20 Maj

Przerwa na Czytanie

Posted in Bez kategorii

Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy wzięli udział w IV ogólnopolskiej akcji „Przerwa na czytanie”. Jedni czytali w ławkach, a innych aparaty „złapały”, w różnych, czasami dziwnych miejscach szkoły…

Jak widać czytanie inspiruje.

8 Kwiecień

U przyjaciół na Ukrainie

Posted in Bez kategorii

Grupa młodzieży i opiekunów ze Skłodowskiej od czwartku, 4 kwietnia, przebywała na Ukrainie, w obwodzie lwowskim. Pojechała tam z darami do parafii pw. św. Piotra i Pawła w Przemyślanach i szkoły podstawowej w Chlebowicach Świrskich. Odwiedziła przyjaciół, m.in. księdza Piotra Smolkę i parafian oraz uczniów. Cały piątkowy dzień minął im pod znakiem wielu wzruszeń, zwiedzania oraz spotkań z dawno niewidzianymi przyjaciółmi.

Semper Fidelis – Lwów

Sobota to dzień, w którym uczniowie z Liceum Skodowskiej spełnili jedno ze swoich marzeń. Odwiedzili „zawsze wierne” miasto Lwów. Trudno było zwiedzić tu cokolwiek w kilka godzin, zwłaszcza gdy ulubionym sposobem zwiedzania jest niespieszne spacerowanie po mieście. Udało się jednak zobaczyć co nieco. Lwowski rynek, z urokliwymi kamieniczkami, zaciszne i wąskie uliczki ze sklepikami pełnymi pamiątek, słynny bazar na krakowskiej i operę. Ważnym punktem była wizyta na Cmentarzu Łyczakowskim, jednym z najstarszych w Europie, panteonie narodowym, którego autonomiczną część stanowi Cmentarz Orląt Lwowskich.

19 Czerwiec

Warszawska przygoda

Posted in Bez kategorii

Trójki, którzy zostali laureatami konkursu plastycznego o Żołnierzach Wyklętych, w nagrodę odwiedzili naszą stolicę. Pojechali tam na zaproszenie Pani Minister Anny Zalewskiej. Mieli okazję zwiedzić Stare Miasto, poznać historię Małego Powstańca i zasiąść w Sejmowych Ławach.

Warto w ten sposób poznawać historię.

6 Czerwiec

Zajęcia przyrodnicze dla uczniów technikum ZS nr 1 w Świdnicy

Posted in Bez kategorii

Warsztaty biologiczne z mikroskopowania oraz warsztaty chemiczne pt. „Kolorowy świat chemii” pokazały młodzieży, jak tajemniczy jest świat biologii i barwny świat chemii i jak wiele odczytać można dzięki zmianie kolorów. Uczniowie mieli możliwość samodzielnie wykonać proste doświadczenie obrazujące zmianę barwy wskaźników chemicznych w zależności od odczynu roztworu. Dowiedzieli się także, które substancje z życia codziennego mogą pełnić rolę takiego wskaźnika. Obserwowali również pokaz doświadczeń: w jaki sposób kolor pozwala na wykrycie etanolu, gliceryny, glukozy, które same są bezbarwnymi cieczami. Podsumowaniem tych kolorowych warsztatów był test interaktywny, rozwiązywany przy użyciu telefonów komórkowych, który wywołał ogromny entuzjazm wśród uczniów. Osoba, która uzyskała najlepszy wynik otrzymała na pamiątkę probówkę „ze srebrnym lustrem” otrzymanym podczas wykrywania glukozy. Warsztaty biologiczne dotyczyły obserwacji gotowych preparatów mikroskopowych oraz samodzielnie przygotowanych własnych preparatów. Była to niesamowita okazja dla uczniów do uczestniczenia w zajęciach prowadzonych w profesjonalnie wyposażonych pracowniach przedmiotowych. Zajęcia dla młodzieży prowadziły: pani Beata Szumska i pani Dominika Bartosiewicz.

17 Kwiecień

Geograficznie-praktycznie

Posted in Bez kategorii

Klasa 2d uczestniczyła w całodzienny zajęciach terenowych w Górach Bardzkich. Topografia, elementy geologii, zjawiska endo i egzogeniczne – wszystko to praktycznie w konfrontacji z teorią na autorskiej ścieżce dydaktycznej w otoczeniu fascynującej scenerii Przełomu Bardzkiego. Takie lekcje tylko w Trójce – prowadzi oczywiście prof. Jacek Bernacki.

23 Marzec

Najlepsi germaniści – gimnazjaliści w „Trójce”

Posted in Bez kategorii

Już po raz siódmy 23 marca 2018 w III Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej–Curie spotkali się gimnazjaliści zainteresowani językiem niemieckim. Tradycyjnie już odbył się Konkurs Języka Niemieckiego dla klas gimnazjalnych i szkół podstawowych „Wie weit bist du jetzt?” Organizatorem Konkursu jest III LO z inicjatywy nauczycieli języka niemieckiego Jolanty Wiktorko i Adriana Gnilki.
W Konkursie wzięło udział 30 młodych germanistów z gimnazjów świdnickich, a także powiatu świdnickiego. Celem Konkursu jest rozbudzanie i rozwijanie zainteresowania językiem niemieckim i kulturą krajów niemieckiego obszaru językowego, a także reklama III w Świdnicy, jako szkoły średniej, w której gimnazjaliści mogą kontynuować naukę.
Uczestnicy konkursu zmagali się z testem leksykalno – gramatycznym , a także sprawdzianem wiadomości dotyczących geografii, historii, polityki, kultury czy sportu Niemiec. Młodzi germaniści musieli się więc wykazać zarówno wiedzą dotyczącą Jana Sebastiana Bacha czy Martina Lutra, jak i Heidi Klum, Mario Götze czy Severina Freunda.
Organizatorzy Konkursu, germaniści pp. Adrian Gnilka i Jolanta Wiktorko, składają podziękowania klasom I „a” i I „b” za pomoc w organizacji tegorocznej edycji.
Fundatorem nagród jest Wydawnictwo LektorKlett.

Uroczystość wręczenia nagród zaplanowana jest na 7 kwietnia, czyli podczas Dnia Otwartego „Trójki”.