Z J A Z D      A B S O L W E N T Ó WA N K I E T A     D L A      A B S O L W E N T Ó WP I E R W S Z E    Z G Ł O S Z E N I AN A P I S Z    D O   O R G A N I Z A T O R Ó W


IV FESTIWAL PIOSENKI OBCOJĘZYCZNEJ "MUZYKA ŁĄCZY EUROPĘ" 27 marca 2006
IV Festiwal Piosenki Obcojęzycznej "Muzyka Łączy Europę" odbył się 24 marca 2006 w Centrum Kultury w Strzegomiu. W festiwalu brali udział przedstawiciele szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z m.in. Wałbrzycha, Świdnicy, Świebodzic, Strzegomia, Goczałkowa, Jaroszowa, Bielawy, którzy występowali przed publicznością złożoną z przedstawicieli władz lokalnych, uczniów, rodziców i nauczycieli. Repertuar uczestników festiwalu składał się z piosenek w języku angielskim, niemieckim, francuskim i hiszpańskim.
Jury, w którym zasiadali muzycy, nauczyciele języków obcych, burmistrz Strzegomia pan Lech Markiewicz, obradowało pod przewodnictwem pani Wioletty Urban, dyrektor Strzegomskiego Centrum Kultury.
W gronie laureatów festiwau znaleźli się uczniowie naszej szkoły:

 • I nagroda Paulina Kondzior za wykonanie piosenki, "Nothing compares 2 U" autorstwa Prince'a z repertuaru Sinead O Connor
 • Wyróżnienie Małgorzata Wilk i Marcin Malinowski za wykonanie piosenki "Freiheit" autorstwa i z repertuaru Mariusa Mullera - Westernhagena.


Laureatom serdecznie gratulujemy!


"POKAŻ NAM JĘZYK" 20 marca 2006
Dnia 13 marca odbył się etap szkolny Ogólnopolskiego konkursu "Pokaż nam język", organizowanego przez Wyższą Szkołę Bankową we Wrocławiu. Łącznie około 5600 uczniów wzięło udział w tych zmaganiach z językiem angielskim lub niemieckim, które polegały na rozwiązaniu testu gramatyczno leksykalnego z elementami wiedzy o historii, kultury i polityki krajów anglo lub niemieckojęzycznych.

Do drugiego etapu zakwalifikowali się, uzyskując najwyższą liczbę punktów, następujący uczniowie naszej szkoły:
Język niemiecki
 • Paulina Kielka kl. II "f"
 • Monika Mich kl. III "h"
 • Joanna Stelmach kl. III "c"
 • Paweł Podkówka kl. III "c"

Język angielski
 • Sandra Grabczyńska kl. III "f"
 • Tadeusz Kulczyński kl. III "g"
 • Piotr Pawlonka kl. III "f"
 • Dawid Stadnicki kl. III "f"
 • Robert Lipiński kl. II "f"

Wezmną oni udział w następnym etapie, który będzie przeprowadzonym w siedzibie Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiuw dniach 23 marca - język niemiecki i 24 marca - język angielski.

Źyczymy powodzenia!!

WYNIKI KONKURSU JĘZYKA NIEMIECKIEGO KLAS II 14 marca 2006
Laureatkami Konkursu Języka Niemieckiego dla klas II z dnia 02 marca 2006 roku zostały:
 • I miejsce: PAULINA KIELKA klasa II F
 • II miejsce: PAULINA DUNICZ klasa II B
 • III miejsce: AGATA RUTOWICZ klasa II A
Serdecznie gratulujemy!

WSPÓŁPRACA Z WSZIP W WAŁBRZYCHU 14 marca 2006
Od II semestru bieżącego roku szkolnego nasza szkoła rozpoczęła współpracę z Wałbrzyską Wyższą Szkołą Zarządzania i Przedsiębiorczości.

W ramach tej współpracy:

 • w marcu klasy III wezmą udział w zajęciach prowadzonych przez wykładowców WWSZiP dotyczących zagadnień strategii marketingowych, prawa pracy, samozatrudnienia.
 • W kwietniu klasa menedżersko-językowa wyjedzie na wycieczkę w trakcie której odbędą się wykłady i warsztaty prowadzone przez wykładowców WWSZiP.
 • W maju i czerwcu zostaną zorganizowane zajęcia dla klas II.

W ramach działalności edukacyjnej Wydziału Administracji i Informatyki WWSZiP przekazała nieodpłatnie do biblioteki szkolnej swoje wydawnictwa:


 1. RACHUNKOWOŚĆ, pod redakcją T. Orzeszko
 2. WSTĘP DO EKONOMETRII I ANALIZY TAKSONOMICZNEJ, A. Bekla, S. Czaja
 3. MAKROEKONOMIA cz. I, II, pod redakcją S. Czaji
 4. WSPÓŁCZESNE PROBLEMY TEORII I PRAKTYKI ZARZĄDZANIA STRATEGICZNEGO, pod redakcją R. Krupskiego
 5. ZESZYTY NAUKOWE nr 4, pod redakcją J. Tutaja
 6. ZARZĄDZANIE ORGANIZACJĄ, K. Perechuda

WYNIKI KONKURSU JĘZYKA NIEMIECKIEGO KLAS I 13 marca 2006
W dniu 22.02.2006 roku odbył się konkurs z języka niemieckiego dla klas pierwszych. Uczestniczyło 28 uczniów. Zwycięzcami konkursu zostali:
 • I miejsce: Michał Uryasz kl. IC
 • II miejsce: Małgorzata Wilk kl. IA
 • III miejsce: Martyna Świerczek kl. IC
 • III miejsce: Marcin Malinowski kl. IA
Uczniowie otrzymali nagrody książkowe i inne gadżety. Sponsorami byli WSiP i Wydawnictwo LektorKlett.

OTWARCIE STUDIA NAGRAŃ 7 marca 2006

4 marca 2006 roku po wielu latach marzeń, po kilku tygodniach ciężkiej pracy zainaugurowało swoją działalność studio nagrań. W przestronnym pomieszczeniu znalazł miejsce wysokiej jakości sprzęt akustyczny potrzebny w pracy nad profesjonalną obróbką dźwiękową.
Marzenia o własnym studio zostały dzisiaj zrealizowane przy nagraniu piosenek "Jezioro marzeń" w wykonaniu uczennicy III a Pauliny Kondzior oraz "Freiheit" zaśpiewanej przez Marcina Malinowskiego z I a.
Nagranie zostało zrealizowane przez Tomasza Olejarczyka studenta V roku Wydziału Komunikacji specjalność - akustyka Politechniki Wrocławskiej oraz informatyka naszego liceum Przemysława Tarłowskiego.

Od przyszłego roku szkolnego w studio będą odbywać się zajęcia edukacyjne dla uczniów klasy muzycznej, której program nauczania zostanie wzbogacony o elementy pracy nad realizacją dźwięku. Uczniowie będą mogli również uczyć się korzystania z mikrofonów przy śpiewaniu oraz będą mogli tworzyć dźwiękowe programy wg własnych potrzeb.
Na pamiątkę dzisiejszego wydarzenia dyrektor szkoły Ryszard Skórka prezentuje płytę z nagraniem piosenki "Jezioro marzeń" w wykonaniu Pauliny Kondzior, do której zaprojektował i wykonał piękną okładkę.
Zachęcam wszystkich uczniów naszej szkoły do pracy nad swoimi pomysłami artystycznymi gdyż już od dzisiaj będzie je można utrwalić w naszym studio nagrań.

| ...więcej... | -Barbara Piórkowska-

KLUB - NET 7 marca 2006

Sądzisz, że młodzież ze Świdnicy i jej okolic nie potrafi zrobić nic dobrego dla otoczenia? Udowodnimy Ci, że się mylisz! Zaufała nam już Fundacja Dzieci i Młodzieży z Warszawy. W związku z tym przystąpiliśmy do IV edycji programku KLUB-NET realizowanego przy wsparciu i współpracy Fundacji im. Roberta Bosha.

Jesteśmy grupą młodych osób interesujących się udzielaniem pierwszej pomocy przedmedycznej. Głównym naszym celem jest doskonalenie umiejętności udzielania pierwszej pomocy od jak najmłodszych lat. Należymy do grupy Społecznych Instruktorów Młodzieżowych (SIM) przy Zarządzie Rejonowym Polskiego Czerwonego Krzyża w Świdnicy. Istnieje ona od trzech lat i od początku współpracuje z młodzieżą III LO w Świdnicy. Szczególnie zależy nam na współpracy z dziećmi szkół podstawowych, gdyż jest to najlepszy okres na rozpoczęcie tego typu edukacji. Z pewnością nikogo nie trzeba przekonywać, że umiejętność udzielania pierwszej pomocy jest niezwykle potrzebna - czasami nasze życie może zależeć przypadkowych osób.

Aby móc rozwijać naszą działalność przystąpiliśmy w tym roku do międzyszkolnego projektu klubówuczniowskich o nazwie KLUB-NET. Należy do niego młodzież z Polski, Czech i Niemiec. Nasz klub postanowił zrealizować projekt związany z działalnością grupy SIM. W krótce połączymy swoje siły z grupą z Czech.

| ...więcej... | -kn-

KONKURS JĘZYKA NIEMIECKIEGO 2 marca 2006

Dnia 02 marca 2006 roku odbył się Konkurs Języka Niemieckiego dla klas II. Uczennice biorące udział w Konkursie miały za zadanie uporać się z testem gramatyczno - leksykalnym, a akże odpowiedzieć na pytania związane z kulturą, polityką i gospodarką Niemiec. O wynikach konkursu powiadomimy niebawem.
[ ...foto... ] - -

IX ŚWIDNICKI KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO 28 lutego 2006
Dnia 17 lutego 2006 roku o godz. 11:00 odbył się w II LO Konkurs Języka Angielskiego. W konkursie pisemnym (test gramatyczno-leksykalny), pierwsze miejsce zajęła uczennica naszej szkoły, Anna Krasowska z klasy II b. Jest to ogromny sukces, ponieważ Ania wykazała się najlepszą znajomością języka angielskiego wśród uczniów szkół średnich w Świdnicy. W Ustnym Druźynowym Konkursie Języjka Angielskiego naszą szkołę reprezentowała grupa w składzie: Anna Krasowska z kl. II b, Sandra Grabczyńska z III f oraz Tadeusz Kulczyński z III g - zdobyli I miejsce wraz z druźyną II LO. Konkurs miał formę zabawy, odbył się przed publicznością - uczniami II LO i przedstawicielami innych szkół.

KONKURS BIBLIOTECZNY 13 lutego 2006

Zakończył się konkurs na prezentację multimedialną biblioteki szkolnej w programie Power Point.


LAUREACI

I miejsce DAWID CIARKOWSKI III c
II miejsce AGATA DWORZYŃSKA I b
III miejsce EWA KULIŚ I b

WYRÓŻNIENIA:

Magdalena Jagiełło I b
Agnieszka Wołcyrz I b
Sara Bystrzycka I f
Konrad Stebel, Dawid Piętka III c
GRATULUJEMY

DZIEŃ SYBIRAKA 9 lutego 2006
5 lutego 2005 roku w auli Domu Nauczyciela w Świdnicy chór "Pryma Voce" zainaugurował świdnickie obchody Dnia Sybiraka. 66 lat temu - 10 lutego 1940 roku po raz pierwszy odjechał pociąg z ludnością polską do sowietskich łagrów na Sybirze w Związku Radzieckim. Akcja ta oficjalnie nazywana przesiedleniem była największą zbrodnią ludzkości. W rocznicę 10 tego wydarzenia potomkowie "przesiedleńców" spotykają się raz w roku i przypominają o tych okrutnych wydarzeniach.
Była to niewątpliwie wspaniała lekcja historii dla naszych chórzystów, którzy na koncert -pomimo niedzieli- przyjechali dość licznie. Nie zabrakło przedstawicieli klasy III a, która już jest zwolniona z prób chóru z powodu zbliżającej się matury.
Koncert otworzył pan Zygmunt Zelek przewodniczący Zarządu Koła Sybiraków w Świdnicy, wniesiono sztandar koła i wysłuchaliśmy Hymnu Sybiraków. Pani prof. Teresa Daniel serdecznie powitała licznie zgromadzoną publiczność i zaprosiła do wysłuchania naszego programu. Na koncert przygotowany został zestaw pieśni patriotycznych:
 • Rota
 • Piechota
 • Ułani, ułani
 • Maki
 • Jedzie, jedzie na kasztance
 • Łapiduchy
 • Przybyli ułani
 • O mój rozmarynie
 • Tam na błoniu
 • Rozkwitały pąki białych róż
 • Na Wawel
 • Kadrowa
 • Pieśń I Brygady -Legiony
Pieśni były śpiewane przez chór z akompaniamentem fortepianu, z wcześniej nagrany podkładem orkiestrowym oraz a capella. Solistami w tym koncercie byli: Monika Świderska, Aleksandra Skowronek, Marcin Malinowski, Tomasz Szmajda, Olimpia Kuzio, Tomasz Sieńkowski, Małgorzata Wilk, Sławomir Tabak i Łukasz Synówka.
Młodzież zaśpiewała pięknie i z dużym zaangażowaniem. Większości pieśni śpiewana była również przez sybiraków. Było to bardzo wzruszające przeżycie.
Na uroczystości przybyli również przedstawiciele władz świeckich i kościelnych. Przysłuchiwali się nam m.in.: Jego Eminencja Biskup Świdnicki Ks. Biskup Ignacy Dec, Ks. Infułat Kazimierz Jandziszak, Starosta Świdnicki Jacek Wajs, Wicestarosta Zygmunt Worsa, Prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek, Wójt Gminy Świdnica Teresa Mazurek, Przewodniczący Rady Miejskiej Michał Ossowski.
Po zaprezentowaniu programu chór został nagrodzony szczerymi oklaskami i pożegnał się z publicznością a dalsze uroczystości toczyły się już bez naszego udziału.
-BP-

BIESIADA WIGILIJNA 18 stycznia 2006
21 grudnia 2005 roku w auli szkolnej odbyło się kolejne spotkanie kończące Stary Rok. "Zaśpiewajmy kolędową pieśń" było mottem i jednocześnie tytułem tego wigilijnego koncertu.
Dominika Bromm oraz Piotr Michałek słowami ks. Jana Twardowskiego rozpoczęli to wigilijne misterium mówiąc o jego znaczeniu i duchowych wartościach tkwiących w tradycji wspólnego oczekiwania na cud.
| ...więcej... | -BP-