Biesiada Wigilijna 20 grudnia 2007

W auli III Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy zaproszeni goście w tym starosta Zygmunt Worsa, Stanisław Szelewa - dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania w Starostwie Powiatowym, dyrektorzy szkół świdnickich, rodzice, nauczyciele, uczniowie i absolwenci naszej szkoły wysłuchali Koncert Wigilijny "Cherubinowy posłaniec"

Wigilijną opowieść o "cherubinie wędrującym" na podstawie fragmentów poezji: Ernesta Brylla, Jana Twardowskiego, Borysa Pasternaka i Czesława Miłosza poprowadzili Ewa Grądkiewicz i Jakub Studnicki.

Chór " Pryma Voce "zaśpiewał kolędy: Z Narodzenia Pana, Witaj gwiazdko, Przystąpmy do szopy, Nad Betelem w ciemną noc, Cicha noc, Pójdźmy wszyscy do stajenki, A spis Bartek, Fragmenty Misa Criolla (mszy kreolskiej) - Ariela Ramíreza:Kyrie i Gloria, Grajmy Panu, Do szopy, Bóg się rodzi w wykonaniu chóru i absolwentów( w tym Katarzyny Morawskiej, która śpiewała w całym koncercie).

Życzenia świąteczne złożył dyrektor III LO w Świdnicy oraz starosta Zygmunt Worsa.
Na zakończenie koncertu w wykonaniu chóru usłyszeliśmy: "Za kolędę dziękujemy!"
Nad koncertem pracowali: z chórem "Pryma Voce" : Bogumiła Patała, Teresa Pulsakowska-Daniel, Barbara Piórkowska. Wyboru tekstów i opracowania literackiego dokonał Krzysztof Frączek, scenografia w wykonaniu Kamy Karst, Ryszarda Skórki, plakaty, zaproszenia, logistyka oraz zachęta w realizacji koncertu w osobie dyrektora szkoły Ryszarda Skórki, soliści chóru: Łukasz Grabicki, Małgorzata Wilk i Marcin Malinowski, Zdzisława Szkodzińska - mandolina.

To szczególny koncert dla młodzieży i dorosłych. Atmosfera szkoły, przyćmione światła, piękna muzyka i to, co najważniejsze - spotkania z bliskimi. Od kilku tygodni na forum Naszej - klasy trwały dyskusje nad spotkaniem się absolwentów właśnie w dniu biesiady wigilijnej. Tak właśnie było. Zjawiła się już dorosła młodzież, Kwiaty, drobne pamiątki dla wychowawców, wymiana informacji i to ciepło, które towarzyszy wieczerzy wigilijnej. Taki dzien. zdarza się tylko raz w roku. Chyba nie ma w okolicy drugiej szkoły, która miałaby taki regularny zjazd absolwentów. Pan dyrektor zadał nam pytanie: robimy koncert czy nie. Mogę tylko w swoim imieniu odpowiedzieć, że dopóki starczy mi sił to zawsze odpowiem: tak! Bogumiła Patała, Teresa Daniel zapewne też tak powiedzą. Przygotowanie koncertu to bardzo duży wysiłek, wiedzą o tym, Ci, którzy brali w nim udział, zapewne za rok znowu napiszę takie słowa: dziękuję wszystkim za pomoc!

"Świąt prawdziwie świątecznych, ciepłych w sercu, zimowych na zewnątrz jaśniejących pierwszą gwiazdką, co daje nadzieję na następny rok. Wszystkiego co DOBRE, WAŻNE I PIĘKNE..." - Renata Borek

to jedno z życzeń, które przysłała do mnie absolwentka Studium Nauczycielskiego latach 1986-1992, podpisuję się pod nimi całym sercem
[...foto...] Barbara Piórkowska

Nowa produkcja Studia Nagrań 17 grudnia 2007

Scherzo - Zespół Wokalno-Instrumentalny

Płyta, na której prezentuje swoje nagrania Zespół Wokalno - Instrumentalny "Scherzo" jest wynikiem współpracy młodzieży i nauczycieli muzyki w III Liceum Ogólnokształcącym w Świdnicy. Każda z osób, które prezentuje się na płycie jest uczniem w klasie muzycznej. Przez okres nauki w szkole przechodziła intensywny trening wokalny i instrumentalny podczas lekcji muzyki i w czasie prób chóru "Pryma Voce". Od wielu lat zajmują się tym kształceniem Bogumiła Patała, Teresa Pulsakowska-Daniel i Barbara Piórkowska.

Spośród wielu piosenek, które przez okres trzech lat były wykonywane na różnego rodzaju uroczystościach dokonano nagrań tych utworów, które prezentują szeroki wachlarz możliwości młodych artystów. Każda piosenka oraz ich kolejność ma swoje znaczenie. Tango - autorska kompozycja N. Biedki, B. Piórkowskiej ( muzyka) i K. Morańskiej ( tekst) zapoczątkowała współpracę w zespole, potem szukano pięknych, aktorskich pieśni z repertuaru "Piwnicy pod Baranami" ( Pozytywka, Miejcie nadzieję, Dezyderata), popowo- patriotycznych piosenek w językach angielskim i niemieckim ( Memory, Freiheit), satyryczna piosenka Draby była śpiewana przez Kabaret Starszych Panów. Młodzież zakochała się w piosenkach Jacka Kaczmarskiego stąd - Lekcja Historii klasycznej.

Jest to pierwsza całkowicie samodzielna produkcja Studia Nagrań, które od roku działa w naszej szkole. Płyta żartobliwie powinna się nazywać "Sami". Sami śpiewamy i akompaniujemy, sami dokonujemy nowej aranżacji wartościowych utworów i sami produkujemy nagrania.

Planujemy, aby zawsze pod koniec roku szkolnego wydać kolejną płytę z dorobkiem artystycznym młodzieży, która kończy naukę i przygodę z piosenką w naszym rozśpiewanym Liceum.

Wykonawca: Zespół Wokalno-Instrumentalny " Scherzo"

Absolwenci:
Natalia Biedka: fortepian, gitara, instrumenty perkusyjne, wokal ( 1,2,3,5,6,7, 8)
Katarzyna Morańska: fortepian, gitara, instrumenty perkusyjne, wokal ( 1,2,3,6,7,8)
Karolina Nowak: wokal (1,8)
Łukasz Synówka: wokal (1,3,6,7,8)
Jacek Krysztofiak: wokal (1,2,3,6,7,8)
Robert Matlak: akordeon, gitara (1,2,4,5,6,7,8 )

Gościnnie
Roksana Kania klasa II: skrzypce, wokal (1,5, 6, 8)
Marcin Malinowski klasa II: fortepian, wokal ( 1,4,6)
Małgorzata Wilk klasa II: wokal (4)
Łukasz Grabicki klasa I: wokal ( 5)
[...Odtwórz płytę...] Barbara Piórkowska

Dzień patrona 12 grudnia 2007

Wyniki konkursu
"Patronka Szkoły - Maria Skłodowska-Curie"I miejce - Klasa 1f
Kuklis Karolina, Porębski Ariusz


II miejce - Klasa 1e
Gębala Daniel, Janczyk Katarzyna

III miejce - Klasa 1c
Sidor Jakub, Walichnowski Piotr

[...foto...]

Matura - próba 5 - 7 grudnia 2007

[...foto...]

"Rock przeciw AIDS" 5 grudnia 2007

Z okazji Światowego Dnia Walki z AIDS, został rozstrzygnięty konkurs "Rock przeciw AIDS". Laureatką pierwszej nagrody w kategorii plastycznej została uczennica naszej szkoły MAGDALENA PÓŁTORAK z klasy I B.

Magdalena odniosła również niedawno inny sukces - wyróżnienie w konkursie plastycznym "Barwy niepodległości", zorganizowanym z okazji Święta Niepodległości.

Serdecznie gratulujemy


Delegacja z Litwy 4 grudnia 2007

Przez kilka godzin trwała niezwykła w naszej szkole wizyta niezwykłych gości. Z Litwy przyjechali nauczyciele i dyrektorzy z polskich szkół działających w tym nie tak dalekim zakątku. Centrum Informacji Zawodowej w Wałbrzychu zaprosiło Litwinów ramach wymiany doświadczeń związanych z edukacją i wychowaniem młodzieży. Goście hospitowali lekcje biologii i matematyki oraz zwiedzali naszą szkołę. W południe chór "Pryma Voce" zaśpiewał kilkanaście pieśni patriotycznych okresu odzyskania przez Polskę długo oczekiwanej niepodległości. Program bardzo się podobał, na twarzach słuchaczy widać było zadumę i wielkie zainteresowanie.

Było to dla nas bardzo miłe wydarzenie.
[...foto...]

Eliminacje szkolne XXXII Olimpiady Artystycznej - sekcja muzyka 3 grudnia 2007

W dniu dzisiejszym młodzież z klas muzycznych rozwiązywała test wiedzy o muzyce oraz dokonała opisu dzieła sztuki, to znaczy zrealizowała analizę słuchanego utworu i napisała wypracowanie na zadany temat. Komitet Okręgowy Olimpiady Artystycznej przy Muzeum Narodowym we Wrocławiu przygotował zestaw bardzo trudnych zagadnień z zakresu historii muzyki od starożytności po czasy współczesne. Do eliminacji zgłosili się uczniowie:

 • Berlińska Aleksandra II a
 • Bromm Dominika III a
 • Grabicki Łukasz II a
 • Kania Roksana III a
 • Malinowski Marcin III a
 • Puławski Mateusz I a
Uczestnikom życzymy wiele sukcesów!
[...foto...] Barbara Piórkowska

3 Powiatowy Konkurs Piosenki Poetyckiej 15 listopada 2007

We czwartek już od godzin porannych aula III liceum wypełniła się śpiewem uczestników III edycji Powiatowego Konkursu Piosenki Poetyckiej "Mimozami jesień się zaczyna". Próby, akustyczne, kończenie dekoracji wg pomysłu Kamy Karst i Ryszarda Skórki, ostatnie uwagi trenerów wokalnych wypełniło czas do godziny 16.00 kiedy to uroczyście został otworzony konkurs piosenki.

W jury konkursu zasiedli Anna Borowska, dyrektor Biura Promocji Starostwa Powiatowego w Świdnicy, Tomasz Wyrwa Nauczyciel informatyki i jednocześnie redaktor naczelny Expressem- sponsor nagrody publiczności oraz nauczyciele muzyki Bogumiła Patała i Zdzisław Christ.

Główną nagrodą był puchar Dyrektora III LO w Świdnicy oraz mnóstwo nagród zakupionych oraz sponsorowanych przez sklepy Vobis i Music Box w Świdnicy.


Na konkurs przybyła młodzież z powiatów świdnickiego, dzierżoniowskiego i strzegomskiego. Śpiewano pieśni o tematyce jesiennej, w różnych klimatach i aranżacjach. Organizatorów konkursu ucieszył fakt, ze uczniowie z naszej szkoły pięknie zaśpiewali i otrzymali kilka głównych nagród. Gratulacje dla Łukasza Grabickiego ( GRAND PRIX), Marcina Malinowskiego ( I nagroda) oraz dla Małgosi Wilk, Roksany Kani oraz debiutującego Michała Pietraszaka, który zdobył nagrodę publiczności.

Było to piękne popołudnie, pełne wrażeń i emocji. Przed nami IV edycja konkursu już za rok.

[...foto...][...foto...][...audio...] Barbara Piórkowska

Lista nagrań

 1. Łukasz Grabicki, "Przeciw temu czasowi" - III Liceum Ogólnokształcące Świdnica
 2. Barbara Janas, "Kasztany"- Gimnazjum nr 3 w Świdnicy
 3. Ada Jaworska , "Za szybą" - Świdnicki Ośrodek Kultury
 4. Marcin Malinowski, "Pocałunek ognia" - III Liceum Ogólnokształcące Świdnica

14 listopada 2007 roku

Zakończono VIII edycję akcji "Góra grosza" w ramach, której przez 2 tygodnie od 15 października uczniowie naszej szkoły zbierali monety. Uzbierane pieniądze zostaną przekazane na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym między innymi na tworzenie nowych domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka i pogotowia rodzinnego. "Góra grosza" ma uświadomić młodzieży jak ważna jest pomoc.

Nasza szkoła na ten zaszczytny cel zebrała 303, 58 zł.

Klasa IF, której wychowawcą jest Krystyna Tarabon zebrała najwięcej groszy / 74, 65zł /, za co zostali nagrodzeni przez Samorząd Uczniowski słodyczami. Drugie miejsce zajęła klasa II F / 42,27 zł/, a trzecie klasa III C / 40,12 zł /.

Organizatorzy:
Samorząd Uczniowski
wraz z opiekunami:
Agnieszka Guziak
Mariola Makarska - Janicka

9 listopada 2007 roku

Narodowe Święto Niepodległości - najważniejsze polskie święto narodowe, obchodzone, co roku 11 listopada, na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Nasza szkoła szczególną wagę przywiązuje do zaakcentowania tego święta.

W piątek 9 listopada 2007 roku aula naszego liceum wypełniona przez uczniów i nauczycieli w skupieniu uczciła to wydarzenie słuchając koncertu:

" Pieśń...Czyn... Wspomnienie - to Polska" .

W kilku słowach trudno jest opisać dzień z tak wielką dawką patriotyzmu. Ten wyjątkowy program został przygotowany przez chór "Pryma Voce" z pomocą Bogumiły Patały, Teresy Pulsakowskiej-Daniel, Barbary Piórkowskiej, opracowanie literackie Aleksandra Kulak, konsultacja historyczna Grzegorz Mikołajczyk, scenografia Kama Karst. Publiczność wysłuchała kilkunastu pieśni z początku XX wieku przeplatanych słowami Józefa Piłsudskiego oraz słów skłaniających do szczególnej refleksji na temat patriotyzmu.

"Jest jeden czas miłości, jest jeden czas wiary
Dla tych, którzy odeszli, dla tych, co zostają.
Wszystko staje się jednym: żywe i umarłe,
Wszystko splata się w jedną narodową pamięć."

Słowa te zakończyły koncert piosenka "Miejcie nadzieję" w wykonaniu Łukasza Grabickiego i Roksany Kani dopełniła to uroczyste wydarzenie.
[...foto...] B. Piórkowska

"Lir... rodzaj różny" 6 listopada 2007
Szanowni Państwo!

W dziewiątej edycji Międzyszkolnego Konkursu Literackiego III Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Świdnicy "Lir... rodzaj różny" spośród nadesłanych tekstów poetyckich i prozatorskich Jury w składzie


mgr Aleksandra Kulak
mgr Janina Koczur
mgr Regina Romaniuk
mgr Krzysztof Frączek

wybrało najlepsze prace literackie.
W kategorii POEZJA nagrodzono:


Magdę Miturę
godło "Ruda"
z Liceum Ogólnokształcącego w Świebodzicach
I miejsce

Ewelinę Łukasik
godło "Evelajne 555"
z III Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy
II miejsce

Krzysztofa Domińskiego
godło "Krzysztof"
z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Świdnicy
III miejsce

A w kategorii PROZA:


Olimpię Wróbel
godło "Książniczka"
z III Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy
wyróżnienie

Beatę Figurną
godło "Zawroty Głowy"
z III Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy
wyróżnienie

Samuela Damańskiego
godło "Kersten"
z III Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy
wyróżnienie
[...foto...] [...tomik...]

WYMIANA MIĘDZYNARODOWA KLUB-NETÓW 2 listopada 2007

PROGRAM WYMIANY MIĘDZYNARODOWEJ KLUB-NETÓW - ŚWIDNICA 2007

Do klub-netów należy młodzież z Polski, Czech i Niemiec, z którą wspólnie tworzymy projekty międzynarodowe.  Na początku października gościliśmy w Świdnicy zaprzyjaźnione kluby: Annen-club z Goerlitz i Warmia-net z Nidzicy. Przyjazd niemieckiego i polskiego klubu net związany był z realizacją projektu "Międzynarodowa Pierwsza Pomoc". Wspólnie ćwiczyliśmy udzielanie pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, uczestniczyliśmy w rajdzie pieszym na Ślężę, zwiedzaliśmy Świdnicę i Wrocław. Była to doskonała okazja do lepszego poznania się i wymiany doświadczeń.

03.10.2007 (środa)

 • spotkanie w klubie "SIMKA-NET" (wymiana doświadczeń - zdjęcia, filmy, sprawy organizacyjne, szkolenie)

04.10.2007 (czwartek)

 •  Rajd Pieszy "Masyw Ślęży 2007" (konkurencje rajdowe, ognisko)
 •  szkolenie z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej w siedzibie PCK
 • przygotowanie ankiet i pokazów ratowniczych

05.10.2007 (piątek)

 •  odwiedziny w szkole
 •   "Świdnica - gry uliczne" - zwiedzanie Kościoła Pokoju, Muzeum Dawnego Kupiectwa
 • przeprowadzenie ankiety wśród mieszkańców Świdnicy na temat udzielania pierwszej pomocy, rozdawanie ulotek
 •  konferencja powiatowa "Zdrowie ma smak - porozmawiajmy o żywieniu"  w sali teatralnej
 •  "Dni Gór" w Świdnicy - klub "Bolko"  

06.10.2007 (sobota)

 • zwiedzanie Wrocławia z przewodnikiem - Panorama Racławicka, Ostrów Tumski, Uniwersytet Wrocławski, Rynek
 • nocleg w  Obornikach Śląskich

07.10.2007 (niedziela)

 • pożegnanie gości i powrót do Świdnicy
[foto:Szkolenie w klubie -Rajd -Szkolenie w PCK -Zwiedzanie Świdnicy -Konferencja -Dni Gór -Zwiedzanie Wrocławia -Pożegnanie ]

Otrzęsiny 30 października 2007

Dnia 26.10.07r. (piątek) w naszej szkole odbyły się otrzęsiny klas pierwszych. W uroczystość brało udział sześć klas pierwszych. Prowadzącym był Tomasz Nycz - rzecznik praw uczniowskich, a konkurencją przyglądało się jury w składzie: pan dyrektor Ryszard Skórka, pani dyrektor Elżbieta Dawidowicz, opiekunki SSU pani Mariola Makarska- Janicka i pani Agnieszka Guziak oraz przewodnicząca szkoły Natalia Pocion i sekretarz- skarbnik Klaudia Staworowska. Cała impreza została zorganizowana przez klasę II f.

Odbyły się następujące konkurencje:
 • Konkurencja pierwsza- muzyczna, w której przedstawiciele klas uzupełniali teksty znanych piosenek, a następnie wraz z całą klasą śpiewali ją przed jury;
 • Zadanie drugie to narysowanie karykatury naszego pana dyrektora;
 • Trzecią konkurencją było wypicie mleka i zjedzenie popkornu na czas, bez użycia rąk;
 • Czwartym zadaniem było pokonanie toru przeszkód;
 • Natomiast ostatnią konkurencja było napisanie bezbłędnie dyktanda.
Pomiędzy konkurencjami uczniowie w różny sposób prezentowali swoje klasy. Jedni śpiewali, inni natomiast przedstawiali scenki, tańczyli. Każda z klas miała swój charakterystyczny znak np. różowożółte kokardy, zielone balony, nutki i gwiazdki.

Była to przede wszystkim wspaniała zabawa. Wygrała klasa I "f" wraz z wychowawcą panią Krystyną Tarabon. Zwycięscy otrzymali nagrodę w postaci uścisku dłoni pana i pani dyrektor oraz kota przechodniego.

[...foto...]

Rekord Guinnesa! 27-28 października 2007

Uczeń klasy III e
z
III Liceum Ogólnokształcącego
w Świdnicy
pobił rekord Guinnesa!

Paweł Kotuliński występował przed kamerami świdnickiej telewizji kablowej
TELETOP
39 godzin, ( 40 jeśli dodamy zmianę czasu).

Księga naj...
Księga Rekordów, Guinnessa to wydawany corocznie informator, który zawiera mniej lub bardziej dziwne rekordy. Jego pierwsza edycja została wydana w 1955 r. Polskie wydanie ukazuje się natomiast od piętnastu lat. Na liście rekordów są przedziwne osiągnięcia, na przykład najwyższy domek ułożony z kart, największa kolekcja włosów gwiazd, wielogodzinne stanie na jednej nodze czy broda długa do ziemi. Lecz nie tylko wyczyny ludzi zostały tam przedstawione. Wśród rekordów przyrodniczych opisano pierwszego szympansa potrafiącego czytać, największy płatek śniegu czy najcięższą kapustę.

Paweł Kotuliński, tegoroczny maturzysta z naszej szkoły, przez 40 godzin prowadził telewizyjny talk show, rozmawiał w sobotę i niedzielę na przeróżne tematy z setkami gości.
Tym samym poprawił o 5 godzin ostatni rekord w tej kategorii, zapisany w księdze rekordów Guinnesa.

Przygotowania do bicia rekordu Guinnessa trwały prawie 2 miesiące. Pawłowi pomagało kilkanaście osób, m.in. dziennikarze z telewizji regionalnej TELETOP Sudety, która na żywo transmitowała program oraz dyrekcja, nauczyciele i uczniowie naszego liceum.
W studiu pojawili się, zatem znani aktorzy, lokalni politycy, lekarze, policjanci i mnóstwo ludzi, którzy robią coś interesującego i mają się, czym pochwalić. Paweł przyznał, że miał kilka kryzysów - zwłaszcza w nocy. Jednak nad tym, by nie zasnął, czuwali jego znajomi i ekipa telewizji kablowej "Teletop", która na żywo transmitowała bicie niezwykłego rekordu.
Paweł przeprowadził wywiady z kilkaset osobami. Tańczył z lokalnymi zespołami, śpiewał, rzeźbił, malował i gotował. Kryzys przeżył po niespełna dobie, ale wystarczył mu kilkuminutowy zimny prysznic, bieg i kilka ćwiczeń gimnastycznych, aby wrócić do kondycji, którą utrzymał do zakończenia programu. Trzeba przyznać, że wszyscy zaproszeni goście pomagali Pawłowi w utrzymaniu formy - zapraszali go do aktywności ruchowej, pomagali rozwijać jego kreatywną postawę i tym obopólnym współdziałaniem osiągnięto cel, jakim jest pobicie rekordu. Paweł Kotuliński poczeka na Certyfikat Guinnessa nawet kilka miesięcy, ale już w niedzielę otrzymał dokument o zapisaniu rekordu w Polskiej Księdze Rekordów i Osobliwości.

To już zresztą trzeci zarejestrowany w Księdze Rekordów Guinnessa wyczyn Pawła Kotulińskiego. Po raz pierwszy usłyszała o nim cała Polska trzy lata temu. Wtedy postanowił w nietypowy sposób spędzić wakacje. Na przydomowej czereśni zbudował platformę, zabrał na nią śpiwór, książki do czytania i radio na baterie. Po prostu zamieszkał na drzewie. Przez kilka dni był prawdziwą atrakcją. Z czereśni zszedł po 10 dniach i zaraz potem wpadł na kolejny rekordowy pomysł. Kiedy głośno było o komorniku, który zajął konta we wrocławskiej klinice onkologii dziecięcej, Paweł postanowił zorganizować zbiórkę na rzecz szpitala. Oczywiście, nie była to zwykła kwesta. Paweł nauczył się na pamięć niemal całego "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza i postanowił, że przeczyta to dzieło publicznie. Recytował trzynaście godzin, a dla chorych dzieci zebrał blisko dwa tysiące złotych. - Lubię adrenalinę i tę walkę z czasem!-mówił Paweł, poza tym to dobra zabawa, dzięki której można stać się sławnym, każda próba bicia rekordu jest ciężka, ale przecież w życiu nic łatwo nie przychodzi. A gdy się uda, to, jaka wtedy jest satysfakcja...!!!

Paweł osiągnął cel i ma satysfakcję: pobił rekord, pomógł choremu koledze. Ale mnie zadziwia zupełnie coś innego. Nawet gdyby nie osiągnął tego celu, mógł przecież nie dokończyć talk showu z rozmaitych przyczyn, o których teraz nie pora dyskutować. Młody, osiemnastoletni człowiek poprzez swój pomysł dokonał rzeczy niesłychanej dla Świdnicy i innych miast i miasteczek powiatu świdnickiego.

Przede wszystkim myślę o naszym liceum, które mogło pochwalić się swoim dorobkiem, który do tej pory znali tylko nieliczni. Paweł w swoich wywiadach promował swoich kolegów, wskazywał dobrych nauczycieli, pokazywał najpiękniejsze rzeczy, które dzieją się w szkole i z dumą podkreślał fakt przynależności do społeczności szkolnej.
Mówił, "że, to dobra szkoła, można w niej nie tylko się uczyć, ale również rozwijać swoje zainteresowania, poznawać kulturę i czuć się bezpiecznym w jej murach".

Takiej promocji szkoły, która wyszła daleko poza Świdnicę nie było chyba nigdy. Poprzez łącza ogólnopolskie i transmisję przez Internet dowiedział się o III Liceum cały świat. Tak samo można powiedzieć o pozostałych uczestnikach talk showu. Paweł w trakcie półgodzinnych wywiadów zmobilizował wszystkich, którzy robią coś ciekawego.

Zostały wyciągnięte z archiwów miejskich stare kroniki, wspominano o ludziach, o których nikt już nie pamięta, zaproszono twórców ludowych, aktorów harcerzy i zespoły artystyczne każdego gatunku. Nawet wybitni politycy nie odmówili Pawłowi Każdy z uczestników miał szansę się przedstawić, powiedzieć kilka słów o swoich pasjach, zaprezentować swoją działalność. Rekord został pobity, będzie odnotowany w Księdze Rekordów Guinnessa (ang. Guinness Book of Records) z siedzibą w Londynie, do której większość nie ma dostępu. Ale to, co dzięki Pawłowi Kotulińskiemu każdy z nas przeżył pozostanie w pamięci na długie lata. Pasje należy rozwijać nie tylko dla siebie, bo może za kilka lat inny młody człowiek zechce je w ten czy inny sposób urzeczywistnić.

[...foto...] Barbara Piórkowska

"TYTUŁOWA ROZSYPYWANKA" 22 października 2007

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU

Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli w nim udział.


Prawidłowych odpowiedzi udzielili:
I miejsce Aleksandra Kopiec III b 68 pkt
II miejsce Karolina Sendor III b 66 pkt
II miejsce Magdalena Jarecka III c 66 pkt
III miejsce Piotr Parobiec I c 64 pkt
IV miejsce Marcin Malinowski III a 62 pkt
V miejsce Daniel Gębala I e 60 pkt
V miejsce Karolina Biniek II b 60 pkt
VI miejsce Grażyna Dyrda II b 40 pkt


G R A T U L U J E M Y !!!


Dzień Edukacji Narodowej 15 października 2007
[...foto...]

XLIV KONKURS WIEDZY MORSKIEJ - I miejsce w POLSCE ! 11 października 2007

W Jastarni, na Półwyspie Helskim, w dniach 14 - 16 września 2007 r. odbył się finał XLIV Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Morskiej pn. "Polska Marynarka Wojenna a Historia Wybrzeża Polskiego".
W zawodach wzięły udział 4-osobowe zespoły z 16 województw. W reprezentacji woj. dolnośląskiego wystartowali członkowie Koła Strzeleckiego działajacego przy III LO w Świdnicy: Marta Zerka, Monika Olbrycht, Bartłomiej Buczko i Piotr Kowalik, którzy wcześniej zajęli I miejsce w naszym województwie.

Każdy zawodnik wystąpił w pięciu konkurencjach: 3 rzuty rzutką ratowniczą, pływanie na dystansie 50m, 30 pytań testowych, strzelanie z karabinka pneumatycznego (15 strzałów), wykonywanie węzłów żeglarskich (30 w czasie 5 minut). W klasyfikacji łącznej zespołów z liceów ogólnokształcących nasza drużyna zajęła 1 miejsce, a w kategorii gimnazjum 3 miejsce w Polsce.

Indywidualnie:  Bartłomiej Buczko 1 miejsce, a Marta Zerka 3 miejsce (szkoły ponadgimnazjalne), Piotr Kowalik 2 miejsce, Monika Olbrycht 11 miejsce (gimnazjum). 

Nasza drużyna była bezkonkurencyjna w wiązaniu węzłów żeglarskich i rzucie rzutką (1 miejsca), w teorii zdobyła 5 miejsce a w strzelaniu i pływaniu 6 pozycje.
W sumie zdobyła 2410 punktów. Na drugim miejscu uplasowali się zawodnicy z Kielc z wynikiem 2320 punktów, trzecie miejsce zdobyła reprezantacja Opola zdobywając 2232 punkty. 


Opiekunem drużyny był prof. Leszek Olejarczyk.


Kamery w szkole8 października 2007

W czasie wakacji nasza szkoła wzbogaciła się w system monitoringu wideo. Wśród kamer pilnujących budynki mamy również kamery sieciowe umieszczone w środku. Jeśli zapomnieliście jak wygląda wejście do szkoły to na obrazku wyżej możecie zobaczyć widok z bieżącej minuty, a po kliknięciu - online (na razie eksperymentalnie w godzinach od 7:00 do 19:00).


Rekordowy chłopak 2 października 2007
Paweł Kotuliński ma siedemnaście lat, opinię szalonego i plany, by być sławnym. Wakacji nie spędza jak rówieśnicy. Woli siedzieć dziesięć dni na drzewie, tańczyć oberki i krakowiaki, lub uczyć się na pamięć dzieł Mickiewicza.


Źródlo: http://www.e-walbrzych.pl

XII Rajd Rowerowy 20 września 2007
Wystartował XII Rajd Rowerowy

i dojechał do mety

KLASYFIKACJA
Miejsce Klasa Punkty
I II a 5
II I d 11
III II d, III c, III e 14
IV I f 25
V I a 48
VI I c 77
VII II b, III f 153
VIII II f 231
IX I e 243
[...start...][...meta...]

Lista przyjętych 3 września 2007
Z prawdziwą przyjemnością przezentujemy ostateczne listy poszczególnych klas pierwszych w roku szkolnym 2007/2008. Wszystkim, którzy się dostali do naszej szkoły serdecznie gratulujemy ;)
[...lista... ]

Rozpoczęcie roku szkolnego 2007/2008 3 września 2007
Niech moc będzie z Wami !
[...foto...]