19 Czerwiec

Warszawska przygoda

Posted in Bez kategorii

Trójki, którzy zostali laureatami konkursu plastycznego o Żołnierzach Wyklętych, w nagrodę odwiedzili naszą stolicę. Pojechali tam na zaproszenie Pani Minister Anny Zalewskiej. Mieli okazję zwiedzić Stare Miasto, poznać historię Małego Powstańca i zasiąść w Sejmowych Ławach.

Warto w ten sposób poznawać historię.

6 Czerwiec

Zajęcia przyrodnicze dla uczniów technikum ZS nr 1 w Świdnicy

Posted in Bez kategorii

Warsztaty biologiczne z mikroskopowania oraz warsztaty chemiczne pt. „Kolorowy świat chemii” pokazały młodzieży, jak tajemniczy jest świat biologii i barwny świat chemii i jak wiele odczytać można dzięki zmianie kolorów. Uczniowie mieli możliwość samodzielnie wykonać proste doświadczenie obrazujące zmianę barwy wskaźników chemicznych w zależności od odczynu roztworu. Dowiedzieli się także, które substancje z życia codziennego mogą pełnić rolę takiego wskaźnika. Obserwowali również pokaz doświadczeń: w jaki sposób kolor pozwala na wykrycie etanolu, gliceryny, glukozy, które same są bezbarwnymi cieczami. Podsumowaniem tych kolorowych warsztatów był test interaktywny, rozwiązywany przy użyciu telefonów komórkowych, który wywołał ogromny entuzjazm wśród uczniów. Osoba, która uzyskała najlepszy wynik otrzymała na pamiątkę probówkę „ze srebrnym lustrem” otrzymanym podczas wykrywania glukozy. Warsztaty biologiczne dotyczyły obserwacji gotowych preparatów mikroskopowych oraz samodzielnie przygotowanych własnych preparatów. Była to niesamowita okazja dla uczniów do uczestniczenia w zajęciach prowadzonych w profesjonalnie wyposażonych pracowniach przedmiotowych. Zajęcia dla młodzieży prowadziły: pani Beata Szumska i pani Dominika Bartosiewicz.

17 Kwiecień

Geograficznie-praktycznie

Posted in Bez kategorii

Klasa 2d uczestniczyła w całodzienny zajęciach terenowych w Górach Bardzkich. Topografia, elementy geologii, zjawiska endo i egzogeniczne – wszystko to praktycznie w konfrontacji z teorią na autorskiej ścieżce dydaktycznej w otoczeniu fascynującej scenerii Przełomu Bardzkiego. Takie lekcje tylko w Trójce – prowadzi oczywiście prof. Jacek Bernacki.

23 Marzec

Najlepsi germaniści – gimnazjaliści w „Trójce”

Posted in Bez kategorii

Już po raz siódmy 23 marca 2018 w III Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej–Curie spotkali się gimnazjaliści zainteresowani językiem niemieckim. Tradycyjnie już odbył się Konkurs Języka Niemieckiego dla klas gimnazjalnych i szkół podstawowych „Wie weit bist du jetzt?” Organizatorem Konkursu jest III LO z inicjatywy nauczycieli języka niemieckiego Jolanty Wiktorko i Adriana Gnilki.
W Konkursie wzięło udział 30 młodych germanistów z gimnazjów świdnickich, a także powiatu świdnickiego. Celem Konkursu jest rozbudzanie i rozwijanie zainteresowania językiem niemieckim i kulturą krajów niemieckiego obszaru językowego, a także reklama III w Świdnicy, jako szkoły średniej, w której gimnazjaliści mogą kontynuować naukę.
Uczestnicy konkursu zmagali się z testem leksykalno – gramatycznym , a także sprawdzianem wiadomości dotyczących geografii, historii, polityki, kultury czy sportu Niemiec. Młodzi germaniści musieli się więc wykazać zarówno wiedzą dotyczącą Jana Sebastiana Bacha czy Martina Lutra, jak i Heidi Klum, Mario Götze czy Severina Freunda.
Organizatorzy Konkursu, germaniści pp. Adrian Gnilka i Jolanta Wiktorko, składają podziękowania klasom I „a” i I „b” za pomoc w organizacji tegorocznej edycji.
Fundatorem nagród jest Wydawnictwo LektorKlett.

Uroczystość wręczenia nagród zaplanowana jest na 7 kwietnia, czyli podczas Dnia Otwartego „Trójki”.

9 Czerwiec

… bo łączy „nasTrójka”

Posted in Bez kategorii

Tegoroczny Piknik zorganizowany przez Stowarzyszenie Absolwentów i Sympatyków Trójki „SATelita”, który odbył się w III Liceum w ramach 3 edycji Powiatowego Przeglądu Talentów, z pewnością zapamiętamy na długo. I to nie tylko ze względu na „dzień pustej klasy” czy kolejny mecz uczniów Trójki z samorządowcami – godnie przegrany przez seniorów 2 : 4 (na boisku zaprezentowali się: starosta Piotr Fedorowicz, wicestarosta Zygmunt Worsa, oraz dyrektorzy jednostek Powiatu: Krzysztof Frączek, Robert Kaśków i Paweł Kaśków, których dzielnie wspierali nauczyciele Trójki Aleksandra Zelek i Bogdan Buczko). Tego dnia, oprócz zaproszonych gości, rodziców i świdniczan, do szkoły przy Kościelnej przybyli uczniowie, którzy zostali wyróżnieni w rozgrywających się dzień wcześniej konkursach. Miło było nam przyznać nagrody niezwykle licznej grupie utalentowanych młodych ludzi; a było kogo i za co nagradzać, co podkreślił podczas wręczania nagród Starosta Powiatu Świdnickiego Piotr Fedorowicz. Zresztą i laureaci mogli zaprezentować swoje uzdolnienia właśnie podczas Pikniku (m.in. za sprawą pokonkursowej wystawy prac i występów wokalnych).

A oto lista nagrodzonych uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych:

w konkursie plastycznym:
I miejsce – Emilia Ciereszyńska z Zespołu Gimnazjów nr 3 w Dzierżoniowie,
II miejsce – Renata Golasz z III LO w Świdnicy,
III miejsce na równi – Julia Rewucka z Zespołu Gimnazjów nr 3 w Dzierżoniowie oraz Alicja Skwierczyńska z III LO w Świdnicy;
wyróżnienia – Ewelina Dudzic z II LO w Świdnicy, Iga Bartecka z Zespołu Gimnazjów nr 3 w Dzierżoniowie oraz Anna Angierman z III LO w Świdnicy;

w konkursie poetyckim:
I miejsce – Natalia Męczywór,
II miejsce – Ewelina Zaborska,
III miejsce – Magdalena Kalinowska; wyróżnienie – Wiktoria Słomińska;

w konkursie fotograficznym:
Grand Prix – Aleksandra Frankowska z Gimnazjum nr 3 w Świdnicy,
wyróżnienia – Szymon Kubatek z Gimnazjum nr 3 w Świdnicy, Oliwia Kutyba z Gimnazjum nr 3 w Świdnicy oraz Aleksandra Kośna z Katolickiego Niepublicznego Gimnazjum w Świdnicy;

w konkursie piosenki:
I miejsce – Julia Kretowicz z III LO w Świdnicy,
II miejsce – Alicja Kubik z Katolickiego Niepublicznego Gimnazjum w Świdnicy,
III miejsce – Wiktoria Słomińska;
wyróżnienie – Katarzyna Szulc z Zespołu Gimnazjów nr 3 w Dzierżoniowie.

30 Kwiecień