niekonwencjonalnej oraz wychowawczyni Mariola Janicka przygotowali dla nas wiele atrakcji, między innymi:

 • - zjazdy na linach z 30 m wiaduktu dawnej Kolei Srebrnogórskiej
 • - wyprawa szlakiem sztolni, w których wydobywano srebro
 • - jazda konna
 • - wspinaczka na ściankę
 • - strzelanie z wiatrówek i łuków na fortach
 • - zwiedzanie fortu Donjon z przewodnikiem z epoki

Przy okazji podziwialiśmy uroki Srebrnej Góry oraz malowniczy krajobraz Gór Sowich i Bardzkich. Spaliśmy w domu wycieczkowym, w którym niegdyś funkcjonowały pruskie koszary .

Srebrna Góra to niewątpliwie magiczne i tajemnicze miejsce, które warto zobaczyć.

Globtroterzy z klasy II e
[...foto...]

Wręczenie nagród III. Powiatowego konkursu Języka Niemieckiego dla Szkół Gimnazjalnych „ Wie weit bist du jetzt ? „ 6 kwietnia 2014

05. kwietnia 2014 podczas Dnia Otwartego naszej szkoły , odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom III. edycji Powiatowego konkursu Języka Niemieckiego dla szkół gimnazjalnych „ Wie weit bist Du jetzt ? „.

Organizatorem konkursu jest kreatywna szkoła dla ludzi z pasją – III L.O. w Świdnicy z inicjatywy nauczycieli języka niemieckiego Jolanty Wiktorko i Adriana Gnilki.

W konkursie wzięło udział 40 młodych germanistów z gimnazjów świdnickich , a także powiatu świdnickiego i Walimia.

Miło nam poinformować ,że niektórzy uczestnicy brali udział w naszych zmaganiach językowych już po raz trzeci, a niektórym udało się po raz trzeci zdobyć tytuł laureata.

Ale jeszcze przyjemniej jest , kiedy laureaci konkursu trafiają do naszej szkoły, gdzie mogą realizować i rozwijać swoje pasje językowe : uczestniczka I. edycji Kinga Walicka z 2 e jest dziś półfinalistką ogólnopolskiego konkursu językowego „ Pokaż nam język „, a laureat zeszłorocznej edycji, Eryk Bazydło 1 c wygrał tegoroczną edycję Szkolnego Konkursu Języka Niemieckiego dla klas I.

Oto tegoroczni laureaci :

 • I miejsce Franziska Gillmaier z Gimnazjum Nr 1 w Świdnicy im. Marii Kunic
 • II miejsce Ewa Kundzicz z Gimnazjum Nr 1 w Świdnicy im. Marii Kunic
 • III miejsce Eryk Kruk z Gimnazjum w Zespole Szkół im. Polskich Noblistów w Walimiu
 • IV miejsce Oliwia Drozdowicz z Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie
 • IV miejsce Dawid Niedźwiecki z Gimnazjum Nr 1 w Świdnicy im. Marii Kunic
 • V miejsce Aleksandra Kowalczyk z Gimnazjum nr 1 w Świdnicy im. Marii Kunic
 • V miejsce Julia Gillmaier z Gimnazjum Społecznego w Świdnicy
Wyróżnienia
 • Paweł Cembaluk z Gimnazjum nr 2 im. Polskich Olimpijczyków w Świdnicy
 • Joanna Dzikowska ze Społecznego Gimnazjum w Świdnicy
 • Oliwier Góra ze Społecznego Gimnazjum w Świdnicy
 • Aleksandra Koba z Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie
 • Filomena Brzezicka ze Społecznego Gimnazjum w Świdnicy
 • Aleksandra Stawarz z Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie

Sponsorami nagród są wydawnictwa językowe „ PERASON „ i „ POLANGLO „ .

Na przyszły rok szkolny zaplanowana jest już IV edycja konkursu.

[...foto...]

„MINI WYKŁADY O MAXI SPRAWACH” 3 kwietnia 2014

Jeżeli ciekawi Cię jak zrobić spaghetti z wina czy kawior z owoców i warzyw, to powinieneś był pojechać z nami- ciekawymi świata uczniami naszej szkoły na Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu. Na jednym z trzech, arcyciekawych wykładów dowiedzieliśmy się czym jest kuchnia molekularna, sferyfikacja czy zelowanie. Fani motoryzacji, również znaleźli tam coś dla siebie, bowiem dr Przemysław Bukowski przedstawił swój wykład na temat wodoru czyli paliwa przyszłości. Na koniec swojego wystąpienia pokazał jak można uruchomić wiatrak przy pomocy tegoż właśnie pierwiastka. Geokompozyty sorbujące wodę... co to jest? Otóż wyjaśnił nam to inż. Michał Śpitalniak. Podczas wystąpienia, między wieloma mądrymi słowami, dowiedzieliśmy się m.in. co to są Geokompozyty, kim był Heron z Aleksandrii i jak nazwać bryłę przypominającą pączka z dziurką czyli bryłę torusa. Wszystkie wykłady prowadzone były w nowoczesnej uniwersyteckiej auli, której wygląd i atmosfera w niej panująca niewątpliwie przyciągnie przyszłych maturzystów naszej szkoły, którym już dziś życzymy powodzenia na ich najważniejszym egzaminie. :)

TERAZ TYLKO KWESTIA UPROSZENIA PROF. SZUMSKIEJ, BY ZORGANIZOWAŁA ZNOWU TAKI WYJAZ I ZABRAŁA JESZCZE WIĘKSZĄ LICZBĘ OSÓB :D

[...foto...]

Chór „Pryma Voce” zaśpiewał w Katedrze św. Stanisława i Wacława w Świdnicy. 2 kwietnia 2014

Już po drugi raz szkolny chór „Pryma Voce” zaśpiewał w obecności arcybiskupa Celestino Migliore, nuncjusza stolicy apostolskiej w Polsce. Pierwszy raz było to w dniu 8 maja 2012 roku, kiedy to patronem Świdnicy został błogosławiony Jan Paweł II. Wtedy popłynęły ku niebu baloniki wraz z ulubioną pieśnią papieża „Barka”.

29 marca 2014 roku Celestino Migliore włoski arcybiskup i dyplomata watykański, były stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy ONZ, nuncjusz apostolski w Polsce, dziekan Korpusu Dyplomatycznego w Rzeczypospolitej Polskiej usłyszał śpiew naszego chóru podczas przewodniczenia w w uroczystejszy świętej w katedrze z okazji dziesiątej rocznicy ustanowienia Diecezji Świdnickiej. Do katedry przybyli wyżsi rangą dostojnicy kościelni, władze miasta oraz wierni, którzy pragnęli wziąć udział w tym niezwykłym wydarzeniu. Mszę transmitowali „na żywo” telewizja Trwam oraz radio Maryja.

Oprawa muzyczna mszy to bardzo trudne zadanie, które wymaga ponad przeciętnych zdolności wokalnych. Chór miał na to niewiele czasu, ale dzięki umiejętnościom nauczycieli muzyki, dobrej współpracy z dyrekcją szkoły a przede wszystkim odpowiedzialności uczniów udało się ze znakomitym skutkiem doprowadzić muzyczną mszę do stanu idealnego. Przyspieszony kurs zasad muzyki, dykcji ( w większości były to łacińskie teksty), czytania nut, frazowania i harmonii szczególnie w pierwszej klasie przyniósł zadowolenie nie tylko wiernym w kościele. Chór „Pryma Voce” zaśpiewał wspólnie z żarowskim chórem parafialnym „Cantate Domino”, który przygotowywała nasza absolwentka Jolanta Papińska. Towarzyszyli nam również klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego – też z udziałem naszych absolwentów Mirka Benedyka i Michała Pietraszaka. Na wyróżnienie zasługuje uczeń klasy II Remigiusz Zubek, który wykonywał z klerykami partie solistyczne. Po raz pierwszy mieliśmy przyjemność śpiewania wraz Orkiestrą Symfoniczna „Music Label” pod dyrekcją Joanny Janas, która była odpowiedzialna za całość koncertu.

Do trzech razy sztuka!! Mamy nadzieję, że nuncjusz stolicy apostolskiej w Polsce będzie miał okazję posłuchać chóru „Pryma Voce”, ale, z jakiej okazji- tego jeszcze nie wiem!!

[...foto...] Barbara Piórkowska

Claudia Krzyżak w finale konkursu wojewódzkiego DeutschQuiz 2014 31 marca 2014

W dniu 28.03.2014r. został przeprowadzony I etap konkursu „DeutschQuiz 2014” organizowany przez Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych we Wrocławiu. Uczniowie mieli za zadanie rozwiązać test składający się z dwóch części:

 1. część sprawdzająca rozumienie tekstu czytanego
 2. część sprawdzająca: znajomość słownictwa, struktur gramatycznych, umiejętność reagowania językowego oraz stan wiedzy dotyczącej geografii i kultury Niemiec, Austrii i Szwajcarii.
W konkursie uczestniczyły 2 uczennice:
 1. Claudia Krzyżak z III E
 2. Martyna Smarzyńska z II C

Claudia Krzyżak zakwalifikowała się do finałowej dziesiątki laureatów spośród kandydatów z województwa dolnośląskiego, śląskiego i opolskiego. Finał odbędzie się 15.04.2014 w Nauczycielskim Kolegium Języków Obcych we Wrocławiu.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!


Agnieszka Guziak
koordynator konkursu

Sukces, sukces, sukces 31 marca 2014

28 marca 2014 roku trzyosobowa drużyna, w składzie: Izabela Surzyn (kl. IId), Nicole Wachol (kl. II d) oraz Małgorzata Kuczyńska (kl. I a), reprezentowała naszą szkołę w etapie regionalnym Międzyregionalnego Konkursu Literackiego pn „Józef Ignacy Kraszewski – pisarz obojga narodów”. Dziewczęta przeszły przez ogromne sito eliminacyjne, w czasie którego odpowiedziały na około pięćdziesiąt pytań dotyczących życia i twórczości pisarza. Walczyły bardzo dzielnie, wykazały się olbrzymią wiedzą i zajęły szóste miejsce wśród dolnośląskich szkół ponadgimnazjalnych. Organizatorem konkursu był Wydział Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego oraz Saksońskie Ministerstwo Edukacji. Drużynę do zmagań przygotowały nasze polonistki: pani Aleksandra Kulak i Anna Wojtek-Morawska.

Naszej wspaniałej drużynie serdecznie gratulujemy!
Targi Edukacyjne 30 marca 2014

W dniach 13, 18 i 21 marca gimnazja z Lutomi Dolnej, Sobótki, Żarowa i Gimnazjum nr 2 ze Świdnicy organizowały targi szkół ponadgimnazjalnych. Nasze liceum wzięło udział w tych wydarzeniach. Stanowisko III LO obsługiwali uczniowie wraz z nauczycielami: Agnieszką Guziak, Mariolą Makarską – Janicką, Beatą Głowacką, Bogusławem Buczko, Beatą Szumską i Dorotą Michałowską. Oprawą muzyczną zajęli się uczniowie z klas muzycznych. Podczas targów uczniowie zachęcali gimnazjalistów do odwiedzenia naszej szkoły podczas dni otwartych, które odbędą się 5 kwietnia oraz odpowiadali na wszystkie pytania, jakie padały ze stron młodszych kolegów. Reprezentacja naszej szkoły starała się rozwiać wszystkie wątpliwości dotyczące nauki w szkole średniej.

Spotkania miały na celu przedstawić naszą szkołę młodym ludziom, którzy już niebawem będą musieli podjąć decyzje dotyczące ich dalszej edukacji.

Kolorowe ulotki i słodki poczęstunek przyciągnęły uwagę gimnazjalistów, natomiast uczniowie klas muzycznych za pomocą swoich umiejętności i instrumentów sprawili, że gimnazjaliści zostawali na dłuższą chwilę przy naszych stanowiskach, zadając pytania i wykazując zainteresowanie nauką w naszej szkole.

Przyjdź – Zobacz – Zostań
Zapraszamy do Trójki do Kreatywnej Szkoły dla Ludzi z Pasją

[...foto...]

Jerzy Brzostowski z II c - znowu w akcji !! 27 marca 2014

Marzec to bardzo pracowity miesiąc dla naszego uzdolnionego taekwondzisty. 15-16 marca 2014 roku na Międzynarodowych Mistrzostwach Polski w Taekwondo które odbyły się w Częstochowie z udziałem kilkuset zawodników Jurek zdobył trzy krążki: złoty- w technikach specjalnych, srebro- w walkach semi contact oraz brąz w układach formalnych. To był dla niego prawdziwy sprawdzian przed wyjazdem na Mistrzostwa Europy.

Dzisiaj tj. 27 marca 1014 roku Jerzy Brzostowski wyjechał do szwajcarskiego Davos na Mistrzostwa Europy. Za moim pośrednictwem Jurek prosi o podziękowanie dyrekcji oraz nauczycielom naszego liceum za zgodę na wyjazd do Szwajcarii. Obiecuje, że symbole naszej szkoły będą mu towarzyszyć podczas podróży i pobycie w Davos. Pragnie również podziękować władzom naszego miasta szczególnie Panu Prezydentowi Wojciechowi Murdzkowi za pomoc w sfinansowaniu wyjazdu oraz firmom DACCO i PANAS za wspieranie i pomoc materialną. Prosimy o "trzymanie kciuków" za dobre wyniki sportowe i szczęśliwy powrót do domu i szkoły.

[...foto...] Barbara Piórkowska

IV . Wojewódzki Turniej Przedsiębiorczości 26 marca 2014

Uczniowie z klasy I „D „ o profilu menedżersko – językowym : DOMINIKA KALETA , ALEKSANDRA ZAWADA i MAREK OSTASZEWSKI zadebiutowali w tegorocznej edycji Wojewódzkiego Turnieju Przedsiębiorczości, odbywającego się pod hasłem „ Etyka i etykieta przedsiębiorcy „ , który odbył się 26. marca w Urzędzie Miejskim w Świdnicy.

Otwarcia imprezy dokonał Prezydent Świdnicy, pan Wojciech Murdzek .

Konkurs składał się z pięciu zadań :
1/ Gry „ Cash Flow „, prowadzonej przez pracowników WSB we Wrocławiu
2/ Gry „ Liderzy Europy „ , prowadzonej przez pracowników Banku Zachodniego WBK.S.A
3/ Testu z zakresu przedsiębiorczości
4/ Prezentacji multimedialnej „ Etyka przedsiębiorcy „
5/ Zagadnień z kontaktów biznesowych w języku obcym.

Opiekunem drużyny był pan Adrian Gnilka.
Nakręcony pierwszy dzień wiosny w Trójce 21 marca 2014
Jedni topią Marzanny, inni wybierają wagary, a my postanowiliśmy spędzić pierwszy dzień wiosny, kręcąc w konwencji Lip dubu materiał o Trójce. Świetna zabawa, radość i spontaniczność, wspólne działanie, animusz i kreatywność – to lubimy najbardziej. Już wkrótce wideo wraz z autorską piosenką pt. „Serca rytm” nagraną w Studio Trójki przez wokalistów z klas muzycznych. A tymczasem garść fotek z niepowtarzalnego Święta Wiosny. III LO – kreatywna szkoła dla ludzi z pasją.
[...foto...]

Śpiewająco! ….w świdnickim Technikum Mechanicznym 21 marca 2014
Nasza kochana Patrycja Mizerska wraz z koleżanką Kają Bzdeń gościły w Technikum Mechanicznym w Świdnicy. Wbrew tradycji jakoby pierwszy dzień wiosny był „dniem wagarowicza” nasze najzdolniejsze uczennice zostały zaproszone do zainaugurowania Festiwalu Nauk, który odbył się w mechaniku. Uczestniczka „The Voice of Poland była wyczekiwana i gorąco przywitana przez przystojnych uczniów oraz pana dyrektora Krzysztofa Anklewicza. W wypełnionej po brzegi auli szkolnej obie dziewczyny dały rewelacyjny recital, za który podziękowano nie tylko gorącymi oklaskami, ale również czekoladkami i wiosennymi kwiatami.
[...foto...] Pozdrawia wiosennie Barbara Piórkowska

WARGAMING 20 marca 2014
III Konkurs Języka Niemieckiego dla Szkół Gimnazjalnych "Wie weit bist du jetzt ?" 18 marca 2014

14.marca 2014 odbył się w III. Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej – Curie w Świdnicy III. Konkurs Języka Niemieckiego dla Szkół Gimnazjalnych Wie weit bist du jetzt ? .

Organizatorem konkursu jest III L.O. , z inicjatywy nauczycieli języka niemieckiego pp. Jolanty Wiktorko i Adriana Gnilki . W konkursie wzięło udział 40 młodych germanistów z gimnazjów świdnickich , a także powiatu świdnickiego i Walimia. .

Celem konkursu jest rozbudzanie i rozwijanie zainteresowania językiem niemieckim i kulturą krajów niemieckiego obszaru językowego, a także reklama III L.O. w Świdnicy , jako szkoły średniej , w której gimnazjaliści mogą kontynuować naukę i pogłębiać swoje zainteresowania językiem i kulturą niemiecką.

Program konkursu obejmował wiedzę realioznawczą ,a także zagadnienia gramatyczne i leksykalne.

Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się podczas Dnia Otwartego III L.O. 05.kwietnia 2014.

Sponsorami nagród dla laureatów konkursu są wydawnictwa językowe PEARSON i POLANGLO

Imprezą poprzedzającą konkurs były warsztaty metodyczne dla nauczycieli języka niemieckiego szkół gimnazjalnych , przygotowane przez wydawnictwo PEARSON Diagnoza szkolna klucz do sukcesu , prowadzone przez pana Patryka Szubińskiego.

Organizatorzy konkursu ,pp. Jolanta Wiktorko i Adrian Gnilka składają podziękowania klasie III „E” za pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu wszystkich dotychczasowych edycji zmagań językowych.

[...foto...]

Pokaż nam język 17 marca 2014

W dniu 13 marca 2014 zakończyły się eliminacje szkolne XIV. edycji konkursu językowego Pokaż nam język , organizowanego przez Wyższą Szkołę Bankową. . Temat tegorocznych zmagań brzmi : Rodzina – tradycja czy nowe wartości O prestiżu konkursu, świadczy najlepiej fakt ,ze w tegorocznej edycji uczestniczyło blisko 17 tysięcy uczniów z 583 szkół na terenie całej Polski .

Do półfinału zakwalifikowało się około 250 uczniów z Dolnego Śląska , Opolszczyzny i Ziemi Lubuskiej . Uczestnicy tegorocznych zawodów zmagali się z językiem angielskim , niemieckim i , po raz pierwszy w tym roku w naszej szkole , hiszpańskim.

Do finałów regionalnych zakwalifikowało się aż 6. uczniów z III LO w Świdnicy , uzyskując wymagany limit punktowy.

Język hiszpański : ANGELIKA WCISŁO 1 C

Język niemiecki : CLAUDIA KRZYŻAK 2 E, KINGA WALICKA 2 E

Język angielski : ANGELA KUBERA 2 B, ALEKSANDRA ZAWADA 1 D, SANDRA STOPA 3 E

Uczestnicy półfinału będą mieli za zadania rozwiązać test leksykalno- gramatyczny, a także, zmierzyć się w debacie w języku obcym .

Półfinał konkursu odbędzie się 25. marca 2014 w siedzibie Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu.

Trzymamy kciuki za pomyślny start naszych uczennic!


Przewodniczący Szkolnej Komisji Konkursowej
Adrian Gnilka

BIOLOGIA UNIWERSYTECKA 12 marca 2014

Dnia 11 marca 2014r w naszej szkole odbyły się zajęcia prowadzone przez pracowników naukowych Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Klasa IIB uczestniczyła w wykładzie i zajęciach laboratoryjnych z biologii. Tematem wykładu była „Charakterystyka uzębienia ssaków łożyskowych”. Mieliśmy możliwość oglądania czaszek i zębów różnych zwierząt.

Podczas zajęć laboratoryjnych samodzielnie wykonywaliśmy preparaty mikroskopowe oraz obserwowaliśmy je pod mikroskopem.

Zajęcia odbywały się w bardzo miłej choć naukowej atmosferze. Poczuliśmy się studentami biologii Uniwersytetu Zielonogórskiego.

[...foto...] Paulina Rabiniak, uczennica klasy IIB

Uniwersytet Zielonogórski w III liceum!! 12 marca 2014

MUZYKA JEST TWOJĄ PASJĄ? GRASZ NA INSTRUMENCIE LUB ŚPIEWASZ?

TWORZYSZ WŁASNĄ MUZYKĘ? JESTEŚ AKTYWNY I KREATYWNY? PRZYJDŹ DO NAS!

Takie motto towarzyszyło przedstawicielom Instytutu Muzyki należącego do grona najstarszych jednostek Uniwersytetu Zielonogórskiego. W ramach uniwersyteckiej akcji promocyjnej gościliśmy dzisiaj kilkuosobową grupę wykładowców oraz studentów tej wybitnej uczelni. Warsztaty wokalne z młodzieżą klas muzycznych poprowadziła Kierownik Zakładu Dyrygowania i Wokalistyki – dr hab. Bogumiła Tarasiewicz (mezzosopran, muzykolog, opracowała autorską metodę kształcenia głosu, którą jako spójną koncepcję przedstawiła w publikacji Mówię i śpiewam świadomie), oraz Prodziekan Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Zielonogórskiego dr hab. Bartłomiej Stankowiak (pianista i dyrygent). Do studiowania na Uniwersytecie Zielonogórskim zachęcał również Irek Lutz absolwent naszego liceum a obecnie student Edukacji Artystycznej W Zakresie Sztuki Muzycznej.

Powiew akademickiej nauki, tytułów naukowych, warunków studiowania otworzył uczniom właściwy cel edukacji w liceum, którym jest podjęcie nauki na wyższych studiach. Wielu naszych absolwentów oraz nauczycieli studiowało na Uniwersytecie Zielonogórskim. To bardzo dobra uczelnia a sama Zielona Góra jest bardzo „klimatycznym” i artystycznym miastem. Kształcenie studentów odbywa się w wielu kontekstach muzyki tzw. klasycznej i rozrywkowej: wykonawczym (śpiew, gra na instrumentach, dyrygowanie), organizacyjno-praktycznym (prowadzenie zespołów, nauczanie muzyki, animowanie kultury muzycznej) i twórczym (kompozycja, aranżacja). Uczniowie naszego liceum przekonali się- mam nadzieję- ze studiowanie na kierunkach muzycznych mając praktykę wokalną, emisyjną i instrumentalną może nie być wcale trudne. Trzeba się uczyć, zdać dobrze maturę a praktyczne egzaminy wstępne na wyższą uczelnię zostaną zdane z wyróżnieniem. Jestem tego przykładem – przed laty ukończyłam wyższe studia na tej uczelni i z powodzeniem przekazuję Wam swoją wiedzę. Serdecznie pozdrawiam!!

[...foto...] Barbara Piórkowska

II. Dzień Doradczy – Edukacja kluczem do kariery zawodowej 12 marca 2014

Dnia 12. marca 2014 młodzież z klasy 3 e o profilu menedżersko – językowym z opiekunem , panem Adrianem Gnilką uczestniczyła w II. Dniu Doradczym , imprezie zorganizowanej przez Powiatowy Urząd Pracy w Świdnicy, Centrum Aktywizacji Zawodowej i Sudecką Izbę Przemysłowo – Handlową .

Hasłem przewodnim tegorocznego spotkania było Edukacja kluczem do kariery zawodowej . Uroczystego otwarcia imprezy dokonali Wicestarościna Powiatu Świdnickiego, pani Alicja Synowska , Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy, pan Tadeusz Kotlarski i dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania Starostwa Świdnickiego pan Stanisław Szelewa .

Uczestnicząca w spotkaniu młodzież miała okazję poznać ofertę edukacyjną szkół wyższych z naszego regionu, uzyskać informacje dotyczące wymagań , stawianym kandydatom do służb mundurowych , porozmawiać z doradcami zawodowymi , a także poznać oferty prac sezonowych w kraju i zagranicą za pośrednictwem Europejskich Służb Zatrudnienia EURES. .

Młodzież naszej szkoły brała również udział w prezentacji warsztatowej Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu , gdzie miała możliwość poznania specyfiki tej uczelni, jej oferty edukacyjnej , a także wymagania stawiane kandydatom .
Szkolny Konkurs Języka Niemieckiego 12 lutego 2014
Konkurs języka niemieckiego W dniu 11.02.2014r. odbył się Szkolny Konkurs Języka Niemieckiego dla klas pierwszych, a 13.02.2014r. dla klas drugich. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie wysłuchać tekstu, rozwiązać test leksykalno – gramatyczny, przetłumaczyć, przeczytać tekst oraz napisać krótką formę wypowiedzi.

Klasy pierwsze:

Zwycięzcami konkursu zostali:
I miejsce: Bazydło Eryk I C
II miejsce: Gałecki Oskar I D
III miejsce: Świder Dominika I D

Klasy drugie:

Zwycięzcami konkursu zostali:
I miejsce : Domańska Marta II E
II miejsce: Walicka Kinga II E
III miejsce: Mucha Karolina II B

Nagrody ufundowało wydawnictwo Nowa Era, WSiP oraz księgarnia Polanglo w Wałbrzychu.

Serdecznie dziękujemy sponsorom.

[...foto...] Organizatorzy:
Agnieszka Guziak
Jolanta Wiktorko

Nowy Szkolny Samorząd Uczniowski ! 12 lutego 2014

Dnia 30.01.2014r. w naszej szkole odbyły się wybory do Szkolnego Samorządu Uczniowskiego i na Rzecznika Praw Uczniowskich. Klasy I, II i III oddawały głosy na poszczególnych kandydatów. Prawie z każdej klasy nominowano jednego kandydata.

Rywalizacja była zacięta. Każdy z uczestników przygotował kampanię wyborczą dzięki, której uczniowie szkoły, mogli zapoznać sie z ich planem wyborczym i zdecydować na kogo oddać swój głos. Pozycja w samorządzie szkolnym zależy od ilości otrzymanych głosów podczas wyborów. Najwięcej głosów otrzymał Łukasz Losa z klasy II D i tym samym został Przewodniczącym Szkoły. Wiceprzewodniczącą została Amelia Boda z klasy I A. Posada sekretarza przypadła w ręce Aleksandry Dąbrowskiej z klasy II A, a skarbnikiem została Martyna Kruk z klasy II E, natomiast Rzecznikiem Praw Uczniowskich został Dawid Michałek z klasy II E.

Serdecznie gratulujemy i życzymy owocnej pracy.


Szkolny Samorząd Uczniowski

Turniej Towarzyski w Piłce Siatkowej Chłopców 11 lutego 2014

Dnia 6.02.2014 w sali I LO odbył sie tradycyjny już Turniej Towarzyski w Piłce Siatkowej Chłopców o Puchar Dyrektora I LO. Startowały drużyny III LO, II LO i I LO . Ploziom gier był wysoki i bardzo wyrównany.

Po zaciętych meczach klasyfikacja końcowa była następujaca : I miejsce - I LO, II miejsce III LO, III miejsce II LO.

Gratulujemy naszej drużynie, która pod opieką sportową B.Buczko wystąpiła w składzie: M.Babka, M.Żuk, M.Anioł, R.Zubek, G.Głowacki, B.Kot,Ł.Kot, K.Ozga.

[...foto...]

Nowy Szkolny Samorząd Uczniowski ! 6 lutego 2014

Dnia 30.01.2014r. w naszej szkole odbyły się wybory do Szkolnego Samorządu Uczniowskiego i na Rzecznika Praw Uczniowskich. Klasy I, II i III oddawały głosy na poszczególnych kandydatów. Prawie z każdej klasy nominowano jednego kandydata.

Rywalizacja była zacięta. Każdy z uczestników przygotował kampanię wyborczą dzięki, której uczniowie szkoły, mogli zapoznać sie z ich planem wyborczym i zdecydować na kogo oddać swój głos. Pozycja w samorządzie szkolnym zależy od ilości otrzymanych głosów podczas wyborów. Najwięcej głosów otrzymał Łukasz Losa z klasy II D i tym samym został Przewodniczącym Szkoły. Wiceprzewodniczącą została Amelia Boda z klasy I A. Posada sekretarza przypadła w ręce Aleksandry Dąbrowskiej z klasy II A, a skarbnikiem została Martyna Kruk z klasy II E, natomiast Rzecznikiem Praw Uczniowskich został Dawid Michałek z klasy II E.

Serdecznie gratulujemy i życzymy owocnej pracy.

[...foto...] Szkolny Samorząd Uczniowski

Jerzy Brzostowski z II c wśród najwybitniejszych gwiazd sportu!! 4 lutego 2014
„Marzenia można spełniać wszędzie.
Ale one nie spełniają się ot tak.
W tym cała magia, że aby osiągnąć wspaniałe rzeczy
musimy marzyć tak dobrze jak działać!!”

Tak podsumowała spotkanie ze świdnicką młodzieżą gimnazjalną i licealną pani Renata Mauer-Różańska - specjalistka w strzelaniu z karabinu pneumatycznego i karabinu kulowego z trzech postaw, dwukrotna mistrzyni olimpijska, trzykrotna medalistka mistrzostw świata.

31 stycznia 2014 roku w Gimnazjum nr 3 przy ulicy Saperów odbyło I Międzypokoleniowe Forum Lokalnych Sportowców. Blisko 20 znakomitych sportowców w tym przedstawiciel z naszej szkoły Jerzy Brzostowski (klasa II c) spotkali się z około 400 uczniami ze świdnickich szkół oraz okolicznych miejscowości na treningach, warsztatach i panelach dyskusyjnych. Było wielkie to święto sportu i okazja do rozpropagowania wśród młodzieży idei, że sport może być sposobem na życie. Udowodniono także, że Świdnica jest kolebką talentów sportowych, bo z tego miasta pochodzą, bądź też u nas trenowali liczni zawodnicy.

Świdniccy gimnazjaliści mieli szczęście posłuchać prezentacji, porozmawiać, wymienić doświadczenia, przypieczętować te spotkania autografami i zdjęciami sportowców. To bardzo sympatyczni ludzie, którzy z chęcią opowiadali o swojej ciężkiej pracy i sukcesach sportowych. Jurek Brzostowski – przypomnę Mistrz Świata z Coventry, mistrz Europy, wielokrotny Mistrz Polski w teakwondo był najmłodszym świdnickim sportowcem zaproszonym na Forum. Byli również wspomniana wyżej Renata Mauer- Różańska, Dorota Anna Świeniewicz była polska siatkarka - reprezentantka Polski w latach 1991−2009, w której rozegrała 325 spotkań. Michał Bębenek – polski kierowca rajdowy. Kilkukrotny Mistrz i Wicemistrz Polski w grupie N, Piotr Snopczyński - nestor polskiego himalaizmu, zdobywca szczytu Gasherbrum II, uczestnik kilkunastu wypraw na szczyty ośmiotysięczne. Piotr Betlej sporty motorowe -zdobywca Isle of Man „To naprawdę wyjątkowe przeżycie, zobaczyć i mieć świadomość, że to dzięki nam polska flaga już zawsze będzie wisieć na Grandstand” Jarosław Lato polski piłkarz grający na pozycji lewego pomocnika w klubie Polonia/Sparta Świdnica. Pani Elżbieta Gaszyńska była siatkarka Polonii Świdnica, Arkadiusz Kaczmarek trener Kickboxingu i Muay Thai

Wśród takich wybitnych osobistości sportu nasz drugoklasista Jurek Brzostowski dwoił się i troił, odpowiadając na pytania gimnazjalistów, rozdawał autografy i opowiadał o swojej ciężkiej pracy nad wynikami sportowymi oraz to, że III Liceum nie stwarza mu przeszkód w karierze sportowej a każdy, kto chce spełniać swoje marzenia powinien związać swoją przyszłość w tej właśnie szkole.

Spędziłam w Gimnazjum Nr 3 kilka wspaniałych godzin. Sama nigdy miałam okazji spotkać się i porozmawiać z tymi wspaniałymi sportowcami. Szkoda tylko, ze nie było tam żadnego przedstawiciela świdnickich władz. Cóż - pewnie mieli inne ważne zajęcia. Dzieci i młodzież dopisała w 100 procentach!! Z niecierpliwością będę oczekiwać następnego Forum.

[...foto...] Barbara Piórkowska

Tenis stołowy 4 lutego 2014
Dnia 03.02.2014 w Świdnicy odbył się Finał Strefy Wałbrzyskiej w Tenisie Stołowym Dziewcząt. Nasza Szkoła zajęła IV miejsce. Dziewczęta wystąpiły w składzie Murawska Justyna z klasy III e i Monika Falkowska z klasy II e.STUDNIÓWKA 2014 30 stycznia 2014

Naszym tegorocznym maturzystom do egzaminów pozostało już niespełna 100 dni.. Z tej okazji 24.01 bieżącego roku w hotelu Esperanto odbyła się huczna zabawa w intencji pomyślnie zdanej matury - Studniówka 2014! Kilka chwil po godzinie 19 młodzież z III Liceum rozpoczęła imprezę tradycyjnym polonezem. Tuż po otwarciu uroczystości został wzniesiony toast za pozytywny wynik na naszym egzaminie dojrzałości. Młodzież z kieliszkami szampana w dłoniach z uśmiechami na twarzach życzyła sobie nawzajem powodzenia. Kiedy największe emocje już opadły, tuż po kolacji i wspólnych zdjęciach klasowych, przyszła pora na krótki pokaz artystyczny. Uczniowie klas trzecich wspólnie przygotowali śmieszny filmik przedstawiający karykatury naszych nauczycieli. Po projekcji filmu uczniowie zatańczyli dla nauczycieli jeszcze kilka tańców do znanych hitów. Cała publika szalała, a nauczyciele wprost nie mogli powstrzymać śmiechu. Po tak udanym początku imprezy - reszta nie mogła być gorsza. Maturzyści wraz z nauczycielami oraz swoimi wychowawcami tańczyli do białego rana! Wszyscy bawili się wyśmienicie, a parkiet ani na chwilę nie pozostawał pusty. Bardzo się cieszymy z tak udanego przebiegu tegorocznej studniówki i jeszcze raz życzymy maturzystom połamania pióra!

[...foto...]

RATOWNICTWO W III LO 29 stycznia 2014

W dniu 24 stycznia 2014r. w naszej szkole odbyły się wykłady z zakresu wiedzy o pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczniowie klasy II przyrodniczej w ramach zajęć z ratownictwa medycznego mieli szanse pogłębić swoją wiedzę praktyczną oraz teoretyczną. Przy pomocy profesjonalnego ratownika medycznego oraz studentów z Policealnej Szkoły Służb Społecznych i Medycznych ( Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych) w Świdnicy, młodzież doskonaliła się w podstawowych działaniach ratowniczych oraz pierwszy raz z użyciem defibrylatora(AED) przeprowadziła resuscytacje krążeniowo-oddechową.

[...foto...] Roksana Piotrowska kl. IIc

X POLONEZ 2014 21 stycznia 2014

W czwartek 16.01.2014 na świdnickim rynku tegoroczni maturzyści z naszego Liceum zatańczyli uroczystego poloneza. To już dziesiąta, jubileuszowa edycja tego wydarzenia w Świdnicy. Punktualnie w południe ponad tysiąc osób ruszyło wokół rynku. W tańcu, oprócz naszej szkoły, brały udział również I, II, IV i V LO, Zespół Szkół Budowlano-Elektrycznych, Zespół Szkół Mechanicznych, Zespół Szkół ze Strzegomia oraz Ekonomik. Młodzież zatańczyła wraz z gośćmi i władzami miasta, prezydentem Świdnicy Wojciechem Murdzkiem, który w pierwszej parze zatańczył ze swoją córką Natalią, również tegoroczną maturzystką, starostą świdnickim Zygmuntem Worsą oraz członkami Zarządu Powiatu oraz z dyrektorami szkół biorących udział w tym wydarzeniu. Całość przebiegła sprawnie, a maturzyści z uśmiechem na twarzy paradowali dumnie po ulicach naszego miasta. Wokół rynku licznie zgromadzili się świdniczanie bacznie obserwujący widowisko. Po skończonym tańcu młodzież mogła ogrzać się przy gorącej herbacie oraz wygrać nagrody ufundowane przez Wyższą Szkołę Bankową. Owe wydarzenie to pierwszy znak, że… już za 100 dni matura! No cóż, nie pozostaje nam więc nic innego, jak życzyć naszym maturzystom, aby matura przebiegła tak wesoło i pomyślnie, jak tegoroczny polonez :)

[...foto...]

KREW DAREM ŻYCIA 17 stycznia 2014

15 stycznia 2014 roku w auli III LO w Świdnicy odbyła się kolejna akcja oddawania krwi pod hasłem „Krew darem życia”. Do akcji Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu zgłosiło się ponad 40 osób z klas maturalnych (najwięcej z 3 e) oraz spoza szkoły. Tym razem 28 honorowych dawców oddało około 13 litrów krwi. Wszystko odbyło się dość sprawnie dzięki pracownikom RCKiK oraz pomocy uczniów z klasy 2 e.

W imieniu potrzebujących serdecznie dziękuję za bezcenny dar, jakim jest wasza krew. Mam nadzieję, że w przyszłości również będziecie uczestniczyć w tego typu przedsięwzięciach. Krew można oddawać w czwartki w przychodni MEDYK w Świdnicy oraz podczas akcji organizowanych przez RCKiK w Wałbrzychu.

[...foto...] Organizatorka akcji Mariola Makarska-Janicka

NA RATUNEK – 22 Finał WOŚP 17 stycznia 2014

12 stycznia 2014r. ponad 40 uczniów naszego liceum po raz kolejny uczestniczyło w ogólnopolskiej akcji zbierania pieniędzy na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 32 wolontariuszy zgłosiło się do sztabu przy Telewizji TELETOP i 11 przy Świdnickim Ośrodku Kultury.

Również tym razem przyczyniliśmy się do rekordowej zbiórki funduszy na rzecz chorych dzieci oraz osób starszych. Młodzież z naszej szkoły na ulicach Świdnicy zebrała w sumie około 18 tysięcy złotych.

Opiekunem młodzieży tradycyjnie była pani Mariola Makarska-Janicka, która już od ponad 20 lat zachęca młodzież do kwestowania na rzecz WOŚP.

Wśród wolontariuszy najbardziej skuteczni okazali się:

 • Magda Moczurad z kl. 3 e – 1103,67 zł
 • Cecylia Młynarska z kl. 3 b – 955,54 zł
 • Klaudia Żaczek z kl. 2 e – 875,36 zł
 • Kamila Korkuś z kl. 2 a – 853,75 zł
 • Patryk Duda z kl. 2 e – 834,35 zł
 • Patrycja Leja z kl. 2 d – 751 zł
 • Daniel Kasprzyk z kl. 2 e – 716,94 zł
Wszystkim wolontariuszom, darczyńcom oraz Jurkowi Owsiakowi składamy WIELKIE DZIĘKI!!!!!!!!!!

Niech orkiestra waszych serc bije do końca świata i jeszcze o jeden dzień dłużej

[...foto...]

Warsztaty germanistyczne dla maturzystów 8 stycznia 2014

W dniu 07. stycznia 2014 odbyły się w naszej szkole, z inicjatywy nauczycieli języka niemieckiego, zajęcia warsztatowe dla maturzystów z języka niemieckiego, prowadzone przez pana Patryka Szubińskiego , konsultanta metodycznego wydawnictwa Pearson Central Europe.

W przystępnej formie , młodzież mogła dowiedzieć się, jak dokładnie wygląda ustny egzamin maturalny z języka niemieckiego , jaka jest jego struktura , forma , jak skonstruowane , a także oceniane i punktowane są poszczególne zadania.

Całość poparta została filmami , będącymi zapisem ustnego egzaminu dojrzałości z języka Goethego i Schillera, popartego komentarzem eksperta z Krajowej Komisji Egzaminacyjnej.

Mamy nadzieję ,że warsztaty pomogą młodzieży jeszcze lepiej przygotować się do matury.
Koncert Wigilijny 4 stycznia 2014
„Światło - nosisz je w sobie”

Światło - nosisz je w sobie
Światło - nie zgaśnie choćbyś chciał

Musiało minąć kilka dni, zanim pozwoliłam sobie na chwilkę refleksji z wydarzenia, które miało miejsce pod koniec grudnia 2013 roku. Myślę o koncercie wigilijnym, który jak co roku, odbywa się w naszej szkole. Przez piosenka Natalii Kukulskiej, w której światło wyzwala emocje, pozwala spojrzeć w przyszłość - nie zapominając o przeszłości- spogląda się na to, co jest w naszej szkole najważniejsze.

„Światełko wigilijne ” zabłysło ponad 17 lat temu. Dzięki ludziom „dobrej woli” – dyrektora Ryszarda Skórki, wicedyrektor Elżbiety Dawidowicz, nauczycieli polonistów oraz plastyków, skromna przed laty Biesiada Wigilijna przerodziła się w doskonały akt sztuki artystycznej, koncert, w którym od lat biorą udział wszyscy uczniowie z klas muzycznych oraz absolwenci chóru. Różne tytuły, różne przesłania, piękne teksty, scenografia i kolędy!!! Ale zawsze jeden cel. To zamiar spotkania się w murach szkoły ze swoimi przyjaciółmi przy dźwiękach i słowach, które doskonale znamy, ale przechowujemy je w najgłębszych zakamarkach duszy. Raz w roku uwalniamy je i przekazujemy najbliższym. To Tradycja. Jeśli szkoła posiada „duszę” to powinna przetrwać..”100 lat i jeden dzień dłużej..” jak mówi Jerzy Owsiak.

Nasze Liceum jest w trakcie metamorfozy. Jednakże 19 grudnia 2013 roku pokazaliśmy, że potrafimy ochronić naszą tradycję. A mnie… pozostało tylko podziękować. W tym miejscu na moment zatrzymam się przy osobach Bogumiły Patały i Teresy Pulsakowskiej- Daniel. Od wielu, wielu lat przyjaźnimy się i współpracujemy ze sobą. To dlatego, że każda z nas chce jak najlepiej potrafimy dokonywać „cudów” w sztuce wokalnej, aby wyzwolić wśród uczniów ukryte bądź jawne talenty. Dziękuję Wam moje drogie koleżanki.

Wyrazy wdzięczności kieruję również w stronę nowego dyrektora szkoły, Krzysztofa Frączka, który wzorem swojego poprzednika sprawił, że poczuliśmy się jak za dawnych, dobrych lat. Ukłony dla nauczycieli Liceum - za „przymknięcie oka” w czasie prób chóru, pozostałym pracownikom za piękne przygotowanie szkoły, młodzieży za poważne podejście do nauki i śpiewania pieśni. Absolwentom: Michałowi Marczewskiemu i Michałowi Ziemakowi za wsparcie tenorów i basów, oraz tym, którzy, jak co rok śpiewali ‘Bóg się rodzi” tak, że nie powstydziłby się jakikolwiek chór ze światowych estrad. Dziękuję grupie teatralnej Alter K za wprowadzenie nas w świat pięknego, refleksyjnego słowa. Serdecznie pozdrawiam wszystkich uczniów, absolwentów, rodziców oraz słuchaczy, których podziwiałam za trud słuchania w przepełnionej po brzegi auli. To dla Was był ten wigilijny prezent a życzenia szczęśliwego Nowego Roku 2014 niech towarzyszą Wam każdego dnia.

Światło - pozwól mi, choć jeden raz
Tylko jeden raz i kolejny raz!! Przy nim znowu ogrzać się!!

Do zobaczenia za rok !!

[...foto...] Barbara Piórkowska

Czarodzieje dziecięcych marzeń- Mikołaj w Domu Dziecka na Zakolu 2 stycznia 2014

12 grudnia dzieci ze Świdnickiej Stancji- Domu Dziecka na Zakolu odwiedził cały orszak Mikołajów. Wolontariusze z III LO, a właściwie z klasy IIIb, sprawili, że tego dnia na dziecięcych buziach zagościł uśmiech. Młodym Mikołajom spotkanie z dziećmi sprawiło niemałą satysfakcję. Do tego radosnego spotkania przyczyniła się cała społeczność szkoły – nasi uczniowie wykazali się wielką ofiarnością, wszyscy zatem stali się czarodziejami dziecięcych marzeń.