23 grudnia 2009

Jak obyczaj każe stary, według ojców naszych wiary,
chcemy złożyć Wam życzenia z dniem Bożego Narodzenia.
Niech ta Gwiazdka Betlejemska, która wschodzi tuż po zmroku,
da Wam szczęścia i pomyślności w nadchodzącym Nowy Roku!


Uczniom, gronu pedagogicznemu oraz pozostałym pracownikom szkoły
życzymy Radosnych Świąt Bożego Narodzenia
spędzonych bez pośpiechu i trosk w gronie rodziny,
a w nadchodzącym Roku 2010 błogosławieństwa Bożego!

życzy Samorząd Uczniowski

21 grudnia 2009

Absolwent III Liceum Ogólnokształcącego Jakub Czarnik od kilku lat zajmuje się pisaniem powieści o Panu Samochodziku.

Akcja najnowszej książki-ósmej- "Pan Samochodzik i ...Biblia Lutra" dzieje się we współczesnej Świdnicy i dotyczy historii Kościoła Pokoju.

Aby przybliżyć uczniom temat jak również zainteresować lekturą, autor przybył 16 grudnia do szkoły. Spotkanie było bardzo interesujące.

Jakub Czarnik odpowiedział na wszystkie pytania, opowiedział, w jaki sposób doszło do napisania książki związanej ze Świdnicą , Kościołem Pokoju i naszym liceum. Wspominał też z sentymentem lata szkolne, pobyt w III Liceum Ogólnokształcącym, zdawanie matury, lekcje języka polskiego z panią wicedyrektor Elżbietą Dawidowicz.

Udzielił cennych wskazówek osobom, które mają zamiar zająć się pisaniem. Informacje przekazane przez "naszego starszego kolegę" z pewnością przydadzą się osobom próbującym pisać. Być może nawet przyczynią się do powstania jakiegoś nowego "dzieła", a na pewno wpłyną na zainteresowanie "naszą małą ojczyzną"

[...foto...] Marcelina Brzózka

GÓRA GROSZA 21 grudnia 2009

Zakończono X edycję akcji "Góra Grosza" w ramach, której przez 2 tygodnie uczniowie naszej szkoły zbierali monety. Uzbierane pieniądze zostaną przekazane na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym między innymi na tworzenie nowych domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka i pogotowia rodzinnego.

"Góra Grosza" ma uświadomić młodzieży jak ważna jest pomoc.

Nasza szkoła na ten zaszczytny cel zebrała w tym roku 492,20 zł.
Klasa IIC, której wychowawcą jest Agnieszka Guziak zebrała najwięcej groszy 105,15zł, za co zostali nagrodzeni przez Samorząd Uczniowski słodyczami. Drugie miejsce zajęła klasa I C / 81,02 zł/, a trzecie klasa I E / 61,94 zł /.


Koncert Wigilijny III LO 19 grudnia 2009

Już po raz 15 wspólnie spędziliśmy czas słuchając i śpiewając najpiękniejsze polskie kolędy i pieśni świąteczne. Biesiada Wigilijna, która stała się nieformalnym zjazdem absolwentów naszej szkoły, poza nimi przyciągnęła do teatru wielu gości. Bo nowością w tym roku było zorganizowanie koncertu poza szkołą. Pomysł ten wynikł z konieczności większej sali ponieważ szkolna aula zawsze pękała w szwach Skorzystaliśmy z zaproszenia Starostwa aby nasz koncert włączyć w cykl świdnickiej kolędy. Tegoroczny koncert miał tytuł "Szukajmy stajenki" a etiuda teatralna "Był sobie Malarz Anioł i Diabeł, czyli historia wigilijna na świdnickim rynku" znakomicie uzupełniła słowem brzmienie wigilijnych pieśni.

W repertuarze chóru pojawiły się w tym roku nowości, o których należy wspomnieć. Łukasz Grabicki wraz z Patrycją Wiecheć zaśpiewał piękną pieśń " Otwórz serca Jezu!", do której muzykę napisał Mateusz Puławski a słowa napisała Aleksandra Kulak. Dwa zespoły klasy drugich i trzecich w doskonały sposób wykonały "Chrońmy te chwile" i "Gloria". Mateusz Gancarczyk we wzruszający sposób zaśpiewał "Kolędę bezdomnego" a Irek Lutz wspaniale zinterpretował pieśń Jacka Kaczmarskiego. Dla potrzeb chóru reaktywowało się trio fletowe, ale największy aplauz otrzymał chór męski w składzie: Łukasz Grabicki, Łukasz Batóg, Maurycy Klimek oraz Mateusz Jakubczak, którzy w brawurowy sposób wykonali "Anioł mówił do chłopaków"

Życzenia świąteczne złożone przez Starostę Zygmunta Worsę i dyrektora Ryszarda Skórkę dopełniły ceremoniału Biesiady Wigilijnej. A potem to już były spotkania, życzenia, opowieści -Co słychać? No bo znowu minął rok. A kiedy minęło 15 lat?

Spokojnych Świąt i Szczęśliwego nowego Roku 2010!

[...foto...] [...foto...] [...foto...] Barbara Piórkowska

"Reaktywacja Historii" Zakopane 2009 15 grudnia 2009

W dniach 11-14 grudnia 2009 w Zakopanem odbyło się podsumowanie projektu "Nasz kawałek, czyli nasza wspólna historia" realizowanego przez młodzież z Kartuz, Łowicza, Zakopanego i Świdnicy. Prace nad projektem, którego hasłem było "Tak zdarza się historia" zaczęły się już wiosną 2009 roku. Zostały zapoczątkowane, przez młodzież z Kartuz, Świdnica została zaproszona do udziału dopiero jesienią. Podczas uroczystego pokazu z udziałem przedstawicieli Starostwa Tatrzańskiego młodzież przedstawiła w różnorodnych formach efekty swoich prac na temat wybitnych przedstawicieli swoich miast, których znamy z nazwiska, działalności lub twórczości a nie zawsze kojarzymy ich z miastem, w którym mieszkali. Kilkugodzinna prezentacja pozwoliła nam utrwalić nazwisko pisarza Władysława Reymonta z Łowiczem, legionistę - generała, Andrzeja Galicę z Zakopanem i Białym Dunajcem a postać Józefa Wybickiego, autora słów do Mazurka Dąbrowskiego z Kaszubami i Będominem gdzie znajduje się Muzeum Hymnu Narodowego. Młodzież ze Świdnicy z powodzeniem zaprezentowała postać Mieczysława Kozara - Słobódzkiego.

Podstawą prezentacji były: filmy, wywiady, prelekcje oraz jak w wypadku świdnickich licealistów pieśni Słobódzkiego zaśpiewane podczas uroczystości. Podsumowanie projektu za 2009 rok stało się jednocześnie motywem do powołania wg pomysłu Łukasza Grabickiego "Młodzieżowego Międzyregionalnego Komitetu Historycznego", który pod hasłem "Poznajmy siebie samych, zaraźmy tym innych -jak historia wpłynęła na mój region" zapoczątkował swoją działalność na 2010 rok. Młodzież podczas prac warsztatowych opracowała preambułę ( Łukasz Grabicki, Sylwia Gruba), ramy organizacyjne ( Marcin Malinowski) oraz program prac ( Marta Parcheta, Mateusz Jakubczak) na przyszły rok. W celu szczegółowych konsultacji zostanie stworzona strona internetowa oraz forum dyskusyjne udostępnione przez Starostwo Tatrzańskie. Przez 4 dni pobytu w Zakopanem poza pracami projektowymi organizatorzy zapewnili uczestnikom wiele atrakcji w postaci wycieczek i spotkań z folklorem góralskim ( Zakopane -Krupówki, Stary i Nowy Cmentarz, Muzeum Tatrzański, Alpinarium, Szkoła Rzemiosł Artystycznych, Dolina Kościeliska, Gubałówka, skocznie narciarski, Sanktuarium matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, Kalatówki, Muzeum Witkiewicza) Atmosfera panująca w Domu Wczasów Dziecięcych w Kościelisku gdzie zamieszkali wszyscy uczestnicy była radosna i twórcza ( wspólne mecze w tenisa stołowego, gry piłkarskie, wspólne śpiewanie i słuchanie młodzieżowych kapeli góralskich, oglądanie filmów autorskich i relacji sportowych).

Celem warsztatów była również integracja młodzieży z różnych stron Polski, poznanie swoich obyczajów, pieśni, gwary oraz nawiązanie nowych przyjaźni. Na podsumowaniu projektu "Reaktywacja Historii" Zakopane 2009 Świdnicę reprezentowała delegacja z dwóch świdnickich liceów. Z I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza byli to: Wojciech Lewandowski i Krystian Laskowski, - którzy weszli w skład MMKH, Damian Gołębiewski, Adam Kozłowski i Mateusz Burkiewicz - autorzy i aktorzy filmów oraz nauczyciel Jarosław Moczulski, III Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej - Curie: Łukasz Grabicki, Sylwia Gruba, Mateusz Jakubczak, Marta Parcheta, Marcin Malinowski członkowie chóru Pryma Voce i Barbara Piórkowska nauczyciel muzyki. Koordynatorem świdnickiego projektu oraz łącznikiem z organizatorami z Kartuz był Paweł Barański z I LO.

Prezentację postaci Mieczysława Kozara-Słobódzkiego poprowadził Łukasz Grabicki. Program kolejno obejmował: pieśń "Bajki", film dokumentalny z życia Słobódzkiego, pieśń "Maszerują chłopcy...", sfabularyzowana, filmowa opowieść o życiu legionisty Kozara, na zakończenie została zaśpiewana najsławniejsza pieśń Mieczysława Kozara - Słobódzkiego "Rozkwitają paki białych róż". Miłym akcentem było wręczenie pamiątkowych płyt z nagraniami piosenek zrealizowanych w studio nagrań III LO. Płyty z nagraniami piosenek oraz z filmem "Kozar" zostały również podarowane wicestaroście tatrzańskiemu, który przybył na zakończenie spotkania młodzieży biorącej udział w projekcie. Program świdnickich licealistów był przedstawiony w profesjonalny sposób, bez pomyłek i komplikacji technicznych, obejmował różnorodne elementy, był interesujący i czytelny dla słuchaczy. Ponad to aktywność w pracach warsztatowych, rozgrywkach sportowych oraz duża dawka powagi i czasami humoru, która towarzyszyła nam w czasie pobytu w Zakopanem przyczyniła się do wskazania Świdnicy jako następnego gospodarza zjazdu Młodzieżowego Międzyregionalnego Komitetu Historycznego. Sponsorem wyjazdu do Zakopanego było Starostwo Powiatowe w Świdnicy.

[...foto...] Barbara Piórkowska

I Mistrzostwa Powiatu Świdnickiego w Piłce Nożnej Halowej 15 grudnia 2009

Dnia 3.12.2009 odbyły się w hali sportowej OSiR w Strzegomiu I Mistrzostwa Powiatu Świdnickiego w Piłce Nożnej Halowej Chłopców Szkół Ponadgimnazjalnych. Udział brało 14 drużyn min. Ze Świdnicy, Świebodzic, Strzegomia, Mokrzeszowa. Reprezentanci naszej szkoły pokonując 5 drużyn w drodze do finału odnieśli w ciężkim finałowym meczu zwycięstwo nad drużyną ze Strzegomia zwyciężając w pięknym stylu. Gratulujemy sukcesu.

Nasi piłkarze zagraja 16 grudnia w Wałbrzychu w finale strefowym.
Lista uczestników :
 1. Maciej Madziała - IIId
 2. Michał Czernicki - IIIb
 3. Grzegorz Furmankiewicz - IIIb
 4. Perzemysław Bitner - IId
 5. Mariusz Miętkiewicz - IId
 6. Kamil Rogaczewski - IId
 7. Rafał Luber - Ic
 8. Adrian Kotus - IId
Opiekunem sportowym drużyny jest Bogusław Buczko.
[...foto...]

Uroczyste odsłonięcie fragmentu Muru Berlińskiego 14 grudnia 2009

Uroczyste odsłonięcie fragmentu Muru Berlińskiego upamiętniające obchody 20-lecia Mszy Pojednania w Krzyżowej.
Odsłonięcia dokonali:

 • marszałek Sejmu RP Bronislaw Komorowski
 • przewodniczący Bundestagu Norbert Lammert
 • młodzież szkół średnich Powiatu Świdnickiego
 • młodzież z 14 LO z Wroclawia
 • władze samorządowe Gminy i Powiatu.

Po odsłonięciu odbyła się debata na temat polsko-niemieckiego pojednania oraz część kulinarna - szwedzki stół z gulaszem i pierogami do wyboru.

[...foto...]

"Zaplanuj z głową swoją przyszłość zawodową" 1 grudnia 2009

Dnia 26 listopada 2009 r. uczniowie klasy 2c III LO w Świdnicy uczestniczyli w zajęciach w Wyższej Szkole Zarządzania i Przedsiębiorczości w Wałbrzychu. Warsztaty te odbyły się w ramach projektu "Zaplanuj z głową swoją przyszłość zawodową" realizowane wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych pozwalającej na określenie predyspozycji zawodowych. Młodzież miała okazję rozwiązać dwa indywidualne testy: kartę zainteresowań oraz test do samooceny. Analiza wyników umożliwiła, aby każdy uczeń dowiedział się do jakich zawodów najlepiej wykorzystać swoje mocne cechy charakteru, zdolności i zainteresowania. Celem warsztatów było nakłonienie młodzieży do planowania swojej kariery zawodowej i przyszłości. Zajęcia były ciekawe, oryginalne i przeprowadzone w miłej atmosferze.

[...foto...]

"GEORG LEONHARD WEBER - świdnicki rzeźbiarz śląskiego baroku" 15 listopada 2009

Dnia 13. listopada 2009, uczniowie klasy III "b" z nauczycielką wiedzy o kulturze p. Kamą Karst i wychowawcą p. Adrianem Gnilką brali udział w spotkaniu "Georg Leonhard Weber - świdnicki rzeźbiarz śląskiego baroku w 270. rocznicę śmierci" , organizowanym w Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy .

Weber był twórcą rzeźb na świdnickim rynku , a także pracował nad wystrojem kościoła pod wezwaniem św. Stanisława i Wacława w Świdnicy.

[...foto...]

Konkurs Historyczny 13 listopada 2009

W piątek 13 listopada odbyła się kolejna edycja Powiatowego Konkursu Historycznego. Jak co roku chór " Pryma Voce" w przerwie konkursu zaśpiewał wiązankę pieśni patriotycznych. Nowością w tym roku było wykonanie kilku nowych piosenek rodem ze Lwowa, które bardzo podobają się chórzystom. Pomimo dużego zmęczenia po trudach z Krzyżowej nasi młodzi artyści spisali się doskonale.

[...foto...] Barbara Piórkowska

Chór "Pryma Voce" w Krzyżowej 12 listopada 2009

12 listopada 2009 roku o godzinie 13 00 odbyła się uroczysta msza z okazji obchodów 20 rocznicy Mszy Pojednania.

Msza Pojednania - msza, którą odprawiono na podwórzu dzisiejszego Ośrodka Spotkań w Krzyżowej 12 listopada 1989 r. Msza z udziałem ówczesnego premiera Polski Tadeusza Mazowieckiego i kanclerza Niemiec Helmuta Kohla, stała się momentem przełomowym w stosunkach polsko-niemieckich i zapoczątkowała nowy rozdział w kontaktach i współpracy między Polską a Niemcami. Doszło wtedy do symbolicznej wymiany znaku pojednania. Obaj szefowie rządów przyjęli "Wspólne Oświadczenie", które stało się podstawą do nadania stosunkom Polski z Niemcami nowego charakteru i stworzenia odpowiednich ram traktatowych.

- To będzie jedno z najważniejszych wydarzeń, symboli pokazujących poprawę stosunków polsko-niemieckich - mówi o obchodach 20-lecia mszy pojednania Annemarie Franke z Fundacji Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego.

Na rocznicową mszę (początek o godz. 13) przyjechali ważni politycy polscy i niemieccy. Byli ministrowie gospodarki oraz kultury rządu RP i Niemiec, przedstawiciele Bundestagu, marszałkowie Sejmu, władze Dolnego Śląska i samorządowcy. Nie zabrakło również tych, którzy 20 lat temu przyczynili się do poprawy stosunków polsko-niemieckich. Był Tadeusz Mazowiecki i abp Alfons Nosol, który podobnie jak 20 lat temu odprawił nabożeństwo. - Niestety, nie mógł przyjechać kanclerz Kohl, który po poważnym wypadku i urazie głowy przechodzi trudną rehabilitację - tłumaczyli organizatorzy. Objął jednak patronat honorowy nad obchodami.

Na uroczystą mszę został zaproszony chór z naszej szkoły, który zaprezentował wspaniałą oprawę muzyczną, cieszył oczy pięknymi, odnowionymi strojami oraz młodością i spontanicznością w przekazie wokalnym. Wszyscy uczniowie spisali się "na medal" jednakże największe słowa uznania należą się Łukaszowi Grabickiemu, który śpiewał partię kantora. Zrobił to w sposób doskonały. Słowa podziękowania za umożliwienie tego wydarzenia należą się również dyrekcji i nauczycielom naszej szkoły, którzy z wyrozumieniem pozwolili nam na próby.

[...foto...] Barbara Piórkowska

Narodowe Święto Niepodległości 12 listopada 2009

Dwa uroczyste apele zostały przedstawione młodzieży i nauczycielom z okazji tego polskiego święta. "Powstańcie z letargu niewoli" to tytuł spektaklu teatralnego opartego na tekstach Tadeusza Szarwaryna i filmie "Ostatni dzwonek". Widowisko wyreżyserowały Magdalena Szarwaryn, Weronika Strugalska i Joanna Adamczyk. Było to bardzo piękne przedstawienie, w charakterystycznych strojach z piękna oprawą muzyczną. "Czy widzisz światełko w tunelu?" piosenka w wykonaniu Natalii Różańskiej i Magdy Szarwaryn szczególnie utkwiła mi w pamięci. Chór "Pryma Voce" uzupełnił koncert pięknymi i bardzo lubianymi pieśniami patriotycznymi. Z braku czasu w koncercie znalazły się tylko wybrane pieśni takie jak: Rota, Legiony, Białe róże, Maki i Piechota. Inne utwory, które chór ma w swoim repertuarze muszą niestety poczekać do przyszłego roku

[...foto...] Barbara Piórkowska

MŁODA KREW RATUJE ŻYCIE 12 listopada 2009

Uczniowie z III LO w Świdnicy po raz drugi nie zawiedli. W szkole mieścił się punkt oddawania krwi. Cała aparatura oraz sanitariusze w godz. 8:30- 14:00 pobierali krew w sali biologicznej od ochotników z LO. Łącznie krew oddały 42 osoby. Co prawda chętnych było znacznie więcej , lecz badania lekarskie nie pozwoliło im na ten bohaterski czyn. Przeważającą częścią krwiodawców były dziewczęta. Po oddaniu krwi na każdego czekał miły upominek w postaci słodyczy. To już druga edycja akcji "Młoda krew ratuje życie" w świdnickim LO. Miejmy nadzieje, że chętnych niosących pomoc z roku na rok będzie coraz więcej!

[...foto...] Patrycja Sordyl

Edukacja na odległość 30 października 2009

W dniu 22 października w Bibliotece III Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy odbyła się konferencja dla nauczycieli bibliotekarzy szkół ponadgimnazjalnych miasta i powiatu świdnickiego na temat "Edukacja na odległość".

W konferencji, zorganizowanej przez Bibliotekę Pedagogiczną w Świdnicy i III Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy, w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, wzięło udział 13 bibliotekarzy szkolnych, którzy wysłuchali referatu na temat edukacji na odległość oraz zadań biblioteki w e-szkole wygłoszonego przez panią Agnieszkę Nawrocką - kierownika Filli Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej.

Wykorzystanie programu bibliotecznego MOL w kompleksowej obsłudze Biblioteki III LO zaprezentowała pani Barbara Dominiak.

Spotkanie stało się również okazją do wymiany doświadczeń zawodowych i integracji środowiska bibliotekarskiego


XX-lecie Towarzystwa Miłośników Lwowa 28 października 2009

Minęło 20 lat od powołania w Świdnicy Towarzystwa Miłośników Lwowa. W późniejszym czasie dodano i Kresów Południowo-Wschodnich. Dla członków towarzystwa to podniosły i piękny jubileusz. Bardzo wielu członków swój wolny czas poświeciło działalności na rzecz Lwowa i Kresów Południowo - Wschodnich, a także Polakom tam mieszkającym. Pierwsze spotkanie organizacyjne świdnickiego oddziału odbyło się 12 listopada 1988 roku w teatrze Miejskim. Wtedy na spotkani przybyło około 250 osób. Sala była wypełniona po brzegi, panowała wzruszająca atmosfera, śpiewała cala sala

Dzisiaj w dwudziestą rocznicę tego wydarzenie było podobnie. Jest nam bardzo miło, że Chór "Pryma Voce" wziął udział w tej uroczystości.

[...foto...] Barbara Piórkowska

"Mimozami jesień się zaczyna" 20 października 2009
V Konkurs Piosenki Poetyckiej
"Mimozami jesień się zaczyna"

To już piąta edycja konkursu piosenki poetyckiej organizowanego przez III Liceum Ogólnokształcące we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Świdnicy. Popołudnie z piękną piosenką poetycką wypełniło dźwiękiem pięknie udekorowaną aulę szkolną. Na konkurs zgłosili się prawie wszyscy miłośnicy piosenki. Spośród 24 solistów, zespołów z terenów powiatu świdnickiego i dzierżoniowskiego, przedstawicieli szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół średnich jury przyznało następujące nagrody i wyróżnienia:

Wyróżnienia:

Sylwia Gruba - III LO Świdnica
Marta Parcheta - III LO Świdnica
Kamila Rojewska - Gimnazjum Sobótka
Mateusz Jakubczak - III LO Świdnica
III miejsce - Łukasz Batóg - III LO Świdnica
II miejsce - Iwona Kuśnierz - II LO Świdnica
I miejsce - Magdalena Szarwaryn - III LO Świdnica
Wyróżnienie specjalne dla najmłodszej piosenkarki konkursu: Ewa Malinowska Szkoła Podstawowa w Udaninie

Jury konkursu od 5 lat pracuje w tym samym składzie:
 • Anna Borowska - dyrektor Biura Promocji Starostwa Powiatowego w Świdnicy
 • Bogumiła Patała - nauczyciel muzyki i dyrygent III LO Świdnica
 • Tomasz Wyrwa - nauczyciel informatyki III LO Świdnica
 • Zdzisław Christ - nauczyciel muzyki SN Świdnica

W czasie tej jubileuszowej edycji jury postanowiło przyznać GRAND PRIX czyli PUCHAR DYREKTORA III LO W ŚWIDNICY Mateuszowi Gancarczykowi, uczniowi III LO, puchar osobiście wręczył Ryszard Skórka.

Nagrodę Publiczności otrzymała Sylwia Gruba III LO Świdnica
Laureat plebiscytu publiczności - Paweł Starzyk III LO Świdnica
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy a laureaci nagrody rzeczowe.

Nowością tegorocznego konkursu był Musical "Krok w dorosłość" w wykonaniu uczniów klas trzecich do muzyki z piosenek zespołu Abba, z tekstami Aleksandry Kulak.

Organizatorzy:

Przygotowanie konkursu: Ryszard Skórka, Barbara Piórkowska, Teresa Pulsakowska-Daniel, Bogumiła Patała, Kama Karst.
Nagłośnienie i nagrania : Mateusz Gancarczyk i Ireneusz Lutz
Prowadzenie konkursu: Łukasz Grabicki i Weronika Głuszek - III LO Świdnica
Nagroda publiczności: Anna Mglej
Foto: Barbara Piórkowska, Przemek Tarłowski, Radek Kmera

To było piękne popołudnie, wypełnione poezją, piękną muzyką i emocjami. Do auli szkolnej zawitało wielu gości; rodziców, nauczycieli i przyjaciół wykonawców. Wszyscy byli gorąco oklaskiwani, atmosfera na sali była wspaniała. Ale to już historia, nowy konkurs piosenki poetyckiej już w 2010 roku.

[...foto...] [...foto...] [...foto...] Barbara Piórkowska

FUNDACJA "NADZIEJA" 20 października 2009

Dnia 6.10.br. w naszej szkole odbyła się zbiórka pieniędzy dla niepełnosprawnego chłopca. Uczniowie oraz nauczyciele mogli pomóc w sposób zakupienia jednej bądź kilku cegiełek w cenie 9zł. Łącznie udało się nam zebrać kwotę 491 złotych, która w całości będzie przeznaczona na rehabilitacje dziecka. Warto nadmienić, że najmilej przyłączyła się klasa IIID, która zakupiła aż 10 cegiełek.

Miejmy nadzieję, że za rok, tak jak dziś nie będziemy obojętni na ludzkie cierpienie. Wszystkim, którzy przyłączyli się do tej akcji serdecznie dziękujemy.

Patrycja Sordyl

Dom Nauczyciela 19 października 2009

Dzisiaj w Domu Nauczyciela odbyła się piękna uroczystość z okazji Święta Komisji Edukacji Narodowej zorganizowana przez Świdnicki Oddział Związku Nauczycielstwa Polskiego. Podczas spotkania zostały wręczone Odznaki za 50-letnią przynależność do ZNP oraz podziękowania dla nauczycieli odchodzących na emeryturę. Było to wzruszające wydarzenie, które zostało przygotowane przez długoletniego prezesa związku Jana Musieja. Wśród wielu znamienitych gości członków Zarządu Koła, nauczycieli, emerytowanych nauczycieli był prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek.

Były piękne słowa, kwiaty i świetny koncert w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Piękny repertuar, wspaniałe aranżacje i doskonałe nagłośnienie. Tradycją naszej szkoły jest uhonorowanie nauczycieli i tych młodych i tych, którzy swoją młodość pozostawili w szkole poprzez muzykę . Dzisiaj śpiewem uatrakcyjnili spotkanie :

Łukasz Grabicki
Ewa Kajzer
Łukasz Batóg
Magdalena Szarwaryn
Marta Parcheta
Mateusz Gancarczyk
Mateusz Jakubczak

Nagłośnienie: Mateusz Gancarczyk i Irek Lutz

Bardzo serdecznie dziękuję młodzieży za wzorowy i profesjonalny udział w tym koncercie!

[...foto...] Barbara Piórkowska

Dzień Nauczyciela 14 października 2009


"Więc w Wasze święto Wam składamy
szacunek i podziękę,
że nas prowadzicie w jasne bramy,
że nam podaliście rękę..."

W naszej szkole uroczysty Dzień Edukacji Narodowej, potocznie zwanym Dniem Nauczyciela odbył się 13.10.2009r. Wszyscy nauczyciele licznie zgromadzili się w szkolnej auli na niesamowitym i pełnym humoru musicalu, który przygotowała klasa III a, pod opieką wychowawcy mgr Aleksandry Kulak. Podczas przedstawienia wręczono nauczycielom symboliczne różyczki, będące wyrazem naszej podzięki.

[...foto...] [...foto...] [...foto...] [...foto...] [...foto...] [...swidnica24.pl...] Barbara Janik

Dzień Nauczyciela 14 października 2009

Najcenniejszym i najtrwalszym podarunkiem jaki można dać dziecku - jest wykształcenie.

W podziękowaniu za trud włożony w Naszą edukacje, samych radości i sukcesów
życzą uczniowie III LO !


Otrzęsiny 30 września 2009

Dnia 25.09.09r. (piątek) w naszej szkole odbyły się otrzęsiny klas pierwszych. W uroczystości brało udział pięć klas pierwszych. Konkurencjom przyglądało się szanowne jury w składzie: Pan dyrektor Ryszard Skórka, Pani dyrektor Elżbieta Dawidowicz, opiekun Szkolnego Samorządu Uczniowskiego Pani Agnieszka Guziak, Pani Beata Czerkawska oraz przewodnicząca szkoły Patrycja Sordyl, sekretarz Barbara Janik. Cała impreza została zorganizowana przez klasę II B wraz ze Szkolnym Samorządem Uczniowskim.

Organizatorzy przygotowali "kociakom" 4 konkurencje. Pomiędzy nimi uczniowie w różny sposób prezentowali swoje klasy. Jedni śpiewali, inni natomiast przedstawiali scenki, tańczyli. Każda z klas miała swój charakterystyczny znak, czyli koszulki z wcześniej ustalonym kolorem dla każdej klasy.

Była to przede wszystkim wspaniała zabawa. Wygrała klasa I "D" wraz z wychowawcą Panią Beatą Szumską . Zwycięzcy otrzymali nagrodę w postaci kocich orderów oraz kota przechodniego.

[...foto...] [...foto...] [...wideo...] Patrycja Sordyl

Chór "Pryma Voce" na zamku Książ 26 września 2009

Nowy sezon artystyczny już zainaugurowany ! Na zaproszenie Wałbrzyskiej Wyższej Szkoły Zarządzania i Przedsiębiorczości w sali balowej zamku Książ chór pierwszy raz w bieżącym roku szkolnym przedstawił się w odnowionym składzie. Podczas inauguracji roku akademickiego pod hasłem " ...otwieramy świat możliwości", w obecności senatu uczelni, władz samorządowych, biskupa Ignacego Deca oraz wykładowców i studentów WWSZiP zabrzmiały dźwięki naszych polskich, historycznych pieśni wśród których Gaude Mater Polonia oraz Gaudeamus Igitur szczególnie pięknie komponowały się z wspaniałą architekturą oraz galą tak doniosłej uroczystości.

Początek roku szkolnego jest szczególnie trudny dla chóru. Skład zespołu powiększył się o klasę pierwszą, która w większości nie posiadała doświadczeń wokalnych. Nie mniej jednak występ młodzieży należy zaliczyć do udanych nie tylko pod względem artystycznym. Chór to wielka rodzina, która spędza ze sobą dużo czasu - nie tylko w trakcie koncertów. W galerii foto przedstawiam migawki z podróży, koncertu oraz często humorystyczne zachowania chórzystów w momentach dłuższego oczekiwania na swój występ. Tak rodzą się przyjaźnie i wspólnota, bowiem nie ma wtedy znaczenia ani wiek ani przynależność do określonej klasy szkolnej.

Plany koncertowe chóru do końca roku kalendarzowego są bardzo ambitne i będą wymagać wzmożonej pracy. Ale już w tej chwili wiem, że z taką doskonałą młodzieżą będzie można je zrealizować.

[...foto...] Barbara Piórkowska

8 września 2009

Konkurs im . Profesora Wiktora Zina 1 września 2009
7 lipca 2009 został rozstrzygnięty w Krakowie ogólnopolski konkurs literacko - plastyczny im. Profesora Wiktora Zina pt. "Słowem , piórkiem i węglem" , organizowany przez redakcję miesięcznika "AURA" oraz Wydawnictwo Naukowe PWN na artykuł ukazujący piękno polskiego krajobrazu kulturowego.
Spośród wielu prac, nadesłanych przez studentów szkół wyższych i uczniów szkół średnich , Jury postanowiło przyznać 3 nagrody i 3 wyróżnienia.
Miło nam poinformować ,że wśród wyróżnionych znalazły się dwie uczennice naszej szkoły :
MAGDALENA PÓŁTORAK z klasy III B za pracę "PERŁA DOLNEGO ŚLĄSKA" i
MAGDALENA SZARWARYN z klasy II E za pracę "ŚWIDNICKA KAPLICZKA W BARDZIE ŚLĄSKIM".

Laureatkom serdecznie gratulujemy.

Rozpoczęcie roku szkolnego 2009/2010 1 września 2009
Niech moc będzie z Wami !
[...foto...]

W A K A C J E 20 czerwca 2009

Chcielibyśmy podziękować wszystkim uczniom, nauczycielom oraz pozostałym pracownikom III LO za kolejny rok wytrwałej pracy oraz za wspólnie spędzone razem chwile. Oby nadchodzący czas wakacji został przez nas wykorzystany jak najmądrzej z korzyścią dla swojego zdrowia i intelektu.

Życzymy niepowtarzalnych, wspaniałych wakacji, pięknej pogody, fantastycznych przygód i odrobiny tęsknoty za szkołą...

Szkolny Samorząd Uczniowski

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 19 czerwca 2009

Dzisiejszy dzień był wyjątkowym świętem dla wszystkich uczniów. W naszej szkole o godzinie 9:00 odbyło się oficjalne zakończenie roku szkolnego 2008/2009. Pan Dyrektor dokonał podsumowania osiągnięć licealistów w mijającym roku szkolnym, a także podziękował wszystkim twórcom i współtwórcom sukcesów uczniów za ich trud i wydajną pracę - nauczycielom i wychowawcom. W swoim przemówieniu wymienił wszystkie prestiżowe konkursy, za które wręczył nagrody dla najbardziej zasłużonych.

Miejmy nadzieję, że kolejny rok szkolny okaże się jeszcze lepszym rokiem dla wszystkich uczniów oraz całego grona pedagogicznego.

[...foto...] Barbara Janik

Dzień Sportu 18 czerwca 2009
[...foto...]

Koncert "Świdnickie talenty" 10 czerwca 2009

10 czerwca 2009 -Świdnickie Towarzystwo Muzyczne, Państwowa Szkoła Muzyczna im. Ludomira Różyckiego, Świdnicki Ośrodek Kultury w Sali teatru zorganizowało Koncert "Świdnickie Talenty" Podczas tego popołudnia zaprezentowała się dość pokaźna liczba uczestników: piosenkarzy, recytatorów, tancerzy, sportowców od przedszkola do...

To był bardzo długi, ponad trzygodzinny rewelacyjny pokaz umiejętności dzieci i młodzieży. Wystąpili laureaci światowych i ogólnopolskich nagród oraz zwyczajne utalentowane osoby, które nie zawsze są nagradzane przez udział w klasyfikacji konkursowej.

Było to bardzo piękne przedstawienie, nie sądziłam , ze Świdnica jest taka bogata w "talenty". Aż przykro było patrzeć, ze sala naszego teatru- przykro mi mówić świeciła pustkami. Oczywiście byli rodzice, przyjaciele wykonawców, niestety zabrakło tych osób, które mogą wspierać utalentowane dzieci sponsorując ich działalność twórczą. Szkoda, że tak mała liczba pracowników Urzędu Miejskiego, Starostwa obejrzała ten wspaniały program. Przecież te dzieci to nasza przyszłość. Dobrze, że większość z nich nie zna znaczenia słów "sztuka dla sztuki"

Chciałabym podziękować tym uczniom, którzy reprezentowali naszą szkołę. Byli jedynymi przedstawicielami świdnickich szkół średnich. Program, który przygotowali był rewelacyjny zarówno pod kątem poziomu jak i estetyki. Stanowił zamknięta całość i zwierał elementy różnorodnych uzdolnień: aktorskich, wokalnych, muzycznych fotograficznych i malarskich. Nawet pokaz kickboxingu w wykonaniu Tomka Pudłowskiego i jego przyjaciół, z akompaniamentem rytmicznej muzyki przyciągnął uwagę wychodzącej z sali publiczności. Nie zawiedli uczniowie klas muzycznych. Nowe i stare piosenki, różnorodne aranżacje, fenomenalny akompaniament Sylwii Grubej, piękne głosy naszych najlepszych wokalistów, debiut dwóch uczennic z klasy pierwszej- mamy czym się pochwalić! Wystawa malarska i fotograficzna w hallu teatru cieszyła się również dużym zainteresowaniem. Mogę całkiem śmiało zaryzykować stwierdzenie, że gdyby taki przegląd talentów odbył się w naszej szkole jego poziom byłby równorzędny z tym , który obejrzeliśmy w Teatrze Świdnickim.


Wykonawcy


Tomasz Pudłowski
Oraz sparingpartnerzy:
Mateusz Pudłowski I LO
Brajan Kuliński III LO
Mariusz Król TM

Wystawa malarska
Aleksandra Kochan
Aleksandra Kuca
Ewelina Szczepaniak
Magdalena Półtorak

Wokaliści :
Irek Lutz
Łukasz Grabicki
Mateusz Gancarczyk
Mateusz Jakubczak
Monika Toporowska
Natalia Różańska
Sylwia Gruba- fortepian
Teresa Tracz


Zbliża się zakończenie bardzo pracowitego roku szkolnego.
Życzę Wszystkim słonecznych wakacji !!
[...foto...] Barbara Piórkowska

XV Rajd Pieszy III LO 9 czerwca 2009
[...foto...] [...foto...] [...foto...]

WYMIANA SZKOLNA 9 czerwca 2009

W dniach 11.05. - 15.05. 2009r. odbyła się kolejna wymiana międzynarodowa ze szkołą partnerską Mannlich Realschule w Zweibrücken. Jak zwykle spotkanie było bardzo udane, udział w nim wzięło po obu stronach ok. 50 osób. Uczniowie niemieccy mieszkali u naszych koleżanek i kolegów, wspólnie jeździliśmy na wycieczki po Dolnym Śląsku i wspólnie bawiliśmy się popołudniami na dyskotece, na ognisku lub w pubie.

Jedną z ciekawszych wycieczek był wyjazd do Wrocławia oraz wspólne popołudnie i wieczór na Rynku Wrocławskim.

Podczas wymiany nawiązały się prawdziwe przyjaźnie i bardzo dobre znajomości. Kilkoro uczniów niemieckich zaplanowało wraz z polskimi uczniami wspólne dwutygodniowe wakacje w Polsce.

Kolejne spotkanie uczniów i nauczycieli naszych szkół partnerskich odbędzie się w czerwcu 2010 roku. Już nie możemy się doczekać !

Orgnizatorkami wymiany były Panie Jolanta Wiktorko i Dorota Michałowska

Szczególne podziękowania należą się Rodzicom naszych uczniów, którzy wspaniale opiekowali się "swoimi niemieckimi dziećmi" oraz Fundacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży z siedzibą w Warszawie, która wsparła nas finansowo.

[...foto...] Jolanta Wiktorko i Dorota Michałowska

"Dr Clown" 28 maja 2009

Dnia 20 maja 2009 roku w naszej szkole odbyło się kolejne spotkanie z panią Iwoną Woźniak przedstawicielem fundacji "Dr Clown".

Celem spotkania było szkolenie nowych wolontariuszy z naszej szkoły. Poznaliśmy program "Rehabilitacja na wesoło", w którym rehabilitanci w stroju i makijażu clowna wspomagają proces rehabilitacji prowadząc jednocześnie część ćwiczeń rehabilitacyjnych, usprawniająco - stymulujących z wykorzystaniem elementów charakterystycznych dla terapii śmiechem i zabawą, który ma na celu wczuwanie się w potrzeby psychiczne dzieci i rozładowanie napięcia nerwowego spowodowane bólem, strachem i rozstaniem z najbliższymi. Rozładowuje depresję, szok pooperacyjny i przywraca dzieciom wolę życia, gdy jej brak staje się zagrożeniem.

Zachęcamy wszystkich chętnych do pracy w wolontariacie.

[...foto...]

List z Gerlitz 26 maja 2009

Chór "Pryma Voce" śpiewa w Katedrze w Gerlitz 12 maja 2009

W dniach 5-16 maja odbywa 15 Tydzień Europejski: Europastadt/Europa-Gőrlitz/Zgorzelec. Uroczyste otwarcie Tygodnia Europejskiego odbyło się 9 maja 2009 roku o godzinie 17.00 międzynarodowym koncertem chórów "Pieśni ponad mostami".

Muzyka jako uniwersalny środek porozumiewania się, pieśni różnych chórów, z różnych krajów i nacji pomogą budować mosty pomiędzy narodami i ludźmi.

16 chórów i grupa puzonistów miasta i powiatu Gerlitz i Berlina, jak również chóry z Polski, Czech, i Wielkiej Brytanii, pod patronatem Prezesa Rady Ministrów Saksonii pana Stanisława Pilich jak również przy wsparciu i pomocy Starosty Gerlitz pana Bernd Lange przedstawili specjalnie przygotowany na tę okazję koncert w Kościele Św. Piotra i Pawła w Gerlitz.

Chór "Pryma Voce" zaprezentował się śpiewając trzy pieśni: Służyłem ja tobie, Wesele sieradzkie oraz Con el vito. Każda z pieśni wywoływała aplauz zapełnionej po brzegi katedry. Uczniowie sprawili się na medal: brawurowo odśpiewali swój program, pięknie wyglądali w niebieskich togach, prezentowali szkołę i nasz kraj w sposób wzorowy.

Następnego dnia pojechaliśmy na krótką wycieczkę do Drezna Oglądaliśmy najsławniejsze dzieła mistrzów barokowych: Rembrandta, Weermera, Bernarda Bellotto oraz innych genialnych malarzy.

Wesele sieradzkie oraz inne pieśni towarzyszyły chórowi przez cały okres naszego pobytu w Niemczech. Zostały wykonane w kilku miejscach miasta Gerlitz i Drezna, tzn.: na placach, przy pomnikach w trakcie przemieszczania się do i w autokarze. Występy te, lekko spontaniczne wywoływały uśmiech i oklaski przechodniów, bo co jak co ale Niemcy kochają muzykę chóralna, słuchają jej przy każdej okazji, sami śpiewają w chórach i nie jest to dla nich nic dziwnego. Cieszymy się, że mogliśmy wyjechać na tak prestiżową imprezę, mamy nadzieję, że pojedziemy "budować mosty nad Europą" w przyszłym roku.

[...foto...] [...foto...] Barbara Piórkowska

"Sprawni jak żołnierze" 30 kwietnia 2009

Dnia 28.04.2009 r. we Wrocławiu odbyły się Wojewódzkie Zawody Sportowo-Obronne "Sprawni jak żołnierze - 2009". Naszą szkołę reprezentowały dwie drużyny:
- Drużyna mężczyzn w składzie: Radosław Bartosiński kl. 3D, Artur Czernecki kl. 3D, Daniel Woźniak kl. 3D;
- Team kobiet w składzie: Anna Mglej kl. 1D, Sandra Pokrzywa kl. 1D, Angelika Pawełczyk kl. 1D.
Wszyscy zawodnicy zmagali się w różnych konkurencjach, w których liczyły się precyzja, technika, siła, zwinność oraz wytrzymałość. Uczestnicy rywalizowali w rzucie granatem, biegu na orientację, strzelaniu w pozycji leżącej, torze przeszkód oraz pierwszej pomocy. Drużyna kobiet zajęła miejsce szóste, natomiast chłopcy uplasowali się na drugiej pozycji, przegrywając nieznacznie z uczniami LO ze Złotoryi.

[...foto...] Daniel Woźniak

Polska Marynarka Wojenna a historia Wybrzeża Polskiego 29 kwietnia 2009

Dnia 25.04.2009 roku w Lubiniu odbyły się wojewódzkie zawody marynistyczne - konkurs wiedzy morskiej pt. "Polska Marynarka Wojenna a historia Wybrzeża Polskiego". Nasi uczniowie wywalczyli dla szkoły pierwsze i drugie miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych . W kategoriach indywidualnych zajęli również wysokie miejsca.

Szkołę reprezentowali
 • Angelika Pawełczyk kl. 1d
 • Aleksandra Surma kl. 3f
 • Radosław Bartosiński kl. 3d
 • Dawid Fujawa kl. 1c
[...foto...] Aleksandra Surma

DZIEŃ OTWARTY W NASZYM LICEUM 29 kwietnia 2009

27 kwietnia 2008r. w naszej szkole odbył się Dzień Otwarty. Gimnazjaliści mieli możliwość zwiedzenia naszego liceum. Oprowadzani byli bowiem przez licealistów, którzy pokazali im m.in. sale dydaktyczne (plastyczne i muzyczne), studio nagrań, salę gimnastyczną, strzelnicę oraz pracownie komputerowe. Mogli także dowiedzieć się więcej o interesujących ich profilach, przeprowadzić mały test zawodoznawczy oraz obejrzeć prezentację na temat szkoły prowadzoną przez przewodnicząca szkolnego samorządu uczniowskiego- Patrycję Sordyl. Aby zachęcić uzdolnionych wokalnie gimnazjalistów nasze "gwiazdy": Łukasz Grabinki, Łukasz Batóg, Mateusz Jakubczak, Ireneusz Lutz, Marta Parcheta, Sylwia Gruba oraz Karolina Młynarska wykonali kilka utworów muzycznych.

Przyszło wielu chętnych z kilkunastu szkół, których serdecznie zapraszamy do nas we wrześniu!

[...foto...] Patrycja Sordyl

"Mam haka na raka" - konferencja w Warszawie 28 kwietnia 2009

W ramach II edycji Ogólnopolskiego Programu dla Młodzieży "MAM HAKA NA RAKA" 17.04.2009 w Warszawie w Pałacu Kultury i Nauki odbyły się warsztaty kreatywne, w których uczestniczyły uczennice kl. I C: Magdalena Mielczarek, Beata Kanicka, Jolanta Solska i Małgorzata Biała. Zajęcia prowadzone były przez specjalistów reklamy, marketingu oraz psychologii reklamy. W czasie wykładów zdobyłyśmy niezbędną wiedzę do kolejnych zadań konkursowych.

Był to już drugi etap, na którym został ogłoszony konkurs na kampanię społeczną "Znajdź haka na raka". Elementy wchodzące w skład kampanii to hasło kampanii, plakat, spot radiowy oraz film możliwy do emisji w TV i Internecie.

Opiekunką naszego zespołu była p. Ewa Sułkowska.

[...foto...] Małgorzata Biała z kl. I C

IX Powiatowe Zawody RYTM-TANIEC-MUZYKA-RUCH 27 kwietnia 2009
Miejsce: sala Gimnastyczna III LO w Świdnicy
[...foto...]

Uroczyste zakończenie klas III 24 kwietnia 2009
"Ile razem dróg przebytych?
Ile ścieżek przedeptanych ?;
Ile w trudzie nieustannym
wspólnych zmartwień,
wspólnych dążeń?"
Chciałbym wszystkie te chwile ocalić od zapomnienia...

Tymi słowami chcielibyśmy pożegnać uczniów klas trzecich, których uroczyste zakończenie szkoły odbyło się dnia 24 kwietnia 2009r. Dla wielu z nich lata spędzone w tej szkole były kolejnym nowym etapem w życiu. Etapem ciężkiej pracy, czasami porażek, czasami sukcesów. Dlatego w tej wyniosłej chwili każdemu z obecnych towarzyszyło wzruszenie, i poniekąd smutek.

Pan Dyrektor w ciepłych słowach dokonał podsumowania trzech lat owocnej pracy uczniów, których rezultatów często byliśmy świadkami. Potem wychowawcy klas serdecznie pożegnali swych wychowanków. Tym, którzy w widoczny sposób odcisnęli swoją obecność w życiu naszego liceum podziękowano wręczając nagrody.

Na koniec dodamy, że z pewnością będzie nam was wszystkich brakowało.

Wszystkiego dobrego i powodzenia w dorosłym życiu!

[...foto...] [...foto...] Barbara Janik

"Dlaczego Świdnica?" 23 kwietnia 2009

20 maja 2008 roku odbyło się podsumowanie Ogólnopolskiego Konkursu im. Profesora Wiktora Zina pod tytułem "Słowem, piórkiem i węglem". Celem konkursu było ukazanie piękna Polskiego Krajobrazu Kulturowego.
Spośród nadesłanych prac Komisja Konkursowa wyróżniła wykonany przez Macieja Trojana zestaw zatytułowany "Dlaczego Świdnica?"
Z pracą Macieja (obecnie absolwenta naszej szkoły) możemy zapoznać się w ostatnim numerze AURY - 4/09.


Rejonowe Mistrzostwa I Pomocy PCK 23 kwietnia 2009

Dnia 22 kwietnia 2009r.w Świdnicy odbyły się Rejonowe Mistrzostwa w udzielaniu pierwszej pomocy, w których udział wzięło 10 pięcioosobowych zespołów ze świdnickich szkół ponadgimnazjalnych. Zadaniem uczestników było zdiagnozowanie stanu pozorantów symulujących m.in. atak epilepsji, omdlenie, brak funkcji życiowych czy uraz kręgosłupa, oraz przystąpienie do odpowiednich działań mających na celu udzielenie niezbędnej pomocy. Poszczególne zespoły musiały się sprawdzić na 6 różnych stacjach, do których doprowadzali ich rozprowadzający. Następnie zostawali oceniani przez sędziów podczas swoich działań i punktowani. Na koniec odbył się pisemny test sprawdzający wiedzę uczestników na temat udzielania pierwszej pomocy.

[...foto...] Beata Kanicka kl.1c

WYKŁAD STAROSTY 21 kwietnia 2009

Kolejny raz młodzież III Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy miała możliwość uczestniczenia w nietypowej, bo prowadzonej prze starostę świdnickiego Zygmunta Worsę, lekcji wiedzy o społeczeństwie (15.04 br.). Poprzedni gość uczniów III LO, wojewoda dolnośląski Rafał Jurkowlaniec, mówił o pracy, funkcjach wojewody i urzędu wojewódzkiego, natomiast starosta wyjaśniał jak działa, czym zajmuje się urząd powiatowy i jaka jest rola samego starosty.

Starosta bardzo szybko nawiązał ciepły kontakt z młodzieżą. Jego zaangażowanie, brak sztucznych barier ośmieliły słuchaczy do czynnego udziału w zajęciach. Dzięki temu lekcja miała otwartą formę, przypominającą bardziej pogadankę niż wykład. Dodatkową oprawą były dwie prezentacje multimedialne dotyczące powiatu świdnickiego, bo głównym celem spotkania było przybliżenie młodzieży tej jednostki administracyjnej.

Lekcja składała się z trzech części, w pierwszej omówione zostało m.in. położenie geopolityczne powiatu świdnickiego, zaangażowanie starostwa w rozwój kulturowy regionu np. poprzez fundację Krzyżowa dla porozumienia europejskiego. W drugiej części Zygmunt Worsa skupił się na omówieniu zakresu funkcji urzędu, osiągnięciach, inwestycjach obecnych i przyszłych oraz tegorocznych imprezach kulturalno-sportowych.

W trzeciej części przewidziany był czas na pytania młodzieży. Biorąc pod uwagę czas żałoby narodowej po pożarze w Kamieniu Pomorskim uczniowie pytali przede wszystkim o systemy zabezpieczeń, kontrole i ewentualną pomoc dla poszkodowanych na obszarze powiatu. Dużym zainteresowaniem cieszył się też temat przyszłej inwestycji, która "otworzy nam okno na świat", czyli drogi łączącej Świdnicę z autostradą.
- Lekcje wiedzy o społeczeństwie prowadzone przez osoby najbardziej kompetentne, znane w środowisku lokalnym, to sposób na pobudzenie wśród młodych licealistów zainteresowania i chęci aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym. Tym bardziej, że są to młodzi ludzie, którzy za chwilę przekroczą próg odpowiedzialnego, dorosłego życia. -mówi Ryszard Skórka, dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego.
- W połowie maja spodziewamy się kolejnego gościa na lekcji wos-u. Będzie nim pracownik naukowy Uniwersytetu Wrocławskiego Instytutu Politologii dr hab. Robert Wiszniowski, który przedstawi naszej młodzieży zagadnienia związane z marketingiem politycznym. Będzie to okazja na poczucie naukowej, uniwersyteckiej atmosfery dla tych, którzy w przyszłości chcą rozwijać swoje talenty naukowe a jednocześnie próba znalezienia odpowiedzi na pytanie "Czy polityk to człowiek czy towar?"- dodaje Tomasz Wyrwa, organizator i inicjator "nietypowych lekcji wos-u".

[...foto...]

SZKOLNA INTERNETOWA GRA GIEŁDOWA 17 kwietnia 2009

W dniu 17. kwietnia w XII Liceum Ogólnokształcącym we Wrocławiu odbył się doroczny finał VII edycji Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej . Konkurs ten, organizowany przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie i Fundację Edukacji Rynku Kapitałowego , polega na inwestowaniu na giełdzie przez okres sześciu miesięcy i pomnażaniu kapitału. Szczególnie trudne zadanie mieli uczestnicy w tym roku , podczas kryzysu finansowego i bessy giełdowej.

Laureatami tegorocznej edycji zostali uczniowie naszej szkoły z klasy III c :


- PAWEŁ RZEPECKI
- ŁUKASZ SZACHNIEWICZ
-JAROSŁAW TARATUTA
- MARIUSZ WIERCIGROCH ,

Którzy drużynowo zdobyli trzecie miejsce w województwie dolnośląskim .

Opiekunem drużyny był p. Adrian Gnilka
[...foto...]

Wycieczka do Muzeum Architektury 17 kwietnia 2009

W dniu 08. kwietnia 2009 uczniowie klas o profilu plastycznym I "b" i II "b" z wychowawcami p. Beatą Czerkawską i Adrianem Gnilką i nauczycielką Wiedzy o sztuce p. Kamą Karst odwiedziły Muzeum Architektury we Wrocławiu.

Młodzież oglądała trzy wystawy tematyczne :
1/ "100 lat niemieckiego Werkbundu"
2/ "Bruno Taut - mistrz kolorowego budownictwa w Berlinie"
3/ "Mieszkać w światowym dziedzictwie. Modernistyczne osiedla Berlina"

Wystawy poświęcone były architekturze , sztuce użytkowej i rzemiośle artystycznym . Uczniowie mogli również odwiedzić Akademię Sztuk Pięknych.

MŁODZIEŻ CHCE I MOŻE POMAGAĆ 8 kwietnia 2009

Dnia 7 kwietnia 2009 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie z panią Iwoną Woźniak oraz panią Anną Borkowską dyrektorem artystycznym fundacji "Dr Clown".

Celem spotkania było zachęcenie młodzieży do udziału w wolontariacie. Uczniowie mieli okazję poznać tajniki pracy wolontarystycznej. Zapoznali się z zadaniami wolontariusza oraz dowiedzieli się, jak postępować z pacjentami. Wolontariat "Dr Clown" przyjmuje formę zabawy i uśmiechu, w tym celu przyszli wolontariusze. Zapoznali się z tajnikami iluzji oraz sztuczek i gier karcianych. Wszystkim, którzy podjęli się pracy wolontarystycznej, tzw. pracy za "dziękuję", gratulujemy odwagi i szlachetności oraz życzymy wytrwałości i sukcesów.

Informacje o spotkaniach grupy "Dr Clown" w III LO są dostępne u p. prof. Agnieszki Guziak i u p. prof. Doroty Walickiej.

Jeżeli jesteś otwarty, masz wolny czas i chcesz pomóc zgłoś się, twoja pomoc jest potrzebna.

[...foto...] Natalia Chłoń kl.IIa

Chór "Pryma Voce" w katedrze! 26 marca 2009

25 marca o godzinie 17.00 rozpoczęła się ponad dwugodzinna msza św. w V rocznicę ustanowienia Diecezji Świdnickiej i Ingresu Biskupa Ignacego Deca.

Uroczystą mszę celebrował Jego Eminencja Kardynał Stanisław Dziwisz. Chór "Pryma Voce" został zaproszony do oprawy muzycznej tego święta. Śpiewaliśmy około 20 pieśni dla wiernych, wśród których znalazło się wielu zaproszonych gości reprezentujących ogólnopolskie i samorządowe władze z naszego regionu.

Szkoła również zabezpieczyła nagłośnienie a pan dyrektor Ryszard Skórka i pani dyrektor Elżbieta Dawidowicz do końca mszy wraz z nami na chórze katedry mocno wspierali nasze śpiewanie.

Trzeba oczywiście dodać, że chór został wzmocniony przez kleryków z Seminarium Duchownego, chór katedralny oraz chórzystów z Chóru Miejskiego w Świdnicy. Wymagała tego ranga wydarzenia oraz obecność najbliższego Przyjaciela Jana Pawła II. Msza była relacjonowana "na żywo" przez radio, telewizję oraz Internet.

[...foto...] Barbara Piórkowska

HECA 23 marca 2009

Dnia 23.03.2009r. w naszej szkole odbył się coroczny przegląd kabaretów "HECA 2009". Impreza ta organizowana jest z okazji dnia wiosny przez samorząd uczniowski. Tegoroczne występy oceniane były przez jury, w składzie: Pan dyrektor Ryszard Skórka, Pani dyrektor Elżbieta Dawidowicz, Pani Agnieszka Guziak, Pani Mariola Makarska-Janicka, przewodnicząca samorządu uczniowskiego Patrycja Sordyl oraz dwóch uczniów wylosowanych z publiczności: Paulina Przybyło i Norbert Głowiński. Swój kabaret przygotowało 8 klas.

Pierwsze miejsce zdobyła klasa I A ze skeczem "Beztalent". Ujęła ona jury ciekawymi strojami, śmiesznymi tekstami oraz scenografią. Jako nagrodę główną otrzymali kuferek pełen cukierków. Drugie miejsce zajęła klasa II D ze swoim kabaretem "Familiada", natomiast trzecie miejsce I E z programem "Świtezianka". Warto zaznaczyć, że tegoroczną "HECĘ" zdominowało słowo "CRAZY", które pojawiało się niemal w każdym skeczu.

Jak co roku wybrano także najlepszego kabareciarza. Tym razem została Natalia Jasińska z klasy II F, która występowała w kabarecie jako Mariolka- Krejzolka. Nie można zapomnieć o prowadzących imprezę, czyli Barbarze Janik i Sylwii Krzyżanowskiej. Wiosenną dekorację przygotowała Sandra Sisko i Marlena Dolak z klasy II B.

Wszyscy się świetnie bawili i z niecierpliwością oczekują na nadejście przyszłego roku, a wraz z nim kolejnej "HECY".

[...foto...] [...foto...] Patrycja Sordyl

PROMOCJA SZKOŁY 17 marca 2009

Nasza Szkoła po raz kolejny wzięła udział w corocznej Giełdzie Edukacyjnej, która została zorganizowana 13.03.2009 przez Gimnazjum w Lutomii Dolnej, 16.03.2009 w Gimnazjum nr 2 w Świdnicy oraz 20.03.2009 w Gimnazjum w Żarowie. Gimnazjaliści mogli zapoznać się z bogatą ofertą naszego liceum, które wystawiło ciekawe prace plastyczne oraz tablice przedstawiające najważniejsze wydarzenia z życia szkoły.

Gimnazjaliści byli zainteresowani poziomem nauczania oraz profilami w jakich III LO kształci swoich podopiecznych, zadawali pytania o zasady rekrutacji oraz atmosferę w naszej szkole.
Niewątpliwą atrakcją był występ Łukasza Grabickiego, który swoim talentem wokalnym poruszył wiele osób.

Miejmy nadzieje, że dzięki tej promocji nabór uczniów na rok 2009/2010 będzie coraz większy.

[...foto...] [...foto...] [...foto...] [...foto...] Barbara Janik

XV Dolnośląskie Prezentacje Edukacyjne TARED 16 marca 2009

Młodzież klas II pod opieką wychowawców i opiekunów odwiedziła 11.i 12. marca 2009 XV Dolnośląskie Prezentacje Edukacyjne TARED .

Impreza , jak dorocznie, odbywa się w Hali Stulecia we Wrocławiu . Na tych największych targach edukacyjnych prezentują się nie tylko szkoły policealne , pomaturalne i wyższe z całego kraju ale także firmy szkoleniowe , szkoły językowe , jak również uczelnie oferujące kursy językowe i studia zagranicą .

Młodzież mogła obejrzeć prezentacje uczelni , porozmawiać ze studentami i pracownikami naukowymi , brać udział w konkursach i warsztatach , jak również poznać system stypendialny .

[...foto...]

"Mam haka na raka" 12 marca 2009

W styczniu 2009 roku ruszyła II edycja Ogólnopolskiego Konkursu "Mam haka na raka". Zespół III LO stanowią uczennice klasy I c: Małgorzata Biała, Beata Kanicka, Magdalena Mielczarek i Jolanta Solska pod opieką Pani Profesor Ewy Sułkowskiej. Ich działania mają na celu przeszkolenie młodzieży z zakresu profilaktyki antynowotworowej ze szczególnym uwzględnieniem raka piersi i szyjki macicy.

W naszej szkole zostały już przeprowadzone lekcje pilotażowe w klasach I-III dotyczące zagadnień związanych z nowotworami. Takie zajęcia będą kontynuowane, ponieważ szkolenie ma objąć całą społeczność III LO. Ich potwierdzeniem są certyfikaty uczestnictwa oraz krótkie testy dotyczące zagadnień poruszanych w ramach prezentacji. Ponadto uczniowie otrzymują ulotki zawierające sposoby samokontroli piersi i informacje o częstotliwości innych badań profilaktycznych. Działalność zespołu wykroczyła również poza mury szkolne. 10 marca b.r. zorganizowana została akcja rozdawania ulotek mieszkankom Świdnicy, na których m.in. przedstawione było samobadanie piersi oraz zachęcano kobiety do stosowania tej metody.

Założenia programu "Mam haka na raka" są bardzo ważne, gdyż wykrycie nowotworowe we wczesnym stadium choroby zwiększa szanse na całkowite wyleczenie. Jednak, aby tak się stało, niezbędny jest pewien zakres wiedzy, m.in. dotyczący badań profilaktycznych, który właśnie chcą przekazać swoim rówieśnikom uczennice klasy I c.

[...foto...] [...strona projektu...] [...prezentacja...]

I Powiatowe Zawody Strzelectwa Sportowego 11 marca 2009

10 marca 2009 roku na strzelnicy III Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy odbyły się I Powiatowe Zawody w Strzelectwie Pneumatycznym, w których uczestniczyło 42 uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu Świdnickiego (łącznie 21 dwuosobowych zespołów).

W kategorii szkół gimnazjalnych zwyciężyło Gimnazjum Nr 1 ze Świdnicy, w kategorii szkół ponadgimnazjalnych - III LO w Świdnicy

Wyniki indywidualne są następujące:
 1. WIKTORIA SURMA (192)
 2. TOMASZ PAŁAMARZ (182)
 3. MACIEJ WICHER (163)
 4. MIKOŁAJ KOCZUR (153)
 5. JAKUB ŁABĘDZKI (144)
 6. MAREK MYŚLIWSKI (141)
 7. ANGELIKA PATERAK (139)
 8. ALEKSANDER STEFANIENKO (136)
 9. PRZEMEK WRÓBEL (130)
 10. URSZULA PANEK (114)

Najlepsi zawodnicy w każdej kategorii wiekowej otrzymali statuetkę strzelca:

 • MACIEJ WICHER (163) Gimnazjum Nr 1 w Świdnicy
 • WIKTORIA SURMA (192) Gimnazjum Nr 1 w Świdnicy
 • TOMASZ PAŁAMARZ (182) II LO w Świdnicy
 • ANGELIKA PATERAK (139) III LO w Świdnicy

Wszyscy zwycięzcy otrzymali medale, dyplomy oraz nagrody rzeczowe, pozostali zawodnicy pamiątkowe dyplomy uczestnictwa.

[...foto...]

FUNDACJA "DR CLOWN" 10 marca 2009

W miniony czwartek, czyli 5 marca, w naszej szkole odbyło się spotkanie z przedstawicielką Fundacji "Dr Clown" (p. Iwona Woźniak). Zainteresowanych pomocą młodzieży i dzieciom było wielu. Nasi przyszli wolontariusze wypytywali Panią Iwonę jak działa fundacja, w jaki sposób pomaga oraz co zmieni się w ich życiu dzięki takiej pracy społecznej.

Fundacja "Dr Clown" już 9 lat pomaga chorym dzieciom przebywającym w szpitalach i placówkach specjalnych organizując zespoły terapeutów "doktorów clownów", którzy w bardzo kolorowych strojach i makijażu , obowiązkowo z czerwonym noskiem niosą małym pacjentom wspaniałą zabawową terapię. Ma ona na celu likwidowanie stresów i napięć spowodowanych nietypową i często bardzo trudną sytuacją chorego dziecka.

Wszystkich zainteresowanych współpracą z wolontariatem zapraszam na odwiedzenie strony Fundacji http://www.drclown.pl/strony/fundacja.htm :)

[...foto...] Patrycja Sordyl

Konkurs Języka Niemieckiego 9 marca 2009

W dniu 25.02.2009r. odbył się Szkolny Konkurs Języka Niemieckiego dla klas pierwszych, a w 26.02.2009r. dla klas drugich. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie wysłuchać krótkich tekstów, rozwiązać test leksykalno - gramatyczny oraz przeczytać krótki tekst.

Klasy pierwsze:

Zwycięzcami konkursu zostali:

I miejsce: Stępniak Beata I B
II miejsce: Kunysz Weronika I F
III miejsce: Głuszek Dagmara I B

Klasy drugie:

Zwycięzcami konkursu zostali:

I miejsce : Popek Oliver II C
II miejsce: Banach Agnieszka II E
III miejsce: Lewandowska Monika II F
Organizatorzy:
Agnieszka Guziak
Jolanta Wiktorko

Warsztaty "Uproszczone formy księgowości" 6 marca 2009

W dniu 04. marca odbyły się w Zespole Szkół Ekonomicznych w Świdnicy warsztaty dla uczniów szkół średnich "Uproszczone formy księgowości". W warsztatach wzięła udział młodzież ze szkół świdnickich, a także z Dzierżoniowa, Świebodzic, Wałbrzycha, Oleśnicy, Wrocławia czy Kamieńca .

Zajęcia miały charakter warsztatów, prowadzonych przez nauczycieli przedmiotów ekonomicznych. Zadaniem uczniów były zadania praktyczne, związane z rachunkowością i księgowością, takie jak zapisy w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, zapisy w rejestrach VAT, polecenia przelewu, dowody wewnętrzne, faktury.

Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy II f :


KAROLINA KUKLIS
PATRYCJA SORDYL
PATRYCJA ZWIĘCZAK

Opiekunem drużyny był pan Adrian Gnilka
[...foto...]

Warsztaty "GRA NEGOCJACYJNA" 25 lutego 2009

W dniu 16. lutego 2009 odbyły się w naszej szkole warsztaty "GRA NEGOCJAJCYJNA", przygotowane przez Wyższą Szkołę Bankową z Wrocławia. W warsztatach brali uczniowie klas II b i f.

Warsztaty te mają na celu kształtowanie u uczniów wrażliwości ekonomicznej , utrwalenie wiadomości, nabytych podczas zajęć podstaw przedsiębiorczości oraz umiejętności , wymaganych w warunkach gospodarki rynkowej i przyszłego życia zawodowego , takich jak komunikacja interpersonalna , podejmowanie decyzji , kreatywnośc , elastycznośc zachowań, praca w grupie.

W trakcie warsztatów uczniowie mieli do rozwiązania problemy , które rozwiązywali w aktywnych formach :

- case study
- burza mózgów
- ćwiczenia kierownicze
- dyskusje grupowe.

Miłość w czasach kryzysu 23 lutego 2009

Teatr Metafory Alter K wraz z Przyjaciółmi wystawił w czwartkowy wieczór (19 lutego) przedstawienia teatralno-muzyczne pt. Miłość w czasach kryzysu, które odbyło się w CAFE REMONT SERCA, mającej swoją tymczasową siedzibę w szkolnej auli. Spektakl, oparty m.in. o teksty Tuwima, Gałczyńskiego, Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Mrożka, wzbogacony został o świetne interpretacje poetyckich piosenek i przebiegał w atmosferze kawiarnianego spotkania artystów z wysmakowaną publicznością. Wieczór dostarczył przybyłym wielu lirycznych wzruszeń także za sprawą doskonale zagranych scenek dramatycznych, recytacji i monologów. Klimat wieczoru podkreślony został przez nietuzinkową scenografię przygotowaną przez panią prof. Kamilę Karst oraz przemyślaną kompozycję świateł. Pomysłodawczyniami i współorganizatorkami spotkania były panie Barbara Dominiak i Aleksandra Sawiel, a opracowaniem literackim i reżyserią zajął się prof. Krzysztof Frączek.

Na scenie wystąpili:

Teresa Tracz
Paulina Moderacka
Natalia Różańska
Ireneusz Lutz
Mateusz Gancarczyk
Magdalena Szarwaryn
Sylwia Gruba
Łukasz Grabicki
Karolina Kuklis
Patrycja Zwięczak
Karol Pisowicz
Piotr Dawiec
Monika Toporowska
Beata Juszczak.
[...foto...] [...foto...] kffk

Nowe kierunki rozwoju Miasta Świdnica 23 lutego 2009

Dnia 18 lutego w Urzędzie Stanu Cywilnego w Świdnicy odbyło się spotkanie, dotyczące wyznaczenia nowych kierunków rozwoju Miasta Świdnica. Uczestniczyła w nim młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych, która miała możliwość podzielenia się swoimi pomysłami na temat strategii dalszego działania miasta. Ich postulatów wysłuchali moderatorzy dyskusjii m.in. prezydent miasta Wojciech Murdzek, prof. nadzwyczajny Politechniki Wrocławskiej, dr hab. Jan Waszkiewicz oraz dr hab. inż. Roman Galar.
Spotkanie to było bardzo ciekawe. Mamy nadzieję, że nie był to ostatni raz.

[...foto...] Joanna Chudy

Studniówka 16 lutego 2009
Studniówka 2009


Dnia 14 lutego 2009 r. odbyła się studniówka klas maturalnych. Piękne suknie, niezapomniane wrażenia oraz wystrój... Wszystko to spowodowało, iż ta noc już na zawsze pozostanie w pamięci tegorocznych maturzystów. Przygotowali oni również program artystyczny, dzięki któremu atmosfera na sali była jeszcze bardziej radosna. Zapraszamy do obejrzenia galerii, która doskonale obrazuje, te wspaniale spedzone chwile.

[...foto...] [...foto...] [...foto...] [...CIA...] Joanna Chudy

"Przekazanie Władzy" 16 lutego 2009

W dniu 10.02 w naszej szkole odbyło się spotkanie Dyrekcji z samorządem szkolnym. Pan Dyrektor podziękował za pracę przedstawicielom "starej" władzy. Jednocześnie powitał nowy samorząd, w którego skład wchodzą: Patrycja Sordyl, Sandra Sisko, Barbara Janik, Dawid Fujawa, oraz życzył dalszych sukcesów i wytrwałości w wykonywanych zadaniach.

[...foto...] Barbara Janik

Krajobraz Polski 10 lutego 2009

W dniu 29 listopada 2008 roku odbył się w Lublinie finał XXXI Ogólnopolskiego Konkursu Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży Szkolnej - "Krajobraz Polski - tradycje, współczesność, przyszłość".

Na konkurs nadesłano 3524 prace plastyczne z 16 województw.

Komisja nagrodziła 106 prac, wyróżniła 118 a do udziału w wystawie zakwalifikowała 124 autorów.

Wśród nagrodzonych prac z województwa dolnośląskiego znalazła się grafika KAROLINY SENDOR, uczennicy III LO w Świdnicy, której opiekunem była Kamila Karst.

Oczy - Usta - Nos 6 lutego 2009

14 stycznia 2009 roku odbył się wernisaż wystawy dotyczącej konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży "Oczy, usta, nos - portret"

Na konkurs napłynęły 1052 prace z 60 szkół i placówek oświatowych województwa dolnośląskiego.

W kategorii RYSUNEK i GRAFIKA

Nagrodę otrzymała -Kornelia Mówińska kl. IIIb


Wyróżnienie - Anna Figurska kl. IIIb


Zakwalifikowanie do wystawy -Magdalena Wróbel kl. IIIb

Wystawę prac można oglądać do 26.02.2009 w siedzibie organizatora.
ZAPROSZENIE

Za kolędę dziękujemy! 4 lutego 2009

15 stycznia 2009 roku ostatni raz zaśpiewaliśmy nasz program bożonarodzeniowy. Na zaproszenie księdza prałata Jana Bagińskiego mogliśmy poczuć harmonię muzyki w dostojnych murach Katedry św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy. Przedstawiliśmy fragmenty wigilijnego koncertu "Idą święta".

Chór "Pryma Voce" ma zawsze otwarte drzwi katedry, a tak pięknego Bożego Narodzenia zawartego w naszych pieśniach nie spodziewał się usłyszeć - powiedział na zakończenie przeziębiony ksiądz prałat.

Pan dyrektor Ryszard Skórka serdecznie podziękował księdzu Janowi Bagińskiemu za wieloletnią, bardzo miłą współpracę i ofiarował Mu na pamiątkę Laudację autorstwa pani profesor Aleksandry Kulak oraz piękne róże.

Wszystkim słuchaczom, którzy od lat nam towarzyszą podczas naszych koncertów: Przyjaciołom, Rodzicom, Dyrekcji i Nauczycielom III LO serdecznie dziękujemy za wsparcie i za to, że zawsze możemy na Was liczyć!

[...foto...] Barbara Piórkowska

WOŚP 4 lutego 2009

Dnia 11 stycznia odbył się XVII Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jak co roku wolontariusze z III LO kwestowali na terenie Świdnicy. Łącznie zebrali kwotę 5,256,96 zł. Wszyscy z niecierpliwością oczekują kolejnej akcji, w którą bardzo chętnie ponownie się zaangażują.
Joanna Chudy

Poloneza czas zacząć !!! 2 lutego 2009

15 stycznia 2009 roku o godzinie 12:00 odbył się piąty już Świdnicki Polonez Maturzystów. W ten uroczysty sposób my maturzyści rozpoczynamy intensywne przygotowania do egzaminu dojrzałości jakim jest matura. W tym roku rynek Świdnicki został zapełniony przez 1000 uczestników z 13 szkół powiatu Świdnickiego w tym uczniowie naszej szkoły. Całą tegoroczną imprezę zorganizował Zespół Szkół Mechanicznych w Świdnicy. Na czele korowodu stanęli miejscowi choreografowie Maria i Wojciech Skiślewiczowie. Swoją obecnością nas maturzystów zaczynili władze miasta i powiatu, nasi nauczyciele i dyrektorzy szkół. Cały korowód poprowadził starosta Świdnicki Zygmunt Worsa.

[...foto...] Klaudia Staworowska

MŁODA KREW RATUJE ŻYCIE 15 stycznia 2009

Dnia 14.01.09 r. w naszej szkole mieścił się punkt oddania krwi. Cała aparatura oraz sanitariusze w godz. 8:30- 14:00 pobierali krew w sali biologicznej od ochotników z naszego LO. Łącznie krew oddały 44 osoby, w tym jedna Pani sprzątająca Co prawda chętnych było znacznie więcej , lecz badanie lekarskie nie pozwoliło im na ten bohaterski czyn. Przeważającą częścią krwiodawców to dziewczęta. Po oddaniu na każdego czekał miły upominek w postaci słodyczy.

Następna w naszej szkole odbędzie się najprawdopodobniej w kwietniu. Miejmy nadzieję, że grono "krewniaków" się powiększy !

[...foto...] Patrycja Sordyl

Wybory 12 stycznia 2009

Protokół Szkolnej Komisji Wyborczej z wyborów do Zarządu Samorządu Uczniowskiego
w III LO w Świdnicy

Wybory obyły się 8 stycznia 2009 r. Uprawnionych do głosowania było 515 uczniów klas I, II, III.

W głosowaniu udział wzięło 417 uczniów, co stanowi 81% ogółu uprawnionych do głosowania. Głosów nieważnych było 0.

Na poszczególnych kandydatów oddano następujące ilości ważnych głosów:

Burdzy Katarzyna z kl. II e22
Fujawa Dawid z kl. I c76
Głuszek Dagmara z kl. I b27
Janik Barbara z kl. II d65
Sisko Sandra z kl. II b107
Sordyl Patrycja z kl. I f125

Przewodniczącą Zarządu Samorządu Uczniowskiego wybrana została Sordyl Patrycja.

Członkami Zarządu Samorządu Uczniowskiego wybrani zostali:
 1. Sisko Sandra (wiceprzewodnicząca)
 2. Fujawa Dawid (skarbnik)
 3. Janik Barbara (sekretarz)
[...foto...] Szkolna Komisja Wyborcza

"Lir... rodzaj różny" 8 stycznia 2009
Szanowni Państwo!

W dziesiątej edycji Międzyszkolnego Konkursu Literackiego III Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Świdnicy "Lir... rodzaj różny" spośród nadesłanych tekstów poetyckich i prozatorskich Jury w składzie


mgr Aleksandra Kulak
mgr Janina Koczur
mgr Regina Romaniuk
mgr Krzysztof Frączek

wybrało najlepsze prace literackie.
W kategorii POEZJA nagrodzono:


Katarzynę Pawlicką
godło "Hesperyda"
z II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy
I miejsce

Ewelinę Łukasik
godło "Ćma"
z III Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy
II miejsce

Witosława Kucę
godło "Qca"
z III Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy
III miejsce

A w kategorii PROZA:


Ewelinę Łukasik
godło "Ćma"
z III Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy
wyróżnienie

Sylwię Grubą
godło "Julia Kozłowska"
z III Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy
wyróżnienie
[...foto...] [...tomik...]

Opowieśc wigilijna 6 stycznia 2009

Rozstrzygnięto konkurs literacki "Opowieśc wigilijna", organizowany przez Urząd Miejski w Świdnicy pod patronatem Prezydenta Miasta Świdnicy , pana Wojciecha Murdzka i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Cypriana Kamila Norwida w Świdnicy .

Laureatką II nagrody w kategorii szkół ponadgimnazjalnych , została uczennica klasy II "B" MAGDALENA PÓŁTORAK .

Magdalena wraz z opiekunką panią profesor Janiną Koczur wzięła udział w uroczystym wręczeniu nagród , które odbyło się 19. grudnia 2008 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy .

Laureatce serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.