Koncert Wigilijny 4 stycznia 2014
„Światło - nosisz je w sobie”

Światło - nosisz je w sobie
Światło - nie zgaśnie choćbyś chciał

Musiało minąć kilka dni, zanim pozwoliłam sobie na chwilkę refleksji z wydarzenia, które miało miejsce pod koniec grudnia 2013 roku. Myślę o koncercie wigilijnym, który jak co roku, odbywa się w naszej szkole. Przez piosenka Natalii Kukulskiej, w której światło wyzwala emocje, pozwala spojrzeć w przyszłość - nie zapominając o przeszłości- spogląda się na to, co jest w naszej szkole najważniejsze.

„Światełko wigilijne ” zabłysło ponad 17 lat temu. Dzięki ludziom „dobrej woli” – dyrektora Ryszarda Skórki, wicedyrektor Elżbiety Dawidowicz, nauczycieli polonistów oraz plastyków, skromna przed laty Biesiada Wigilijna przerodziła się w doskonały akt sztuki artystycznej, koncert, w którym od lat biorą udział wszyscy uczniowie z klas muzycznych oraz absolwenci chóru. Różne tytuły, różne przesłania, piękne teksty, scenografia i kolędy!!! Ale zawsze jeden cel. To zamiar spotkania się w murach szkoły ze swoimi przyjaciółmi przy dźwiękach i słowach, które doskonale znamy, ale przechowujemy je w najgłębszych zakamarkach duszy. Raz w roku uwalniamy je i przekazujemy najbliższym. To Tradycja. Jeśli szkoła posiada „duszę” to powinna przetrwać..”100 lat i jeden dzień dłużej..” jak mówi Jerzy Owsiak.

Nasze Liceum jest w trakcie metamorfozy. Jednakże 19 grudnia 2013 roku pokazaliśmy, że potrafimy ochronić naszą tradycję. A mnie… pozostało tylko podziękować. W tym miejscu na moment zatrzymam się przy osobach Bogumiły Patały i Teresy Pulsakowskiej- Daniel. Od wielu, wielu lat przyjaźnimy się i współpracujemy ze sobą. To dlatego, że każda z nas chce jak najlepiej potrafimy dokonywać „cudów” w sztuce wokalnej, aby wyzwolić wśród uczniów ukryte bądź jawne talenty. Dziękuję Wam moje drogie koleżanki.

Wyrazy wdzięczności kieruję również w stronę nowego dyrektora szkoły, Krzysztofa Frączka, który wzorem swojego poprzednika sprawił, że poczuliśmy się jak za dawnych, dobrych lat. Ukłony dla nauczycieli Liceum - za „przymknięcie oka” w czasie prób chóru, pozostałym pracownikom za piękne przygotowanie szkoły, młodzieży za poważne podejście do nauki i śpiewania pieśni. Absolwentom: Michałowi Marczewskiemu i Michałowi Ziemakowi za wsparcie tenorów i basów, oraz tym, którzy, jak co rok śpiewali ‘Bóg się rodzi” tak, że nie powstydziłby się jakikolwiek chór ze światowych estrad. Dziękuję grupie teatralnej Alter K za wprowadzenie nas w świat pięknego, refleksyjnego słowa. Serdecznie pozdrawiam wszystkich uczniów, absolwentów, rodziców oraz słuchaczy, których podziwiałam za trud słuchania w przepełnionej po brzegi auli. To dla Was był ten wigilijny prezent a życzenia szczęśliwego Nowego Roku 2014 niech towarzyszą Wam każdego dnia.

Światło - pozwól mi, choć jeden raz
Tylko jeden raz i kolejny raz!! Przy nim znowu ogrzać się!!

Do zobaczenia za rok !!

[...foto...] Barbara Piórkowska

Czarodzieje dziecięcych marzeń- Mikołaj w Domu Dziecka na Zakolu 2 stycznia 2014

12 grudnia dzieci ze Świdnickiej Stancji- Domu Dziecka na Zakolu odwiedził cały orszak Mikołajów. Wolontariusze z III LO, a właściwie z klasy IIIb, sprawili, że tego dnia na dziecięcych buziach zagościł uśmiech. Młodym Mikołajom spotkanie z dziećmi sprawiło niemałą satysfakcję. Do tego radosnego spotkania przyczyniła się cała społeczność szkoły – nasi uczniowie wykazali się wielką ofiarnością, wszyscy zatem stali się czarodziejami dziecięcych marzeń.


„Zostań św. Mikołajem – podaruj życie” 25 grudnia 2013

Pod takim hasłem wspieraliśmy akcję krwiodawstwa w Galerii Świdnickiej, a także przygotowaliśmy pokaz pierwszej pomocy. Przed gośćmi Galerii wystąpili również soliści szkolnego chóru Pryma Voce.

[...foto...]

19 grudnia 2013

W klubie "Bolko"odbyło się spotkanie z Jackiem Dewódzkim { min.Dżem} i muzykami zespołu "Kontrabanda".

Pan Jacek ze swadą opowiadał historie ze swojego życia zmujszając przybyłych do zastanowienia się nad problemem uzależnień od narkotyków,alkoholu czy internetu. Ze sceny padło wiele mądrych słów i dawka dobrego humoru okraszonych dobrą muzyką.

Czekamy na więcej takich inicjatyw.


Siatkówka 19 grudnia 2013

W poniedziałek 9.12.2013 drużyna naszych siatkarzy wzięła udział w turnieju eliminacyjnym mistrzostw powiatu w piłce siatkowej chłopców. Przeciwnikami naszej drużyny byli siatkarze z ZSM w Świdnicy,ZSHT w Świdnicy i ZS ze Strzegomia. Siatkarze III LO zajęli drugie miejsce wygrywając z drużynami 'Hotelarza"i ZS Strzegom ulegając reprezentacji "Mechanika "po emocjonującej i wyrównanej walce.

Apetyt na lepszy wynik był jednak nieco większy.

Drużyna pod dowództwem B.Buczko wystąpiła w składzie:M.Babka,M.Anioł,R.Zubek,G.Głowacki,M.Żuk,B.Kot,Ł.Kot,Ł.Rasiewicz.

[...foto...]

Omnibus 2013 18 grudnia 2013

Kolejny już raz uczniowie IIILO mogli przekonać się, jak wiele zagadek kryją różne dyscypliny wiedzy. W ramach Dnia Patrona odbył się bowiem finał tegorocznej edycji Szkolnego Konkursu Wiedzy Ogólnej OMNIBUS 2013. Wśród finałowej dwunastki znaleźli się: Mateusz Babka ( IIIc), Marek Siembida, Marta Święcicka (IIIe), Roksana Piotrowska ( IIc), Paulina Ciosek ( IId), Klaudia Żaczek, Karol Mateja (IIe), Oskar Gałecki, Piotr Cyganek, Marek Ostaszewski ( Id) oraz Maciej Wojtal (Ic).

Emocje, jak zwykle, udzieliły się nie tylko uczestnikom, ale i widzom, zwłaszcza gdy w grze pozostało już tylko trzech uczestników ( M.Ostaszewski, M.Siembida, M.Babka). Atmosferę podsycała różnorodność padających pytań; finaliści zmierzyli się nie tylko z zagadnieniami typowymi dla kształcenia licealnego, ale i musieli się wykazać znajomością współczesnego kina, kultury masowej itd. Na najwyższym stopniu podium stanął ostatecznie, dzielnie wspierany przez swoją klasę, Mateusz Babka, zdobywając tytuł „Omnibusa”.

[...foto...]

Góra Grosza 2013 17 grudnia 2013

Zakończono XIV edycję akcji „Góra Grosza” w ramach, której przez dwa tygodnie uczniowie naszej szkoły zbierali monety. Uzbierane pieniądze zostaną przekazane na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym między innymi na tworzenie nowych domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka i pogotowia rodzinnego. „Góra Grosza” ma uświadomić młodzieży jak ważna jest pomoc. Nasza szkoła na ten zaszczytny cel zebrała w tym roku 485,85 zł. Klasa II D, której wychowawcą jest Pani Jolanta Wiktorko zebrała najwięcej groszy 92,21 zł, za co zostali nagrodzeni przez Samorząd Uczniowski słodyczami. Drugie miejsce zajęła klasa III A /65,96 zł/, a trzecie klasa II E / 51,33 zł /.

Szkolny Samorząd Uczniowski

Mikołajki z sercem 16 grudnia 2013

O tym, że uczniowie III LO są chętni do niesienia pomocy, wiadomo nie od dziś.

6 grudnia, organizując kolejną akcję z Fundacją Promocji Kultury i Historii Polski „Mieszko”, pokazali, że każdy może być św. Mikołajem. Dzięki pomocy wszystkich uczniów udało im się zebrać 300 zł, z czego z pomocą fundacji powstało 20 dużych paczek i sporo mniejszych. Wszystkie trafiły do dzieci z rodzin, które nie uzyskują pomocy OPS-u, ale żyją w trudnych warunkach. Dzięki pomocy Przychodni Rodzinnej na ul. Kopernika mogli dotrzeć do potrzebujących maluszków i spotkać się z nimi.

Przebrani za Mikołaja i Śnieżynki odwiedzili dzieci, wręczając im prezenty. Za św. Mikołaja przebrał się Jacek Hruszowiec, a wspierały go Śnieżynki – Natalia Parkitna, Kinga Kaniewska i Paulina Rabiniak. Nad akcją licealistów czuwała Pani Agnieszka Guziak. Jesteśmy dumni z naszych uczniów, z ich chęci niesienia pomocy innym. Zapewniamy, że to nie ostatnia tego typu akcja w naszej szkole, a zaangażowanym dziękujemy!
http://swidnica24.pl/mikolajki-z-sercem

[...foto...]

„Jej portret”, czyli Dzień Patronki 10 grudnia 2013

Tradycyjnie już 10. grudnia odbył się w naszej szkole Dzień Patronki, Marii Skłodowskiej-Curie, uzupełniony o finał Szkolnego Konkursu Wiedzy Ogólnej „Omnibus 2013”.

Uhonorowani zostali uczniowie klas pierwszych, którzy najlepiej rozwiązali quiz wiedzy o patronce naszej szkoły. Pierwszą nagrodę wywalczyły Małgorzata Kuczyńska i Agata Fabianowicz z klasy I „a”.

Zwieńczeniem Dnia Patronki był montaż słowno – muzyczny, pod hasłem „Jej portret”.

Jedna z najpiękniejszych polskich piosenek „Jej portret” ze słowami Jonasza Kofty i muzyką Włodzimierza Nahornego w doskonałym wykonaniu Remigiusza Zubka przy akompaniamencie Roberta Miernika klasy II „a” była początkiem prezentacji nieznanych bądź zapomnianych faktów z życia Naszej Patronki , mogliśmy poznać jej życie rodzinne i uczuciowe, działalność społeczną i charytatywną, znaczenie dla potomności, a także niezwykłe poczucie humoru i celne riposty.

Przerywnikami w biografii Naszej Patronki były piękne i mądre wiersze polskich poetek: Kazimiery Iłłakowiczówny, Ewy Lipskiej, Anny Świrszczyńskiej, Małgorzaty Hillar, Marii Pawlikowskiej Jasnorzewskiej, Agnieszki Osieckiej, gdyż jak pisała druga polska noblistka, Wisława Szymborska „Niektórzy lubią poezję”.

Ponieważ Maria Skłodowska – Curie uchodzi do dziś za ikonę feminizmu, w apelu wystąpiły przedstawicieli piękniejszej polowy naszej społeczności uczniowskiej:
Aleksandra Antoniewicz, Dominika Kaleta, Dominika Pietrusiewicz, Natalia Malucha, Natalia Zając, Katarzyna Kikta, Izabela Surzym, Karolina Prokop, Nikola Wiśniewska, Natalia Marciniak, Ewelina Kucięba, Justyna Popek.

Apel uświetnił występ wokalny Remigiusza Zubka przy akompaniamencie Roberta Miernika.

Konferansjerem imprezy był Łukasz Losa, a autorką scenografii pani prof. Małgorzata Klimas. Nad całością przedsięwzięcia czuwał prof. Adrian Gnilka.

[...foto...]

XII Powiatowy Festiwal Piosenki Anglojęzycznej 10 grudnia 2013

Kaja Bzdeń , uczennica klasy III a, zdobyła pierwsze miejsce w XII Powiatowym Konkursie Piosenki Anglojęzycznej. Konkurs odbył się 6 grudnia w Zespole Szkół Hotelarsko - Turystycznych w Świdnicy. Kaja wybrała utwór ‘’ Out Here on My Own” i zachwyciła jurorów subtelnym i profesjonalnym jego wykonaniem.
Nagrodę specjalną ,za interpretację piosenki Adele ,otrzymała Paula Dąbrowska, uczennica klasy II a. Gratulujemy!


DBAM O ZDROWIE 7 grudnia 2013

Dwie uczennice klasy I a III LO - Małgorzata KUCZYŃSKA i Kasandra KRYSZTOF uczestniczyły w dniu 05.12.2013r. w POWIATOWYM KONKURSIE PRZECIWDZIAŁANIA AIDS POD HASŁEM "DBAM O ZDROWIE".

A spisały się rewelacyjnie:

MAŁGOSIA KUCZYŃSKA zdobyła I MIEJSCE, a Kasandra Krysztof również była blisko czołowych miejsc.

Organizatorami Konkursu i fundatorami nagród byli:
- Oddział Rejonowy PCK w Świdnicy
- Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Świdnicy
- Urząd Miasta w Świdnicy.
Imprezę współorganizował także Zespół Szkół Nr 1 w Świdnicy, gdzie odbył się konkurs.

Bardzo gratulujemy zwyciężczyni konkursu.

37. Ogólnopolska Olimpiada Języka Niemieckiego 7 grudnia 2013

Uczennica klasy 3 " E" Claudia Krzyżak zakwalifikowała się do zawodów okręgowych 37. Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Niemieckiego.

W zmaganiach, organizowanych przez Komitet Główny Olimpiady Języka Niemieckiego i Wyższej Szkoły Języków Obcych im. Samuela Bogumiła Lindego w Poznaniu młoda germanistka uporała się z testem gramatyczno - leksykalnym, ćwiczeniami translatorskimi i reakcjami językowymi.

Przed Claudią zawody okręgowe, które odbędą się na Uniwersytecie Wrocławskim w dniach 8-9 lutego 2014. Podczas tych zmagań uczennica będzie musiała się wykazać nie tylko wiedzą językową, lecz także z zakresu literatury niemieckojęzycznej, kulturoznawstwa, historii, polityki i zjawisk kulturowych, wiadomości o bieżącym życiu społeczno- politycznych krajów niemieckiego obszaru językowego.

Opiekunem Claudii jest nauczyciel języka niemieckiego, pan Adrian Gnilka .


Złota passa Jerzego Brzostowskiego z II c!! 30 listopada 2013

Wakacje są dla wszystkich uczniów czasem relaksu po pracowicie spełnionym roku szkolnym. Część odpoczywa leniuchując w pieleszach swoich domów i ośrodków wypoczynkowych, niektórzy spędzają swój wolny czas w sposób aktywny i realizują swoje marzenia.

Uczeń naszej szkoły Jerzy Brzostowski w sposób doskonały dowiódł, że dla swojej pasji sportowej nie ma wakacji. Zakończony ubiegły rok szkolny był dla niego pasmem wysiłku intelektualnego – nie mógł się powstydzić ocenami na świadectwie promującym do klasy drugiej oraz fizycznego, albowiem wiedział, że nie może zawieść siebie, rodziców i trenerów, którzy mocno wierzyli w jego sportowy talent. Wyjeżdżając na Wyspy Brytyjskie spakował niebieską koszulkę sportową z logo III LO, flagę z napisem Świdnica oraz marzenie, że nie przyniesie wstydu polskim barwom. Wyjechał z grupą polskich sportowców tym razem bez taty, który do tej pory zawsze obecny był każdych zawodach. Dla siedemnastoletniego Jerzego angielskie Coventry ( gdzie prawdopodobnie urodził się Jerzy Zwycięzca, święty Kościoła katolickiego, jeden z Czternastu Świętych Wspomożycieli) okazało się szczęśliwym miastem.

W dniach 12-14 lipca przeprowadzono tam X Mistrzostwa Świata Taekwon-Do International. Turniej był bardzo mocno obsadzony, o czym świadczy liczba startujących zawodników – około 3000 z ponad 40 krajów. Jurek startował w trzech konkurencjach. Pierwszą z nich były układy formalne juniorów czerwone pasy, gdzie zajął najgorsze dla sportowca 4 miejsce. W drugiej konkurencji, walk semi-contact juniorów (red belts heavy) +168 cm Jerzy Brzostowski wygrał 7 pojedynków, zdobywając złoty medal Mistrzostw Świata Taekwon-Do. Z kolei w walkach drużynowych (3 osoby) tag time seniorów czerwone pasy Jerzy razem z kolegami Krystianem Charmęgą i Mateuszem Kałużyńskim wywalczył srebrny medal.

Podsumowując: zawody sportowe w Wielkiej Brytanii rozsławiły nie tylko Jurka, ale również nasze miasto i śmiem twierdzić Polskę. Rozpisywały się o tym wydarzeniu różnorodne pisma, setki gratulacji na portalach społecznościowych popłynęły z całego świata telefonom z wyrazami wdzięczności do tej pory nie ma końca. Jednakże tak utalentowany sportowiec, świdnicki patriota nie powinien być sponsorowany tylko przez rodziców i od czasu do czasu przez instytucje, których do końca nie można być pewnym. Wyjazd na zawody do Coventry Jerzy sfinansował z jednorazowej nagrody za osiągnięcia sportowe, którą otrzymał od prezydenta miasta Świdnicy Wojciecha, Murdzka ( m inn. za wielokrotne mistrzostwa Polski i zdobycie Mistrzostwa Europy). Bez tych pieniędzy wyprawa do Anglii byłaby niemożliwa. Jak widać nie były to zmarnowane pieniądze. Jednakże, na co dzień potrzebne mu są finanse na specjalną dietę, dojazdy na treningi, opłaty na zawodach oraz specjalistyczne stroje. To już nie jest dziecko swoich rodziców tylko majątek miasta, w które należy inwestować, bo jak mało, kto przynosi mu wielką chlubę!!! W innych miastach zawodnicy mniejszej rangi otrzymują całoroczne stypendia sportowe i mają po kilku sponsorów a nasz najlepszy sportowiec korzysta z portfela taty i dziadka jednocześnie ciesząc się z gratulacji na Facebooku.

Złoty medal mistrzostw świata nie zakończył kariery Jurka. Na początku listopada Jurek zaliczył egzamin na pierwszy stopień mistrzowski I DAN oraz uczestniczył w kolejnych zawodach. W dniach 23-24.11.2013r. tradycyjnie w opolskim okrąglaku odbył się Polish Open Cup – Otwartego Pucharu Polski Taekwon-do. W zawodach wzięły udział 24 ekipy, w tym 4 zagraniczne, łącznie 413 zawodników. Turniej sędziowało 43 sędziów. Nie zabrakło tam świdnickiego klubu taekwon-do Gryf, w, którym trenują uczniowie III LO: Nitaj Stelmach kl.3C oraz Jerzy Brzostowski kl. 2C. Nitaj Stelmach zdobył brązowy medal w walkach light contact juniorów +78 kg. Jerzy Brzostowski w kategorii juniorów zdobył srebrny medal w układach formalnych + 2 Cup W dwóch następnych konkurencjach, techniki specjalne i walki semi contact Jerzy zdeklasował swoich przeciwników gładko zdobywając dwa złote krążki.

A teraz?? Jerzyk jest szczęśliwy. Będą następne mistrzostwa Polski oraz europejskie i światowe zmagania, mnóstwo okazji do promocji naszej szkoły oraz pięknej Świdnicy. Apeluję o materialną pomoc dla tak utalentowanego i ambitnego Obywatela Miasta!!!. Swoje najwyższe, światowe trofea Jurek zdobył w mieście urodzin pogromcy smoka, synek pary książęcej Williama i Kate, który urodził się w tym czasie otrzymał na imię George. Marzeniem Jurka jest udział w olimpiadzie a wcześniej ukończenie III Liceum z najlepszymi ocenami. Bo prawdziwym Sportowcem jest się 24 godziny na dobę.

[...foto...] Barbara Piórkowska

Studio Trójki


Siatkówka 25 listopada 2013

Dnia 25.11.2013 odbył się kolejny mecz sparingowy naszej męskiej reprezentacji w piłce siatkowej. Tym razem podejmowaliśmy druzynę z ZSZnr1 w Świdnicy.

Po zaciętej walce nasza drużyna zwyciężyła 3:0. Mecz był maczem walki. Żadna z drużyn nie ustrzegła sie błędów.Tym razem wiekszą dokładnościa i skutecznością popisali się nasi chłopcy.

Drużyna wystepuje pod opieką B.Buczko w składzie : M.Babka, R. Zubek, G. Głowacki, M.Anioł, N.Stelmach,B.Kot, Ł.Kot, M.Żuk, Ł.Rasiewicz,


Debata oksfordzka w IIILO 25 listopada 2013

18 listopada 2013 roku w III LO odbyła się na lekcji języka polskiego debata na temat kary śmierci. W klasie humanistycznej, pod nadzorem pani Aleksandry Kulak, aż wrzało od wszelakich wniosków.

Klasa podzieliła się na przeciwników, zwolenników oraz publiczność. Nad przebiegiem debaty czuwali organizatorzy: Alicja Wnuk i Bartosz Czerwonka. Każdy uczestnik miał coś do powiedzenia; pojawiło się wiele ciekawych, ale i kontrowersyjnych wniosków. Spotkanie trwało dwie godziny lekcyjne, czyli stosunkowo niedługo. Takie rozważania często trwają całe dnie. Nas ograniczały dwie godziny lekcyjne.

Ja, jako uczestnik uważam, że takie debaty w szkołach powinny odbywać się znacznie częściej, jeśli odbywają się w ogóle. Tematów do dyskusji jest wiele, a każdy z nas ma inny pogląd na dany temat. Miło jest wysłuchać tak wielu odmiennych zdań. Mimo iż nasza debata była jedynie wprowadzeniem do lektury, jaką jest Proces Franza Kafki, to uważam, iż każdemu z uczestników podobała się taka forma lekcji. Dyskusje zawsze nas pozytywnie rozwijają i uczą wyrażania swojego zdania na forum publicznym. Nie bójmy się zatem rozmawiać na każdy na temat.


Za pan brat z X MUZĄ 25 listopada 2013

15 listopada 2013 roku zespół uczniów z naszej szkoły w składzie: Alicja Wnuk z klasy IIId, Łukasz Rasiewicz i Łukasz Kot z klasy IIIe oraz Małgorzata Kuczyńska z klasy Ia wziął udział w XI Powiatowym Konkursie Wiedzy Filmowej organizowanym przez II LO w Świdnicy. Zmagania konkursowe, w których wystartowało trzynaście zespołów z różnych szkół Powiatu Świdnickiego, objęły różne zagadnienia związane z X MUZĄ. Trójkowicze rozwiązywali między innymi test wiedzy o filmie, wykazywali się znajomością muzyki filmowej, wybranych kadrów, cytatów, kreacji aktorskich itd. Poradzili sobie znakomicie, dzięki czemu zajęli III miejsce. Gratulujemy sukcesu i czekamy na kolejne!


AKCJA CHARYTATYWNA 25 listopada 2013

W zeszłym tygodniu w naszej szkole odbyła się 19.11.2013r. zbiórka pieniędzy na leczenie niepełnosprawnego chłopca. Rozprowadzane były cegiełki o wartości 9 zł., a ponadto zorganizowany został konkurs na „najmilszą klasę”, czyli taką, która najbardziej wesprze akcję. Konkurs wygrała klasa I „C”, kupując 6 cegiełek. Oprócz dyplomu z podziękowaniami otrzymali oni od dyrektora szkoły specjalną nagrodę-niespodziankę.

Łącznie udało nam się zebrać kwotę w wysokości 396 zł, która w całości przeznaczona została na potrzeby chorego chłopca. Dziękujemy wszystkim pomoc. Wasza dobroć i serdeczność z pewnością nie pójdą na marne.

A my życzymy chłopcu szybkiego powrotu do zdrowia.

Samorząd Uczniowski

Sport 24 listopada 2013

W dniu 18.11.2013 { poniedziałek } odbyły sie dwa mecze sparingowe szkolnych reprezentacji piłki siatkowej chłopców i dziewczat.Nasi chłopcy zmierzyli się ze swoim przyszłym rywalem w mistrzostwach powiatu ZSMech w Świdnicy. Po emocjonującym i wyrównanym pojedynku ulegli swoim przeciwnikom 0:3. Nasze siatkarki zmierzyły się z ZSHT w Świdnicy i po zażartej walce przegrały 1:2.

Opiekunami drużyn byli B.Buczko i R.Zięba.


We wtorek 19.11.2013 odbył sie turnej eliminacyjny siatówki dziewcząt o mistrzostwo powiatu świdnickiego. Nasze dziewczęta zajeły drugie miejsce ulegając II LO i zwyciężając z LO Świebodzice.

Opiekunem druzyny był B.Buczko.

Drużyna zagrała w składzie : Kornelia Winiarska, Ewelina Sudoł, Jagoda Wojciechowska, Sandra Stopa, Paulina Strzała, Marta Jaworska, Marta Kukla,Aleksandra Dąbrowska, Justyna Drąg.


Światowy Tydzień Przedsiębiorczości WSB we Wrocławiu 24 listopada 2013

W ramach obchodów Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu 18- 22 listopada 2013, którego celem jest promowanie postaw przedsiębiorczych oraz nauka praktycznych umiejętności z zakresu etyki biznesu, inwestowania, rozwoju osobistego czy autoprezentacji, młodzież z klas II e i I d o profilu menedżersko – językowym z nauczycielami przedsiębiorczości p.p. Dorotą Walicką i Adrianem Gnilką brała udział w warsztatach i wykładach.

„ Przełam schematy . O kreatywnym rozwiązywaniu problemów”. Podczas zajęć licealiści poznali tajniki tak wymaganej na rynku pracy kreatywności, jak pobudzić ją w sobie i jak spojrzeć na problemy z nowej, innej perspektywy.

„ Jak zarabiać na swojej pasji ?” Wykład dotyczył pytania, jak przekuć swoje pasje, zainteresowania w sposób na biznes i zarabianie pieniędzy, osiągając przy tym satysfakcję .


Wybory do Młodzieżowego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego 20 listopada 2013

W piątek 8.11.2013r. podczas konferencji, w której brali udział uczniowie naszej szkoły, odbyły się wybory do Młodzieżowego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Na spotkaniu pojawili się również przedstawiciele władz, m.in. Starosta Zygmunt Worsa, Wicestarosta Alicja Synowska, Krzysztof Sołtys, Radny Sejmiku Wojewódzkiego oraz Prezes ds. Młodzieży. Spotkanie to miało na celu zgromadzenie młodzieży z różnych szkół oraz Rad działających na terenie powiatu Świdnickiego. Ci zaś mogli wziąć udział w debacie poświęconej potrzebom młodzieży. Każdy z uczestników mógł zaproponować temat, który jego zdaniem jest ważny do poruszenia i omówienia. Dzięki debacie, kandydaci do Sejmiku mieli okazję poznać swoich potencjalnych wyborców, porozmawiać z nimi oraz zachęcić ich do oddania na nich głosu. Cała konferencja zorganizowana była w ciekawej formie. Każda dyskusja była przeprowadzana w wyznaczonym miejscu tak, aby uczestnik mógł wybrać tę, która najbardziej przekonuje go swoim tematem. Wolność wyboru debaty wprowadziła w konferencję odrobinę swobody, której czasem brakuje na tego typu spotkaniach. W takiej atmosferze, kandydaci mogli lepiej poznać każdego z uczestników.

Spotkanie zakończyły wybory, które miały wyłonić z kandydatów członka Młodzieżowego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Najwięcej głosów zdobył Michał Wąż z Młodzieżowej Rady Miasta Świdnica, który dzięki temu będzie miał jeszcze większy wpływ na decyzje dotyczące potrzeb młodzieży.

[...foto...]

Koszykówka 15 listopada 2013

14.11.2013 w turnieju finałowym o Mistrzostwo Powiatu Świdnickiego, który odbył się w II LO w Świdnicy, nasi koszykarze pod wodzą B.Buczko zajęli drugie miejsce ulegając drużynie II LO i zwyciężając z reprezentacją ZSZ nr.1 w Świdnicy.

Najlepszymi zawodnikami naszej drużyny okazali się Kamil Ozga (zdobywca największej ilości punktów) i Michał Żuk (wyrózniający się w obronie).

Drużyna wystapiła w składzie K.Ozga, M.Żuk, P.Iwanczyszyn, K. Pawłowski, R. Sochacki, G.Głowacki, M.Babka, M.Anioł, B.Kot.

Gratulujemy dużego zaangażowania, ambicji i dobrej gry.

„Polska znów wolna” 14 listopada 2013

„Polska znów wolna” pod takim hasłem kolejny już raz wczoraj - 13.11.2013r. w auli III LO w Świdnicy odbył się Powiatowy Konkurs Historyczny. Konkurs poprowadził kierownik wydziału oświaty w Starostwie Świdnickim, pan Stanisław Szelewa organizatorami, oprócz Starostwa, było III LO oraz ZSE w Świdnicy.

Dwunasta edycja dostarczyła naprawdę wiele emocji (również za sprawą Koncertu chóru III Liceum, Pryma Voce, który zaśpiewał pieśni patriotyczne uzupełnione o recytację poezji i rys historyczny dotyczący odzyskiwania przez Polskę niepodległości). Najpierw zawodnicy pisali test kwalifikacyjny do etapu ustnego. W gronie finalistów znaleźli się uczniowie naszej szkoły: Remigiusz Zubek i Ewelina Kucięba. Jednocześnie zostali jego Laureatami, zajmując odpowiednio:

 • Remigiusz Zubek – III miejsce
 • Ewelina Kucięba – V miejsce

GRATULUJEMY!

Uczestnicy :

Katarzyna Moor
Krzysztof Kocot
Maciej Pazgan
Karolina Kowalska
Monika Bieganowska
Tomasz Herba
Adrian Mytkowski
Przemysław Budzyński
Radosław Polak
Monika Seremet
Mateusz Kafka
Dawid Byczek
Patrycja Klęczar
Emilia Ślęk
Mateusz Podraza
Dominika Dobrowolska
Mirosława Szkarłat
Jan Jaśkowiak
Ewelina Kucięba
Remigiusz Zubek
Mateusz Długosz
Weronika Stolarczyk

FINALIŚCI i Laureaci:

Miejsce I - - Jakub Bednarski - Zespół Szkół Ogólnokształcących w Strzegomiu
II - - Mateusz Długosz - Zespół Szkół Ogólnokształcących w Świebodzicach
III - Remigiusz Zubek - III Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy
IV – Mateusz Podraza - I Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy
V - Ewelina Kucięba - III Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy

[...foto...]

Moda na wolontariat 6 listopada 2013

Dnia 25.10.2013r. wraz z pedagogiem szkoły uczestniczyłyśmy w Konferencji „Moda na wolontariat”, która odbyła się w Zespole Szkół Ekonomicznych w Świdnicy. Tematów, które chcieliśmy poruszyć, było bardzo wiele, wszystkie zamykały się w kręgu pytania, co jeszcze możemy zrobić dla dzieci, osób starszych, dla osób, które nas potrzebują. Uczestnicy zgłaszali się, po czym deklarowali temat, który uważali za interesujący, a następnie pisano go na kartce i przywieszano na tablicy korkowej. Tematów do dyskusji zebrało się mnóstwo, a z każdą minutą liczba kartek na tablicy rosła. Niestety nie mogliśmy ich wszystkich poruszyć, dlatego dokonaliśmy sprawnie ich selekcji i tak wydobyliśmy te główne. Każdy z wybranych tematów miał swojego pomysłodawcę, który miał wyznaczone miejsce na sali, mogliśmy tam podejść, dowiedzieć się wszystkiego na dany temat i porozmawiać. Rozmowy były ciekawe, gdyż wolontariusze mówili o tym, co robią, czym się zajmują, w jakich placówkach, jakiej pomocy potrzebowaliby dla pensjonariuszy. Pojawiły się zatem ważne informacje dla wolontariuszy, którzy chcą pomagać, a jeszcze nie wiedzą, gdzie mogą uczęszczać. Konferencja stała się miejscem, dzięki któremu uzyskali stosowne kontakty.

Spotkanie trwało około trzech godzin i było naprawdę potrzebne, także dlatego, że uczestniczyły w nim dzieci ze szkół podstawowych. Z doświadczenia wiem, że uczyć pomagać innym powinno się już od najmłodszych lat.

[...foto...] Kamila Kościelna II D

Wykład na temat – Emila Krebsa 6 listopada 2013

W dniu 22 października 2013 roku, w naszej szkole odbył się wykład na temat życia największego poligloty wszech czasów – Emila Krebsa. Licealiści mieli okazję wysłuchać niezwykłego życiorysu geniusza, który zajmował się 110 językami, z których w pełni opanował 68. Warte wspomnienia jest to, że E. Krebs pochodził z Opoczki koło Świdnicy.

Prawdziwa historia, niezwykłe opowieści z ciekawymi anegdotami, została przedstawiona w języku niemieckim przez pana Eckhard’a Hoffmann’a – krewnego Emila, a tłumaczeniem inspirującej historii zajął się pan Sobiesław Nowotny.


Mimozami jesień się zaczyna 5 listopada 2013

Konkurs Piosenki Poetyckiej" Mimozami jesień się zaczyna" już za nami. Nagrody rozdane a rozśpiewana młodzież ze Świdnicy, Bielawy, Strzelina, Jaroszowa, Sobótki i Świebodzic nadal poszukuje nowości lub po prostu dalej śpiewa. I o to chodzi!! Nieważne są lokaty, najważniejsze są emocje przekazywane z głębi duszy do serca innych ludzi. Do mnie Wasze pieśni dotarły, gratuluję wszystkim wykonawcom i już niecierpliwie oczekuję kolejnego spotkania z Wami. Na szlaku dobrej pieśni spotkamy się jeszcze nie raz. Trzymam "kciuki" za Waszą wytrwałość i muzyczny rozwój!!!


A oto lista laureatów:

Nagroda Główna – Puchar Dyrektora III LO

Karolina Łopuch

Kategoria Gimnazjum

Joanna Szmyd – I miejsce
Edyta Białucha – wyróżnienie


Kategoria Szkoła ponadgimnazjalna

Kaja Bzdeń – I miejsce
Anna Sacała – wyróżnienie


Kategoria Studio piosenki

Emilia Hamerlik – I miejsce
Nikola Makowska – wyróżnienie


Nagroda Publiczności - Remigiusz Zubek

[...foto...] Barbara Piórkowska

MISTRZOSTWA PIERWSZEJ POMOCY PCK dla szkół gimnazjalnych 4 listopada 2013

29 października 2013 roku w III LO w Świdnicy już po raz trzeci odbyły się Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK dla szkół gimnazjalnych. Organizatorami mistrzostw był Oddział Rejonowy PCK w Świdnicy, Grupa SIM PCK oraz III Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy. Uczniowie klasy II c pod opieką pani profesor Marioli Makarskiej-Janickiej aktywnie uczestniczyli w przygotowaniach tej imprezy. Do rywalizacji w mistrzostwach przystąpiło sześć pięcioosobowych drużyn ze szkół gimnazjalnych ze Świdnicy, Pszenna i Witoszowa Dolnego. Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą teoretyczną i praktyczną z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Zawodnicy mieli do pokonania trasę, na której znajdowały sie 4 stacje urazowe oraz stacja testowa - test z Pierwszej Pomocy oraz wiedzy na temat PCK. Wypadki zaaranżowane były z udziałem pozorantów z klasy II c. Na każdej stacji znajdowali się sędziowie - członkowie Grupy SIM PCK (skupiającej młodzież z różnych świdnickich szkół), którzy oceniali pracę poszczególnych drużyn. Sędzią głównym mistrzostw była pani Jowita Niemiec - ratownik medyczny.

Nagrody w postaci apteczek pierwszej pomocy, puchar dla najlepszej drużyny oraz dyplomy ufundowane zostały przez Urząd Miasta Świdnica, Gminę Świdnica oraz Dyrekcję III LO w Świdnicy. A

oto zwycięskie drużyny:

I miejsce - Gimnazjum w Pszennie
II miejsce - Gimnazjum nr 4 w Świdnicy
III miejsce - Gimnazjum nr 2 w Świdnicy

[...foto...] GRATULUJEMY!!!

Kreatywni, utalentowani, wrażliwi 25 października 2013

Nasza szkoła słynie z tego, że mamy wiele wschodzących talentów. Ponieważ III LO jest szkołą typowo artystyczną - nie brakuje nam kreatywnych osobowości. Przykładem na to, że chcieć, to móc, jest młodzież współtworząca portal naszaswidnica.pl. Kilka osób z naszej szkoły bierze czynny udział w życiu redakcji. Chcąc w przyszłości zostać dziennikarzem, zdobywają niezbędne do tego doświadczenie. Karolina Krzyżanowska w Naszej Świdnicy zajmuje się głównie pisaniem felietonów oraz relacji.

Patrycja Madejczyk co tydzień sprawdza, jak świdniczanie odpowiadają na jej pytania. Eliza Kucharska, która w portalu działa od początku, wraz z pomocą innych osób z portalu stworzyła reportaż poruszający temat bezdomności, który dzięki zainteresowaniu ogólnopolskich mediów obiegł całą Polskę. W dwa tygodnie materiał zdobył ponad 360 000 wyświetleń na kanale na youtubie, co zachęciło tvn24 do wizyty w redakcji, i zapoznania się z tym, czym młodzież się zajmuje. Na reportażu jednak się nie kończy - młodzi dziennikarze organizują właśnie akcję "podziel się" w szkołach, dzięki której śniadania, zamiast lądować w koszu na śmieci, mogą trafić do potrzebujących ze schroniska domu Alberta w Świdnicy. Jesteśmy bardzo dumni, że nasza młodzież tak prężnie się rozwija, zachęcając przy tym swoich rówieśników do pomocy innym. Trzymamy za nich kciuki i liczymy na kolejne sukcesy!

Link do reportażu o bezdomnych: http://www.youtube.com/watch?v=n_7OqyuzOOM


Dni Kultury Niemieckiej 25 października 2013

W dniach 15.10.-18.10.2013r. odbyły się w naszej szkole po raz drugi Dni Kultury Niemieckiej zorganizowane przy współpracy z Generalnym Konsulatem Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu.

15 października mieliśmy możliwość zwiedzenia konsulatu oraz spotkania z Panią Ireną Kurasz, pracownikiem konsulatu, która przybliżyła nam historię zabytkowego budynku, w którym mieści się konsulat oraz pracy tego przedstawicielstwa zagranicznego.

Nasza wizyta znalazła się na oficjalnej stronie internetowej konsulatu.

17 października gościł w naszej szkole z wykładem o Świdnicy i Ratuszu Świdnickim Pan Mariusz Barcicki, który 18.10.13r. oprowadził uczniów klasy II d po Katedrze Świdnickiej i przybliżył im jej historię.

[...foto...] Jolanta Wiktorko.

Mecz z IV LO 22 października 2013

W dniu 17.10.2013r odbył się mecz sparingowy piłki siatkowej chłopców. Grały drużyny reprezentujące nasza szkołę oraz naszych sąsiadów, czyli IV LO. Po emocjonującym spotkaniu zwyciężyli reprezentanci naszej szkoły w stosunku 3 : 0.

Drużyna występowała pod wodzą B.Buczko w następującym składzie :
Remigiusz Zubek, Mateusz Babka, Gracjan Głowacki, Łukasz Rasiewicz, Bartłomiej Kot, Łukasz Kot, Nitaj Stelmach, Michał Zuk, Kamil Ozga, Sebastian Matyszczyk.

Gratulacje

Październikowa Sesja 22 października 2013

Dnia 02.10.2013r. odbyła się pierwsza powakacyjna sesja Młodzieżowej Rady Miasta Świdnica. W sesji uczestniczył Prezydent Miasta - Wojciech Murdzek, który w swoim przemówieniu zachęcił młodych radnych do dalszego aktywnego działania, zaproponował nowe sposoby funkcjonowania, a także przedstawił koncepcje nowej siedziby MRMŚ. W kolejnej części spotkania nastąpiło ślubowanie nowych radnych, a następnie przegłosowana została uchwała odnośnie renowacji nowej siedziby MRMŚ.

Z naszej szkoły zostały oddelegowane dwie nowe radne :
Justyna Kawaler kl. Ia
Kornelia Winiarska kl. Ic

[...foto...]

„Piosenka jest dobra na wszystko” 11 października 2013

Święto Edukacji Narodowej w III LO nauczyciele uczcili na wesoło. Uczniowie klas trzecich przygotowali, specjalnie dla nich, muzyczny koncert życzeń "Piosenka jest dobra na wszystko". Nauczyciele z uśmiechami na twarzach wysłuchali specjalnych dedykacji. Na uroczystości mogliśmy usłyszeć między innymi wiersz "o liczbie Pi" w wykonaniu Natalii Marciniak z klasy3D. Remigiusz Zubek z dedykacją dla Pań polonistek pięknie, jak zawsze, zaśpiewał "Lubiła tańczyć" a piosenkę dla dyrektora, Pana Krzysztofa Frączka wykonała Patrycja Mizerska. Oprócz wielu innych recytowanych dla nauczycieli wierszy i dedykowanych utworów, uczniowie z klasy 3A wykonali "piosenkę o nauczycielach", do której słowa ułożyły uczennice z klasy 3D, bazując na melodii piosenki "Baśka" Wilków. Każdy wers zawierał zabawne zwroty - zupełnie przypadkiem - imion naszych nauczycieli. Wszyscy świetnie się bawili.

W auli, oprócz obecnych nauczycieli, zasiedli również nauczyciele - emeryci, którzy również spędzili w III LO wiele lat, ucząc naszą młodzież. Całą uroczystość dopełniły przemówienia; dyrektora szkoły, Krzysztofa Frączka oraz emerytowanego dyrektora III LO - Jana Musieja, przedstawiciela rady rodziców oraz przewodniczącej szkoły, Martyny Konstanty.

Całość poprowadzili Patrycja Madejczyk z klasy 3D i Łukasz Rasiewicz z 3E, a za przygotowanie młodzieży do występów odpowiedzialne były Panie: Agnieszka Guziak, Aleksandra Kulak oraz Agnieszka Piekarczyk, bez których uroczystość nie byłaby tak udana i którym serdecznie dziękujemy za pomoc.

[...foto & video...]

Świadomie wybieram przyszłość 2013 8 października 2013

W bieżącym roku szkolnym, już po raz drugi, nasza szkoła z inicjatywy nauczycieli przedmiotów ekonomicznych , pp. Doroty Walickiej i Adriana Gnilki bierze udział w kampanii społecznej „Świadomie wybieram przyszłość”.
W kampanii biorą udział szkoły ponadgimnazjalne z terenu Polski .

Celem kampanii jest zapoznanie uczniów z istotą kształtowania własnej przyszłości i odnalezienie najlepszej drogi rozwoju. Udział w kampanii obejmuje:

 • Kwestionariusz Obszarów i Kompetencji Zawodowych uczniów
 • Kwestionariusz przedsiębiorczości uczniów
 • Zajęcia dotyczące poradnictwa zawodowego
Strona kampanii to www.wybieram.kluczdokariery.pl

Adrian Gnilka

Otrzęsiny 7 października 2013

Tematem przewodnim tegorocznych „Otrzęsin klas pierwszych”, które odbyły się 03.10.2013r., stało się motto: „życie to nie bajka – dorośnij”, a ilustrację licznych konkurencji stanowiły tym razem kreskówki Disneya i Pixara. Każda klasa miała za zadanie przebrać się za bohaterów z danej bajki i zaprezentować charakterystyczną dla niej scenkę. Wszyscy pierwszoklasiści wykazali się kreatywnością, lecz jury w składzie: Pan Dyrektor Krzysztof Frączek, Pani Wicedyrektor Elżbieta Dawidowicz, opiekun samorządu szkolnego Pani Agnieszka Guziak, wychowawca klasy 2E Pani Mariola Makarska-Janicka, przewodnicząca Samorządu Szkolnego Martyna Konstanty oraz jego przedstawiciel Łukasz Losa, uznało, że najlepiej wypadła klasa 1C pod opieką pani Małgorzaty Klęsk-Guźlińskiej, twórczo rozwijając z bajkę pt. „Herkules”. W nagrodę klasa 1C w przyszłym roku ma zaszczyt przygotować otrzęsiny dla pierwszoklasistów.

Organizatorami imprezy byli uczniowie z klasy 2E wraz z wychowawczynią panią Mariolą Makarską-Janicką oraz panią Agnieszką Guziak. Wszystkim klasom pierwszym gratulujemy i dziękujemy za wspólnie spędzony czas, jak również oficjalnie witamy w III LO!

[...foto...]

XIX Rajd Pieszy III LO w Świdnicy „Śladami księżnej Daisy” 3 października 2013

27 września w Światowy Dzień Turystyki odbył się XIX Rajd Pieszy III LO w Świdnicy „Śladami księżnej Daisy”. W tym roku w imprezie wzięło udział ponad 100 uczniów oraz 11 nauczycieli. Była to wędrówka piesza Szlakiem Ułanów Legii Nadwiślańskiej, którą rozpoczęliśmy w Witoszowie Górnym, a skończyliśmy w Książu, gdzie na hipodromie czekało na wszystkich ognisko z kiełbaskami. Tu także odbyło się podsumowanie konkurencji rajdowych.

Rajd miał charakter punktowy, oceniane były następujące zadania:

 1. test turystyczno-krajoznawczy „Góry i Pogórze Wałbrzyskie”;
 2. prawidłowe zgodne z opisem pokonanie trasy;
 3. orientowanie się w terenie przy pomocy mapy i busoli
 4. udzielanie pierwszej pomocy – test;
 5. konkurs na piosenkę rajdową;
 6. wybory Księżnej Disy.

Puchar Przechodni Dyrektora III LO i słodkie upominki tym razem zdobyła klasa II e, która już po raz drugi pomagała przy organizacji rajdu. Komandorem Rajdu tradycyjnie była pani Mariola Makarska-Janicka, a dobrym duchem był pan dyrektor Krzysztof Frączek, który przygotował dyplomy dla wszystkich klas i opiekunów.

[...foto...] Do zobaczenia na szlaku

Konferencja poświęcona wsparciu młodych przedsiębiorców 2 października 2013

W dniu 24 września delegacja młodzieży z naszej szkoły z klas menedżersko – językowych z nauczycielami przedsiębiorczości pp. Dorotą Walicką i Adrianem Gnilką wzięła dział w spotkaniu dla młodych przedsiębiorców, zorganizowanym przez Prezydenta Miasta Pana Wojciecha Murdzka.

Program spotkania obejmował omówienie założeń „Inkubatora przedsiębiorczości Regionu Sudeckiego”, podpisanie deklaracji przystąpienia do Inkubatora, dotacje dla firm lokalnego rynku, finansowanie działalności gospodarczej, wsparcie Sudeckiego Stowarzyszenia Inicjatyw Gospodarczych dla mikro, małych i średnich firm, refundacje z Powiatowego Urzędu Pracy, a także konkurs „Debiut Gospodarczy”, skierowany do osób w wieku od 18 do 30 lat, planujących założenie własnej firmy.

Mamy nadzieję, że zdobyta na spotkaniu wiedza zaowocuje jeszcze aktywniejszą podstawą naszych uczniów na zajęciach z przedmiotów ekonomicznych, jak i w ich przyszłym życiu zawodowym.

Adrian Gnilka

Wyniki powiatowego współzawodnictwa sportowego 30 września 2013

W pierwszej edycji I Pucharu LA zawodnicy naszej szkoły zajęli drużynowo drugie miejsce.

Rozgrywano 6 konkurencji, z ktorych trzy wygrali nasi uczniowie (kula - Nitaj Stelmach IIIc, 1500m - Mateusz Babka IIIc, skok w dal - Mateusz Jopek IIIc).

W sztafecie 4 x 100m nasza drużyna zajęła II miejsce.

Drużyna startowała pod opieką B.Buczko.

MiejsceSzkołaPunkty
III LO991
IIIII LO915
IIIZSB-E914
IVI LO875

Gratulujemy


WYCIECZKA DO NIEMIEC 25 września 2013

Dnia 13.09.2013r. 10 osobowa grupa uczniów naszej szkoły wróciła z tygodniowej wycieczki do Niemiec. Przeżyliśmy cudowne dni w Koblencji, tu mieszkaliśmy w schronisku Festung Ehrenbreitstein z widokiem na ujście Mozeli do Renu, najdłuższej rzeki Niemiec. Mieliśmy okazję jechać kolejką linową nad Renem, zwiedziliśmy Kolonię i Katedrę z relikwiami Trzech Króli, Akwizgran z grobem Karola Wielkiego i Ottona III., przebywaliśmy na zamku Markenburg oraz na skale Loreley, z których podziwialiśmy Ren i przecudne okolice, a także w Mendig, gdzie 30 metrów pod ziemią znajdują się jaskinie wulkaniczne, w których wydobywano bazalt. Największe wrażenie zrobił na nas jednak musical „Starlight Express” w Bochum (zobaczcie koniecznie zwiastun na YouTube!).

Wycieczka mogła się odbyć dzięki Partnerstwu Szkół i zaangażowaniu Pana Roberta Paula, byłego dyrektora szkoły partnerskiej oraz pomocy finansowej Pana Sławomira Bielaka, prezesa firmy Klingenburg Sp. z o.o. w Świdnicy.

[...foto...] Jolanta Wiktorko,
organizatorka wycieczki.

Muzyczna podróż do Włoch 25 września 2013

48 Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans zawitał do Krzyżowej. 12 września w sali konferencyjnej Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego wystąpiła klasyczna orkiestra symfoniczna Spira mirabilis. Muzycy Spira mirabilis to młodzież z całej Europy: Włoch, Hiszpanii, Niemiec, Słowacji, Francji…. i Polski. Zawodowo pracują w profesjonalnych orkiestrach symfonicznych a razem spotykają się w Formigine w północnych Włoszech. Pracują bez dyrygenta - grupa wybiera partyturę z repertuaru kameralnego lub symfonicznego, opracowuje spójną interpretację, do której każdy z muzyków się przyczynia. Wbrew logice finansowej przedkładają próby nad koncerty, doskonalą technikę gry na instrumentach, zajmują się studiowaniem teoretycznych, praktycznych i filozoficznych aspektów muzyki klasycznej, objeżdżają oddalone od świata wioski, by zarażać ludzi muzyczną pasją, a występy współtworzą wraz z słuchaczami.

W Krzyżowej w ramach Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans muzycy zaprezentowali nowatorskie opracowanie kompozycji Igora Strawińskiego: „Pulcinella” z udziałem śpiewaków. Włoscy artyści zabrali nas na mediolańską ulicę, bo przecież właśnie stamtąd – z commedi dell’arte – wywodzi się historia o tytułowym Pulcinelli. Muzyka Strawińskiego to również opracowanie utworów włoskich mistrzów barokowych, przede wszystkim Pergolesiego. Orkiestra Spira mirabilis zagrała utwory włoskich kompozytorów a następnie usłyszeliśmy jak Strawiński zachowując oryginalne linie melodyczne i basowe dodał współczesne rytmy, nowoczesną harmonię, eksponując brzmienia kontrabasu i puzonu oraz silne kontrasty solo-tutti.

Na zakończenie tej znakomitej lekcji (próby otwartej) usłyszeliśmy cały utwór. Słuchając muzyki „na żywo”, można powiedzieć, że Pulcinella jest arcydziełem! To wspaniale napisany utwór. Pod względem technicznym wymaga wirtuozerii - mnóstwo solówek, wiele zmian tempa. Burzliwe i namiętne wykonanie utworu zapierało dech w piersiach. Taka jest właśnie gra muzyków ze Spira mirabilis. Po dużej dawce muzycznych uniesień owacjami publiczność uprosiła wykonawców o bisy.

Ten magiczny koncert z ogromną dawką emocji wysłuchała grupa młodzieży naszej szkoły


Rozpoczęcie roku szkolnego2013/2014 12 września 2013

„Wszystko, co dobre... dopiero się zaczyna!” - tymi słowami nowy dyrektor naszej szkoły, Krzysztof Frączek pozdrowił uczniów III LO. Przywitany ciepło przez społeczność uczniowską, wraz z życzeniami sukcesów wyznaczył wszystkim zadanie na bieżący rok , którego mottem uczynił słowa Marii Skłodowskiej Curie: „Człowiek nigdy nie ogląda się na to, co zrobione, ale na to patrzy, co ma przed sobą do zrobienia. ”

Nowy rok szkolny - to dla każdego wielkie wyzwanie, czas postanowień oraz niekiedy trudniejszych dni. Jednak zapału powinno nam starczyć do czerwca 2014roku. Wystarczy, że będziemy pozytywnie nastawieni, mając w pamięci zbliżające się za dziewięć miesięcy wakacje!

[...foto...]

3 września 2013

„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada,
Lecz przez to, kim jest, nie przez to, co ma,
Lecz przez to, czym dzieli się z nami.”

Szanowny Panie Dyrektorze! Nauczycielu i Przyjacielu!

Coś się kończy, coś się zaczyna. Kończy się bez wątpienia czas trudnej i pełnej wyrzeczeń, ale satysfakcjonującej pracy dyrektora szkoły – zaczyna czas zasłużonego odpoczynku w gronie rodziny i przyjaciół.

Z zaskoczeniem i przygnębieniem przyjęliśmy informację o tym, iż chce Pan pożegnać się z nami. To wielka strata dla nas, bo wiemy, ile dobrego i nieocenionego uczynił Pan dla nas oraz dla szkoły. Nie możemy w to uwierzyć, że tak wspaniały człowiek musi przestać być naszym przewodnikiem. Był Pan zawsze naszym przyjacielem i pozostanie w naszych sercach jako ten, który całe swoje serce oddał III Liceum Ogólnokształcącemu. Sprawił Pan, że stało się dla wielu z nas drugim domem. Żadnego ucznia nie dręczyła fobia szkolna, bo wiedzieliśmy, że pod Pana okiem zawsze jest dobrze. Mimo własnych obowiązków i zajęć, miał Pan zawsze dla nas serdeczny i szczery uśmiech. Stał Pan na straży naszych praw. Wiedzieliśmy, że nigdy nie stanie się nam nic złego.

To dla nas wielkie szczęście, że mieliśmy obok siebie człowieka, który potrafił połączyć wykonanie swoich obowiązków z pasją. Dziś, „żegnając” Pana, mamy nadzieję, że nie rozstajemy się na zawsze, bo z wielką radością powitamy każdą Pana wizytę w naszej szkole. Chcemy, aby Pan pamiętał, że wszyscy wspominać będziemy Pana z uśmiechem.

[...foto...] Społeczność uczniowska III Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy

2 września 2013

Drodzy Uczniowie i Nauczyciele

Wszystko co dobre…. Właśnie się zaczyna!

W nadchodzącym roku szkolnym 2013/2014 chcę życzyć Wam, abyście nie bali się podejmowania nowych wyzwań. Niech towarzyszy Wam konieczna przy tym radość poszukiwania i odkrywania siebie oraz oswajania świata. Bądźcie nadal życzliwi i otwarci. Wspierajcie się wzajemnie, dzielcie pomysłami i wiedzą, pamiętając o tym, że Nasze Liceum to wspólnota ludzi kreatywnych, wrażliwych i odpowiedzialnych.
Z równą sympatią odnoście się do uczniów i nauczycieli IV Liceum, którzy od tego roku uczyć się będą i pracować w tzw. budynku B przy Kościelnej 32. Życzę Nam zatem, abyśmy nauczyli się z czasem ze sobą współpracować, rozumiejąc, że wiele dróg, pomysłów na życie, prowadzi często do jednego celu.

A mottem tegorocznych zmagań z codziennością niech będzie dla Nas uwaga Marii Skłodowskiej Curie: Człowiek nigdy nie ogląda się na to, co zrobione, ale na to patrzy, co ma przed sobą do zrobienia.
Dyrekcja III LO

WITAJ SZKOŁO!!! 29 sierpnia 2013

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014 odbędzie się 2 września (poniedziałek) o godzinie 9:00.

Serdecznie zapraszamy i do zobaczenia.
[...foto...]

Wyniki powiatowego współzawodnictwa sportowego 5 lipca 2013
[Punktacja generalna]
[Szczegółowe wyniki współzawodnictwa]

Zakończenie Roku Szkolnego 2012/2013 28 czerwca 2013

" Niech moc będzie z wami! "

Zakończenie roku szkolnego zawsze wiąże się z pozytywnymi emocjami. Każdy czeka na tę chwilę od jakiegoś czasu. Gdy ona nadchodzi, plecak rzucamy w kąt. Cieszymy się każdą wolną chwilą.
Zakończenie roku odbyło się tradycyjnie w auli szkolnej, Pan Dyrektor wręczył wyróżnienia osobom, które zdobyły bardzo dobre wyniki w nauce oraz nagrody za udział w konkursach i za szczególne osiągnięcia.
Dyrektor szkoły wręczył również specjalne wyróżnienie dla ucznia klasy I A Remigiusza Zubka, który uzyskał najlepsze wyniki w nauce w tym roku szkolnym. Na sam koniec życzył wszystkim udanych wakacji.

[...foto...]

26 czerwca 2013
UWAGA  

rozdanie świadectw maturalnych
nastąpi 28 czerwca 2013 r. (piątek)
o godz. 900

a uroczyste zakończenie roku szkolnego 2012/2013
28 czerwca 2013 r. (piątek)
o godz. 1030

DZIEŃ RYCERSKI 23 czerwca 2013

23.06.2013 na Świdnickim Rynku odbył się „Dzień Rycerski”. W tym dniu zorganizowane były turnieje rycerskie, pokazy tańców średniowiecznych, koncerty oraz wycieczka Szlakiem Cysterskim, na którą dziewczęta zapraszały przechodnich. Wędrując szlakiem cysterskim dowiedziały się one dużo ciekawych faktów o Świdnicy, symbolach jakie istnieją w rynku oraz usłyszały legendy, które zapamiętają na bardzo długo i zapewne będą opowiadać swojej rodzinie i bliskim.

[...foto...]

MIESZKO 18 czerwca 2013

Nasza szkoła nawiązała współpracę z fundacją „MIESZKO”. Celem Fundacji jest prowadzenie działalności edukacyjnej i kulturalnej w tym rozpowszechnianie wiedzy o tradycji, historii i dziedzictwie kulturowym Polski zwłaszcza w zakresie inicjowania, wspierania i pomocy w przedsięwzięciach edukacyjno- historyczno - kulturalnych w szczególności na rzecz dzieci i młodzieży oraz osób niepełnosprawnych, a także wspieranie dzieci i młodzieży szczególnie uzdolnionej a znajdującej się w trudnej sytuacji życiowej. poprzez następujące działania:

 • promocja, tradycji, historii oraz kultury i sztuki Polski w kraju i zagranicą;
 • ochrona materialnych reliktów kultury dziedzictwa narodowego Polski;
 • podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej;
 • pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej;
 • ochrona obiektów historycznych i kulturalnych Polski;
 • inicjacje i wspieranie działań służących propagowaniu kultury i świadomości tradycji oraz dorobku kulturalnego Polski.

Aktywne uczestnictwo w twórczym i intelektualnym rozwoju społeczeństwa Polskiego, popularyzacje historii, tradycji oraz dorobku kulturalnego Polski i Europy, rozwijanie i umacnianie postaw nastawionych na aktywne poznawanie historii, kultury i promocji Rzeczypospolitej Polskiej za granicą.

[...szczegóły...]

Towarzyski Turniej Piłki Koszykowej 6 czerwca 2013

29 maja 2013 roku odbył się Towarzyski Turniej Piłki Koszykowej chłopców o puchar dyrektora II LO w Świdnicy. Nasi koszykarze po bardzo dobrej grze zajęli 2 miejsce. Najlepszym zawodnikiem turnieju wybrano Kamila Ozgę ucznia klasy IIc.

Opiekunem drużyny był B.Buczko.

GRATULUJEMY!!!

[...foto...]

Wernisaż prac Katarzyny Smugarzewskiej 4 czerwca 2013

W dniu 8 maja o godz.18 w Klubie Bolko w Świdnicy odbył się wernisaż prac Katarzyny Smugarzewskiej pt. „OBRAZY”.

Uroczystego otwarcia wystawy dokonał Pan Robert Kukla oraz Dyrektor III LO w Świdnicy Pan Ryszard Skórka. Sylwetkę młodej artystki przybliżyła uczestnikom wydarzenia Kamila Karst, na co dzień nauczyciel w III LO i opiekun art. Katarzyny.

Wśród prezentowanych prac znalazły się te, które najpełniej charakteryzują rozwój artystyczny autorki. Na dotychczasowy dorobek złożyły się prace malarskie, rysunki i przestrzenne maski na podstawie których możemy zobaczyć zainteresowanie kolorem, fakturą, łączeniem wielu technik.

Z prac emanuje siła wyrazu, otwartość na nowe rozwiązania formalne. Katarzyna zamierza zdawać do ASP i życzymy jej powodzenia w zrealizowaniu planów.

[...foto...]

XI Powiatowy Festiwal Piosenki Anglojęzycznej
28 maja 2013r.
2 czerwca 2013

Remigiusz Zubek ( 1A ) wygrał XI Powiatowy Festiwal Piosenki Anglojęzycznej w Zespole Szkół Hotelarsko- Turystycznych w Świdnicy. Wyróżnienie otrzymała Alicja Świerzko ( 2a ). Celem konkursu było rozpowszechnianie tradycji muzycznych oraz propagowanie wiedzy o języku i kulturze krajów anglojęzycznych. Remigiusz wygrał festiwal przedstawiając swoją interpretację utworu ,, Sway” ( Michael Buble ). Alicja wykonała piosenkę ,, Make You Feel My Love” z repertuaru Boba Dylana.

Wykonania naszych uczniów zostały bardzo dobrze przyjęte przez publiczność oraz jury. Na uwagę zasługuje ich bardzo wysoki poziom muzyczny.

GRATULUJEMY!!!


Drapieżne oblicza Ziemi 29 maja 2013

Uczniowie naszego liceum wzięli udział w XIV edycji konkursu z cyklu „ Nasza Ziemia – środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro” pod hasłem „Drapieżne oblicza Ziemi”. Głównym organizatorem konkursu jest Państwowy Instytut Geologiczny w Warszawie, zaś konkursu regionalnego dla uczniów województwa dolnośląskiego i województwa wielkopolskiego Odział Dolnośląski PIG we Wrocławiu. Konkurs jest objęty patronatem honorowym Dolnośląskiego Kuratora Oświaty.

I etap konkursu polegał na samodzielnym napisaniu pracy pisemnej na wybrany temat dotyczący przeszłości geologicznej. Weronika Gawrońska z klasy 1c pod opieką p. Marioli Makarskiej-Janickiej napisała pracę na temat „Druga młodość zapomnianych wyrobisk na przykładzie kopalni węgla kamiennego w Nowej Rudzie”.

24 maja 2013 roku uczennica wzięła udział w finale regionalnym konkursu we Wrocławiu, który polegał na rozwiązaniu testu z wiedzy geologiczno-przyrodniczej. W wyniku rywalizacji finałowej Weronika zdobyła III miejsce w województwie dolnośląskim i w nagrodę otrzymała miedzy innymi aparat fotograficzny.

GRATULUJEMY!!!


XIII Powiatowe Zawody RYTM-TANIEC-MUZYKA-RUCH 29 maja 2013

30 kwietnia w naszej szkole odbył się XIII Powiatowy Turniej Taneczny.
Dziewczęta, które reprezentowały barwy III LO w kategorii zespołowej zajęły I miejsce.

Skład reprezentacji:

 1. Weronika Bekta IIe
 2. Martyna Nosarzewska IIc
 3. Aleksandra Adamus IIa
 4. Kamila Korkuś Ia
 5. Klaudia Krzyżak IIe
 6. Marta Święcicka IIe
 7. Alina Herbut Id
opiekun B. Głowacka

Ponadto w kategorii tańca indywidualnego

I miejsce zajęła Aleksandra Adamus II a
II miejsce zajęła Weronika Bekta II e

[...foto...]

Szkolny Konkurs Języka Niemieckiego 29 maja 2013

W dniu 29.04.2013r. odbył się Szkolny Konkurs Języka Niemieckiego dla klas pierwszych i drugich. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie wysłuchać tekstu, rozwiązać test leksykalno – gramatyczny, przetłumaczyć oraz przeczytać tekst.

Klasy pierwsze:

Zwycięzcami konkursu zostali:


I miejsce: Gracjan Socha l. Ib
II miejsce: Kinga Walicka kl. I e
III miejsce: Karolina Buczma kl. I e i Anna Parużyńska kl. I d


Klasy drugie:

Zwycięzcami konkursu zostali:


I miejsce : Barnowski Alex II B
II miejsce: Murawska Justyna II E
III miejsce: Wołyniak Katarzyna II E

Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie. Nagrody ufundowało wydawnictwo Nowa Era, LektorKlett oraz księgarnia Polanglo w Wałbrzychu.

Serdecznie dziękujemy sponsorom.

Organizatorzy:
Agnieszka Guziak
Jolanta Wiktorko

SZKOLNA WYCIECZKA DO LONDYNU 14 maja 2013

W dniach 06 -10.05.2013r. odbyła się szkolna wycieczka do Londynu zorganizowana przez biuro podróży z Wrocławia MARGO TRAVEL. Wzięła w niej udział grupa młodzieży z III LO w Świdnicy wraz z opiekunami – p. Mariolą Makarską-Janicką oraz p. Agnieszką Guziak.

Każdy uczestnik eskapady mógł przekonać się osobiście, jak wygląda codzienne życie w Wielkiej Brytanii, gdyż mieszkaliśmy u rodzin angielskich. W związku z tym, wszyscy mieliśmy możliwość wykazania się swoimi umiejętnościami lingwistycznymi. Poza tym przez 3 dni poruszaliśmy się londyńskim metrem.

Już pierwszego dnia mieliśmy szansę przechadzać się po najstarszej części Londynu – City, a także zwiedzić najsłynniejszy kościół anglikański w Wielkiej Brytanii – Katedrę Świętego Pawła. City to dzielnica usługowo-handlowa, gdzie nowoczesność miesza się z historią. Odwiedziliśmy Galerię Sztuki Tate, w której mieliśmy okazję zobaczyć m.in. dzieła słynnego Picassa. Nie obeszło się również bez zobaczenia z bliska Tower Bridge oraz Tower of London, czyli powszechnie znanego więzienia londyńskiego.

Kolejny dzień rozpoczął się od audiencji w rezydencji Królowej na zamku Windsor. Jest to największa cały czas zamieszkana tego typu budowla na świecie. Niesamowite wrażenie zrobiły na nas apartamenty królewskie oraz zmiana warty. Pospacerowaliśmy po urokliwym typowym angielskim miasteczku Windsor. Potem wróciliśmy do Londynu i zwiedzaliśmy Muzeum Historii Naturalnej. Wyprawa do Londynu nie byłaby spełniona bez przejażdżki London Eye – największym kołem obserwacyjnym na świecie, a także zobaczenia na żywo legendarnego Big Bena oraz Parlamentu.

Trzeci dzień okazał się pełen wrażeń, gdyż obejmował on wizytę u Madame Tussauds i jej figur woskowych, a także przechadzkę po Regent Park, jednym z największych londyńskich parków. Następnie podziwialiśmy zabytki starożytne w Muzeum Brytyjskim i przeszliśmy pod Buckingham Palace – kolejną rezydencję królewską. Potem poprzez zabytki takie jak Łuk Wellingtona czy kolumna admirała Nelsona na Trafalgar Square dotarliśmy do Opactwa Westminsterskiego. Zwieńczeniem dnia był rejs po Tamizie do Greenwich – gdzie znajduje się słynne obserwatorium astronomiczne i południk 0 stopni, który dzieli Ziemię na półkulę wschodnią i zachodnią.

Oczywiście zwiedzanie zabytków historycznych to jedno, lecz nikt nie odmówił sobie również zakupów na cieszącej się wielką popularnością ulicy skupiającej ponad 300 sklepów - Oxford Street.

Wszyscy wróciliśmy pełni wrażeń i z jeszcze większą motywacją do uczenia się języka angielskiego.

[...foto...]

"Lir... rodzaj różny" 8 maja 2013
Szanowni Państwo!

W czternastej edycji Międzyszkolnego Konkursu Literackiego III Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Świdnicy "Lir... rodzaj różny" spośród nadesłanych tekstów poetyckich i prozatorskich Jury w składzie


mgr Aleksandra Kulak
mgr Janina Koczur
mgr Regina Romaniuk
mgr Krzysztof Frączek

wybrało najlepsze prace literackie.
W kategorii POEZJA nagrodzono:

Joannę Skalską
godło "Mraśka"
z III Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy
I miejsce

Adriannę Niedźwiecką
godło "Adam R.N."
z II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy
II miejsce

Sarę Maćkowiak
godło "Lunatyk"
z III Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy
III miejsce

Kamilę Kraszkiewicz
godło "Kama"
z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Świdnicy
Mateusza Sordyla
godło "Upadły Anioł"
z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Świdnicy
Elżbietą Szafraniec
godło "Chemia"
z Gimnazjum nr 1 w Świdnicy
wyróżnienie

A w kategorii PROZA:

Weronikę Bunij
godło "NIK"
z II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy
I miejsce

Julię Byrę
godło "Meluzyna"
z Gimnazjum w Witoszowie Dolnym
Małgorzatę Podolak
godło "Gośko"
z Gimnazjum w Witoszowie Dolnym
wyróżnienie

[...tomik...]

XXI Rejonowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy 29 kwietnia 2013

24 kwietnia 2013 roku na terenie świdnickiego OSiR-u odbyły się XXI Rejonowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża zorganizowane przez Oddział Rejonowy PCK w Świdnicy. Tym razem w mistrzostwach wzięło udział 12 drużyn z 11 szkół ponadgimnazjalnych powiatu świdnickiego. Zawodnicy zmierzyli się z 5 stacjami urazowymi oraz stacją testową, na której rozwiązywali test z Pierwszej Pomocy i Prawa Humanitarnego. Na stacjach młodzież zmagała się z różnymi sytuacjami np. wypadek samochodowy, urazy związane z pracą na wysokościach, krwotoki, poparzenia, osoby nieprzytomne, skutki imprez alkoholowych.

Wypadki zaaranżowane były z udziałem pozorantów – uczniów klasy przyrodniczej z III LO oraz członków Grupy Społecznych Instruktorów Młodzieżowych PCK. Na każdej stacji pracę drużyn oceniali sędziowie - pracownicy Powiatowego Pogotowia Ratunkowego w Świdnicy. Sędzią głównym mistrzostw była p. Natalia Gielerska - ratownik medyczny (nasza absolwentka). Mistrzostwa wygrał zespół z II LO w Świdnicy, który będzie reprezentował Świdnicki Odział Rejonowy PCK na Mistrzostwach Okręgowych. Nasze liceum reprezentowali uczniowie z klasy I c pod opieką p. Marioli Makarskiej-J¬anickiej, którzy zajęli III miejsce. Drużyna w składzie: Magdalena Bereziuk, Jerzy Brzostowski, Gracjan Głowacki, Emilia Rzeszót i Martyna Smarzyńska.

Zawody organizowane są między innymi w celu podnoszenia poziomu wiedzy z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Miejmy nadzieję, że teraz nikt z nas nie przejdzie obojętnie wobec osób, których życiu bądź zdrowiu zagraża niebezpieczeństwo.

[...foto...]

KREW DAREM ŻYCIA 29 kwietnia 2013

23 kwietnia 2013 roku odbyła się w III LO w Świdnicy kolejna akcja oddawania krwi pod hasłem „Młoda krew ratuje życie”. Do akcji Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu zgłosiło się około 40 uczniów z klas maturalnych oraz klas drugich. Tym razem 19 honorowych dawców oddało około 10 litrów krwi. Wszystko odbyło się dość sprawnie dzięki pracownikom RCKiK oraz pomocy naszej pani pielęgniarki i uczniów z klasy 1 e.

W imieniu potrzebujących serdecznie dziękuję za bezcenny dar, jakim jest wasza krew. Mam nadzieję, że w przyszłości również będziecie uczestniczyć w tego typu przedsięwzięciach. Poza tym zachęcam do udziału w wakacyjnym konkursie dla honorowych dawców krwi – „Wakacyjna Kropla Nadziei’2013”. Wystarczy oddać krew 3 razy w terminie od 08.04. do 13.09. 2013 i wypełnić kupony konkursowe. Krew można oddawać w czwartki w przychodni MEDYK w Świdnicy oraz podczas akcji organizowanych przez RCKiK w Wałbrzychu.

[...foto...] Organizatorka akcji Mariola Makarska-Janicka

"Ostatni dzwonek" 29 kwietnia 2013

26 kwietnia 2013 roku w III Liceum Ogólnokształcącym odbyło się wręczenie świadectw ukończenia szkoły absolwentom klas trzecich. Uroczystość rozpoczął chór Pryma Voce pieśnią „Gaude Mater”. Następnie wprowadzono sztandar i odśpiewano Hymn Państwowy.

Po wzruszającym przemówieniu Pana Dyrektora, chórzyści wykonali „Gaudeamus igitur” i nastąpiło przekazanie sztandaru nowemu pocztowi sztandarowemu. Następnie wręczono świadectwa i nagrody najlepszym absolwentom, wyprowadzono sztandar oraz przekazano pozostałe nagrody i dyplomy. Po wystąpieniach kolejno: przedstawiciela Samorządu Szkolnego, przedstawiciela absolwentów i rodzica z Rady Rodziców, uroczystość zakończyła klasa III A krótkim występem artystycznym.

Absolwentom gratulujemy i życzymy sukcesów na maturze!

[...foto...] Karolina Krzyżanowska II D

FUNDACJA „NADZIEJA” 29 kwietnia 2013

W 16.04.2013r. w naszej szkole odbyła się zbiórka pieniędzy dla niepełnosprawnego chłopca. Uczniowie oraz nauczyciele mogli pomóc w sposób zakupienia jednej bądź kilku cegiełek. Łącznie udało się nam zebrać kwotę 300 złotych, która w całości będzie przeznaczona na rehabilitacje dziecka.
Wszystkim, którzy przyłączyli się do tej akcji serdecznie dziękujemy.

Agnieszka Guziak
opiekun Szkolnego Samorządu Uczniowskiego

IV Młodzieżowe Biegi Przełajowe 25 kwietnia 2013

W dniu 17 kwietnia 2013 odbyły się IV Młodzieżowe Biegi Przełajowe Nad zalewem Mietkowski organizowane przez Ośrodek Sportów Wodnych w Borzygniewie. Wszyscy nasi reprezentanci zajęli wysokie miejsca tj Madejczyk Beata zajęła I miejsce na dystansie 1500m, Klimczak Gracjan zajął II miejsce na dystansie 2500m oraz Babka Mateusz zajął V miejsce na dystansie 2500m.

[...foto...]

III miejsce w Finale Strefy Wałbrzyskiej 24 kwietnia 2013

Dnia 10.04.2013 odbył się Finał Strefy Walbrzykiej w piłce ręcznej.
Reprezentacja szkoły w składzie: Stelamch Nitaj kl IIc, Sochacki Radosław kl IIc, Madeja Krystian kl IIIC, Kot Bartłomiej kl IIc, Pisowicz Kondrat kl IIc, Brudniak Hubert kl IIc , Makowiejew Włodi kl IIIc, Haber Mateusz kl III, Mateja Igor kl IIIc zajęła III miejsce.


Polskie Radio Wrocław w III LO 19 kwietnia 2013

Akcja Reakcja ze Świdnicy (Posłuchaj)

[...foto...]


DeutschQuiz - Finał 17 kwietnia 2013

W dniu 17.04.2013r. odbył się wojewódzki finał konkursu języka niemieckiego „DeutschQuiz” organizowany przez Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych we Wrocławiu. Trzech uczniów z naszej szkoły – Małgorzata Schanne III B, Claudia Krzyżak II E i Dawid Kielka III E zakwalifikowali się do finałowej dziesiątki laureatów spośród kandydatów z województwa dolnośląskiego, śląskiego i opolskiego. Każdy uczestnik ścisłego finału przedstawiał komisji autoprezentację i prezentację wybranego zagadnienia. Komisja oceniała formę prezentacji, dobór słownictwa odpowiedniego do wybranego tematu, poprawność językową i umiejętność adekwatnej reakcji językowej.

Dawid Kielka zajął drugie miejsce, a Claudia Krzyżak trzecie miejsce.

Każdy z uczestników otrzymał dyplomy i nagrody rzeczowe sponsorowane przez wydawnictwo Langenscheidt.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

[...foto...] Agnieszka Guziak
opiekun i koordynator konkursu

73 ROCZNICA ZBRODNI KATYŃSKIEJ 16 kwietnia 2013

73 ROCZNICA ZBRODNI KATYŃSKIEJ- chór „Pryma Voce” zaśpiewał pod Dębem Katyńskim.

Chór „Pryma Voce” został zaproszony na wyjątkową uroczystość. Przykre wspomnienia związane ze zbrodniami popełnionymi przez radziecką policję polityczną NKWD na polskich jeńcach wojennych zostały nieco załagodzone przez młodych ludzi. Uczniowie to kolejne pokolenie, które uczestniczy w najprawdziwszej lekcji historii. Szkoda, ze uroczystości na Placu Świętej Małgorzaty zgromadziły tak mało osób. Przykro było patrzeć jak przechodnie bez reakcji omijali to symboliczne miejsce.

Na uroczystość rocznicowa nasz chór stawił się niemal w komplecie albowiem pieśni, które śpiewał są przez chórzystów lubiane. Mamy pewność, że każdy z uczniów na długi czas zapamięta, w jaki sposób trzeba zaśpiewać Hymn Państwowy i Rotę oraz Marsz Polonia-, którą to pieśń śpiewali z nami tylko dorośli. Nie jest to już repertuar uczony w szkołach. A szkoda-, bo są to pieśni, które mówią o naszych korzeniach. Może pani Fortuna z kantaty Carmina Burana Carla Orffa nie spełni swojej przepowiedni:

….”Kołem toczy się Fortuna zła i nieżyczliwa,
nasze szczęście w swoich trybach miażdży i rozrywa,
z twarzą szczelnie zasłoniętą często u mnie gości,
by na kręgach mego grzbietu grać swe złośliwości”….

„O Fortuna velut Luna statu variabilis” to najnowsza pozycja repertuarowa chóru „Pryma Voce”. Nowością był też występ chóru ze świdnicką orkiestrą dętą. To nowe doświadczenie być może zaowocuje w przyszłości wspólnymi koncertami.

[...foto...] Barbara Piórkowska

Moja pierwsza praca z EURES 16 kwietnia 2013

16. kwietnia uczniowie klasy 3 e o profilu menedżersko – językowym z nauczycielem przedsiębiorczości panem Adrianem Gnilką mieli możliwość uczestniczenia w spotkaniu „ Twoja pierwsza praca z EURES „ w Sudeckiej Izbie Przemysłowo – Handlowej . Doradcy zawodowi z Dolnośląskiego Wojewódzkiego Biura Pracy przedstawili unijny program mobilności zawodowej , który ma ułatwić młodym ludziom znalezienie pracy zagranicą .

Młodzież otrzymała konkretne informacje , jak starać się o pracę w krajach UE , jakie są warunki zatrudnienia i wynagradzania , jak otrzymać wsparcie finansowe na potrzeby pokrycia kosztów podróży związanej z rozmową kwalifikacyjną zagranicą i/ lub przeprowadzki zagranicę w celu podjęcia nowej pracy .

Kolejnym tematem był Europass czyli Paszport Językowy i europejski standaryzowany życiorys.


Nagroda Prezydenta dla Jurka Brzostowskiego z I c 16 kwietnia 2013

Nagrody za 2012 rok zostały już przyznane. Świdniccy sportowcy, trenerzy i działacze otrzymali nagrody i wyróżnienia prezydenta Świdnicy za wyniki sportowe oraz osiągnięcia w działalności sportowej. Wśród laureatów znalazł się uczeń III LO Jerzy Brzostowski, który od lat trenuje taekwon-do. Nagroda w wysokości trzech tysięcy złotych zrekompensuje częściowe koszty wyjazdu Jurka na Mistrzostwa Świata, które odbędą się w Londynie latem bieżącego roku.

Na tę jakże wysoką nagrodę finansową złoty medalista Mistrzostw Europy Jerzy Brzostowski pracował wiele lat. W swojej „kolekcji” posiada 10 medali rangi mistrzowskiej:
2010 - brązowy medal Międzynarodowych Mistrzostw Polski PUT - układy formalne
2011 - srebrny medal Międzynarodowy Puchar Polski PUT -układy formalne
2012 - Mistrzostwa Polski taekwon-do ITF:
• Złoty medal -walki semi contact
• Złoty medal-techniki specjalne
• Srebrny medal-układy formalne
Międzynarodowy Puchar Polski PUT:
• Złoty medal- techniki specjalne
• Złoty medal-układy formalne
Otwarte Mistrzostwa Europy TI: złoty medal-układy formalne
2013 - Międzynarodowe Mistrzostwa Polski PUT:
• Złoty medal-techniki specjalne
• Srebrny medal-walki semi contact

To bardzo duży dorobek sportowy Jurka, który jest dopiero uczniem pierwszej klasy liceum. Pomimo napiętego harmonogramu treningów jest uczniem, który nie sprawia problemów dydaktycznych oraz chętnie pokazuje swoje umiejętności. Jego pokazy podczas promocji szkoły w galerii świdnickiej, podczas „Otwartych Drzwi w III LO” oraz w wielu innych miejscach przynoszą dumę nie tylko szkole. Jest sportowcem, który umacnia swoją pozycję w ogólnopolskim świecie taekwon-do oraz z powodzeniem wkracza na areny europejskie.

Nagroda, którą przyznał prezydent Świdnicy jest jak najbardziej zasłużona. Wojciech Murdzek zaprosił Jurka na specjalną rozmowę, która została zarejestrowana przez Telewizję Teletop Sudety (http://www.youtube.com/watch?v=GdAwQ6gb_z8).

Życzymy Jurkowi dalszych sukcesów!!!

[...foto...] Barbara Piórkowska

22 Międzyszkolny Konkurs Języka Niemieckiego 15 kwietnia 2013

Dnia 11 kwietnia 2013r. odbył się już 22 Międzyszkolny Konkurs Języka Niemieckiego zorganizowany dla szkół ponadgimnazjalnych przez I Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy. Do konkursu przystąpiło 50 uczniów. Nasi uczniowie i tym razem pokazali swoje umiejętności z jak najlepszej strony. Wśród 12 laureatów, którzy mogą pojechać do Niemiec, do Biberach na kurs językowy znalazły się trzy uczennice naszej szkoły:

II miejsce Małgorzata Schanne kl. III b
V miejsce Claudia Krzyżak kl. II e
X miejsce Martyna Smarzyńska kl. I c

Gratulujemy wszystkim uczestnikom i zwycięzcom.

Jolanta Wiktorko
opiekun konkursu
Szkolny Lider Wspierania Uzdolnień

Uczeń III LO trzeci w Polsce 14 kwietnia 2013

W dniu 12. kwietnia 2013 odbył się w Bydgoszczy superfinał krajowy XIII edycji konkursu językowego „ Pokaż nam język „, organizowanego przez Wyższą Szkołę Bankową. . Temat tegorocznych zmagań brzmi : „ Społeczeństwo globalne- komunikacja bez granic „ . O prestiżu konkursu, świadczy najlepiej fakt ,ze w tegorocznej edycji uczestniczyło 16. 495 tysięcy uczniów z 632 szkół na terenie całej Polski .

Do superfinału zakwalifikowali się regionalni zwycięzcy z każdej z trzech kategorii językowych : języka angielskiego , niemieckiego i hiszpańskiego .

Uczestnicy superfinału czyli „siedmiu wspaniałych „ z każdego języka obcego musieli zmierzyć się w debacie w języku obcym na następujące debaty :
1/ „ Komunikować się „ znaczy też „ czynić coś wspólnie „ . Czy coraz szersze możliwości komunikacji faktycznie zbliżają nas do siebie ?
2/ Czy łatwiejsza komunikacja i powszechny dostęp do informacji czynią współczesnego człowieka mądrzejszym ?

Po niezwykle zaciętej walce na argumenty , uczestnicy otrzymali zadanie przygotowania i wygłoszenia oświadczenia w języku obcym na zadany temat .

III. miejsce w kategorii języka niemieckiego zdobył uczeń III LO w Świdnicy DAWID KIELKA .

Dawid poza atrakcyjnymi nagrodami rzeczowymi otrzymał również indeks Wyższej Szkoły Bankowej z opłaconym czesnym .
Opiekunem Dawida jest nauczyciel języka niemieckiego pan Adrian Gnilka.


Lekcja modułowa biologii i języka niemieckiego 9 kwietnia 2013

Dnia 06 kwietnia 2013r. została przeprowadzona w naszej szkole nowatorska metodą modułową CLIL lekcja biologii w połączeniu z językiem niemieckim.

Zajęcia dla klas 1b i 1 c przygotowały panie Beata Szumska – nauczycielka biologii i Jolanta Wiktorko – nauczycielka języka niemieckiego. Tematem przewodnim był problem eutrofizacji w środowisku naturalnym. Lekcji przyglądali się gimnazjaliści, którzy tego dnia licznie przybyli na Dzień Otwarty w III LO.

Lekcja modułowa biologii i języka niemieckiego to efekt szkolenia obu pań w Ośrodku Rozwoju Edukacji i Instytutu Goethego w Warszawie, w którym obie panie uczestniczyły w marcu 2013r.

Mimo trudnego tematu i fachowego słownictwa uczniowie świetnie poradzili sobie z nową formą lekcji.

Podobne zajęcia modułowe planowane są w przyszłości regularnie, także w korelacji z innymi przedmiotami przyrodniczymi.

[...foto...]

Rozstrzygnięcie II. Powiatowego Konkursu Języka Niemieckiego dla Szkół Gimnazjalnych „Wie weit bist du jetzt ?” 6 kwietnia 2013

Podczas Dnia Otwartego III L.O. 06.kwietnia 2013 odbyło się uroczyste wręczenie nagród II. Powiatowego Konkursu Języka Niemieckiego „Wie weit bist du jetzt ?” , który odbył się w naszej szkole 22. marca 2013 z inicjatywy nauczycieli języka niemieckiego pp. Jolanty Wiktorko i Adriana Gnilki . W konkursie wzięło udział około 50 młodych germanistów z gimnazjów świdnickich , a także Witoszowa Dolnego, Marcinowic , Walimia i Żarowa .
Sponsorami nagród są wydawnictwa językowe „ PEARSON „ i „ POLANGLO „ .

Dyrektor Szkoły , pan Ryszard Skórka , wręczył nagrody najlepszym młodym germanistom naszego powiatu :

I miejsce Wojciech Wyrwa Gimnazjum w Witoszowie Dolnym
II miejsce Franziska Gillmaier z Gimnazjum Nr 1 w Świdnicy im. Marii Kunic
III miejsce Oliwia Drozdowicz Gimnazjum im. Szarych Szeregów w Pszennie
IV miejsce Aleksandra Kowalczyk Gimnazjum Nr 1 w Świdnicy im. Marii Kunic
V miejsce Patryk Pojasek ze Społecznego Gimnazjum Fundacji „ Naszej Szkole „

Wyróżnienia
Julita Madziara z Publicznego Gimnazjum w Zespole Szkół im. Polskich Noblistów w Walimiu
Ewa Kundzicz z Gimnazjum Nr 1 w Świdnicy im. Marii Kunic
Eryk Bazydło z Gimnazjum Nr 1 w Świdnicy im. Marii Kunic
Dawid Głogowski Gimnazjum Nr 2 im. Polskich Olimpijczyków w Świdnicy
Dominik Wąsowicz z Gimnazjum w Witoszowie Dolnym

Na przyszły rok szkolny zaplanowana jest III. edycja konkursu.

[...foto...]

Dzień Otwarty w III LO 6 kwietnia 2013

W minioną sobotę, 6.04.2013r w III LO odbył się Dzień Otwarty. Od godziny 10:00 do 13:00 wszyscy gimnazjaliści mogli przyjść do naszej szkoły, zobaczyć jak wygląda, dowiedzieć się szczegółów dotyczących nauki od uczniów i absolwentów czy porozmawiać z nauczycielami. Wszyscy chętnie udzielali odpowiedzi na każde z pytań, oprowadzając gimnazjalistów po szkole i zachęcając ich do wybrania naszej szkoły.

W auli szkolnej odbył się krótki występ artystyczny "Pozytywne wibracje i wiosenne wariacje" oraz spotkanie z dyrektorem szkoły, Panem Ryszardem Skórką. Oprócz tego uczniowie prezentowali poszczególne profile szkoły w punktach konsultacyjno-informacyjnych. Gimnazjaliści mieli okazję zajrzeć do każdego pomieszczenia w naszej szkole. Oprowadzający uczniowie pokazali im min. strzelnicę, w której odbywają się zawody strzeleckie, bibliotekę i czytelnię, studio nagrań, pracownie muzyczne i plastyczne oraz językowe.

Wolontariuszki z naszej szkoły opowiadały również o wolontariacie i działaniach na rzecz drugiego człowieka. U nauczyciela historii, profesora Grzegorza Mikołajczyka zobaczyć można było wystawę figurek historycznych oraz posłuchać o jego pasji - Wargamingu. Miłośnicy tej pasji mają nawet swoje kółko i spotykają się raz w tygodniu. Zainteresowani mogli również obejrzeć internat; bazę noclegową oraz stołówkę szkolną. Na Sali gimnastycznej uczniowie z klas sportowych przedstawiali jakie formy wysiłku fizycznego oferuje nam szkoła. Od prezentacji ćwiczeń na siłowni, poprzez grę w siatkówkę, kończąc na układach gimnastycznych. Nauczyciele wychowania fizycznego podkreślają, że w naszej szkole oceniane są przede wszystkim chęci, nie tylko same umiejętności. Zatem każdy kto naprawdę się stara, na lekcjach wychowanie fizycznego może zgarniać same szóstki :)

Sobotnie spotkanie zakończyło się uroczystym wręczeniem nagród II Powiatowego Konkursu Języka Niemieckiego dla szkół gimnazjalnych.

[...foto...] Eliza Kucharska II D

Targi Edukacyjne 4 kwietnia 2013

W dniach 15, 21, 22 i 26 marca gimnazja w Lutomii Dolnej, Sobótce , Żarowie i Gimnazjum nr 2 w Świdnicy organizowały targi szkół ponadgimnazjalnych. Nasze liceum wzięło udział w tych wydarzeniach. Stanowisko III LO obsługiwali uczniowie wraz z nauczycielami: panią Agnieszką Guziak, panią Beatą Głowacką, panem Bogusławem Buczko, panią Beatą Szumską i panią Dorotą Michałowską. Oprawą muzyczną zajęli się uczniowie z klas muzycznych. Podczas targów uczniowie zachęcali gimnazjalistów do odwiedzenia naszej szkoły podczas dni otwartych, które odbędą się 6 kwietnia oraz odpowiadali na wszystkie pytania jakie padały ze stron młodszych kolegów. Reprezentacja naszej szkoły starała się rozwiać wszystkie wątpliwości dotyczące nauki w szkole średniej.

Spotkania miały na celu zareklamować naszą szkołę wśród młodych ludzi, którzy już niebawem będą musieli podjąć decyzje dotyczące ich dalszej edukacji. Kolorowe ulotki i słodki poczęstunek przyciągnęły uwagę gimnazjalistów, natomiast uczniowie klas muzycznych za pomocą swoich umiejętności i instrumentów sprawili, że gimnazjaliści zostawali na dłuższą chwilę przy naszych stanowiskach, zadając pytania i wykazując zainteresowanie nauką w naszej szkole.

Wszystkim zaangażowanym w promocję szkoły podczas targów dziękujemy! :)

[...foto...]

HECA 2013 4 kwietnia 2013

Mimo, że za oknem wiosny jak nie było tak nie ma, to w III LO gorąco przywitaliśmy jej kalendarzowe przyjście :)

Z okazji pierwszego dnia wiosny i dnia wagarowicza - 21 marca 2013r. w naszej szkole odbył się przegląd kabaretów HECA 2013.

Klasy przygotowały przedstawienia różnego rodzaju; od parodii znanych skeczy poprzez własne, autorskie występy.

Całą imprezę poprowadzili - Łukasz Losa z kl.1D oraz przewodnicząca szkoły - Martyna Konstanty. Jury, w skład którego wchodził sam dyrektor, pan Ryszard Skórka, pani vice dyrektor Elżbieta Dawidowicz, vice przewodnicząca szkolnego samorządu uczniowskiego Joanna Milik, opiekun szkolnego samorządu uczniowskiego Agnieszka Guziak, pani Beata Głowacka oraz jedna osoba wylosowana z publiczności, oceniło wszystkie występy. Najlepsza okazała się w tym klasa I E, czyli grupa "Power Mendżers" z kabaretem pod tytułem "Ekstra klasa". Zwycięzcy w nagrodę otrzymali ogromny tort, własnoręcznie przygotowany przez Katarzynę Krasnoborską z klasy IIB. Drugie miejsce zajęła grupa "Skarpety i sandały" z kl. I B z kabaretem pt. "Podróż Fiatem", natomiast ostatnie miejsce na podium otrzymała klasa II A czyli "Petunie" i kabaret "Tu wpisz tekst". Dodatkowo jury przyznało nagrodę dla uczennicy z klasy ID za "osobowość teatralną".

Zaraz po zakończeniu Hecy, w auli szkolnej odbyła się szkolna edycja "MUST BE THE MUSIC w III LO. Castingi do 'programu' odbyły się z tygodniowym wyprzedzeniem, tak aby uczestnicy mogli doszlifować swoje wykonania. Tym razem w jury zasiedli uczniowie z klas muzycznych: Michał Ziemak, Martyna Baranowska, Szymon Matyjasik i Kamila Barna natomiast program poprowadziła Joanna Milik.

Atrakcją całego wydarzenia był bez wątpienia niecodzienny występ naszych nauczycieli polonistów - profesora Krzysztofa Frączka oraz pani profesor Aleksandry Kulak. Występ ten był wyjątkowy, ponieważ słowa do wykonywanej piosenki napisała sama pani profesor Kulak, a za gitarą mieliśmy przyjemność zobaczyć profesora Frączka.

Jury przyznało 3 miejsca i jedną nagrodę grand prix.

III miejsce otrzymała Ewelina Kucięba z klasy IID, która była jedyną uczestniczką z klasy humanistycznej.

II miejsce zajął uczeń klasy I A Robert, który przepięknie gra na fortepianie, a I miejsce otrzymał Remigiusz Zubek również z klasy IA.

Grand Prix spotkania powędrowało do damskiego duetu z klasy IIA - Joanny Łazinek i Alicji Świerzko, które wykonały piosenkę "Sutra".

Na zakończenie, Asia i Ala wykonały ponownie piosenkę, w towarzystwie damskiej części jury.

Wszyscy świetnie się bawili i w dobrych humorach opuścili szkolną aulę.

Całą imprezę przygotował szkolny samorząd uczniowski z opiekunem.

[...foto...] [...foto...] Eliza Kucharska

Konkurs „DeutschQuiz” 4 kwietnia 2013

Trójka naszych uczniów Kielka Dawid III E, Schanne Małgorzata III B i Krzyżak Claudia II E zakwalifikowali się do finałowej dziesiątki najlepszych młodych germanistów, uczestników konkursu "DeutschQuiz" organizowanego przez Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych we Wrocławiu.

Finał konkursu odbędzie się 17. kwietnia w siedzibie NKJO i polegać będzie na ustnej autoprezentacji kandydata i prezentacji wybranego tematu.

Na trzech najlepszych uczestników czekają indeksy NKJO we Wrocławiu .

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

Agnieszka Guziak
koordynator konkursu

Najlepszy germanista z III LO ! 30 marca 2013

W dniu 26 marca 2013 odbyły się we Wrocławiu finały regionalne XIII edycji konkursu językowego „Pokaż nam język”, organizowanego przez Wyższą Szkołę Bankową. Temat tegorocznych zmagań brzmi : „Społeczeństwo globalne- komunikacja bez granic”. O prestiżu konkursu, świadczy najlepiej fakt, że w tegorocznej edycji uczestniczyło 16. 495 tysięcy uczniów z 632 szkół na terenie całej Polski .

Do półfinału zakwalifikowało się około 250 uczniów z Dolnego Śląska , Opolszczyzny i Ziemi Lubuskiej . Uczestnicy finałów regionalnych zmagali się z językiem angielskim, niemieckim i po raz pierwszy w tym roku hiszpańskim.

Do finałów regionalnych zakwalifikował się aż 6 uczniów z III LO w Świdnicy :

Język niemiecki: DAWID KIELKA 3 E, CLAUDIA KRZYŻAK 2 E, MAŁGORZATA SCHANNE 3 B

Język angielski: KACPER GAJDA 3 E, WERONIKA CHRĄCHOL 2 E, PIOTR KOTOWSKI 2 E

Brali oni udział w zmaganiach wraz z opiekunami p.p. Krystyną Chojecką , Agnieszką Piekarczyk i Adrianem Gnilką .

Uczestnicy mieli za zadania rozwiązać test leksykalno- gramatyczny , a także , piątka najlepszych z każdego języka, zmierzyć się w debacie w języku obcym na następujące debaty :

1/ Dzięki Internetowi tworzymy globalne społeczeństwo . Czy naprawdę ?

2/ Telefon komórkowy w kieszeni czyli pełna gotowość do komunikacji – to wolność czy jej ograniczenie ?

3/ Znajomość języka obcego gwarantem efektywnej komunikacji ?
A co z kompetencją międzykulturową ?

Po niezwykle zaciętej walce na argumenty, okazało się, że bezkonkurencyjny w kategorii języka niemieckiego okazał się zdobywając I. miejsce uczeń III LO w Świdnicy DAWID KIELKA .

Dawid reprezentować będzie Dolny Śląsk na finale krajowym, który odbędzie się w kwietniu.

[...foto...] Przewodniczący Szkolnej Komisji Konkursowej
Adrian Gnilka

„Wiosną” w „Zimę” – III LO w Galerii Świdnickiej 27 marca 2013

Mimo zimowej aury w sobotę 23 marca 2013 roku w Galerii Świdnickiej za sprawą uczniów III LO zrobiło się naprawdę gorąco. Na scenie pojawili się uczniowie klas muzycznych, plastycznych i humanistycznych, udawadniając wszystkim, że młodzież naszej szkoły jest nie tylko utalentowana, ale otwarta i kreatywna. Przybyli do galerii goście oglądali także przygotowane przez klasy sportowe pokazy walk, występy grup tanecznych i indywidualnych wykonawców. Każdy mógł się zapoznać z ofertą edukacyjną szkoły, obejrzeć wystawę prac plastycznych, sprawdzić swoje umiejętności z zakresu pierwszej pomocy. Nasi przyszli menedżerowie zadbali, by tego dnia niebieski balonik z logo III LO i uśmiechnięta dziecięca, barwnie pomalowana buzia stały się wizytówką naszej szkoły.

[...foto...]

Seminarium w Sulejówku 26 marca 2013

Seminarium na temat Morza Bałtyckiego w połączeniu z metodą CLIL zorganizowane przez Goethe - Institut dla nauczycieli języka niemieckiego, biologii i geografii.

Metoda CLIL jest rekomendowana przez Komisję Europejską na rzecz promowania nauki języków obcych i różnorodności językowej. Lekcje w ramach CLIL mają zachęcić uczniów do zainteresowania się nauką języka obcego , zmotywować uczniów do nauki języków obcych, uaktywnić i zintegrować uczniów słabszych w klasie.

W dniach 08.03. – 10.03.2013r. pp. Mariola Makarska – Janicka, Beata Szumska i Jolanta Wiktorko, nauczycielki III Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy, brały udział w ogólnopolskim seminarium dla nauczycieli na temat ochrony środowiska metodą CLIL, zorganizowanym przez Instytut Goethego w Warszawie oraz Ośrodek Rozwoju Edukacji w Sulejówku .

Połączenie języka niemieckiego z biologią lub geografią poprzez swoją atrakcyjną formę nauczania motywuje do nauki języków obcych i otwieraniu horyzontów na inne zagadnienia. Język obcy przestaje być przedmiotem, a staje się narzędziem do poznawania nowych treści.

Podczas seminarium zaprezentowany został materiał dydaktyczny Goethe – Institut na temat Morza Bałtyckiego ( ochrona środowiska, ekologia, zdrowe odżywianie, odnawialne źródła energii itd.), jak również zostały wypracowane projekty przykładowych lekcji metodą CLIL.

W III LO zostaną wprowadzone już w tym roku szkolnym moduły lekcyjne z biologii i geografii prowadzone metodą CLIL w języku niuemieckim.


„DeutschQuiz 2013” 23 marca 2013

W dniu 14.03.2013r. został przeprowadzony I etap konkursu „DeutschQuiz 2013” organizowany przez Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych we Wrocławiu. Uczniowie mieli za zadanie rozwiązać test składający się z dwóch części:

1. część sprawdzająca rozumienie tekstu czytanego
2. część sprawdzająca: znajomość słownictwa, struktur gramatycznych, umiejętność reagowania językowego oraz stan wiedzy dotyczącej geografii i kultury Niemiec, Austrii i Szwajcarii.

W konkursie uczestniczyło 4 uczniów. Najwięcej punktów otrzymali:

1. Schanne Małgorzata kl. III B
2. Kielka Dawid kl. III E

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

Agnieszka Guziak
koordynator konkursu

II Konkurs Języka Niemieckiego dla Szkół Gimnazjalnych „Wie weit bist du jetzt ?“ 22 marca 2013

22.marca 2013 odbył się w III. Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskie- Curie II. Konkurs Języka Niemieckiego dla Szkół Gimnazjalnych „Wie weit bist du jetzt ?” Organizatorem konkursu jest III L.O. z inicjatywy nauczycieli języka niemieckiego pp. Jolanty Wiktorko i Adriana Gnilki .

W konkursie wzięło udział blisko 50 młodych germanistów z gimnazjów świdnickich , a także w Witoszowa Dolnego , Marcinowic Walimia i Żarowa .

Celem konkursu jest rozbudzanie i rozwijanie zainteresowania językiem niemieckim i kulturą krajów niemieckiego obszaru językowego, a także reklama III LO w Świdnicy , jako szkoły średniej , w której gimnazjaliści mogą kontynuować naukę .

Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się podczas Dnia Otwartego III LO 06. kwietnia 2013.

Sponsorami nagród są wydawnictwa językowe „PEARSON” i „POLANGLO” i organizator imprezy III LO.

Jednocześnie z konkursem odbyła się konferencja metodyczna dla nauczycieli języka niemieckiego szkół gimnazjalnych , przygotowana przez wydawnictwo „PEARSON” , będąca forum dyskusyjnym dla germanistów , pracujących w gimnazjach.

Konferencję prowadził pan Patryk Szubiński, konsultant metodyczny Wydawnictwa Pearson Central Europe.

[...foto...] Adrian Gnilka

Kalejdoskop Cooltury – siła wyrazu, czyli szermierka na języki 21 marca 2013

Za nami kolejna edycja Kalejdoskopu Cooltury, na który oprócz spektaklu „Białe baloniki”, złożyły się wykłady z filozofii i historii, koncerty, konkursy polonistyczne oraz spotkanie literackie Literatka w galerii, czyli finał XIV edycji Międzyszkolnego Konkursu Literackiego Lir… rodzaj różny, a także wyjazd do teatru jeleniogórskiego na przedstawienie pt. Sługa dwóch panów.

Przez ostatnie dni III LO stało się areną ważnych humanistycznych wydarzeń naukowo-kulturalnych, które cieszyły się naprawdę dużą popularnością. Przeprowadzone zostały także dwa konkursy – ortograficzny i językoznawczy. W Szkolnym Konkursie Ortograficznym tryumfowała Joanna Skalska z kl. II d, natomiast Szkolny Konkurs Językoznawczy wygrał zespół z klasy I d w składzie: Izabela Surzyn, Karolina Prokop i Nicole Wachol.

Literatka w galerii

W czwartkowy wieczór w kawiarni Literatka, czyli w szkolnej auli zgromadzili się zaproszeni goście – pani Barbara Elmanowska, świdnicka poetka i nasza absolwentka, pani Anita Odachowska-Mazurek, redaktor naczelna Wiadomości Świdnickich, a także laureaci Międzyszkolnego Konkursu Literackiego Lir… rodzaj różny wraz ze swoimi opiekunami. Jak co roku, specjalnie dla nich został przygotowany przez panią prof. Aleksandrę Kulak, we współpracy z panem dyr. Ryszardem Skórką i prof. Kamą Karst, tomik poetycki, na który złożyły się teksty laureatów konkursu. Tegoroczne spotkanie stało się okazją do rozmów o upływającym czasie, recytacji poezji (tekstów wyróżnionych w tegorocznej edycji), prezentacji etiudy teatralnej a także występów muzycznych. W projekcie artystycznym wzięli udział recytatorzy: Ewelina Kucięba, Natalia Marciniak, Piotr Samborski, Justyna Popek; aktorzy: Nikola Wiśniewska, Pola Piekarska, Nicole Wachol, Dominikan Młynek, Marzena Ceglińska, Patrycja Leja, Anna Parużyńska i Łukasz Losa; muzycy i wokaliści: Remigiusz Zubek, Robert Miernik, Julia Strzelecka, Aleksandra Tomaszewska, Bartłomiej Szumin, Bartek Janas, Michał Ziemak, Wojciech Gnosowski i Patrycja Mizerska. Gościem specjalnym wieczoru był Mateusz Gancarczyk, który wystąpił wraz z akompaniatorami – panami Dariuszem Jarosem i Pawłem Zającem.

Białe baloniki. Sztuka magiczna

Spektakl Białe baloniki to kolejna sztuka przygotowana przez działający w naszej szkole Teatr Metafory AlterK, który od ponad dziesięciu lat prowadzi prof. Krzysztof Frączek. Grupa wzięła tym razem na warsztat dramat napisany przez Magdalenę Fertacz z założenia przeznaczony dla widza dziecięcego, jednak niepozbawiony refleksji trudniejszej. Sztuka opowiada o Piotrusiu, chłopcu, który w poszukiwaniu ojca („tracącego grawitację” i pozostawiającego rodzinę) wyrusza na wędrówkę. Podczas podróży natrafia na niezwykły świat Mammy – stworzony przez niezwykłego naukowca, który jednak wcześniej w swoim życiu nie poświęcił dostatecznie dużo czasu swojej rodzinie. Teraz jednak jako Balonikarz stworzył magiczny świat, utopię, aby w ten sposób naprawić popełnione błędy. Fałsz tego świata, w którym nie ma miejsca na cierpienie i smutek, rozbija poszukujący taty Piotruś. Sceniczna baśń Fertacz to niezwykłe przedstawienie kompensacyjne mówiące pośrednio o problemach dorosłych. To sztuka także dla rodziców patrzących na swoje dzieci przez pryzmat zależności.

Ukazaniu tej prawdy sprostali młodzi artyści. Spektakl przez nich przygotowany emanuje dojrzałością i pomysłowością: niezwykłą i znaczącą plastyczno-muzyczną formą. Grupa samodzielnie przygotowała scenografię, kostiumy i rekwizyty. Uczniowie opracowali także ruch sceniczny. Muzykę do spektaklu napisali: nasz absolwent Mateusz Gancarczyk (obecnie student II roku realizacji dźwięku Akademii Muzycznej w Katowicach) oraz prof. K. Frączek.

W przedstawieniu wystąpili uczniowie: Szymon Matyjasik, Nikola Wiśniewska, Mateusz Jesionkowski, Pola Piekarska, Marta Święcicka, Karolina Prokop, Magdalena Panas, Izabela Surzyn, Marzena Ceglińska, Aleksandra Cisek, Aleksandra Toczek i Łukasz Losa. Scenariusz na podstawie dramatu Magdaleny Fertacz oraz reżyseria – Krzysztof Frączek.

Kolejne przedstawienie już 9 kwietnia o godz. 18. Serdecznie zapraszamy.

Siła wyrazu rapera, czyli koncert zespołów STICKY ICKY i CHOPPED BRAIN

13 marca aula III LO rozbrzmiewała mocnymi rokowymi i funkowymi tonami. Wszystko za sprawą wykonawców dwóch zespołów: Sticky Icky i Chopped Brain. Muzycy pokazali, ze słowo odgrywa istotną rolę, jest tworzywem bardzo nośnym. W ich wykonaniu szermierka na języki okazała się mistrzowską potyczką. Udowodnili, że potrafią rapować na każdy temat.Wśród wykonawców znaleźli się absolwenci i uczniowie naszej szkoły: Damian Mendel i Wojciech Sydor.

Wykłady w Kalejdoskopie Cooltury

Imprezom artystycznym zaplanowanym przez organizatorów towarzyszyły bardzo ciekawe wykłady. Naszym gościem był pracujący niegdyś w III LO ksiądz doktor Witold Baczyński, który przedstawił wykład pt. „Moja droga do filozofii”. W nowej odsłonie zobaczyliśmy panią profesor Jolantę Wiktorko, tym razem opowiadającą o Immanuelu Kancie oraz profesora Grzegorza Mikołajczyka pochłoniętego historią wojny secesyjnej.

[...foto...]

Publikacja w EQUESTRIAN QUARTERLY 21 marca 2013
Z przyjemnością informujemy, ze prace Kamili Karst ukazały się w amerykańskim kwartalniku EQUESTRIAN QUARTERLY | Spring | 2013

Uchwała Młodzieżowej Rady Miasty Świdnicy 19 marca 2013

„Pokaż nam język” 16 marca 2013

W dniach 06- 13. marca 2013 odbyły się w naszej szkole eliminacje szkolne XIII edycji konkursu językowego "Pokaż nam język", organizowanego przez Wyższą Szkołę Bankową. Temat tegorocznych zmagań brzmi : "Społeczeństwo globalne- komunikacja bez granic". O prestiżu konkursu, świadczy najlepiej fakt, że w tegorocznej edycji uczestniczyło 16 495 uczniów z 632 szkół na terenie całej Polski.

W naszej szkole z zabawie językowej brało udział 23 uczniów .

Do półfinału, który odbędzie się 26. marca 2013 w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu zakwalifikowali się, zdobywając wymaganą ilość punktów następujący uczniowie naszej szkoły :

Język niemiecki


I . miejsce : DAWID KIELKA 3 E
II. miejsce : KLAUDIA KRZYŻAK 2 E
III. miejsce : MAŁGORZATA SCHANNE 3 B

Język angielski


I. miejsce : KACPER GAJDA 3 E
II. miejsce : WERONIKA CHRĄCHOL 2 E
III. miejsce : PIOTR KOTOWSKI 2 E

Przewodniczący Szkolnej Komisji Konkursowej
Adrian Gnilka

Dzień Doradczy – Edukacja kluczem do kariery zawodowej 13 marca 2013

Dnia 12. marca 2013 młodzież z klas 3 b i 3 e z opiekunem , panem Adrianem Gnilką uczestniczyła w "Dniu Doradczym" , imprezie zorganizowanej przez Powiatowy Urząd Pracy w Świdnicy, Centrum Aktywizacji Zawodowej i Sudecką Izbę Przemysłowo – Handlową .

Hasłem przewodnim tegorocznego spotkania było "Edukacja kluczem do kariery zawodowej" . Uroczystego otwarcia imprezy dokonali Starosta Powiatu Świdnickiego, pan Zygmunt Worsa i Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy, pan Tadeusz Kotlarski.

Uczestnicząca w spotkaniu młodzież miała okazję poznać ofertę edukacyjną szkół wyższych z naszego regionu, uzyskać informacje dotyczące wymagań , stawianym kandydatom do służb mundurowych , porozmawiać z doradcami zawodowymi , a także poznać oferty prac sezonowych w kraju i zagranicą.

Młodzież naszej szkoły brała również udział w prezentacji warsztatowej Wyższej Szkoły Handlowej we Wrocławiu.

[...foto...] Adrian Gnilka

Powiatowy Konkurs Języka Niemieckiego i Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych 8 marca 2013
Dnia 20.02 2013r. odbył się w Zespole Szkół Hotelarsko-Turystycznych XI Powiatowy Konkurs Języka Niemieckiego i Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych.
W ścisłej dziesiątce laureatów znalazło się czworo uczniów z jednej, naszej szkoły, co było rekordem tegorocznego konkursu.
Gośćmi honorowymi byli w tym roku starosta Powiatu Świdnickiego Pan Zygmunt Worsa oraz starosta Powiatu Bergstrasse Pan Thomas Metz wraz z delegacją.

Nasi uczniowie zajęli wysokie miejsca w powiecie:
 1. Dawid Kielka kl. III e - III miejsce w powiecie
 2. Małgorzata Schanne kl. III b - IV miejsce w powiecie
 3. Claudia Krzyżak kl. II e - VII miejsce w powiecie
 4. Martyna Smarzyńska kl. I c - VIII miejsce w powiecie
Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe.
Wszystkim serdecznie gratulujemy!
Jolanta Wiktorko

„Pokaż nam język” 1 marca 2013
Zapraszamy naszych uczniów do udziału w XIII edycji konkursu językowego „Pokaż nam język” , organizowanym przez Wyższą Szkołę Bankową. Temat tegorocznych zmagań brzmi : „Społeczeństwo globalne- komunikacja bez granic”. O prestiżu konkursu, świadczy najlepiej fakt ,ze w ubiegłorocznej edycji uczestniczyło blisko 13. tysięcy uczniów. Na laureatów czekają atrakcyjne nagrody ; sprzęt audio , a także indeksy Wyższej Szkoły Bankowej z opłaconym czesnym. Zmagania są także świetną zabawą z językami obcymi , w ramach której kompletnie bezstresowo można sprawdzić swoje umiejętności.

Aby brać udział w konkursie , wystarczy klika prostych kroków :

- wejdź na stronę „pokaz nam jezyk.pl”

- ponieważ nasza szkoła , jest już zarejestrowana , kliknij w pole „zaloguj się” , a następnie „zarejestruj się” . Twoim loginem do serwisu będzie numer PESEL. Pamiętaj , że możesz wziąć udział w konkursie tylko z jednego języka.
- wybierz z listy , nazwę naszej szkoły
- wypełnij formularz
- a gdy Twoje konto będzie już aktywne, możesz rozwiązać test !

Rejestracja uczniów twa od 06. do 13. marca 2013 !

Życzymy miłej zabawy

Adrian Gnilka

Wycieczka do Nadleśnictwa 28 lutego 2013

Dzisiaj mieliśmy okazję skorzystać ze spotkania edukacyjnego w Nadleśnictwie Świdnica. Zobaczcie z jakich atrakcji skorzystaliśmy. Były króliki, świnki morskie, gady, szczury no i przede wszystkim nietoperze.
Zresztą zobaczcie sami. Polecamy.

[...foto...] Klasa I B z wychowawcą Kamilą Karst.

Koleżanki i Koledzy 27 lutego 2013

W imieniu Samorządu Uczniowskiego, chcielibyśmy zabrać głos w sprawie przeniesienia IV LO do budynku „B” należącego obecnie do Naszej szkoły. Jak wiecie, nie ma to nic wspólnego z łączeniem obu placówek, o czym poinformował Was na spotkaniu Pan Dyrektor Ryszard Skórka. Nasza szkoła wciąż będzie funkcjonować jako osobne liceum. Liceum mające swoją wieloletnią tradycję, cieszące się renomą w środowisku lokalnym i posiadające swój niezwykły, humanistyczno-artystyczny charakter.

Ta sprawa zaskoczyła Nas wszystkich, jednakże nie możemy pozwolić, by emocje determinowały Nasze zachowanie. Pokażmy, że mamy charakter, że potrafimy, niezależnie od okoliczności, tworzyć wspólnotę fantastycznych ludzi, którzy wzajemnie wspierają się w zdobywaniu wiedzy i – jak zawsze - są przyjacielscy oraz otwarci wobec siebie i innych (także wobec nowych „znajomych z podwórka”). Zawsze tacy byliśmy i wierzymy, że i tym razem można na Nas polegać.

Wasi przedstawiciele z Samorządu Uczniowskiego

Jesteśmy na Facebooku 20 lutego 2013

Konkurs na opowieść świąteczną 15 lutego 2013

Dwie uczennice z naszej szkoły Martyna Smarzyńska kl. I C i Małgorzata Schanne III B zostały wyróżnione w konkursie na opowieść świąteczną. Celem konkursu było napisanie opowieści świątecznej w języku niemieckim.

Organizatorami konkursu był: Instytut Austriacki we Wrocławiu, Prywatne Żeńskie Liceum Ogólnokształcące Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej we Wrocławiu, Biblioteka Austriacka Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego – Oddział we Wrocławiu.

Dziewczyny otrzymały upominki i dyplomy.

Opiekunem konkursu była Agnieszka Guziak.

Dziewczynom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


Przekazanie władzy! 13 lutego 2013

Zgodnie z już coroczną tradycją w naszej szkole 18 stycznia 2013r. odbyło się przekazanie władzy szkolnego samorządu uczniowskiego w obecności Pana Dyrektora Ryszarda Skórki i opiekuna szkolnego samorządu uczniowskiego – Agnieszki Guziak. Pan Dyrektor podziękował za owocną współpracę dotychczasowemu samorządowi oraz pogratulował i życzył równie obfitej pracy nowemu, w którego skład wchodzą: Martyna Konstanty kl. IIB- przewodnicząca, Joanna Milik IIA - wiceprzewodnicząca, Aleksandra Dąbrowska IA - sekretarz, Łukasz Losa ID - skarbnik oraz Bartłomiej Kot IIC – rzecznik praw ucznia.

Na spotkaniu przedstawione zostały w skrócie tegoroczne cele i założenia szkoły, z którymi zmierzyć muszą się nowe, jak i już znane nam osoby.

Całemu samorządowi życzymy powodzenia!

Łukasz Losa I D

MASKI KARNAWAŁOWE 12 lutego 2013

W dniu 01.02.2013 r. w Galerii 44 odbył się wernisaż wystawy "MASKI KARNAWAŁOWE - mistrz i uczeń". W wystawie udział wzięły uczennice III LO w Świdnicy : Dominika Patulska, Katarzyna Smugarzewska oraz absolwentka szkoły Joanna Błaszczyk. Pomysłodawcą i koordynatorem przedsięwzięcia była Kamila Karst, na co dzień wykładowca przedmioty Wiedza o Kulturze w III LO. Zgodnie z tytułem, tematem wystawy były maski inspirowane karnawałem weneckim a także autorskie pomysły uczennic tworzących pod kierunkiem swojej nauczycielki - artystki Kamili Karst. Dzięki temu widoczna była różnorodność i oryginalność ujęcia tematu.

Oprawę graficzną materiałów reklamujących powyższą wystawę wykonała Pani Irena Dębosz. Jest ona również autorką fotografii dotyczących tego wydarzenia artystycznego. Pośród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele lokalnej prasy. Wernisaż oraz wystawa stały się dobrą formą promocji młodych, zdolnych ludzi a także placówki oświatowej do której uczęszczają.
Wystawę można oglądać do końca lutego do czego zachęcam.

[...foto...] Kamila Karst

WIELKIE DZIĘKI!!!!!!!!!! 12 lutego 2013

13 stycznia 2013r. uczniowie naszego liceum po raz kolejny kwestowali na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Również tym razem przyczynili się do rekordowej zbiórki funduszy na rzecz chorych dzieci oraz osób starszych. 23 wolontariuszy z naszej szkoły na ulicach Świdnicy zebrało w sumie 12 395,94zł (słownie: około dwanaście tysięcy trzysta dziewięćdziesiąt sześć złotych).

Opiekunem młodzieży tradycyjnie była pani Mariola Makarska-Janicka, która już od 20 lat zachęca młodzież do kwestowania na rzecz WOŚP.


Wśród wolontariuszy najbardziej skuteczni okazali się:

 • Łukasz Trzciński z kl. I e – 2326,65 zł
 • Klaudia Żaczek z kl. I e – 2275,53 zł
 • Daniel Kasprzyk z kl. I e – 1303,86 zł
 • Roksana Świtała z kl. III d – 716,46 zł
 • Agata Duda z kl. I e – 642,16 zł
 • Iza Charów z kl. III d – 509,08 zł
 • Alina Herbut z kl. I e – 503,92 zł
Wszystkim wolontariuszom, darczyńcom oraz Jurkowi Owsiakowi składamy WIELKIE DZIĘKI!!!!!!!!!!

Niech wasze serca biją do końca świata i jeszcze o jeden dzień dłużej


Nowy Szkolny Samorząd Uczniowski! 19 stycznia 2013

Dnia 16.01.2013r. w naszej szkole odbyły się wybory do Szkolnego Samorządu Uczniowskiego i na Rzecznika Praw Uczniowskich. Klasy I, II i III oddawały głosy na poszczególnych kandydatów. Prawie z każdej klasy nominowano jednego kandydata.

Rywalizacja była zacięta. Każdy z uczestników przygotował kampanię wyborczą dzięki, której uczniowie szkoły, mogli zapoznać sie z ich planem wyborczym i zdecydować na kogo oddać swój głos. Pozycja w samorządzie szkolnym zależy od ilości otrzymanych głosów podczas wyborów. Najwięcej głosów otrzymała Martyna Konstanty z klasy II B i tym samym została Przewodniczącą Szkoły. Wiceprzewodniczącą została Joanna Milik z klasy II A. Posada sekretarza przypadła w ręce Aleksandry Dąbrowskiej z klasy I A, a skarbnikiem został Łukasz Losa z klasy I D, natomiast Rzecznikiem Praw Uczniowskich został Bartłomiej Kot z klasy II C.

Serdecznie gratulujemy i życzymy owocnej pracy.

[...foto...] Szkolny Samorząd Uczniowski

Wyjazd do Wrocławia 15 stycznia 2013

7 stycznia 2013 roku grupa uczniów zainteresowanych poszerzaniem znajomości języka angielskiego wybranych przez nauczycieli języka uczestniczyła w prezentacji zorganizowanej przez Centrum Egzaminacyjne British Council. Celem prezentacji było zapoznanie uczniów z zasadami zdawania egzaminu FCE. Jest to uznawany na całym świecie egzamin określający poziom znajomości języka angielskiego. Prezentacja odbyła się w Instytucie Filologii Angielskiej we Wrocławiu. Uczniowie mogli także spróbować swoich sił w rozwiązywaniu przykładowych testów i ocenić swoją wiedzę.

Opiekunowie grupy: Krystyna Chojecka, Agnieszka Piekarczyk

[...foto...]

Koncert Wigilijny LIVE 2012 13 stycznia 2013


 1. "Dzisiaj w Betlejem" - Chór PRYMA VOCE
 2. "Adeste Fideles" - Marcin Kluzek i Chór Pryma Voce
 3. "Idzie kolęda" - Martyna Baranowska i Chór Pryma Voce
 4. "Przystąpmy do szopy" - Chór PRYMA VOCE
 5. "Przybieżeli do Betlejem" - Chór Pryma Voce
 6. "Kolęda dla nieobecnych" - Martyna Baranowska, Kamila Barna i Chór PRYMA VOCE
 7. "Cicha noc" - Chór Pryma Voce
 8. "Lulajże Jezuniu" - Justyna Salamon i Chór Pryma Voce
 9. "Tryumfy króla niebieskiego" - Martyna Baranowska i Chór Pryma Voce
 10. "Oj, Maluśki, Maluśki" - Ryszard Skórka, Martyna Baranowska, Kamila Barna i Chór Pryma Voce
 11. "Do szopy hej pasterze" - Patrycja Mizerska i Chór Pryma Voce
 12. "Pójdźmy wszyscy do stajenki" - Chór Pryma Voce
 13. "Lulejże mi lulej" - Patrycja Mizerska, Kaja Bzdeń i Chór Pryma Voce
 14. "Amen" - Dawid Rybka, Patrycja Mizerska, Alicja Świerzko i Chór Pryma Voce
 15. "Ding Dong Merrily on High" - Chór Pryma Voce
 16. "Little Drummer Boy" - Remigiusz Zubek, Martyna Baranowska, Kamila Barna i Chór Pryma Voce
 17. "Chrońmy te chwile"Patrycja Mizerska, Ewelina Pawlik, Michał Ziemak i Chór PRYMA VOCE
 18. "Gdy się Chrystus rodzi" - Sylwia Gruba
 19. "Bóg się rodzi" - Chór PRYMA VOCE i absolwenci
 20. "Za kolędę dziękujemy" - Chór PRYMA VOCE

IX Polonez Świdnicki 12 stycznia 2013

W dniu 9.01.2013r. nasza szkoła oraz 11 innych szkół ponadgimnazjalnych wzięło udział w IX Polonezie Świdnickim pod przewodnictwem zespołu tanecznego Krąg, starosty świdnickiego Zygmunta Worsy oraz zastępcy prezydenta miasta Ireneusza Pałaca.
Naszą szkołę dzielnie reprezentowaliśmy symbolem III LO, czyli jabłkami.
Każdy z uczestników poloneza otrzymał certyfikat wzięcia udziału w tradycyjnym tańcu.

Maturzystom już teraz życzymy równie udanego poloneza na studniówce, ale przede wszystkim dobrych wyników na maturze, do której pozostało już prawie 100 dni.
Korzystając z okazji, w imieniu uczniów klas maturalnych: dziękujemy osobom, które zajęły się przygotowaniem naklejek do poloneza, czyli Pani Guziak i Pani Karst.

Jak co roku organizatorem imprezy był tradycyjnie Zespół Szkół Mechanicznych w Świdnicy.

[...foto...] Martyna Konstanty II B

Konferencja – „Od wolności do odpowiedzialności” 4 stycznia 2013

Dnia 20.12.2012 roku w teatrze świdnickim odbyła się konferencja „Od wolności do odpowiedzialności”. Samorząd szkolny pod opieką profesor Agnieszki Guziak uczestniczył w niej. Całą konferencje organizowało II Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy, Szkoła Podstawowa nr 8 oraz Rzecznik Praw Dziecka . Wystąpił zespół dziecięcy " Serduszka" ze Świdnicy z programem artystycznym, uczniowie ze szkoły podstawowej nr 8 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Świdnicy prezentowali postać Janusza Korczaka, a uczniowie II Liceum przygotowali inscenizację Sądu Koleżeńskiego Janusza Korczaka –„Prawa dziecka przed sądem”. W drugiej części debatowali: Rzecznik Praw Dziecka - Marek Michalak, Dorota Zawadzka - psycholog dziecięcy, sędzia - Anna Maria Wesołowska i legenda zrywu wolnościowego, Henryka Krzywonos-Strycharska. Rozmowę poprowadziła dr Laura Koba z biura Rzecznika Praw Dziecka.

[...foto...] Monika Pacia III D

Warsztaty germanistyczne dla maturzystów 4 stycznia 2013

W dniu 04. stycznia 2013 odbyły się w naszej szkole, z inicjatywy nauczycieli języka niemieckiego, zajęcia warsztatowe dla maturzystów z języka niemieckiego, prowadzone przez pana Patryka Szubińskiego , konsultanta metodycznego wydawnictwa Pearson Central Europe.

W przystępnej formie , młodzież mogła dowiedzieć się, jak dokładnie wygląda ustny egzamin maturalny z języka niemieckiego , jaka jest jego struktura , forma , jak skonstruowane , a także oceniane i punktowane są poszczególne zadania.

Całość poparta została filmami , będącymi zapisem ustnego egzaminu dojrzałości z języka Goethego i Schillera, popartego komentarzem eksperta z Krajowej Komisji Egzaminacyjnej.

Mamy nadzieję ,że warsztaty pomogą młodzieży jeszcze lepiej przygotować się do matury.

[...foto...]

Koncert wigilijny „Chrońmy te chwile” 2 stycznia 2013

Minęło już trochę czasu zanim postanowiłam napisać o tym jedynym w swoim rodzaju koncercie. Mnóstwo przygotowań, ciężkiej pracy nie tylko chórzystów, ale również osób zaangażowanych w to wspólne widowisko. „Chrońmy te chwile” to nie tylko fragment poezji Ernesta Brylla. Szkoła wytworzyła naturalną nić pokoleniową. Młodzież, rodzice i absolwenci. Nie wyobrażam sobie, aby w przyszłości zabrakło tego magicznego dnia. Uściski, powitania, skupienie, wspólne śpiewy….. i podziękowania. Kolędy i pieśni czasami te same, niespodziewane nowości oraz jak zawsze chęć na udział w muzycznym biesiadowaniu. Nie tylko, jako wykonawcy bardziej, jako wytrawni słuchacze. Warto w tym dniu przyjechać z daleka – mieliśmy gości z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Holandii i z odległych zakątków Polski- warto przyjechać, aby obejrzeć szkołę, przespacerować się po korytarzach, zajrzeć do pracowni a przede wszystkim spotkać Przyjaciół. Dzieje się tak już od 16 lat!!! Będziemy chronić te chwile dopóki starczy nam sił. Szczęśliwego Nowego Roku 2013!

[...foto...] Barbara Piórkowska

Jagniątkowo – Gerhart Hauptmann 2 stycznia 2013

W dniu 15 grudnia uczennice Aleksandra Feldy (kl. II b) i Roksana Piotrowska (kl. I c) pod opieką pani Agnieszki Guziak odbyły wycieczkę do domu Gerharta Hauptmanna w Jagniątkowie, gdzie odbyło się rozdanie nagród za niemiecko- polski konkurs plastyczny i fotograficzny "Gerhart Hauptmann odkryty na nowo: śląski poeta widziany oczami młodych artystów". Dodatkowo odbył się poczęstunek, a dziewczyny miały okazję zwiedzić dom, w którym artysta tworzył i mieszkał przez ostatnie 45 lat życia. Praca konkursowa Roksany zostanie w przyszłości odpłatnie wykorzystana do celów komercyjnych. Oprócz tego prace zostaną ponownie wyeksponowane w Biurze Łącznikowym Wolnego Kraju Związkowego Saksonii we Wrocławiu od połowy stycznia 2013r.

Jeszcze raz serdecznie gratulujemy laureatkom.

[...foto...]

Góra Grosza 2 stycznia 2013

Zakończono XIII edycję akcji „Góra Grosza” w ramach, której przez dwa tygodnie uczniowie naszej szkoły zbierali monety. Uzbierane pieniądze zostaną przekazane na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym między innymi na tworzenie nowych domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka i pogotowia rodzinnego. „Góra Grosza” ma uświadomić młodzieży jak ważna jest pomoc. Nasza szkoła na ten zaszczytny cel zebrała w tym roku 447,29 zł. Klasa IA, której wychowawcą jest Dorota Walicka zebrała najwięcej groszy 73,27 zł, za co zostali nagrodzeni przez Samorząd Uczniowski słodyczami. Drugie miejsce zajęła klasa II C / 58,03 zł/, a trzecie klasa II B / 52,00 zł /.

Organizatorzy:
Szkolny Samorząd Uczniowski