Krzyżowa - warsztaty 19 grudnia 2012

W dniu 12 grudnia klasa II B wraz z wychowawcą Panią Agnieszką Guziak i opiekunem Panem Rafałem Ziębom uczestniczyli w warsztatach o tożsamości z naciskiem na odkrywanie siebie i współpracę w grupie w Krzyżowej. Mieliśmy okazję doświadczyć, rozwijać i doskonalić:
• świadomość ról społecznych, w których obecnie się znajdujemy i w których możemy znajdować się w przyszłości
• świadomość kształtowania własnej tożsamości
• odkrywanie czynników tworzących tożsamość
• kształtowanie samodzielności w określaniu, kim jestem

Rozmowy i zabawy przyczyniły się do poznania samych siebie, a także siebie nawzajem. Chcę z tego miejsca jeszcze raz serdecznie podziękować Pani Karolinie Moroz za poświęcenie dla nas czasu i pokazania nam, że warto poznać siebie bliżej.

[...foto...]

III Omnibus III LO 19 grudnia 2012

Dnia 10.12.2012r. odbyła się trzecia edycja Szkolnego Konkursu Wiedzy Ogólnej Omnibus.
Tydzień wcześniej wszyscy uczniowie naszej szkoły pisali test, lecz do dalszego etapu dostało się jedynie jedenaście osób z największą liczbą punktów:

1. Damian Mendel IIId
2. Marta Skrypak IIId
3. Marta Świdzińska IIId
4. Róża Szacińska IIIe
5. Magdalena Kowalewska IId
6. Piotr Samborski IId
7. Karolina Gawłowicz IId
8. Daniel Kołodziejczyk IIId
9. Gracjan Głowacki Ic
10. Joanna Milik IIa
11. Artur Spyrka IIIc

Pierwszy etap konkursu polegał na zadaniu przez prowadzących dwóch pytań każdemu uczestnikowi z różnych dziedzin wiedzy. Zła odpowiedz na któreś z pytań pozbawiała go szansy, a utrata dwóch eliminowała go z dalszej rozgrywki.

W drugim etapie tym zawodnikom, którzy pozostali, prowadzący zadawali pytania, dopóki nie utracili oni swych szans. Na końcu drugiego etapu pozostały trzy osoby, które wzięły udział w finale:

1. Artur Spyrka
2. Karolina Gawłowicz
3. Róża Szacińska

Walka była bardzo wyrównana, uczestnicy posiadali zaskakującą wiedzę na każdy temat. Całemu wydarzeniu towarzyszyły ogromne emocje, publiczność dopingowała swoich faworytów, chętnie udzielając odpowiedzi na zadawane pytania przygotowane specjalnie dla nich. Atmosfera w auli była bardzo przyjazna, wszyscy uczestnicy mogli liczyć na wsparcie kolegów z klasy. Warto zaznaczyć, iż finaliści świetnie poradzili sobie ze stresem i byli w stanie odpowiadać na pytania nawet w żartobliwej formie. Przez wszystkie etapy przeszła Róża Szacińska uczennica kl. IIIe , która wygrała z konkurencją i została Omnibusem III Liceum Ogólnokształcącego na rok 2012/2013.

Trzecia edycja Omnibusa zakończyła się pełnym sukcesem. Uczestnicy podjęli się naprawdę trudnego zadania. Wszyscy jednak zdali ten trudny egzamin na piątkę.

[...foto...]

Złote czasy browarnictwa w Świdnicy 18 grudnia 2012

Dnia 14 grudnia 2012 roku, w ramach obchodów Dnia Patrona w III Liceum Ogólnokształcącym odbył się wykład na temat "Złote czasy browarnictwa w Świdnicy". Wykład był przeprowadzony przez dr Dobiesława Karsta.

[...foto...]

Wizyta biskupa w III LO 18 grudnia 2012

W piątek 7grudnia III LO gościło biskupa pomocniczego Adama Bałubucha, który pobłogosławił uczniów liceum. Klasa muzyczna przygotowała krótki program artystyczny, którego tematem była wiara w Boga, i to aby się jego nie wstydzić.

[...foto...]

Dieta jako istotny element sukcesu w sporcie 18 grudnia 2012

Dnia 12 grudnia 2012 roku, w ramach obchodów Dnia Patrona w III Liceum Ogólnokształcącym odbył się wykład na temat "Diety jako istotnego elementu sukcesu w sporcie".

Wykład był przeprowadzony przez profesor dr hab. Małgorzatę Słowińską - Lisowską

[...foto...]

Referaty studentów Koła naukowego "BHPergo" 18 grudnia 2012

Dnia 11 grudnia 2012 roku, w ramach obchodów Dnia Patrona w III Liceum Ogólnokształcącym odbyły się referaty studentów Koła naukowego "BHPergo". Tematami referatów były "Bezpieczeństwo w mieszkaniu", który prowadził Piotr Janowski, oraz "Zdrowa i bezpieczna praca z komputerem - o ergonomii stanowiska komputerowego". Ten wykład prowadzony był przez Ragała Szamiosa, Damiana Wilka, ALicję Lepis oraz Paulinę Szymczuk.

[...foto...]

Boże Narodzenie 2012 15 grudnia 2012

W dniach 07-09 grudnia 2012roku 20 osób z naszej szkoły wzięło udział w zbiórce żywności w ramach programu "BOŻE NARODZENIE 2012". Program zainicjowany i realizowany jest przez stowarzyszenie Świdnicki Bank Żywności, które koordynowało pracę świdnickich wolontariuszy w terenie. Żywność zbierana była na terenie świdnickich sklepów, wolontariusze zachęcali do dzielenia się posiłkiem i rozdawali ulotki promujące akcję. Zebrana żywność zostanie przekazana do stowarzyszenia, które zajmuje się przekazywaniem żywności rodzinom najbardziej potrzebującym. Wszystkim, którzy przyczynili się do zbiórki dziękujemy i cieszymy się, że w naszej szkole znalazło się wiele osób, które poświęciły swój wolny czas na pomoc potrzebującym. Wszystkim wolontariuszom jeszcze raz bardzo dziękujemy i zachęcamy do brania udziału w akcjach charytatywnych.

[...foto...] Agnieszka Guziak
opiekun szkolnego samorządu uczniowskiego

DOM DZIECKA – ZAKOLE w Świdnicy / dawna Bystrzyca Górna / 10 grudnia 2012

Dnia 07.12.2012 roku dzieci z Domu Dziecka na Zakolu odwiedził Święty Mikołaj-Jacek Hruszowiec i Pani Agnieszka Guziak wraz z wolontariuszkami Fundacji "Dr. Clown" (Sandrą Kulig, Kingą Netwinko, Natalią Bryjowską, Małgorzatą Górecką i Pauliną Kaniowską), którzy wręczyli dzieciom wspaniałe paczki, które udało się nam zakupić dzięki pomocy uczniów ( zebraliśmy w szkole 450zł) i rodziców ( Pani Janas, Pani Madejczyk, Pani Bryjowskiej, Pani Konstanty) z naszej szkoły.

Bardzo dziękujemy jeszcze raz wszystkim, którzy przyczynili się do tej akcji, dzięki wam uszczęśliwiliśmy dziewięcioro dzieci.

[...foto...] Kinga Netwinko II B

Medaliści z I c!! 10 grudnia 2012

Nie tak dawno cieszyliśmy się z europejskiego medalu Jurka Brzostowskiego a już pragnę poinformować o kolejnych sukcesów naszego pierwszoklasisty.

1 i 2 grudnia 2012 w Opolu odbyła się kolejna edycja Otwartego Pucharu Polski – Polish Open Cup. Imprezę zorganizował Opolski Klub Taekwon-do. W zawodach udział wzięło 330 zawodników z 20 klubów z Polski i Mołdawii, a sędziowało je 36 sędziów PUT. Turniej stał na bardzo wysokim poziomie, uczestniczyło w nim wielu aktualnych Mistrzów Europy. Jest to druga pod względem rankingu impreza organizowana przez Związek Sportowy Polska Unia Taekwondo.

W zawodach tych wystartowało dwoje uczniów naszej szkoły- oboje z klasy 1c. Magdalena Bereziuk (skt Tiger Dzierżoniów) i Jerzy Brzostowski ( Uks Taekwondo Gryf Świdnica)

MAGDALENA BEREZIUK wywalczyła cztery medale, dwa srebrne w konkurencji light- contakt juniorek i seniorek i dwa brązowe w konkurencji semi- contakt juniorek i seniorek. To bardzo dobry wynik Magdy, bo był to jej pierwszy start na tak dużej imprezie.

Po raz kolejny JERZY BRZOSTOWSKI udowodnił, że w konkurencji układów formalnych jest nr 1 w kraju, pokonując gładko wszystkich rywali tym razem w kategorii powyżej 2 cup.(czerwone i czarne pasy) zdobywając złoty medal. Drugie złoto Jerzy dołożył w technikach specjalnych wykonując kopnięcie dosiężne na wysokości 250cm.Jurek sezon 2012 zakończył 6 medalami rangi mistrzowskiej w tym 5 złotymi i 1 srebrny.

Serdecznie gratulujemy młodym sportowcom i życzymy wielu sukcesów w roku następnym!!

[...foto...] Barbara Piórkowska

36. Ogólnopolskia Olimpiada Języka Niemieckiego 4 grudnia 2012

Uczeń klasy III „e” Dawid Kielka zakwalifikował się do eliminacji okręgowych tegorocznej 36. Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Niemieckiego , które odbędą się w lutym w Instytucie Filologii Germańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego.

W eliminacjach okręgowych uczestnicy muszą się wykazać wiadomościami z zakresu literatury , historii , polityki, kultury geografii krajów niemieckiego obszaru językowego.

Finał Olimpiady odbędzie się w kwietniu w Poznaniu.

Opiekunem Dawida jest pan Adrian Gnilka .

Gratulujemy

II miejsce III LO 30 listopada 2012

Dnia 16 listopada 2012 roku reprezentacja naszej szkoły w piłce koszykowej chłopców zajęła II miejsce w finałowym turnieju o mistrzostwo powiatu świdnickiego pokonując ZSZ nr 1 i ulegając II LO w Świdnicy.

W rozgrywkach brało udział 10 drużyn szkół średnich powiatu świdnickiego.

Opiekunem drużyny był B. Buczko.

Gratulujemy

Laureatka Programu Stypendialnego „zDolny Śląsk” 29 listopada 2012

27 listopada odbyła się w Filharmonii Wrocławskiej uroczysta Gala Programu Stypendialnego „zDolny Śląsk”, edycja XII- 2012/13. W obecności przedstawicieli Samorządu Województwa Dolnośląskiego oraz organizacji wspierających uzdolnienia stypendia otrzymały 54 osoby nagrodzone za osiągnięcia sportowe, naukowe, artystyczne oraz za działalność społeczną. Jedną z laureatek została Patrycja Mizerska, uczennica klasy II a. Patrycja otrzymała akt stypendialny za działalność artystyczną.

Program Stypendialny „zDolny Śląsk” obejmuje uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych. Decyzję o przyznaniu stypendium podejmują przedstawiciele Fundacji Edukacji Międzynarodowej na podstawie oceny osiągnięć ucznia, jego osobowości i działalności w swoim środowisku.

Gratulujemy Patrycji, życzymy powodzenia także w przyszłym roku!


Gerhart Hauptmann odkryty na nowo: śląski poeta widziany oczami młodych artystów 18 listopada 2012

Trzy uczennice z naszej szkoły: Aleksandra Feldy, Magdalena Kaczmarek kl. II B i Roksana Piotrowska klasa I C pod przewodnictwem p. Agnieszki Guziak wzięły udział w niemiecko – polskim konkursie „ Gerhart Hauptmann odkryty na nowo: śląski poeta widziany oczami młodych artystów”.

W kategorii grafika :

Aleksandra Feldy zajęła 1 miejsce, a Magdalena Kaczmarek 2 miejsce.

W kategorii foto:

Roksana Piotrowska zajęła 1 miejsce.

Konkurs organizowany był przez Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego oddział we Wrocławiu i Niemiecko – Polskie Stowarzyszenie Dolny Śląsk.

Laureaci konkursu wezmą udział w wycieczce do Jagniątkowa, do Domu Gerharta Hauptmanna, gdzie zostaną rozdane dyplomy oraz nagrody dla uczestników.

Oprócz tego prace zostały zaprezentowane podczas obchodów 150.rocznicy urodzin Gerharta Hauptmanna, w dniu 15. listopada 2012 w Ossolineum. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

[...galeria...]

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości WSB we Wrocławiu
„ NIEMOŻLIWE JEST MOŻLIWE „
15 listopada 2012

W ramach obchodów Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu 12- 16 listopada 2012 , obchodzonego w tym roku pod hasłem „ Niemożliwe jest możliwe „ którego celem jest promowanie postaw przedsiębiorczych oraz nauka praktycznych umiejętności z zakresu etyki biznesu , inwestowania , rozwoju osobistego czy autoprezentacji , młodzież z klasy II „ e „ o profilu menedżersko – językowym z nauczycielami przedsiębiorczości p.p. Dorotą Walicką i Adrianem Gnilką brała udział w warsztatach i wykładach

Młodzież brała udział w zajęciach w zajęciach warsztatowych „ Jak robić biznes w Internecie ? „ .

Podczas zajęć licealiści poznali tajniki e – biznesu , jak poruszać się w nim , nawiązywać kontakty z klientami , prowadzić rozliczenia i wykorzystywać portale społecznościowe.

[...foto...]

36. Olimpiada Języka Niemieckiego 13 listopada 2012

09. listopada odbył się w naszej szkole etap szkolny 36. Olimpiady Języka Niemieckiego , organizowanej przez Komitet Główny Olimpiady Języka Niemieckiego i Wyższej Szkoły Języków Obcych . Młodzi germaniści, uczestniczący w zmaganiach mieli za zdanie uporać się z testem gramatyczno – leksykalnym , ćwiczeniami translatorskimi i reakcjami językowymi.

Najlepsze wyniki uzyskali :

DAWID KIELKA 3 „E”
MAŁGORZATA SCHANNE 3 „B”
CLAUDIA KRZYŻAK 2 „E”


Uczniowie , którzy zostaną zaakceptowani przez komisję konkursową , wezmą udział w dalszych etapach zmagań z językiem Goethego i Schillera.


FUNDACJA "NADZIEJA" 12 listopada 2012

Dnia 8 listopada 2012r. odbyła się w naszej szkole zbiórka pieniędzy dla niepełnosprawnego chłopca. Uczniowie oraz nauczyciele mogli pomóc w sposób zakupienia jednej bądź kilku cegiełek.

Nasza szkoła sprzedała 20 takich cegiełek, co oznacza , że zebraliśmy wspólnymi siłami 180zł. Miejmy nadzieję, że nasza pomoc, a także pomoc innych szkół wystarczy na spełnienie największego marzenia Kubusia- POZNANIE ŚWIATA :)

Wszystkim, którzy przyłączyli się do tej akcji serdecznie dziękujemy.

Martyna Konstanty II B

Patriotyczne dwa dni w liceum 11 listopada 2012

11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące I wojnę światową. Po ponad 120 latach Polska odzyskiwała niepodległość. 94 Rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości młodzież z III LO uhonorowała dwoma wielkimi wydarzeniami

7 listopada 2021 w III LO w Świdnicy odbył się XI Powiatowy Konkurs Historyczny „Polska znów wolna”. Uczestnicy konkursu przeszli etap pisemny, następnie w etapie ustnym odpowiadali na pytania przygotowane przez organizatorów. Była to ciekawa lekcja historii dla wszystkich uczestniczących w konkursie oraz dla widowni.

XI Powiatowy Konkurs Historyczny „Polska znów wolna”

Uczestnicy:

Adrian Mytkowski - ZS Budowlano –Elektrycznych w Świdnicy
Anna Derewianko - ZS Nr 3 w Świdnicy
Daria Jarosz - Zespół szkół nr 1 w Świdnicy
Dorian Kulpa - ZS w Świebodzicach
Emilia Ślęk - ZS w Strzegomiu
Ewelina Kucięba - III LO w Świdnicy
Jakub Bednarski - LO w Strzegomiu
Joanna Paszek - LO w Świebodzicach
Kacper Kopyto - ZS Budowlano –Elektrycznych w Świdnicy
Kacper Madej - II LO Świdnica
Krystian Cybulski - ZSM w Świdnicy
Maciej Janas ZS Nr 3 Świdnicy
Małgorzata Łacek - Zespół Szkół nr 1 Świdnica
Mateusz Długosz - LO w Świebodzicach
Mateusz Konicki - I LO Świdnica
Mateusz Podraza - I LO Świdnica
Mateusz Stadnik - II LO Świdnica
Patrycja Klęczar - ZS w Strzegomiu
Remigiusz Zubek - III LO w Świdnicy
Stanisław Bialik - ZSM W Świdnicy

Laureaci:

 1. Jakub Bednarski LO w Strzegomiu
 2. Joanna Paszek LO w Świebodzicach
 3. Remigiusz Zubek III LO w Świdnicy
 4. Mateusz Podraza I LO Świdnica
 5. Mateusz Długosz LO w Świebodzicach
 6. Ewelina Kucięba III LO w Świdnicy

Główni organizatorzy:

Dyrektor Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego w Świdnicy - Stanisław Szelewa, Krystyna Szelewa – nauczycielka historii w ZSE oraz nauczyciele i młodzież z III LO w Świdnicy. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i wyróżnionym.

W oczekiwaniu na werdykt jury chór „Pryma Voce” z III LO w Świdnicy dał blisko godzinny koncert pieśni patriotycznych. To już też tradycja- 11 raz chór towarzyszy konkursowi. Rokrocznie poszerzamy repertuar a pieśni mają coraz bardziej doskonałe interpretacje. Ciągle tak samo pięknie i z zaangażowaniem. Takie właśnie jest III liceum –wyjątkowa szkoła.

8 listopada 2012 roku w również w auli szkolnej został dwukrotnie (tak, aby obejrzała go w dogodnych warunkach młodzież z całej szkoły) uroczysty koncert patriotyczny. Podczas dwudniowych obchodów Narodowego Święta wielokrotnie wyrażana była postawa szacunku, umiłowania i oddania własnej ojczyźnie. W wielu szkołach i instytucjach postawa patriotyzmu była w tych dniach mocno akcentowana a III LO od wielu, wielu lat szczyci się tym szczególnie - poprzez dźwięki i słowa, lekcje historii oraz ceremoniał szkolny. Umiłowanie i pielęgnowanie narodowej tradycji, kultury i języka wyrażane są poprzez pieśni, które w naszej szkole znają i kochają wszyscy. Na scenie ponad sześćdziesięcioosobowy chór „Pryma Voce” z radością i sercem ogłaszał, że Patriotyzm oparty jest na poczuciu więzi z własnym narodem i społecznością- nie tylko szkolną.

[...foto...] [...foto...] Barbara Piórkowska

Mistrz Europy w naszej szkole!! 30 października 2012

"Całe życie człowieka może być uważane za jeden dzień w stosunku do wieczności.
Dlatego też my, zwykli śmiertelnicy jesteśmy tylko podróżnikami,
którzy maszerują nieznanymi latami wieczności przez około jeden dzień."

Twórca Taekwon-do gen. Choi Hong Hi

27-28 października w Wieliczce odbyły się Otwarte Mistrzostwa Europy TI. Jest to ważna impreza Polskiej Unii Taekwondo, na którą zgłosiło się ponad 800 zawodników z 18 krajów, z tego 350 zawodników z zagranicy. Podczas dwóch dni zmagań w centrum edukacyjno-rekreacyjnym Solne Miasto (jest to nowoczesny budynek, oddany do użytku w 2010 roku) nasz pierwszoklasista Jerzy Brzostowski wywalczył złoty medal!!!

Wydarzenie to skłoniło mnie do poszerzenia wiedzy na temat :

Nazwa taekwondo składa się z trzech fonetycznych elementów koreańskiej wymowy (hangul) wywodzących się z trzech znaków chińskich (hancha):
• tae (태 / 跆) oznaczającego stopę, uderzenie stopą lub system technik wykonywanych nogą ;
• kwon (권 / 拳) oznaczającego pięść, uderzenie pięścią lub system technik wykonywanych pięścią;
• do (도 / 道) oznaczającego sztukę, drogę lub metodę wyrażającą osiągnięcie pewnego stanu intuicji w zachowaniu, wynikającej z doświadczenia umysłu i ciała.

W Taekwon-do istnieją 24 układy formalne, symbolizujące 24 godziny doby. Zawierają techniki poruszania, obrony, ataku i oddechowe oraz porządkują tradycyjną systematykę nauczania. Są charakterystycznym dziedzictwem Taekwon-do, tzw. kodem genetycznym dyscypliny, przekazywanym z pokolenia na pokolenie. Imitują walkę z wyimaginowanym przeciwnikiem. Poprawne wykonanie układu według gen. Choi Hong Hi powinno być zgodne z następującymi wymogami:

• powinien się rozpoczynać i kończyć dokładnie w tym samym miejscu;
• przez cały czas wykonania należy zachowywać poprawne ułożenie wszystkich części ciała;
• w odpowiednich momentach należy przechodzić od napięć do rozluźnień mięśni;
• poszczególne elementy układy powinny być wykonywane rytmicznie, ale nie sztywno;
• ruch powinien być zwolniony lub przyśpieszony w zależności od interpretacji wykonywanej formy;
• przed przystąpieniem do nauki kolejnego układu należy dokładnie opanować układ poprzedni;
• ćwiczący powinien znać cel każdego ruchu układu;
• każdy ruch powinien być wykonany możliwie najrealniej;
• techniki ataku i obrony, nożne i ręczne, w lewą i prawą stronę powinny być wykonywane jednakowo;
• ćwiczący powinien znać nazwy wykonywanych technik, oraz symbolikę układu.

Jurek Brzostowski wywalczył europejskie podium w Won-Hyo czyli 28 ruchów - nazwa układu wywodzi się od mnicha buddyjskiego żyjącego w VII wieku w dynastii Silla. Doprowadził on do przyjęcia buddyzmu jako głównej religii w Korei. Pokonał w finale przedstawicieli Rosji i Mołdawii. Jakże wiele warunków trzeba spełnić aby spełnić te wszystkie wymogi i być ocenionym przez choćby takiego jurora jak Grandmaster C. K. Choi 9. dan.

Jurek trenuje taekwon-do od ośmiu lat, czyli od drugiej klasy szkoły podstawowej. Zachęcił go do tego jeden z absolwentów naszego liceum Tomek Bohusiewicz, potem dopingowała Angelika Janasz (też nasza absolwentka) znana ze swoich zwycięstw koleżanka klubowa Jurka. Europejski złoty medal to lata ciężkiej pracy z trenerem Krzysztofem Zielińskim w pierwszym etapie treningów i Waldemarem Zdebskim obecnie. Dwa razy w tygodniu treningi w UKS „Gryf” w Świdnicy, dwa razy na sali treningowej w Pszennie, ćwiczenia ogólnorozwojowe na wychowaniu fizycznym w naszej szkole pomogły mu zdobyć europejski laur, z którego cieszymy się wszyscy. Dzięki swoim głównym sponsorom, czyli rodzicom Jurek może spełniać swoje marzenia i pasje. Tato, czyli główny kierowca i menager podczas zawodów oraz mama, która w zaciszu domowym trzyma kciuki drżąc z obawy o bezpieczeństwo syna. A dorobek medalowy do tej pory Jurek ma dość spory. Wymienię tylko najważniejsze osiągnięcia:

• Srebrny Medal Polsh Open Cup 2011
• Mistrzostwo Polski Semi Contact- złoty medal Technik Specjalnych 2012
• Srebrny Medal w układach formalnych Federacji ITT 2012

Jurek posiada obecnie trzeci cup taekwon-do, czyli niebieski pas z czerwoną belką oraz bardzo duże nadzieje na czerń grandmastera C.K.Choi. Póki, co czekają go następne zawody, kolejna edycja Pucharu Polski – Taekwondo Polish Open Cup już 1-2 grudnia 2012 w Opolu.

Gratuluję i życzę dalszych sukcesów!

[...foto...] Barbara Piórkowska

Najpiękniejszy, jesienny konkurs!!! 26 października 2012

"Mimozami jesień się zaczyna,
Złotawa, krucha i miła.
To ty, to ty jesteś ta dziewczyna,
Która do mnie na ulicę wychodziła»."

Fragment z "Wspomnienia" - Czesława Niemena do słów JulianaTuwima

Mamy nową, jesienną księżniczkę poetyckiej pieśni polskiej.
Grand Prix i Puchar Dyrektora III LO w Świdnicy wyśpiewała
długowłosa, utalentowana Jagoda Banaszczyk - ze Szkoły Muzycznej II stopnia
w Wałbrzychu.

VIII Powiatowy Konkurs Piosenki Poetyckiej to już historia. Ale trzeba ją zapisać tak, aby wszyscy pamiętali, że III Liceum to nie tylko kuźnia młodych muzycznych talentów, ale również miejsce, w którym można posłuchać dobrej muzyki, o którą dba Grzegorz Gołębiowski oraz nacieszyć oko barwami scenografii Kamy Karst. Autorskie plakaty, dyplomy oraz czujne oko dyrektora III LO, Ryszarda Skórki to niezastąpiony atut tego typu uroczystości. A pracownicy techniczni szkoły? Bez ich pomocy oraz ciężkiej pracy te godziny spędzone w auli szkolnej nie przyniosłyby żadnych wspomnień. Konkurs poprowadziła Patrycja Mizerska - laureatka konkursu z ubiegłego oraz Bartek Janas. To nie było ich jedyne zadanie. Podczas obrad Jury Patrycja oraz Bartek wystąpili z recitalem piosenkarskim, a było, czego posłuchać!!! Talent wokalny Patrycji Mizerskiej oraz Jej interpretacje piosenek były lekcją muzykalności dla słuchaczy i uczestników konkursu oczekujących na werdykt komisji jurorskiej. Nagrody- sprzęt multimedialny zostały ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Świdnicy oraz pana Piotra Maderę z Salonu na ulicy Puławskiego. Puchar Grand Prix ufundował dyr. III LO Pan Ryszard Skórka. Patronem Medialnym był pan Tomasz Wyrwa - wydawca tygodnika Ekspressem a Honorowy Patronat pełnił starosta pan Zygmunt Worsa.

Ciężkim i odpowiedzialnym zadaniem było wyłonienie laureatów tegorocznego konkursu. W protokole odczytanym przez Artura Janickiego (animatora kultury- Biuro Promocji Artystycznej "Arte") usłyszeliśmy słowa o wysokim poziomie konkursu.Pod protokołem podpisali się również pani Anna Borowska (dyrektor d/s promocji w starostwie świdnickim), Bogumiła Zdzisława Patała ( nauczyciel muzyki w III LO) oraz wspomniany Tomasz Wyrwa (informatyk i miłośnik muzyki w III LO).

A oto werdykt:

w kategorii szkół gimnazjalnych:


1 miejsce -Magdalena Wąż- Publiczne Gimnazjum nr 1 Ząbkowice Śląskie
2 miejsce -Klaudia Kozyrska- Gimnazjum Gminne im. Piotra Włostowica w Sobótce
3 miejsce -Wiktoria Smędra- Gimnazjum przy Zespole Szkół Integracyjnych w Świebodzicach

w kategorii szkół ponadgimnazjalnych:


1 miejsce Kamila Barna- III Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy
2 miejsce Kaja Bzdeń- III Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy
3 miejsce Konrad Ostynowicz i Kacper Madej- II Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy

wyróżnienia:


Remigiusz Zubek- III Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy
Julia Strzelecka - III Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy
Grażyna Kampa- Gimnazjum w Mietkowie

nagroda publiczności:

Kamila Barna- III Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy

Wszyscy uczestnicy konkursu:

Szkoły gimnazjalne:


Joanna Szmyd - Gimnazjum Gminne im. Piotra Włostowica w Sobótce
Wiktoria Grzymek - Publiczne Gimnazjum nr 1 w Ząbkowicach Śląskich
Klaudia Kozyrska - Gimnazjum Gminne im. Piotra Włostowica w Sobótce
Aleksandra Marascu - Gimnazjum nr 2 im. Polskich Olimpijczyków w Świdnicy
Barbara Białkowska - Gimnazjum Gminne im. Piotra Włostowica w Sobótce
Magdalena Wąż- Publiczne Gimnazjum nr 1 w Ząbkowicach Śląskich
Edyta Białucha - Gimnazjum Gminne im. Piotra Włostowica w Sobótce
Grażyna Kampa - Gimnazjum w Mietkowie
Marta Olędzka - Gimnazjum Gminne im. Piotra Włostowica w Sobótce
Jagoda Banaszczyk - OSM II st. w Wałbrzychu
Tomasz Grygiel - Gimnazjum Gminne im. Piotra Włostowica w Sobótce
Wiktoria Smędra - Gimnazjum przy Zespole Szkół Integracyjnych w Świebodzicach

Szkoły ponadgimnazjalne:


Joanna Jankiewicz - II Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy
Kamila Barna - III Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Świdnicy
Julia Strzelecka - III Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Świdnicy
Estera Ofiara - Zespół Szkół Ekonomicznych w Świdnicy
Aleksandra Dąbrowska i Wojciech Gnosowski - III Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej Curie w Świdnicy
Patrycja Skiert - III Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Świdnicy
Remigiusz Zubek - III Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej Curie w Świdnicy
Konrad Ostynowicz i Kacper Madej - II Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy
Kaja Bzdeń - III Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej Curie w Świdnicy
STIMILON: Jagoda Tyrka i Marlena Orzech - Zespół Szkół Ekonomicznych w Świdnicy
Zespół wokalno-instrumentalny Remigiusz Zubek, Michał Ziemak, Kaja Bzdeń i Anna Głuszczak - III Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej Curie w Świdnicy

Organizatorami konkursu były:

Teresa Pulsakowska- Daniel
Barbara Piórkowska
Bogumiła Zdzisława Patała

Wśród publiczności, byli uczniowie III LO, uczestnicy konkursu i ich opiekunowie, prasa ( Nowy Tygodnik Świdnicki) oraz nauczyciele. Od lat na koncerty poetyckie przychodzą profesorki Barbara Dominiak i Dorota Michałowska oraz pani vice dyrektor Elżbieta Dawidowicz. Bieżący rok dał nam niecodzienną okazję do przywitania się z naszymi absolwentami. Przepraszam, jeśli nie zapamiętałam wszystkich, ale było przyjemnością spotkać się z dawnymi uczniami: Sylwia Gruba, Beata Figurna (NTŚ), Kamila Banaszczyk ( mama laureatki Grand Prix) Łukasz Grabicki, Krzysztof Dawiec, Mateusz Jakubczak, Dariusz Szpak oraz dawne absolwentki SWP z Ząbkowic Śląskich, które teraz przysyłają na nasz konkurs swoich uczniów-można to tylko podsumować w jeden sposób: III Liceum Ogólnokształcące to szkoła, która dzięki swojej dobrej pracy artystyczno- wychowawczej skupia wiele pokoleń i jest, dlatego- jedną z najlepszych szkół!!

..."Ach czułymi przemiłymi snami
Zasypiałem z nim w gasnącym o poranku
W snach dawnymi bawiąc się wiosnami
Jak tą złotą jak tą wonną wiązanką"

Do usłyszenia za rok!

[...foto...] Barbara Piórkowska

XVII Dni Gór w Świdnicy 25 października 2012

16-21.10.2012 roku odbyły się XVII Dni Gór w Świdnicy zorganizowane przez Piotra Snopczyńskiego - świdnickiego himalaistę oraz Świdnicki Ośrodek Kultury. Podczas autorskich spotkań z himalaistami i podróżnikami w tym roku można było spotkać między innymi Krzysztofa Wielickiego - zdobywcę Korony Ziemi. Nie zabrakło również wystaw fotograficznych, zawodów wspinaczkowych, pokazów filmów górskich, prelekcji oraz pokazów multimedialnych.

16-17.10. 2012 odbył się kolejny Międzyszkolny Rajd Pieszy "Masyw Ślęży 2012" dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, w którym wzięło udział około 30 uczniów, w tym 8 z naszej szkoły razem z p. Mariolą Janicką ("matką chrzestną" tego rajdu). Tym razem w strugach deszczu zdobyliśmy tzw. "Śląski Olimp" czyli Ślężę a następnie wyruszyliśmy do Schroniska pod Wieżycą. Wieczorem spotkaliśmy się z Piotrem Snopczyńskim, który barwnie opowiadał o swoich wyprawach i pokazał nam ciekawy film o alpinistach. W kolejnym dniu wyruszyliśmy na zwiedzanie Sobótki, Rezerwatu Archeologicznego w Będkowicach i Sanktuarium Matki Boskiej Dobrej Rady w Sulistrowiczkach. Poza tym podziwialiśmy uroki złotej polskiej jesieni w doborowym towarzystwie. 18.10.2012 w naszym liceum gościliśmy nadleśniczego p. Jana Dzięcielskiego, który w bardzo ciekawy sposób zaprezentował podczas prelekcji i pokazu multimedialnego "Przyrodę Gór Sowich".

Dziękujemy p. Piotrowi Snopczyńskiemu za dzielenie się swoją pasją i miłością do gór .

[...foto...] Do zobaczenia na szlaku!

I Dni Kultury Niemieckiej 25 października 2012

W dniach 15.10. - 19.10. 2012r. odbyły się w naszej szkole I Dni Kultury Niemieckiej, które udało się zorganizować w ścisłej współpracy z Konsulatem Generalnym RFN we Wrocławiu i Panią Ireną Kurasz.

W ramach pięciodniowej imprezy uczniowie uczestniczyli w dwóch wykładach, dwóch wycieczkach oraz jednym spotkaniu w języku niemieckim. 15.10.2012r. odbył się w Kościele Pokoju wykład z księdzem Waldemarem Pytlem na temat Marcina Lutra, Reformacji oraz samego Kościoła Pokoju. W wykładzie uczestniczyły klasy I b, II b i I d.

17.10. 2012 klasa III b wysłuchała prelekcji Pana dr. Radosława Skowrona z Muzeum Dawnego Kupiectwa na temat Marii Kunic i jej prac i obserwacji astronomicznych.

16.10.2012r. klasy II e i III d były we Wrocławiu w Niemieckiej Czytelni i dowiedziały się o działalności Goethe Institut w Polsce, a następnie przebywały w Domu Edyty Stein, wysłuchały ciekawej prelekcji dotyczące świętej i jej rodziny, a także obejrzały dom, w którym Edyta Stein mieszkała wraz ze swoją rodziną.

19.10.2012r. klasy I e i II d zobaczyły w Jagniątkowie Dom Gerharta Hauptamnna, niemieckiego noblisty w dziedzinie literatury (1912r.). Piękna pogoda, ciekawe unikalne filmy o nobliście pozostawiły niezapomniane wrażenia.

Kulminacyjnym punktem całego programu Dni Kultury Niemieckiej było spotkanie z Panią Kathrin Ankenbrandt i Panią Ireną Kurasz z Konsulatu Generalnego Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu. Spotkanie w języku niemieckim, w którym uczestniczyli maturzyści, dotyczyło możliwości studiowania w Niemczech.

[...foto...] [...Konsulat Generalny Niemiec...] Jolanta Wiktorko

Projekt Wrocław 24 października 2012

W dniach 7.10.-13.10.2012r. dwunastu uczniów z naszej szkoły wzięło udział w projekcie polsko-niemieckim. Projekt, w którym braliśmy udział dotyczył tematyki praw człowieka, równouprawnienia, stereotypów, uprzedzeń i dyskryminacji ze względu na płeć. Projekt był realizowany we współpracy dwóch organizacji -Dom Spotkań im. Angelusa Silesiusa z Wrocławia i organizacji z Berlina - Verein fur interkulturelle Kompetenzen. Warsztaty były prowadzone przez panią Magdalenę Zatylną, wolontariusza z Niemiec - Klaasa Opitza, współpracownika Bartka Kurowskiego i Annę Storck, która jest trenerką interkulturową z organizacji niemieckiej. Zajęcia w których uczestniczyliśmy bardzo zbliżyły nas z młodzieżą niemiecką oraz pozwoliły nam na rozwinięcie języka. Opiekunkami były pani Jolanta Wiktorko oraz pani Ewa Skoruch.

Uczestnicy projektu:

- Weronika Chrąchol
- Małgorzata Schanne
- Paulina Klepuszewska
- Eliza Kucharska
- Agata Tkaczyk
- Joanna Milik
- Łukasz Kot
- Piotr Kotowski
- Wojciech Nowak
- Szymon Drapich
- Paweł Pasoń
- Artur Mucha

[...foto...] Paulina Klepuszewska

Martyna Baranowska i Remigiusz Zubek
śpiewają emerytowanym nauczycielom!
19 października 2012

Jan Musiej, szef świdnickiego oddziału ZNP jak zwykle bardzo uroczyście organizuje spotkania emerytowanych nauczycieli z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Stało się również tradycją, że uczniowie naszej szkoły uatrakcyjniają te spotkania swoim śpiewem. Dawniej spotkania te odbywały się w Domu Nauczyciela, obecnie miejscem koncertu była salka konferencyjna ZNP. Niezbyt atrakcyjne pomieszczenie jednakże wypełnione sercem i towarzyszącą muzyką. Było to bardzo kameralne wydarzenie z udziałem pana prezydenta, pana starosty a przede wszystkim zasłużonych nauczycieli. Popłynęły piękne melodie w wykonaniu Martyny i Remigiusza, którzy akompaniowali sobie na gitarach. Pozwoliłam sobie na zapowiedź tego recitalu mówiąc: "...że przyprowadziłam w tym roku dwie indywidualności: najniższa w szkole dziewczyna, najwyższy chłopak, ona »trzecioklasistka z bagażem doświadczeń scenicznych, on-pierwszoklasista stawiający wcale nie pierwsze krok i na muzycznej arenie, oboje kochający muzykę każdego gatunku i wybitni instrumentaliści gitary". Zaśpiewali nauczycielom oddzielnie i wspólnie. Szczególne zauważeni, przez młodzież z innych szkół, która dopingowała ich koncert. Towarzyszył nam pan Grzegorz Mikołajczyk, który również ma marzenie gry na gitarze. Uczniowie w podzięce otrzymali czekoladki, ja piękny bukiet kwiatów i cóż? Do zobaczenia w przyszłym roku!!

[...foto...] Barbara Piórkowska

Chór "Pryma Voce" śpiewa lwowiakom 18 października 2012

Na zaproszenie Pana Karola Liwirskiego, prezesa świdnickiego oddziału Towarzystwa Przyjaciół Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, jak co roku od wielu, wielu lat chór III liceum zainaugurował uroczystość »Dnia Lwowa i Kultury Kresowej. W sali teatru miejskiego w Świdnicy goście, którzy przybyli, aby świętować ten dzień mogli wysłuchać słowo o Lwowie Pani H. Kopackiej i porozmawiać z dr Lucyną Kulińską z AGH w Krakowie o Ukrainie. Dla chóru było to jednak wspaniałe spotkanie z piosenką lwowską.

Ta joj Józku, dawaj pyska,
skąd przybywasz zaraz mów,
jesteś mi znajomy z bliska,
Z twojej gęby widać Lwów.

Jak nie kochać Józka i batiarów, jak można zatańczyć tango na Łyczakowie i tęsknić do Lwowa, który jest jeden na świecie? Nasza młodzież nie była we Lwowie, ale poprzez piosenki doskonale poznaje historię tego wspaniałego miasta. To jeden z wielu koncertów, które przygotowuje chór »Pryma Voce», ale najbardziej kochany i wyczekiwany.

Hulaj bracie fajno gdy harmonia gra,
Bier baby pod pachy, ta Bóg Ci zdrowie da.
Wszędzi bracie hulaj Gródek, Kliparów,
Po sali katulaj, ta ni ma jak nasz Lwów.

Z piosenką lwowską spotkamy się dopiero za rok ...a winc żegnam żegnam was!

Barbara Piórkowska

Najlepsi -Najlepszym 16 października 2012
"Pełnia życia jest wtedy, gdy ma się przekonanie,
że robi się coś ważnego, potrzebnego,
to, co przynosi pożytek ludziom i społeczeństwu."

B. Jeżowska » Trzebiatowska

Na zaproszenie Pani Beaty Pawłowicz Dolnośląskiego Kuratora Oświaty we Wrocławiu chór "Pryma Voce" zaśpiewał podczas uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej, która odbyła się na zamku Książ w poniedziałek 15 października 2012 roku. W swoim krótkim exposé Pani Kurator złożyła życzenia satysfakcji z działań na rzecz dolnośląskiej oświaty oraz poprosiła o..." O przyjęcie wyrazów szczerego uznania, gratulacji i podziękowań za dotychczasową współpracę oraz życzeń pełnej realizacji zamierzeń związanych z rozwojem szkół i placówek. Wszystkim Państwu życzę radości i entuzjazmu w dążeniu do wytyczonych celów, satysfakcji z sukcesów oraz wiele zdrowia i osobistego szczęścia»". Podczas uroczystości z udziałem m.in. Wicewojewody Dolnośląskiego Pani Ewy Mańkowskiej oraz zaproszonych gości wręczono najlepszym nauczycielom Złote, Srebrne Brązowe Krzyże Zasługi, Medale Komisji Edukacji Narodowej oraz odznaki Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Podczas uroczystości chór "Pryma Voce" zaśpiewał Hymn Państwowy, renesansową pieśń "Służyłam ja tobie", Benedictus- kanon z udziałem solistów, Siyahambę hymn z Południowej Afryki, którego nazwa w języku zulu oznacza "maszerujemy, idziemy do przodu" oraz Hallelujah » piosenkę napisaną przez kanadyjskiego piosenkarza i autora tekstów Leonarda Cohena. Nasze śpiewanie bardzo się wszystkim podobało. Pani Beata Pawłowicz serdecznie podziękowała chórowi, wręczyła wiązankę kwiatów, poprosiła o bis!!!! oraz obiecała, że nie zapomni o świdnickim chórze z III Liceum.

[...foto...] Barbara Piórkowska

Najlepsi -Najlepszym 16 października 2012

Złota, dojrzałością pachnąca jesień. Najpiękniejsza z pór roku, zadumana pogodną zadumą zrozumienia i ciszy, wspaniała w mądrym uśmiechu do opadających z niej złotych i purpurowych liści, w uśmiechu do przemijającego porywu wiosennej młodości i rozkwitu lata. Najmądrzejsza z pór roku, zapatrzona w głębię tajemnic natury, spokojna, że znowu przyjdzie kwiecisty szych wiosny i znowu bujna radość lata, by przygotować jej odwieczny powrót, powrót ciężarnej nowym płodem jesieni, że znowu odda go światu, a sama, wolna już od trosk, zanurzy się w pogodzie rozmyślań.

Aula szkolna, nauczyciele, młodzież i motto jesienne. W piątkowe przedpołudnie popłynęły melancholijne nuty i słowa najpiękniejszych pieśni oraz strofy poezji wykonane przez najzdolniejszych uczniów szkoły. Najlepsi uczniowie najlepszym nauczycielom!!! Szkoda, że taki Dzień zdarza się tylko raz w roku, ale zapamiętamy go w naszych sercach do następnego Dnia Edukacji Narodowej

[...foto...] Barbara Piórkowska

Lekcja reggae w naszym studio nagrań!!! 16 października 2012

Wielką niespodzianką dla uczniów klas muzycznych była otwarta próba zespołu Chili Crew. To najnowsza formacja z polskiej sceny reggae, która postanowiła w naszym studio nagrań przygotować się do charytatywnego koncertu we wrocławskim klubie Eter. Eter Club to jeden z najlepszych klubów muzycznych we Wrocławiu. 25 października 2012 roku muzycy pragną uczcić swojego mentora, człowieka, który od wielu lat opiekował się grupami muzycznymi reggae a teraz sam potrzebuje finansowego wsparcia. Papa Kris, czyli Andrzej Kużas »dzisiaj blisko osiemdziesięcioletni pan będzie bohaterem tego wzruszającego koncertu, podczas którego osiem zespołów będzie wykonywać utwory, które pokochał Papa Kris.

Zespół Chili, Crew to wybitni instrumentaliści, którzy reprezentują profesjonalizm gry i interpretacji stylu współczesnej muzyki rozrywkowej, powstałego pod koniec lat sześćdziesiątych XX wieku w Kingston na Jamajce. Reggae pokochała również nasza uczennica klasy maturalnej Martyna Baranowska. Od pewnego czasu muzycy obserwowali wokalne poczynania Martyny i postanowili zaprosić ją do współpracy »z obopólnym zadowoleniem. W skład Chili Crew wchodzą: gitarzysta -Szymon Chudy, który wcześniej grał wraz z Kamilem Bednarkiem w zespole Star Guard Muffin, absolwent Akademii Muzycznej w Bydgoszczy » perkusista Błażej Gawliński, absolwenci Wrocławskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej gostynianin Damian Zyber grający na "klawiszach" oraz Kuba Wojciechowski- gitara basowa »z Brzegu.

Podczas otwartej lekcji muzycznej uczniowie mogli posłuchać pracę nad interpretacją dwóch utworów: "Rock star" oraz "Good Morning". Wszystko było interesujące albowiem zespół bardzo poważnie potraktował próbę z udziałem uczniów. Był czas na korekty techniczne, omawianie szczegółów interpretacyjnych oraz pokazowe wykonanie utworu. Cieszy mnie fakt, że Martyna Baranowska na moment nie odstępowała od jakości i profesjonalizmu pozostałych muzyków. To bardzo utalentowana i pracowita wokalistka z powagą podchodząca do różnych stylów i gatunków muzycznych. Czy reggae to jej wokalna droga pokaże czas. Dzisiaj cieszy nas fakt, że to dla niej tak wybitni muzycy postanowili przybyć do naszej szkoły. Możemy być dumni, że Chili Crew powiezie ze sobą wiadomość, ze jest taka szkoła, takie studio nagrań i tacy uczniowie.

[...foto...] Barbara Piórkowska

12 października 2012

DRODZY NAUCZYCIELE !

Z okazji waszego święta pragniemy serdecznie podziękować Wam za przekazywaną nam wiedzę, za wspieranie nas w każdej sytuacji, za troskę, którą otaczacie każdego ucznia . Dziękujemy również za każdy uśmiech , za ciepłe słowo, ale też za słowo krytyki i za to że możemy na Was liczyć w każdej sytuacji.

Składamy Wam serdeczne życzenia, wielu sukcesów zawodowych, spełnienia obranego celu, dużo zdrowia, cierpliwości, wytrwałości oraz zadowolenia z uczniów !

W imieniu uczniów III LO życzy
Szkolny Samorząd Uczniowski

Powiatowe Sztafetowe Biegi Przełajowe 9 października 2012

Dnia 03.10.2012r. w Żarowie odbyły się Powiatowe Sztafetowe Biegi Przełajowe. Dziewczęta naszej szkoły zajęły I miejsce tym samym kwalifikując się do Finału Dolnośląskich Igrzysk Młodzieży w Sztafetowych Biegach Przełajowych w Olszynie Lubańskiej.

Skład drużyny

 1. Beata Madejczyk IIIc
 2. Beata Krzanowska IIIc
 3. Joanna Szczurek IIIc
 4. Katarzyna Dębińska IIIc
 5. Izabela Charów IIId
 6. Klaudia Charytanowicz IId
 7. Kamila Pęczar Ic
 8. Paulina Cis Ic
 9. Katarzyn Major Ic
 10. Martyna Nosarzewska IIc
Rezerwa
 1. Aldona Gugała IIIe
 2. Justyna Drąg IIa


OTRZĘSINY 2012 7 października 2012

Dnia 03.10.2012r. odbyły się w naszej szkole otrzęsiny klas pierwszych.
W konkurencjach wzięło udział 5 klas pierwszych wraz ze swoimi wychowawcami. Motywem przewodnim imprezy był: powrót do lat minionych. Wszystkie 'nowe' klasy wywiązały się z zadań na 6, ale tymi najlepszymi okazały się klasy I D oraz I E. Surowe Jury w składzie pan dyrektor Ryszard Skórka, pani Wice Dyrektor Elżbieta Dawidowicz, pani Agnieszka Guziak opiekun Szkolnego Samorządu Uczniowskiego oraz dwóch reprezentantów szkolnego samorządu uczniowskiego ( Martyna Konstanty i Bartosz Janas ) musiało ocenić dogrywkę klas, w której okazała się kreatywniejsza klasa menadżerska- czyli I E pod przewodnictwem pani Marioli Makarskiej - Janickiej w nagrodę klasa w przyszłym roku przygotuje otrzęsiny dla pierwszoklasistów.

Za przygotowanie imprezy odpowiadała klasa II A z wychowawcą oraz Szkolny Samorząd Uczniowski.

Wszystkim klasom serdecznie dziękujemy, a zarazem gratulujemy dobrego przygotowania się do otrzęsin i witamy już oficjalnie jako uczniów III LO.

[...foto...] Martyna Konstanty II B

Wycieczka do Wrocławia 3 października 2012

20 września 2012r. odbyła się wycieczka do Wrocławia zorganizowana przez p. Agnieszkę Guziak, p. Beatę Szumską oraz p. Kamilę Karst. Wzięli w niej udział uczniowie klas plastycznych, I i II ,,B»». Pomimo początkowych trudności natury autokarowej udało się nam bezpiecznie dotrzeć do stołecznego miasta Dolnego Śląska.

Pierwszym punktem w naszym planie był Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego, w którym to mogliśmy nacieszyć nasze oczy widokiem barwnego kwiecia jak i wielu, nierzadko egzotycznych roślin. Fotografując wybrane rośliny ,,Arboretum» lub ,,Alpinarium» rozpoczęliśmy projektowanie ogrodu swoich marzeń.

Następnie, pieszo, udaliśmy się na wrocławski rynek. Jak z łatwością można się domyślać w tym miejscu największy szał zrobiły sklepy, w których z zadowoleniem trwoniliśmy wolne chwile.

Kolejnym, a zarazem ostatnim etapem wycieczki była lekcja w Muzeum Narodowym na temat: »Sztuka Polska XVII » XIXw. Tam p. Jadwiga Jasińska w niezwykle barwny i ciekawy sposób opowiedziała o polskim baroku, renesansie oraz klasycyzmie.

Na koniec pozostało nam tylko wsiąść do autobusu i wrócić pod szkolny budynek.

[...foto...] Magdalena Kaczmarek II B

"Podziel się posiłkiem" 30 września 2012

W dniu 28-29 września to czas, kiedy można było podzielić się posiłkiem. W każdym większym sklepie wolontariusze czekali z wózkami. Można było do nich wrzucać żywność, z dłuższą datą spożycia (mąka, cukier, makaron, konserwy, olej, soki i słodycze).

Zbiórka jest organizowana kilka razy w roku, każda jest owocna. Ludzie kojarzą logo "Podziel się posiłkiem", której patronem jest Danone i ogólnie wiedzą o co chodzi. Wolontariusze mają na celu zachęcić ludzi do przyłączenia się. Zazwyczaj reagują bardzo pozytywnie i są hojni.

Żywność, która została zebrana przez dwa dni trafia do organizacji, pomagającej niedożywionym dzieciom.

Warto jednak podkreślić, że z naszej szkoły wzięło udział aż 30 wolontariuszy. Tym bardziej dziękujemy i zachęcamy do brania udziału w akcjach charytatywnych.

[...foto...] Patrycja Madejczyk II D

XVIII Rajd Pieszy III LO w Świdnicy "Biała Sowa'2012" 30 września 2012

XVIII Rajd Pieszy III LO w Świdnicy "Biała Sowa»2012" już za nami. W tym roku w imprezie wzięło udział 144 uczniów ze wszystkich klas oraz 15 nauczycieli i opiekunów. Była to wędrówka piesza szlakami Gór Sowich, którą rozpoczęliśmy w Lutomii Górnej a skończyliśmy w Michałkowej pod »Białą Sową gdzie czekało na wszystkich ognisko z kiełbaskami i podsumowanie konkurencji rajdowych.

Rajd miał charakter punktowy, oceniane były następujące zadania:

 1. test turystyczno-krajoznawczy "Góry Sowie"
 2. prawidłowe zgodne z opisem pokonanie trasy
 3. orientowanie się w terenie przy pomocy mapy i busoli
 4. udzielanie pierwszej pomocy - test
 5. konkurs na piosenkę urodzinową związaną z rajdem
 6. konkurs na śmieszny prezent urodzinowy dla szkoły
 7. konkurs indywidualny na najbardziej oryginalne nakrycie głowy

Puchar Przechodni Dyrektora III LO i słodkie upominki ponownie zdobyła klasa III a, której opiekunką była wychowawczyni pani Dorota Michałowska.

Komandorem Rajdu po raz dziesiąty była pani Mariola Makarska-Janicka, a dobrym duchem był pan dyrektor Ryszard Skórka, który tradycyjnie przygotował dyplomy dla wszystkich klas oraz dla opiekunów. W organizacji rajdu pomagali uczniowie z klasy I e oraz tzw. Vip-y z SSU (razem 27 osób), którzy dłuższą trasę rajdu pokonali dzień wcześniej i przygotowali ognisko oraz przeprowadzili konkurencje rajdowe.

Tak więc 27 września w Światowy Dzień Turystyki znów wszyscy zachwycaliśmy się urokami Babiego Lata.

[...foto...] Do zobaczenia na szlaku

"Pryma Voce" śpiewa w Sali Maksymiliana na zamku Książ!! 22 września 2012

Wałbrzyska Wyższa Szkoła Zarządzania i Przedsiębiorczości zainaugurowała rok akademicki w sobotę 22 września 2012 roku. Uroczystość odbyła się na zamku Książ tym razem w sali Maksymiliana. To jedna z najpiękniejszych w Polsce sal barokowych. Urządzona na zlecenie Konrada Ernsta Maksymiliana von Hochberg, od którego imienia wzięła swoją nazwę. Założona w 1996 roku Wałbrzyska Wyższa Szkoła Zarządzania i Przedsiębiorczości jest Uczelnią wyższą z siedzibą w Wałbrzychu. Od początku istnienia chór "Pryma Voce" uświetnia ceremonialne uroczystości inauguracyjne uczelni. Wraz ze szkołą przechodziliśmy jej przemiany. Pierwsze nasze śpiewanie odbyło się w wałbrzyskim kinie, potem w Filharmonii Wałbrzyskiej, a następnie rok rocznie pojawialiśmy się na zamku Książ. Ale tegoroczne śpiewanie w tym najpiękniejszym, reprezentacyjnym miejscu przyniosło nam wiele wrażeń duchowych i estetycznych. Można by rzec: do zobaczenia za rok. Chór "Pryma Voce" życzy studentom ( jest tam również spora grupa absolwentów naszej szkoły) pomyślności w nowym roku akademickim.

[...foto...] Barbara Piórkowska

" Świadomie wybieram przyszłość " 19 września 2012

W bieżącym roku szkolnym , nasza szkoła bierze udział w kampanii społecznej "Świadomie wybieram przyszłość". W kampanii mogą brać udział wszystkie szkoły ponadgimnazjalne z terenu Polski.
Celem kampanii jest zapoznanie uczniów z istotą kształtowania własnej przyszłości i odnalezienie najlepszej drogi rozwoju.

Udział w kampanii obejmuje :
- lekcje dotyczące poradnictwa zawodowego , na które składają się także ćwiczenia , które pozwolą zebrać informacje o sobie , przeprowadzane przez nauczycieli podstaw przedsiębiorczości lub doradcę zawodowego. Podczas tych zajęć uczniowie dowiedzą się , jaki wpływ mają zainteresowania na planowanie ścieżki kariery zawodowej .
- udział w Kwestionariuszu Obszarów i Kompetencji Zawodowych , do którego uczniowie otrzymają hasło i login podczas zajęć.


WITAJ SZKOŁO!!! 30 sierpnia 2012

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2012/2013 odbędzie się 3 września (poniedziałek) o godzinie 9:00.

Serdecznie zapraszamy i do zobaczenia.
[...foto...] Szkolny Samorząd Uczniowski

Projekt III LO drugi w Polsce 11 lipca 2012

06 . lipca 2012 w Centrum Herdera Uniwersytetu Gdańskiego odbyła się uroczystość zakończenia III edycji ogólnopolskiego konkursu " Nauczanie języka niemieckiego metoda projektu w roku szkolnym 2011/2012 ".
II . nagrodę w tegorocznej edycji konkursu zdobył projekt , przygotowany przez młodzież z III LO pod opieką nauczyciela języka niemieckiego , Adriana Gnilki " Da, wo ich herkomme "

Celem konkursu jest wspieranie i rozwój efektywnych metod nauczania języka niemieckiego, a metoda projektu jest jedną z najskuteczniejszych metod uczenia się , której największą zaletą jest jej praktyczna i wielostronna wartość edukacyjna.
Nauczanie metodą projektów uczy uczniów pracy zespołowej , która jest bardzo przydatna w życiu zawodowym.

Konkurs jest idealnym narzędziem dla nauczycieli języka niemieckiego do podniesienia aktywności i zainteresowania kulturą i językiem niemieckim , a także okazją do wymiany doświadczeń i forum dyskusyjnym germanistów z całej Polski.

Zrealizowany projekt , łączył dzień wczorajszy i dzisiejszy naszych małych ojczyzn ; młodzi ludzie wyruszyli w teren z kamerą czy aparatem fotograficznym, sięgnęli do rodzinnego archiwum , pamięci dziadków czy starszych krewnych . Uczestnicy projektu przedstawili swoje małe ojczyzny w formie prezentacji multimedialnych lub w tradycyjnej formie graficznej albumów .

Warto dodać ,że prace licealistów z III LO nie dotyczyły tylko naszego miasta , ale pokazywały także okoliczne miejscowości , jak Jaworzyna Śląska , Marcinowice czy Stanowice , pokazując ich urok i lokalny koloryt .

Projekt unaocznił nam nie tylko , na jak pięknych ziemiach mieszkamy , ale także jak skomplikowaną ma ono historię i jak przeszłość łączy się w nim z teraźniejszością .

Na uwagę zasługuje także fakt ,że w projekcie uczestniczyli wyłącznie uczniowie klas pierwszych III LO , a mając na względzie ,że przed rokiem III LO zajęło w tym konkursie III . miejsce , dobrze rokuje na przyszłe edycje konkursu , organizowanego przez Instytut Herdera Uniwersytetu Gdańskiego.

Uczestnicy projektu :

Marlena Jedynak , Aleksandra Jasińska ,, Ilona Burska, Karolina Kowalska, Ewelina Mandziej ,Magdalena Moczurad, Wojciech Nowak, Paweł Pasoń ,Paula Pietraszek ,Łukasz Rasiewicz, Sandra Stopa ,Katarzyna Wołyniak ,Paulina Zaczkiewicz ,Agnieszka Ziółkowska


"Bezpieczna Szkoła" 3 lipca 2012


Komitet Honorowy z Krzysztofem Kwiatkowskim - Ministrem Sprawiedliwości RP na czele przyznał III LO w Świdnicy, jako jednemu z nielicznych w Polsce, tytuł "Bezpiecznej Szkoły".

Konkurs trwał cały rok, przebiegał w II etapach (rejonowym i wojewódzkim). III LO zrealizowało wszystkie wymagania:

 • animacja ruchu społecznego na rzecz bezpieczeństwa
 • edukacja społeczno-prawna uczniów, rodziców i nauczycieli
 • profilaktyka zagrożeń agresywnych
 • poprawa stanu wypadkowości w szkole

Wszystkie działania oceniane były przez Jury, przewodniczącym którego był Prezes Fundacji Państwo Obywatelskie - organizacji pożytki publicznego - Sylwester Bajor oraz Redaktor Naczelna miesięcznika "Perspektywy Europejskie" - Marta Dobrzycka.
W skład Komitetu Honorowego oceniającego Konkurs "Szkoły Dbającej o Bezpieczeństwo", wchodzi ponadto Rzecznik Praw Obywatelskich - Irena Lipowicz, Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego - prof. dr hab. Marek Bojarski i Kuratorzy Kuratoriów Oświaty w Polsce.


Quiz Matematyczny 2 lipca 2012

I Szkolny Quiz Matematyczno-Przyrodniczy
III Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy

Dnia 12.06.2012 odbył się I Quiz dla klas pierwszych. Test konkursu zawierał zadania z matematyki, biologii, chemii, geografii i fizyki.

Najlepsze wyniki uzykali:

I miejsce - Synowski Marcin kl. I e


II miejsce - Wołyniak Katarzyna kl. I e


III miejsce - Giedrewicz Kamila kl. Ie i Kaczmarek Magdalena I b

Wyróżnienia otrzymali:

Strzała Paulina kl. I c
Szal Marta kl. I e
Stopa Sandra kl. I e
Ziólkowska Agnieszka kl. I e
Sochacki Radosław kl. I c
Kowalewska Magdalena kl. I d

"Pomimo ogólnego przekonania,
że wszystko wiemy, ciągle
jest jeszcze bardzo wiele rzeczy
do odkrycia"

Ryszard Kapuściński


Wakacje 29 czerwca 2012

W końcu po dziesięciu miesiącach ciężkiej pracy mogliśmy usłyszeć ostatni dzwonek w roku szkolnym 2011/2012. Pragniemy serdecznie podziękować dyrekcji, wszystkim nauczycielom, pozostałym pracownikom III LO za kolejny rok wytrwałej pracy oraz wam drodzy koledzy i koleżanki za miło spędzony wspólnie czas.

Chcielibyśmy również życzyć wspaniałych, pełnych wrażeń i przede wszystkim pogodnych wakacji.

Mamy nadzieję, że każdy z Was przeżyje w te wakacje wiele niezapomnianych przygód i doświadczeń, którymi będziemy mogli podzielić się we wrześniu.

Do zobaczenia za dwa miesiące !

Szkolny Samorząd Uczniowski

Zakończenie Roku Szkolnego 2011/2012 29 czerwca 2012

Nadszedł czas podsumowania roku szkolnego 2011/2012. Pan Dyrektor podziękował gronu pedagogicznemu za owocną współpracę, uczniom za osiągnięcia w nauce i sporcie. Najlepszym uczniom wręczył nagrody za solidną pracę w całym roku szkolnym.
Podczas uroczystego apelu przemawiała przewodnicząca szkolnego samorządu uczniowskiego, życząc wszystkim zgromadzonym w auli udanych wakacji.
Miejmy nadzieję, że następny rok szkolny będzie jeszcze lepszy od poprzedniego.

" Niech moc będzie z wami! " :)

[...foto...] Monika Pacia

Szkolny Konkurs Języka Niemieckiego 21 czerwca 2012

W dniu 11.06.2012r. odbył się Szkolny Konkurs Języka Niemieckiego dla klas pierwszych i drugich. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie wysłuchać tekstu, rozwiązać test leksykalno - gramatyczny, przetłumaczyć oraz przeczytać tekst.

Klasy pierwsze:

Zwycięzcami konkursu zostali:

I miejsce: Krzyżak Klaudia I E
II miejsce: Barnowski Alex I B
III miejsce: Strzała Paulina I C

Klasy drugie:

Zwycięzcami konkursu zostali:

I miejsce : Zwięczak Sylwia II C
II miejsce: Gugała Aldona II E
III miejsce: Rutkowska Natalia II E

Ponadprzeciętną znajomością języka niemieckiego wykazało się dwóch uczniów: Kielka Dawid II E i Schanne Małgorzata II B.

Nagrody ufundowało wydawnictwo Pearson oraz księgarnia Polanglo w Wałbrzychu.

Serdecznie dziękujemy sponsorom.

Organizatorzy:
Agnieszka Guziak
Jolanta Wiktorko

Wycieczka do Krakowa 21 czerwca 2012

01 czerwca 2012 r. poloniści Aleksandra Kulak i Krzysztof Frączek zorganizowali wycieczkę do Krakowa. Wzięli w niej udział zarówno uczniowie jak i nauczyciele 3LO. Po mimo kiepskich warunków atmosferycznych i długiej podróży autokarem wszystkim dopisywał dobry humor. Po dotarciu na miejsce udaliśmy się do Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, która jest oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie.

Obecnie galeria jest największą w Polsce stałą ekspozycją dziewiętnastowiecznego polskiego malarstwa i rzeźby. Można zobaczyć tam dzieła takich artystów jak: Jan Matejko, Jacek Malczewski, Antoni Kurzawa czy Władysław Podkowiński. Podczas pięciogodzinnego czasu wolnego samodzielnie zwiedzaliśmy Rynek Główny i Stare Miasto. Na krakowskim rynku i w jego sąsiedztwie znajdują się ważne zabytki, takie jak Kościół Mariacki, Sukiennice, Kościół św. Wojciecha czy Wieża Ratuszowa.

Wieczorem udaliśmy się do Teatru Starego im. Heleny Modrzejewskiej na spektakl "Koprofagi, czyli znienawidzeni, ale niezbędni", który był głównym celem naszego wyjazdu. Reżyser sztuki - Jan Klata przeniósł na scenę prozę Josepha Conrada: "W oczach zachodu" i "Tajny agent". Akcja sztuki rozgrywa się w środowisku anarchistów Rosji i Szwajcarii oraz wśród terrorystów Wielkiej Brytanii. Na deskach Teatru mogliśmy podziwiać znanych aktorów, takich jak : Annę Radwan-Gancarczyk, Krzysztofa Globisza, Jerzego Grałka, czy wywodzącego się ze Świdnicy, grającego jedną z głównych ról Juliana Chrząstowskiego. Po spektaklu odbyło się krótkie spotkanie z Julianem Chrząstowskim, który zapoznał nas z tajnikami gry aktorskiej oraz zabrał na scenę Teatru Starego, gdzie mogliśmy przekonać się, jak wygląda wystawienie sztuki z perspektywy obsady i przygotowujących.

Uwieńczeniem wyjazdu był wspólny, wieczorny spacer wokół krakowskiego rynku, po którym zmęczeni, lecz zadowoleni udaliśmy się do autokaru. Z nieoficjalnych źródeł dowiedziałyśmy się, że w drodze powrotnej powstał pomysł zorganizowania podobnej wycieczki, tym razem do Warszawy. Miejmy nadzieję, że na spekulacjach nie poprzestanie, a my będziemy mieli kolejną okazję do spędzenia miłych chwil i wartościowego spożytkowania swojego wolnego czasu. Zdjęcia z wycieczki znajdują się w galerii, zapraszamy.

[...foto...] Iza Charów i Roksana Świtała

Sprawiedliwi wśród Narodów Świata 21 czerwca 2012

14 czerwca odbyły się kolejne warsztaty w Krzyżowej - majątku rycerskim rodziny von Moltke. Wzięła w nich udział klasa humanistyczna II d pod opieką germanistek: Agnieszki Guziak i Jolanty Wiktorko .Tematem przewodnim naszego spotkania były działania Europejczyków niosących pomoc narodowi żydowskiemu podczas II wojny światowej. Nie był to kolejny nudny wykład historyczny, do którego dołączono drastyczne zdjęcia z obozów zagłady. Warsztaty zostały tak skonstruowane przez p. Karolinę Moroz, aby każdy z obecnych na sali aktywnie brał w nich udział i zapamiętał jak najwięcej. Rozpoczęliśmy od wyjaśnienia hasła "Sprawiedliwi wśród Narodów Świata". Jest to wyróżnienie dla osób, które bezinteresownie z narażeniem własnego życia pomagały Żydom. Przyznawane jest przez "Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu" w Jad Waszem (Izrael). Nagrodzeni otrzymują dyplom, medal, obywatelstwo izraelskie i tytuł kombatanta wojennego; do pewnego czasu sadzono też na ich cześć drzewo. Instytut w Jad Waszem posiada 24tys. udokumentowanych ocaleń Żydów, szacuje się jednak, że liczba ta może sięgać 30-35 tys. Później wysłuchaliśmy nagrań udostępnionych z "Bramy Grodzkiej" w Lublinie. Jest to polski ośrodek, który dokumentuje informacje o uratowanych i ratujących. Jedna z kobiet na pytanie dlaczego po mimo kary śmierci nie bała się udzielić pomocy Żydom odpowiedziała: "Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat." Analizowane przez nas nagrania dotyczyły warunków życia wielu Żydów. Na własne oczy możemy je zobaczyć na wystawie "Świat Anny Frank" lub na filmie " W ciemności" i "Bękarty wojny". Naszym kolejnym zadaniem było wykonanie sześciu plakatów:
1. "Polacy wobec Żydów" przypominał o tym, że w naszym kraju panowała też postawa antyżydowska, której konsekwencjami jest pogrom w Jedwabne w wyniku, którego żywcem spłonęło ok.340 osób.
2. "Dania, kraj sprawiedliwych ludzi" według instytutu w Jad Waszem jest to kraj, który udzielił największej pomocy Żydom.
3. "Krąg z Krzyżowej" i "Biała Róża" pamięć o organizacjach, które w sposób pokojowy walczyły z polityką Hitlera.
4. "Irena Sendlerowa i "Żegota" wzmianka o Radzie Pomocy Żydom i współpracującej z nią Ireny Sendlerowej, która uratowała ok. 2,5tys. dzieci.
5."Odważni z Le Chambon" według instytutu w Jad Waszem to francuskie miasteczko ocaliło najwięcej Żydów przed zagładą.

Warsztaty zakończyliśmy banalną zabawą w głuchy telefon.

[...foto...] Roksana Świtała

Nagroda w III edycji ogólnopolskiego konkursu
" Nauczanie języka niemieckiego metodą projektu Centrum Herdera Uniwersytetu Gdańskiego "
17 czerwca 2012

Projekt edukacyjny " Da , wo ich herkomme " przygotowany przez uczniów naszej szkoły wraz z nauczycielem języka niemieckiego, Adrianem Gnilką został wyróżniony wśród nadesłanych prac w ramach III edycji ogólnopolskiego konkursu " Nauczanie języka niemieckiego metoda projektu w roku szkolnym 2011/2012. " Centrum Herdera Uniwersytetu Gdańskiego.

Celem konkursu jest wspieranie i rozwój efektywnych metod nauczania języka niemieckiego, a metoda projektu jest jedną z najskuteczniejszych metod uczenia się , której największą zaletą jest jej praktyczna i wielostronna wartość edukacyjna.

Uroczysty finał konkursu wraz z wręczeniem nagród i warsztatami odbędzie się w Gdańsku w lipcu. Podczas finału uczestnicy dowiedzą się , czyj projekt edukacyjny zdobył I , II , III nagrodę oraz wyróżnienia.

Zrealizowany projekt , łączył dzień wczorajszy i dzisiejszy naszych małych ojczyzn ; młodzi ludzie wyruszyli w teren z kamerą czy aparatem fotograficznym, sięgnęli do rodzinnego archiwum , pamięci dziadków czy starszych krewnych . Uczestnicy projektu przedstawili swoje małe ojczyzny w formie prezentacji multimedialnych lub w tradycyjnej formie graficznej albumów .

Projekt unaocznił nam nie tylko , na jak pięknych ziemiach mieszkamy , ale także jak skomplikowaną ma ono historię i jak przeszłość łączy się w nim z teraźniejszością .

Uczestnicy projektu :

Klasa I "d"

 1. Marlena Jedynak
 2. Aleksandra Jasińska
 3. Ilona Burska
 4. Karolina Kowalska
Klasa I "e"
 1. Ewelina Mandziej
 2. Magdalena Moczurad
 3. Wojciech Nowak
 4. Paweł Pasoń
 5. Paula Pietraszek
 6. Łukasz Rasiewicz
 7. Sandra Stopa
 8. Katarzyna Wołyniak
 9. Paulina Zaczkiewicz
 10. Agnieszka Ziółkowska


X Szkolny Dzień Sportu, Profilaktyki Uzależnień I Wiedzy O Zdrowiu 15 czerwca 2012

15.06.2012 r. odbył się X Szkolny Dzień Sportu, Profilaktyki Uzależnień I Wiedzy O Zdrowiu. Do rywalizacji przystąpiło 7 zespołów z naszej szkoły i 1 zespół zaproszony z Gimnazjum Nr 3 w Świdnicy.

Każdy zespół musiał spróbować swoich sił w 8 konkurencjach:

 1. Gry rekreacyjne
  1. Zabawy rekreacyjne - sala gimnastyczna -
   • rzuty do kosza na czas i celność (2 min)
   • zagrywka do celu
   • bieg łączony po kopercie
   • skłony na czas i "pompki" na poręczach - opcjonalnie.
  2. Wyścigi rzędów - boisko szkolne
 2. "Kącik biblioteczny" - książki, prasa, publikacje związane ze zdrowiem, sportem i szeroko pojętą rekreacją .boisko szkolne - punkt nie objęty rywalizacją.
 3. Konkurs na plakat związany z profilaktyką uzależnień , sportem i rekreacją - budynek "b"
 4. Pierwsza pomoc i test wiedzy o zdrowiu i profilaktyce uzależnień - gabinet pielęgniarki szkolnej
 5. Dietetyka - gabinet biologiczny
 6. Konkurs strzelecki - strzelnica szkolna
Każdy uczestnik otrzymał słodycze ufundowane przez Pana Dyrektora III LO.

Wyniki:

I miejsce klasa II c
II miejsce klasa II d
III miejsce klasa II a

Organizatorami imprezy byli nauczyciele w-f: Katarzyna Łyszkiewicz, Beata Głowacka, Bogusław Buczko, Rafał Zięba.

[...foto...]

Warsztaty językowe 14 czerwca 2012

6 czerwca w szkole przeprowadzono warsztaty językowe, w których uczestniczyły 3 grupy: 2e, 1e, 2d. Zajęcia składały się z dwóch części: prezentacji multimedialnej przeprowadzonej przez panią Agatę Golonkę, przedstawiciela Oxford University Press oraz konwersacji w języku angielskim. Celem warsztatów było przygotowanie uczniów do ubiegania się o pracę w języku angielskim oraz wykorzystanie znajomości języka w innych sytuacjach. W rolę pracodawców wcielili się także uczniowie naszej szkoły: Beata Krzanowska, Kacper Gajda, Michał Ziemak, Szymon Matyjasik. Na wyróżnienie zasługuje klasa 1e, która wykazała się dobrą znajomością języka i entuzjastycznym nastawieniem.

Nagrodzeni uczniowie: Justyna Dyko 2e, Marta Brańka 2e, Sandra Stopa 1e, Piotr Kotowski 1e, Weronika Chrąchol 1e, Przemysław Błaszkowski 2d.

Organizatorzy: Agnieszka Piekarczyk, Krystyna Chojecka

[...foto...]

Powiatowy Turniej Piłki Plażowej 28 maja 2012

Dnia 28.05.2012 roku na terenie obiektów rekreacyjnych Stadiony Świdnickiego odbył się Turniej Powiatowy w piłce plażowej. Nasza drużyna w skladzie:

Joanna Szczurek IIc
Patrycja Smagło III C
Katarzyna Wójcik III d

zajęła II miejsce i zakwalifikowała się do rogrywek strefy wałbrzyskiej, które odbędą się 12.06.2012 r.

Klasyfikacja zespołów turnieju:

I miejsce ZS Ekonomicznych
II miejsce III LO
III miejsce II LO
IV miejsce I LO

Ogólnie w turnieju wzięło udział 8 zespołów ze szkół ponadgimnazjalnych powiatu świdnickiego.
Opiekunem naszego zespołu była profesor Katarzyna Łyszkiewicz.

[...foto...]

Warsztaty w Krzyżowej 24 maja 2012

W czwartek 24.05.12r odbyły się pierwsze warsztaty w ramach współpracy IIILO z Fundacją "Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego. Wzięła w nich udział klasa humanistyczna II d pod opieką germanistek: Agnieszki Guziak i Jolanty Wiktorko. Fundacja "Krzyżowa" mieści się w dawnym majątku rycerskim rodziny Helmuta Jamesa von Moltke. Człowieka tak zamożnego i popularnego w śród miejscowej ludności, że jego nazwisko równało się ze sławą premiera Prus Ottona von Bismarcka. Kiedyś było to miejsce działalności opozycji antyhitlerowskiej, a dziś odbywają się tam warsztaty i spotkania dla młodych ludzi z całej Europy. Podczas trzy godzinnych zajęć oprowadzała nas Karolina Moroz. W Krzyżowej można zobaczyć mały, barokowy kościółek, oryginalny kawałek muru berlińskiego i pałac Jamesa von Moltke. W środku znajdują się dwa ogromne freski podarowane hrabiemu w prezencie, przedstawiające sceny z jego życia i wystawa "Odrzucając kłamstwo" z historii oporu i opozycji antyhitlerowskiej XX w. Została poświęcona wszystkim grupą sprzeciwiającym się dyktaturze narodowo- socjalistycznej. Aleją Dębową udaliśmy się nad rzekę Piławę, a później do "Domku na wzgórzu", w którym niegdyś spotykali się członkowie opozycji hitlerowskiej "Kręgu z Krzyżowej". Krzyżowa to miejsce porozumienia europejskiego stworzone dzięki współpracy Niemców, Amerykanów, Polaków i Holendrów. Następne warsztaty odbędą się 14 czerwca. Miejmy nadzieję, że będą równie interesujące

[...foto...] Roksana Świtała

Patrycja Mizerska znowu najlepsza 23 maja 2012

Statuetka, dyplom oraz nagroda rzeczowa za zdobycie I miejsca w IX Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej "Muzyka łączy Europę" w kategorii Szkoły Ponadgimnazjalne, organizowanym przez gimnazjum nr 1 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego-Prymasa Tysiąclecia w Strzegomiu, trafiła w ręce Patrycji.

W doskonałej atmosferze, przy dużym aplauzie zgromadzonej w Sali widowiskowej SCK w Strzegomiu publiczności, brawurowo wykonała utwór "Im telling not going". Mocny głos, dojrzała interpretacja, swoboda i lekkość to niezaprzeczalne atuty śpiewu Patrycji, aż trudno uwierzyć, że jest ona dopiero w I klasie.


"Pielęgniarstwo i położnictwo - to profesje szczególne" 17 maja 2012

"Etyka i prawo w zawodzie pielęgniarek i położnych" to temat Okręgowej Konferencji Izby Pielęgniarek i Położnych. Spotkanie odbyło się 17 maja 2012 r. w sali hotelu Piast. Atrakcją tego spotkania był recital wokalny solistów chóru PRYMA VOCE. W koncercie wystąpili: Patrycja Mizerska, Ewelina Pawlik, Kaja Bzdeń, Martyna Baranowska, Kamila Barna a na gitarze zagrał Bartosz Janas. To oni z muzyki czerpią ogromną radość a śpiewanie dla publiczności daje im niesamowitą satysfakcję i przyjemność. Uczestnicy konferencji otrzymali niedawno nagraną płytę chóru PRYMA VOCE której utwory mają walory nie tylko estetyczne ale również terapeutyczne.

[...foto...] Opiekun grupy wokalnej
Zdzisława Patała

"Barka", baloniki oraz marzenia płynące ku niebu!! 10 maja 2012

8 maja podczas odpustu diecezjalnego błogosławiony Jan Paweł II został patronem Świdnicy. Wydarzenie to ogłosił nuncjusz apostolski w Polsce Celestino Migliore. W czerwcu 2011 roku Rada Miejska przyjęła uchwałę - prośbę do Stolicy Apostolskiej o ustanowienie błogosławionego Jana Pawła II patronem Świdnicy. Biskup Ignacy Dec przekazał Watykanowi dokumenty w listopadzie 2011 roku. W uzasadnieniu do uchwały czytamy, że Jan Paweł II, jako patron miasta będzie wzorem do naśladowania, zwłaszcza dla młodych świdniczan. "Chcemy pamiętać o jego słowach i czynach. Chcemy działać w kierunku upowszechniania wiedzy o wartościach, które głosił Jan Paweł II (...)".

Po uroczystej mszy, którą celebrował Celestino Migliore i przedstawiciele wszystkich parafii oraz przy udziale władz Urzędu Miejskiego i Starostwa w Świdnicy na placu przed katedra Chór Pryma Voce wraz ze społeczeństwem zaśpiewał ulubioną pieśń Jana Pawła II. "Barkę" wszyscy znają i kochają. To jedna z wielu pieśni, które przypominają nam postać naszego Rodaka. Popłynęły ku niebu marzenia, życzenia oraz pogodne dźwięki muzyki. Ten czarodziejski wieczór pozostanie w naszej pamięci na długo!!!

[...foto...] Barbara Piórkowska

"Ostatni dzwonek" 10 maja 2012

Nadszedł czas podsumowania roku szkolnego 2011/2012 dla klas maturalnych.

27.04.2012r odbyło się zakończenie roku klas III. Pan Dyrektor podziękował gronu pedagogicznemu za owocną współpracę. Najbardziej pilnym uczniom oraz tym, którzy działali dla dobra szkoły wręczył nagrody. Dla samorządu szkolnego, wolontariuszy oraz sportowców również nie zabrakło nagród. Wyróżnieni także zostali uczestnicy Koła Ligi Polskich Kobiet. Na koniec przemówił reprezentant klas trzecich - Jakub Szmańda oraz przewodnicząca szkoły- Martyna Konstanty.

Miejmy nadzieję, że kolejny rok szkolny okaże się jeszcze lepszym rokiem dla wszystkich uczniów oraz całego grona pedagogicznego.

[...foto...] Monika Pacia

XX Rejonowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża 7 maja 2012

18 kwietnia 2012 roku na terenie świdnickiego OSiR-u odbyły się XX Rejonowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża zorganizowane przez Oddział Rejonowy PCK w Świdnicy. W mistrzostwach wzięło udział 9 drużyn z 7 szkół ponadgimnazjalnych w Świdnicy. Zawodnicy zmierzyli się z 5 stacjami urazowymi oraz stacją testową, na której rozwiązywali test z Pierwszej Pomocy i Prawa Humanitarnego. Na stacjach młodzież zmagała się z różnymi sytuacjami: wypadkiem komunikacyjnym, krwotokami, poparzeniami, osobami nieprzytomnymi.

Wypadki zaaranżowane były z udziałem pozorantów - uczniów z kl. II E z III LO oraz członków Grupy Społecznych Instruktorów Młodzieżowych PCK. Na każdej stacji pracę drużyn oceniali sędziowie - pracownicy Powiatowego Pogotowia Ratunkowego w Świdnicy. Sędzią głównym mistrzostw była p. Natalia Gielerska - ratownik medyczny (nasza absolwentka). Nasze liceum reprezentowały 2 drużyny: starsza (uczniowie z klasy 3e i 2 b pod przewodnictwem Agaty Mikołajczyk), która zdobyła zaszczytne 3 miejsce oraz młodsza (uczennice z klasy 2 d pod przewodnictwem Ady Kalin) - uplasowała się na V miejscu. Mistrzostwa wygrał zespół z II LO w Świdnicy, który będzie reprezentował Świdnicki Odział Rejonowy PCK na Mistrzostwach Okręgowych. 19 maja w Świdnicy będziemy mogli obserwować zmagania najlepszych drużyn ratowniczych z Dolnego Śląska.

Zawody organizowane są między innymi w celu podnoszenia poziomu wiedzy z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Miejmy nadzieję, że teraz nikt z nas nie przejdzie obojętnie wobec osób, których życiu bądź zdrowiu zagraża niebezpieczeństwo.

[...foto...]

KREW DAREM ŻYCIA 26 kwietnia 2012

20 kwietnia 2012 roku już po raz ósmy odbyła się w naszym liceum akcja honorowego oddawania krwi przy współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu. W tym roku zgłosiło się około 50 uczniów z klas II i III oraz jeden gość specjalny - ksiądz Andrzej Ćwik. Niestety nie wszystkim udało się krew oddać i ostatecznie krew zebraliśmy od 33 osób.

Udział poszczególnych klas:

IIa - 4 osoby
IIb - 1 osoba
IIc - 1 osoba
IId - 1 osoba
IIe - 2 osoby


III a - 5 osób,
III b - 1 osoba,
III c - 2 osoby,
III d - 5 osób,
III e - 10 osób

Na szczególne wyróżnienie zasługuje Kuba Szmańda z klasy 3c, będący już zasłużonym młodym dawcą. Opiekunami akcji były pani Mariola Makarska - Janicka i pani Krystyna Czerniak - pielęgniarka szkolna oraz pani Beata Szumska, zawsze chętnie użyczająca nam gabinetu biologicznego.

W imieniu potrzebujących serdecznie dziękuję za bezcenny dar, jakim jest wasza krew. Mam nadzieję, że w przyszłości również będziecie uczestniczyć w tego typu przedsięwzięciach.

[...foto...]

II miejsce w piłce ręcznej 26 kwietnia 2012

Dnia 11.04.2012 drużyna III LO w składzie: Chaber Mateusz, Pałkiewicz Wojciech, Wnęk Łukasz, Niedzwiecki Jakub, Chodyra Dawid, Makowiejew Władysław, Sochacki Radosław, Stelmach Nitaj (rezerwowi Brudniak Hubert, Nowobilski Krzysztof, Pisowicz Konrad) zdobyła II miejsce w Finale Strefy Wałbrzyskiej w piłce ręcznej rozegranym w Dzierżoniowie.


III LO w "płomieniach" 24 kwietnia 2012

Kilkanaście dni temu uczniowie i nauczyciele III LO w Świdnicy mieli okazję wziąć udział w profesjonalnie przeprowadzonej akcji ewakuacyjnej. Dźwięk dzwonka alarmowego, wycie syren strażackich , zadymione korytarze i unoszący się dym z okien jednego z gabinetów to scenariusz próbnej ewakuacji. Zespół koordynujący wsparło kilka jednostek PSP ze specjalistycznym sprzętem straży pożarnej. Młodzież mogła zmierzyć się z realnym zagrożeniem: kłęby dymu wydobywające się z sal zrobiły wrażenie nawet na najbardziej sceptycznych. Atmosferę podgrzała akcja strażaków - niektórzy uczniowie opuścili szkołę, korzystając ze specjalnego wysięgnika. Emocje wzrosły, kiedy strażacy wynieśli na noszach -poszkodowanego- pana dyrektora Ryszarda Skórkę.

Ogółem w ewakuacji brały udział trzy jednostki Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy, 317 uczniów i 30 nauczycieli. W/w ćwiczenia odbyły się w ramach planowanych ewakuacji jakie mają w obowiązku przeprowadzać placówki oświatowe przynajmniej raz na dwa lata.

Wygląda na to, że jesteśmy przygotowani na najgorsze. Odpukać w niemalowane.

[...foto...]

20. Międzyszkolny Konkurs Języka Niemieckiego 17 kwietnia 2012

W I LO. im Jana Kasprowicza w Świdnicy odbył się 20. już Międzyszkolny Konkurs Języka Niemieckiego dla szkół średnich powiatu świdnickiego. Konkurs odbywa się w ramach współpracy polsko -niemieckiej młodzieży miast partnerskich Świdnicy i Biberach i ma na celu popularyzację języka niemieckiego oraz kultury naszych zachodnich sąsiadów.

Dwunastu najlepszych germanistów naszego powiatu zostało nagrodzonych wyjazdem zagranicznym w okresie letnim na kurs języka niemieckiego , ufundowanym przez władze miasta partnerskiego Biberach.

Miło nam poinformować ,że w gronie nagrodzonych znalazły się uczennica naszej szkoły

MAŁGORZATA SCHANNE klasa II B IV miejsce
EWELINA SIDOR klasa III B XII miejsce

Reprezentantami naszej szkoły byli również :

Magdalena Matkowska III c
Sebastian Szczygieł III e
Michał Małek III e


Dawid w finale "Deutschquizu" 16 kwietnia 2012

W dniu 16.04.2012r. odbył się wojewódzki finał konkursu języka niemieckiego "DeutschQuiz" organizowany przez Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych we Wrocławiu. Uczeń Dawid Kielka II E zakwalifikował się do finałowej dziesiątki laureatów spośród 150 kandydatów z województwa dolnośląskiego, śląskiego i opolskiego. Każdy uczestnik ścisłego finału przedstawiał komisji autoprezentację kandydata i prezentację wybranego zagadnienia. Komisja oceniała formę prezentacji, dobór słownictwa odpowiedniego do wybranego tematu, poprawność językową i umiejętność adekwatnej reakcji językowej.

Każdy z uczestników otrzymał dyplom i nagrody rzeczowe sponsorowane przez wydawnictwo Langenscheidt.

Dawidowi serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

[...foto...] Agnieszka Guziak

XII Powiatowe Zawody RYTM-TANIEC-MUZYKA-RUCH 16 kwietnia 2012
Miejsce: sala Gimnastyczna III LO w Świdnicy
[...foto...]

Międzynarodowy Dzień Zdrowia 12 kwietnia 2012

Camerata Pryma Voce
świętuje
Międzynarodowy Dzień Zdrowia

Nieraz spojrzenie lekarza, jego uspokajające słowo, gest,
dotknięcie ręki przynoszą ulgę choremu,
zmniejszają jego lękowe napięcie, a nawet odczuwanie bólu.
Antoni Kępiński

Światowy Dzień Zdrowia, ang. World Health Day - święto ustanowione przez Pierwsze Zgromadzenie Ogólne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 1948 roku. Obchodzone jest corocznie od 1950 w dniu 7 kwietnia, w rocznicę powstania WHO. Jego celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na najbardziej palące i zaniedbane problemy zdrowotne społeczeństw na świecie.

Obchody tego święta Starostwo Powiatowe w Świdnicy zorganizowało dopiero 12 kwietnia 2012 roku - powodem przesunięcia terminu były Święta Wielkanocne. Spotkanie poprowadziła Alicja Synowska Vice-Starosta powiatu świdnickiego. W obecności Zygmunta Worsy Starosty oraz Grzegorza Kloca p.o. Dyrektora Regionalnego Szpitala Specjalistycznego "Latawiec", dyrekcji pogotowia ratunkowego, Sanepidu, przedstawicieli wszystkich związków zawodowych dyskutowano o problemach świdnickiej służby zdrowia. W dniu świątecznym nie wspominano o cenach leków, opiece medycznej, refundacjach i wynagrodzeniach. Na osłodę tych trudnych problemów był wspaniały tort ufundowany przez Alicję Synowską oraz pieśni w wykonaniu naszych najlepszych wokalistek. Pan Starosta bardzo serdecznie nas przywitał i zachęcił do ciągłego słuchania nagrań z płyty "Hallelujah" mówiąc, że to jest wspaniała płyta, która Jemu towarzyszy w podróżach samochodowych oraz w domowym zaciszu. Wszyscy otrzymali naszą płytę- była ona wśród innych podarków ufundowanych przez Starostwo.

W czasie spotkania zaśpiewali Ewelina Pawlik( Groszki i róże), Kaja Bzdeń( Dzika róża), Martyna Baranowska( If I ain't Got you) oraz Patrycja Mizerska( Z Tobą w górach i Modlitwa o miłość). Grzesiu Gołębiowski- nasz akustyk świetnie przygotował sprzęt do popisów wokalnych - słowem koncert się udał, były gorące oklaski i porcja torciku za podziękowanie.

Do zobaczenia w przyszłym roku oby lepszym dla naszego zdrowia!!!

[...foto...] Barbara Piórkowska

Przedświąteczny spacer po Dreźnie 12 kwietnia 2012

4. kwietnia grupa uczniów naszej szkoły z germanistami p.p. Jolantą Wiktorko i Adrianem Gnilką i opiekunami p.p. Beatą Szumską i Dorotą Michałowską udała się na jednodniową wycieczkę do Drezna .

Wbrew deszczowi podczas jazdy, pogoda nam sprzyjała i mogliśmy w pełni podziwiać zabytki Florencji nad Łabą .

Zwiedziliśmy gmach Frauenkirche / kościół NMP/ , którego ruiny przez wiele lat przypominały bezsens wojny , a teraz został starannie odtworzony i pięknie wkomponował się w panoramę centrum miasta.

W pałacu Zwinger mogliśmy zobaczyć Gemäldegalerie Alte Meister / Galerię Dawnych Mistrzów / z dziełami tej miary , co Madonna Sykstyńska Rafaela , czy obrazy Rubensa , Dürera czy Vermeera , Rüstkammer / Zbrojownię / ze wspaniałą kolekcją broni i strojów dworskich i Kolekcję Porcelany .

Na Zamku mogliśmy podziwiać Grünes Gewölbe , zawierające skarby książąt saskich m.in. drogocenne kamienie , biżuterię czy wyroby z kości słoniowej, a także Türkische Kammer , / Komnatę Turecką /, z niezwykłymi zbiorami militariów. Nad zamkiem unosi się Hausmannsturm z wieżą widokową , z której podziwialiśmy piękną panoramę stolicy Saksonii.

Odbyliśmy spacer tarasami Brühla , zwiedziliśmy Kreuzkirche i odwiedziliśmy Goldener Reiter czyli pomnik Złotego Jeźdźca Augusta II Mocnego , którego duch jest stale w saksońskiej metropolii obecny.

Dzięki świetnemu przewodnikowi , panu Maciejowi Talarczykowi z biura Horyzont mogliśmy także poznać wiele faktów, wykraczających poza suchą historyczną wiedzę : ile dzieci miał August II Mocny , jaki los spotkał jego metresę Hrabinę Cosel , w jaki sposób ocalały organy kościoła NMP.

Wyjazd był bardzo interesujący , a następne już są zaplanowane

[...foto...]

Dawid w finale "Deutschquizu" 12 kwietnia 2012

Uczeń klasy II E DAWID KIELKA zakwalifikował się do finałowej dziesiątki najlepszych młodych germanistów , uczestników konkursu "Deutschquiz", organizowanego przez Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych we Wrocławiu.

Finał konkursu odbędzie się 16. kwietnia w siedzibie NKJO i polegać będzie na ustnej prezentacji wybranego tematu , a także rozmowie z komisją konkursową .

Na trzech najlepszych uczestników czekają indeksy NKJO we Wrocławiu .


Licealiada 2 kwietnia 2012

W tegorocznych XIV Konfrontacjach Teatralnych na scenie Świdnickiego Ośrodka Kultury 29 marca rozegrała się "Licealiada", czyli sceniczne zmagania nauczycieli z trzech świdnickich liceów ogólnokształcących. Pomysł widowiska zrodził się z inicjatywy trójki polonistów: prof. Beaty Wierzbickiej z I LO, prof. Marioli Mackiewicz z II LO oraz nauczyciela naszej szkoły - prof. Krzysztofa Frączka, którzy napisali także błyskotliwy, literacki scenariusz oparty o niebanalny rym i rytm trzynastozgłoskowca. Dzięki temu na scenie pojawiły się postacie ze szkolnych lektur ("Pana Tadeusza", "Zemsty" oraz "Potopu" i "Ogniem i mieczem").

Kreacje aktorskie naszych nauczycieli, którzy przypomnieli postacie Sienkiewiczowskie i jednocześnie zabłysnęli talentem, charyzmą i wyczuciem scenicznym, okazały się szczególnie udane i nagradzane owacjami przez pozytywnie zaskoczoną i żywo reagującą publiczność. Na scenie wystąpili:

pan dyrektor Ryszard Skórka - jako król Jan Kazimierz,
prof. Aleksandra Kulak - jako Hajduczek (Basieńka Wołodyjowska),
prof. Grzegorz Mikołajczyk - jako Onufry Zagłoba,
prof. Beata Głowacka - jako Oleńka Billewiczówna,
prof. Tomasz Wyrwa - jako Rzędzian,
prof. Katarzyna Łyszkiewicz - jako Ciotuchna Kulwiecówna,
prof. Beata Szumska - jako Krzysia,
prof. Adrian Gnilka - jako Ketling,
prof. Krzysztof Frączek - jako autor tekstów i narrator.

W drugiej części Konfrontacji - przeglądzie konkursowym grup teatralnych - swoją etiudę pt. Zaskok na uwięzi przygotowaną na podstawie poezji Mirona Białoszewskiego zaprezentował szkolny Teatr Metafory Alter K. Było to widowisko plastyczno-poetyckie z elementami teatru ruchu i teatralnej prowokacji, które znakomicie wyartykułowało klimat lingwistycznej literatury autora Szarych eminencji zachwytu. Jednocześnie naszym uczniom, którzy kreatywnie potraktowali trudne poetyckie teksty, udało się opowiedzieć własną historię o człowieku zagubionym w świecie ustrojowej transformacji, jego nadziejach i rozczarowaniach oraz poszukiwaniach własnej tożsamości. Za tę niekonwencjonalną próbę i poetycki teatralny język uczniowie z Alter K , prowadzeni przez prof. Krzysztofa Frączka, otrzymali nagrodę za scenariusz.

[...foto...]

Wyniki I. Powiatowego konkursu Języka Niemieckiego dla Szkół Gimnazjalnych "Wie weit bist du jetzt ?" 31 marca 2012

Podczas Dnia Otwartego III L.O. odbyło się uroczyste wręczenie nagród I. Powiatowego Konkursu Języka Niemieckiego "Wie weit bist du jetzt ?" , który odbył się w naszej szkole 09. marca 2012 z inicjatywy nauczycieli języka niemieckiego pp. Jolanty Wiktorko i Adriana Gnilki. W konkursie wzięło udział ponad 40 młodych germanistów z gimnazjów świdnickich , a także Witoszowa Dolnego, Marcinowic i Walimia.

Sponsorami nagród są wydawnictwa językowe " PEARSON " i " POLANGLO " , a także Dyrektor Szkoły , pan Ryszard Skórka , który wręczył nagrody najlepszym młodym germanistom naszego powiatu :

I miejsce Franziska Gillmaier z Gimnazjum Nr 1 w Świdnicy im. Marii Kunic
II miejsce Natalia Zajdel z Gimnazjum Nr 1 w Świdnicy im. Marii Kunic
III miejsce Rafał Magiera z Gimnazjum Nr 3 w Świdnicy
III miejsce Wojciech Wyrwa z Gimnazjum w Witoszowie Dolnym
IV miejsce Anna Wiśniewska z Gimnazjum w Witoszowie Dolnym
V miejsce Michelle Olzem ze Społecznego Gimnazjum Fundacji " Naszej Szkole "


Wyróżnienia Natalia Zuzak z Publicznego Gimnazjum w Zespole Szkół im. Polskich Noblistów w Walimiu
Naomi Szymczyk ze Społecznego Gimnazjum Fundacji " Naszej Szkole " w Świdnicy
Mariusza Kutyba z Publicznego Gimnazjum w Marcinowicach im. Kazimierza Przerwy-Tetmajera
Aleksandra Kowalczyk z Gimnazjum Nr 1 w Świdnicy im. Marii Kunic
Patryka Pojasek ze Społecznego Gimnazjum Fundacji " Naszej Szkole " w Świdnicy

Na przyszły rok szkolny zaplanowana jest II. edycja konkursu.

[...foto...]

Dzień Otwartych Drzwi 31 marca 2012

W dniu 31 marca 2012r. w III Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie odbył się Dzień Otwarty.

Gimnazjaliści zapoznali się z bogatą ofertą szkoły oraz skorzystali z przeprowadzonych w tym dniu warsztatów np.:

- biologiczne - "Czego nie zobaczysz gołym okiem"
- chemiczne - "Małe wybuchy i nie tylko"
- historyczne - "Wargaming - moje hobby"
- językowe - "English is fun"
- teatralne - "Rekwizyt w teatrze metaforycznym"

Ze względu na artystyczny charakter szkoły w ofercie znalazły się również zajęcia w pracowniach:

- plastycznej
- grafiki komputerowej
- muzycznej
- studiu nagrań

Gimnazjaliści mogli skorzystać z propozycji zajęć rekreacyjno - sportowych w sali gimnastycznej i siłowni.

Dzień Otwarty III LO cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem gimnazjalistów i ich rodziców.

[...przygotowania...] [...rozpoczęcie...] [...laureaci konkursu...] [...zwiedzanie szkoły...] [...zakończenie...]

Powitanie wiosny w Paryżu i Amsterdamie 28 marca 2012

W dniach 18-22.03.2012 odbyła się szkolna wycieczka do Paryża i Amsterdamu zorganizowana przez panią prof. Mariolę Janicką we współpracy z Biurem Turystycznym MARGO TRAVEL z Wrocławia.

Zwiedzanie Paryża rozpoczęliśmy od zdobycia Wieży Eiffle'a, z której podziwialiśmy panoramę stolicy Francji. Następnie zwiedzaliśmy Wyspę Cite - czyli najstarszą część miasta z najsłynniejszą gotycką Katedrą Notre Dame i udaliśmy się do Centrum Pompidou. Po południu mieliśmy okazję zobaczyć cenne dzieła sztuki w Luwrze m. in. Mona Lisę, Wenus z Milo czy Nike z Samotraki. Wieczorem odbyliśmy rejs statkiem po Sekwanie i delektowaliśmy się widokiem rozświetlonego Paryża. Drugi dzień zwiedzania zaczęliśmy od Łuku Triumfalnego i spaceru Polami Elizejskimi, następnie odwiedziliśmy słynny cmentarz Pere Lachaise (m.in. grób Fryderyka Chopina, Jima Morrisona, gotycki grobowiec Heloizy i Abelarda). Po pokonaniu paryskich korków dotarliśmy na Wzgórze Montmartre- Place Clichy, Place Blanche z Moulin Rouge, Place Pigalle oraz Bazylika Sacre Coeur skąd rozlega się przepiękny widok na aglomerację Paryża. Odwiedziliśmy również Dzielnicę Łacińską- Panteon, Sorbonę oraz Ogrody Luksemburskie. Po zakupach udaliśmy się na nocleg w okolicach Lille. Dzień Wagarowicza spędziliśmy w urokliwym Amsterdamie - stolicy Holandii. Zwiedzanie miasta rozpoczęliśmy od rejsu kanałami i rzeką Amstel - podziwialiśmy zabytkowe kamieniczki i inne ciekawe obiekty. Następnie na Placu Dam widzieliśmy Nowy Kościół, Pomnik Narodowy i Pałac Królewski. Odwiedziliśmy również słynny Targ Kwiatowy oraz zwiedziliśmy Rijks Museum, w którym znajduje się najwspanialsza na świecie kolekcja malarstwa holenderskiego i flamandzkiego (m.in. obrazy Rembrandta). Wieczorem spacerowaliśmy uliczkami Amsterdamu, zaglądając nawet do dzielnicy czerwonych latarni. Podziwiając Amsterdam musieliśmy uważać na atakujące nas rowery.

Dziękujemy za wspaniałe chwile oraz powitanie wiosny w tak atrakcyjnych okolicznościach przyrody.

[...foto...]

WIELKANOC 2012 27 marca 2012

W dniach 23-25 marca 2012r. 19 osób z naszej szkoły wzięło udział z zbiórce żywności WIELKANOC 2012 -. Program zainicjowany i realizowany jest przez stowarzyszenie Świdnicki Bank Żywności. Żywność zbierana była na terenie świdnickich sklepów, wolontariusze zachęcali do dzielenia się posiłkiem i rozdawali ulotki promujące akcję. Zebrana żywność zostanie przekazana do stowarzyszenia, które zajmuje się przekazywaniem żywności rodzinom najbardziej potrzebującym. Wszystkim, którzy przyczynili się do zbiórki dziękujemy i cieszymy się, że w naszej szkole znalazło się wiele osób, które poświęciły swój wolny czas na pomoc potrzebującym.

Zachęcamy do brania udziału w akcjach charytatywnych.

[...foto...]

Targi Edukacyjne 27 marca 2012

W dniach 16, 21, 23 marca i 14 kwietnia gimnazja w Lutomii Dolnej, Sobótce, Żarowie i Nr 2 w Świdnicy organizowały targi szkół ponadgimnazjalnych. Nasze liceum wzięło udział w tych wydarzeniach. Stanowisko III LO obsługiwali uczniowie wraz z nauczycielami: panią Agnieszką Guziak, panią Beatą Głowacką, panem Bogusławem Buczko, panią Beatą Szumską i panią Dorotą Michałowską. Oprawą muzyczną zajęli się uczniowie klasy muzycznej razem z panem Grzegorzem Gołębiowskim.

Podczas targów uczniowie zachęcali gimnazjalistów do odwiedzenia naszej szkoły podczas dni otwartych, które odbędą się 31 marca oraz odpowiadali na wszystkie pytania jakie padały ze stron młodszych kolegów. Reprezentacja naszej szkoły starała się rozwiać wszystkie wątpliwości dotyczące nauki w szkole średniej.

Spotkania miały na celu zareklamować naszą szkołę wśród młodych ludzi, którzy już niebawem będą musieli podjąć decyzje dotyczące ich dalszej edukacji.

Kolorowe ulotki i słodki poczęstunek przyciągnęły uwagę gimnazjalistów, natomiast uczniowie klas muzycznych za pomocą swoich umiejętności i instrumentów sprawili, że gimnazjaliści zostawali na dłuższą chwilę przy naszych stanowiskach, zadając pytania i wykazując zainteresowanie nauką w naszej szkole.

Wszystkim zaangażowanym w promocję szkoły podczas targów dziękujemy! :)

[...foto...] Agata Mikołajczyk

DeutschQuiz 2012 19 marca 2012

16. marca 2012 odbyły się w naszej szkole eliminacje Konkursu Języka Niemieckiego dla szkół ponadgimnazjalnych , organizowanego przez Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych we Wrocławiu . Do konkursu przystąpiło kilkunastu młodych germanistów z naszej szkoły , którzy musieli się wykazać nie tylko wiedzą gramatyczną czy leksykalną , ale także wiadomościami z zakresu historii , polityki , geografii i kultury krajów niemieckiego obszaru językowego.

Do finału konkursu, który odbędzie się w kwietniu we Wrocławiu , wytypowani zostali , zdobywając największą ilość punktów :


DAWID KIELKA II "E"
MAŁGORZATA SCHANNE II"B"
EWELINA SIDOR III"B"
SEBASTIAN SZCZYGIEŁ III"E"


PROPAGUJEMY IDEE WOLONTARIATU W PRACACH PLASTYCZNYCH 12 marca 2012

W Teatrze Miejskim w Świdnicy 9. marca 2012 zostały wręczone nagrody w I Powiatowym Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym pod hasłem "Być człowiekiem, z człowiekiem i przy człowieku".
Dwie uczennice z naszej szkoły zostały wyróżnione Joanna Błaszczyk kl. III B i Katarzyna Smugarzewska kl. II B za swoje wyjątkowe prace. Natomiast Magdalena Kaczmarek z klasy I B zajęła I miejsce.

Konkurs zorganizowany został przez Ligę Kobiet Polskich wraz z Kołem Wolontarystycznym przy Zespole Szkół nr 3 w Świdnicy. Opiekunami konkursu były: Agnieszka Guziak i Kama Karst.

[...foto...] Serdecznie gratulujemy!!!

I. Konkurs Języka Niemieckiego dla Szkół Gimnazjalnych "Wie weit bist du jetzt ?" 10 marca 2012

09.marca 2012 odbył się w naszej szkole I. Konkurs Języka Niemieckiego dla Szkół Gimnazjalnych "Wie weit bist du jetzt ?" Organizatorem konkursu jest III L.O. z inicjatywy nauczycieli języka niemieckiego pp. Jolanty Wiktorko i Adriana Gnilki.

W konkursie wzięło udział 40 młodych germanistów z gimnazjów świdnickich , a także w Witoszowa Dolnego , Marcinowic i Walimia.

Celem konkursu jest rozbudzanie i rozwijanie zainteresowania językiem niemieckim i kulturą krajów niemieckiego obszaru językowego, a także reklama III L.O. w Świdnicy, jako szkoły średniej, w której gimnazjaliści mogą kontynuować naukę. Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się podczas Dnia Otwartego III L.O. 31. marca 2012.

Sponsorami nagród są wydawnictwa językowe "PEARSON" i "POLANGLO"

Jednocześnie z konkursem odbyła się konferencja metodyczna dla nauczycieli języka niemieckiego szkół gimnazjalnych, przygotowana przez wydawnictwo "PEARSON", będąca forum dyskusyjnym dla germanistów, pracujących w gimnazjach.

[...foto...]

Studniówka 15 lutego 2012

Po krótkim rozpoczęciu, oficjalnych podziękowaniach, wręczeniu kwiatów Dyrekcji i Wychowawcom, przemówieniu Pana Dyrektora... nadszedł czas na najważniejszy punkt studniówki- POLONEZ.

W dwóch turach i przy różnych melodiach maturzyści ruszyli polonezem. Podczas toastu Pan Dyrektor Ryszard Skórka złożył maturzystom życzenia dobrze zdanej matury, ale przede wszystkim dobrej zabawy w studniówkowy wieczór. I zegar ruszył, odliczając 9 godzin tańców, uśmiechów i miłej zabawy. Każda z klas z własnym fotografem i kamerzystą zebrała wystarczająco materiału na płyty pełne wspomnień.

Program artystyczny okazał się bardzo udany. Salwy śmiechów ze strony uczniów, ale i nauczycieli bardzo spodobały się osobom, które pracowały przy przygotowaniu programu. Film przedstawiający Cezara (Pan Dyrektor) i Kleopatrę (Pani Dyrektor), którzy walczą wraz z mentorami (wychowawcami klas trzecich) o lepsze wyniki tegorocznych maturzystów, zebrał same super opinie.

Wręczenie starożytnych przeróbek zdjęć oraz pamiątkowych papirusów z poezją było podsumowaniem całego przedstawienia. Wielogodzinne tańce spowodowały, że zabawa była naprawdę udana i raczej nikt nie narzekał na nudę.

Tak wspaniałej studniówki życzymy kolejnym maturzystom! :)

A do naszej matury pozostało już tylko około 70 dni.

[...foto...] Agata Mikołajczyk

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy 15 lutego 2012

"Zdrowy wcześniak, zdrowe dziecko, zdrowa mama" pod takim hasłem odbył się 8 stycznia 2012 roku XX Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W kolejnej akcji Jurka Owsiaka wzięło udział 20 wolontariuszy z naszego liceum pod opieką pani Marioli Makarskiej-Janickiej. Nasi uczniowie, którzy kwestowali w sztabie WOŚP przy Komendzie Hufca ZHP w Ś widnicy, w kweście ulicznej zebrali razem 9640złotych i 80 groszy.

Najwięcej pieniędzy zebrali Karolina Komorowska i Michał Małek z klasy 3 e - 1623 zł, którzy już po raz trzeci reprezentowali szkołę w tej ogólnopolskiej akcji.


Bardzo skuteczni okazali się również:

Justyna Łuczak i Kasia Kocon z klasy III e - 913 zł
Magdalena Moczurad z klasy I e - 856 zł
Cecylia Młynarska z klasy II b - 798 zł
Pamela Mrugała z klasy III a - 629 zł
Dominika Patulska z klasy II b - 610 zł
Joanna Świąder z klasy II c - 569 zł
Katarzyna Natanek z klasy II c - 527 zł

Poza tym Aleksander Stefanienko z klasy III e prowadził aukcję przedmiotów w telewizji kablowej, z której dochód przekazano na rzecz potrzebujących dzieci.

Wszystkim wolontariuszom i sympatykom WOŚP bardzo dziękuję za zaangażowanie. To między innymi dzięki Wam Jubileuszowy Finał stał się wspaniałym świętem skuteczności i ludzkiej solidarności.

Pamiętajcie grajmy w orkiestrze do końca świata i o 1 dzień dłużej.

[...foto...] Mariola Makarska-Janicka

Wirtualna galeria grafiki komputerowej. 6 lutego 2012

Od dziś zapraszamy do wirtualnej wystawy grafiki (zakładka GALERIA GRAFIKI). Na wystawie zaprezentowane są prace uczniów z klasy plastycznej z grafiką komputerową.

Są to grafiki wykonane po pierwszym semestrze edukacji informatycznej w zakresie technologii DeskTop Publishing.

[GALERIA GRAFIKI]

Przekazanie władzy 2 lutego 2012

Po roku aktywnej działalności przyszedł czas na zmiany. Zmiany te dotyczą członków Szkolnego Samorządu Uczniowskiego.

W miniony wtorek 31/01 odbyła się uroczysta zmiana Samorządów. W gabinecie Pana Dyrektora Ryszarda Skórki wraz z Panią Agnieszką Guziak - opiekunem Szkolnego Samorządu Uczniowskiego stary Samorząd Uczniowski przekazywał swoją władzę i doświadczenie 'młodszym pokoleniom'.

Atmosfera spotkania była bardzo miła, a nowy Samorząd miał pierwszą okazję by spotkać się w sprawach służbowych z Panem Dyrektorem. :)

Jako ustępujący i wpisany już do historii szkoły Samorząd czujemy się spełnieni, a rok pracy dla uczniów, szkoły i na rzecz innych sprawił nam wiele radości i dał dużo satysfakcji.

Od dziś oficjalnie już funkcjonuje nowy Samorząd, którego skład przypominamy został wybrany w wyborach przed feriami zimowymi.

Funkcję Przewodniczącej pełni Martyna Konstanty z klasy I b, jej zastępcą jest Monika Pacia z klasy II d, funkcja sekretarza przypadła Agacie Piotrowskiej z klasy II b, natomiast skarbnikiem został Bartek Janas z klasy 2a, który już działał w Szkolnym Samorządzie. Rzecznikiem Praw Uczniowskich został Jakub Kochańczyk z klasy II b.

Opiekunem Samorządu pozostała Pani Agnieszka Guziak, która wraz z nowym zespołem już planuje kolejne akcje.

W imieniu starszego Samorządu jeszcze raz gratulujemy wyboru, życzymy owocnej pracy i wytrwałości w dążeniu do celu. ;)

[...foto...] Agata Mikołajczyk SSU

VIII Polonez Świdnicki!!! 30 stycznia 2012

Dnia 12 stycznia 2012 roku o godzinie 12:12 maturzyści ruszyli w pierwszym przedstudniówkowym Polonezie.
Maturzyści ze szkół średnich, Dyrektorzy, Nauczyciele pod przewodnictwem zespołu tanecznego Krąg, starosty świdnickiego Zygmunta Worsy, wicestarosty Alicji Synowskej oraz zastępcy prezydenta miasta Ireneusz Pałac ruszyli polonezem po świdnickim rynku. Nie zabrakło także reklamy szkół policealnych. Swoje stanowisko miała Wyższa Szkoła Bankowa z Wrocławia, która przygotowała loterię, ciepłą herbatę i słodki poczęstunek dla uczestników Poloneza.

Atmosfera samego poloneza była bardzo przyjemna. Obecność ogromnej ilości mediów początkowo krępowała ruchy w tańcu uczestników, ale po pewnym czasie stała się niewyczuwalna.

Naszą szkołę dzielnie reprezentowaliśmy symbolem III LO, czyli jabłkami.

Każdy z uczestników poloneza otrzymał certyfikat wzięcia udziału w tradycyjnym tańcu.

Maturzystom już teraz życzymy równie udanego poloneza na studniówce, ale przede wszystkim dobrych wyników na maturze, do której pozostało już prawie 100 dni.

Korzystając z okazji, w imieniu uczniów klas maturalnych: dziękujemy osobom, które zajęły się przygotowaniem naklejek do poloneza, czyli Pani Guziak i Pani Karst.

Organizatorem imprezy był tradycyjnie Zespół Szkół Mechanicznych w Świdnicy.

[...foto...] Agata Mikołajczyk SSU

Działanie Dobroczynności 12 stycznia 2012

Nasze wolontariuszki z Fundacji "Dr Clown" uczestniczyły w projekcie Polsko - Czeskim realizowanym przez dolnośląskie media o "Działaniu Dobroczynności". Ekipa telewizyjna towarzyszyła wolontariuszom w ich wizytach i działaniach przez wiele godzin. Skromne Clowniki czuły się trochę skrepowane, ale dały cudownie sobie radę z obiektywem i kamerą, i swoje zadania jak zwykle wykonali na 6 :)

Program został wyemitowany 25.12.2011 na programie TVP INFO.


Nowy Szkolny Samorząd Uczniowski! 11 stycznia 2012

Dnia 10.01.2012r. w naszej szkole odbyły się wybory do Szkolnego Samorządu Uczniowskiego i na Rzecznika Praw Uczniowskich. Klasy I, II i III oddawały głosy na poszczególnych kandydatów . Prawie z każdej klasy nominowano jednego kandydata.

Rywalizacja była zacięta. Każdy z uczestników przygotował kampanię wyborczą dzięki, której uczniowie szkoły, mogli zapoznać sie z ich planem wyborczym i zdecydować na kogo oddać swój głos. Pozycja w samorządzie szkolnym zależy od ilości otrzymanych głosów podczas wyborów. Najwięcej głosów otrzymała Martyna Konstanty z klasy IB i tym samym została Przewodniczącą Szkoły. Wiceprzewodniczącą została Monika Pacia z klasy II D, otrzymując 56 głosów. Posada sekretarza przypadła w ręce Agaty Piotrowskiej z klasy II B. Skarbnikiem został Bartosz Janas z klasy II A, natomiast Rzecznikiem Praw Uczniowskich został Jakub Kochańczyk z klasy II B.

Serdecznie gratulujemy i życzymy owocnej pracy.

[...foto...] Szkolny Samorząd Uczniowski

Młodzież z chóru "Pryma Voce" światełkiem przyszłości!! 5 stycznia 2012

Tak podsumował koncert chóru pan prezydent Wojciech Murdzek na konferencji poświęconej odbudowie wieży ratuszowej w Świdnicy. Wieża ratuszowa, która była bliźniaczą siostrą wieży katedralnej oczywiście o wiele niższą zawaliła się w styczniu - 45 lat temu. Pamiętam doskonale ten dzień albowiem byłam wtedy w okolicach rynku. Zdziwienie, rozpacz oraz nadzieja na odbudowę obiektu były w tym dniu w sercach wszystkich świdniczan. Pejzaż miasta z dwiema wieżami był przepiękną wizytówką Świdnicy, decyzja o odbudowie zapadła niemal natychmiast. Ale od decyzji do odbudowy trzeba było czekać ponad czterdzieści lat. Za sprawą współczesnych władz miasta odbudowa została podjęta. W rocznicę tragedii odbył się panel naukowy zorganizowany przez miasto, Muzeum Dawnego Kupiectwa oraz Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiej.

Chór III liceum został poproszony o zainaugurowanie tego wydarzenia, krótkim koncertem. Zaśpiewaliśmy kilka kolęd ze świątecznego programu wigilijnego oraz pieśni z płyty Hallelujah. To właśnie ta tytułowa piosenka Leonarda Cohena była motywem wypowiedzi prezydenta miasta, który w młodzieży widzi przyszłość świata, cieszy nas, że właśnie po naszym koncercie padły te słowa. Młodzież śpiewała pięknie z właściwym sobie temperamentem i radością.

[...foto...] Barbara Piórkowska

Chór Pryma Voce śpiewa na spotkaniu noworocznym w świdnickim starostwie 3 stycznia 2012

Spotkanie noworoczne odbyło się 3 stycznia w sali konferencyjnej Urzędu Stanu Cywilnego. Zaproszono na nie władze miasta, gminy, burmistrzów, dyrektorów szkół, duchowieństwo, pracowników starostwa powiatowego a także służby mundurowe oraz media. Wizyta naszego chóru w starostwie była efektem udziału pana starosty na naszym Koncercie Wigilijnym, który odbył się 21 grudnia ubiegłego roku a który bardzo mu się spodobał. Podczas spotkania, po powitaniu gości starosta powiatu świdnickiego Zygmunt Worsa krótko podsumował rok 2011.

Następnie zaśpiewaliśmy kilka najładniejszych kolęd oraz jakże ostatnio popularne "Hallelujah"- albowiem nadal trwa promocja płyty sponsorowanej przez starostwo. Program nasz został nagrodzony oklaskami , ciepłym słowem pana starosty oraz pudełkiem "krówek". Słodki poczęstunek dla licznie zgromadzonych gości przygotowali uczniowie Zespołu Szkół Hotelarsko-Turystycznych oraz Zespołu Szkół nr 1.

[...foto...] Barbara Piórkowska