19 Grudzień

Szkolny Konkurs Świąteczny

Posted in Aktualności, Konkursy

Miło nam poinformować, że zwycięzcami konkursu, zorganizowanego przez Samorząd Uczniowski, została klasa 1cg.
Drugie miejsce przypadło uczniom klasy 1c, natomiast trzecie 1b.

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w świątecznych zmaganiach uczniom i wychowawcom z klas 1ag, 1bg, 1d, 2c, 2d, 3d.

Słodkie upominki i pamiątkowe dyplomy wręczymy po Świętach!

9 Grudzień

Inga Kotowicz – „Omnibus” 2019 ;-)

Posted in Aktualności, Konkursy

Do naszego Szkolnego Konkursu Wiedzy Ogólnej, rozgrywanego z okazji Dnia Patronki, zakwalifikowało się dwanaścioro uczestników:

Nadia Konopka – 3c, Inga Kotowicz – 1cg, Jakub Nejman – 3a, Kacper Grzęda – 3a, Krzysztof Plicner – 1c, Magdalena Błaszczyk – 1bg, Zuzanna Wierzchowska – 1cg, Karolina Pitura – 2c, Dawid Kopciuch – 2c, Aleksandra Zając – 3a, Pola Demarc – 3b, Zuzanna Prałat – 1ag.

Po emocjonującej rozgrywce, toczącej się według reguł znanego programu telewizyjnego „Jeden z dziesięciu”, podczas której uczestnicy wykazali się imponującą wiedzą, tegoroczny Konkurs wygrała uczennica klasy 1cg – Inga Kotowicz, pokonując w ścisłym finale Nadię Konopkę i Jakuba Nejmana.

Finałowa trójka otrzymała pamiątkowe dyplomy i nagrody ufundowane przez Stowarzyszenie Absolwentów i Sympatyków Trójki SATelita, a zwyciężczyni – dodatkowo statuetkę „Omnibusa 2019” wykonaną przez Panią Profesor Kamę Karst.

Gratulujemy!

4 Grudzień

Omnibus 2019

W poniedziałek 9 grudnia odbędzie się Finał Szkolnego Konkursu Wiedzy Ogólnej „Omnibus” 2019.

Lista osób, które się zakwalifikowały:

Nadia Konopka, klasa 3c – 26 pkt
Inga Kotowicz, klasa 1cg – 25 pkt
Jakub Nejman, klasa 3a – 25 pkt
Kacper Grzęda, klasa 3a – 25 pkt
Krzysztof Plicner, klasa 1c – 24 pkt
Magdalena Błaszczyk, klasa 1bg – 24 pkt
Zuzanna Wierzchowska, klasa 1cg – 23 pkt
Karolina Pitura, klasa 2c – 23 pkt
Dawid Kopciuch, klasa 2c – 23 pkt
Aleksandra Zając, klasa 3a – 23 pkt
Pola Demarc, klasa 3b – 23 pkt
Zuzanna Prałat, klasa 1ag – 23 pkt

Prezentujemy pytania przygotowawcze do konkursu.

4 Grudzień

„Dbam o zdrowie”

Posted in Aktualności, Konkursy

Sukcesem zakończył się udział uczniów naszej szkoły w Powiatowym Konkursie dotyczącym przeciwdziałania AIDS pod hasłem „Dbam o zdrowie” zorganizowany w oddziale PCK w Świdnicy. Jan Sobel zajął II miejsce, a Katarzyna Wójcik IV miejsce

Gratulacje!

19 Listopad

IX Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK dla uczniów szkół podstawowych 2019

Posted in Aktualności, Konkursy

19 listopada 2019 roku w III Liceum Ogólnokształcącym w Świdnicy już po raz dziewiąty odbyły się Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK dla młodzieży szkół podstawowych (poprzednie edycje były organizowane dla młodzieży szkół gimnazjalnych). Organizatorami mistrzostw byli: Oddział Rejonowy PCK w Świdnicy oraz III Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy. Uczniowie klasy IIc pod opieką pani Marioli Makarskiej-Janickiej aktywnie uczestniczyli w przygotowaniach do tej imprezy.
Do rywalizacji w mistrzostwach przystąpiło 6 pięcioosobowych drużyn ze szkół podstawowych w Świdnicy ( SP 2, SP 4, SP 6, SP 8, SP 315) oraz SP w Witoszowie Dolnym. Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą teoretyczną i praktyczną z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Zawodnicy mieli do pokonania trasę, na której znajdowały sie 4 stacje urazowe (egzamin, sala gimnastyczna, spacer i potrącenie) oraz stacja testowa – test z Pierwszej Pomocy i wiedzy na temat PCK. Wypadki zaaranżowane były z udziałem pozorantów z klasy IIc. Na każdej stacji byli sędziowie z II LO w Świdnicy oraz członkowie Grupy SIM PCK, którzy oceniali działania ratownicze poszczególnych drużyn. Nad całością czuwali pani Natalia Gielerska, sędzia główny mistrzostw (ratownik medyczny, absolwentka III LO), pani Mariola Makarska-Janicka (Prezes Zarządu OR PCK w Świdnicy i nauczyciel III LO), pani Dorota Durlej (nauczyciel EDB z II LO), pan Krystian Werecki (pracownik UM w Świdnicy, radny powiatowy, Sekretarz OR PCK w Świdnicy, absolwent III LO) oraz niezastąpiona pani Teresa Borek – kierownik Biura Rejonowego PCK w Świdnicy.
Nagrody w postaci apteczek pierwszej pomocy dla uczestników i ich opiekunów oraz apteczki i dyplomy dla szkół ufundowane zostały przez Urząd Miasta Świdnica i Gminę Świdnica.

A oto zwycięskie drużyny:

I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 2 w Świdnicy
II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 315 w Świdnicy
III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 1 w Witoszowie Dolnym.

Gratulujemy!

14 Listopad

XVIII Powiatowy Konkurs Historyczny „Polska znów wolna”

Posted in Aktualności, Konkursy

Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości…

Józef Piłsudski

W Liceum Skłodowskiej gościliśmy wielu znamienitych gości, którzy przyjęli zaproszenie na XVIII Powiatowy Konkurs Historyczny „Polska znów wolna”. Pomysłodawcą tego wyjątkowego wydarzenia, przypominającego o odzyskaniu przez nasz kraj niepodległości, jest Pan Dyrektor Stanisław Szelewa.
W tegorocznym finale uczniowie zmierzyli się z pytaniami dotyczącymi m.in. społeczeństwa, polityki i bohaterów okresu międzywojennego. Zwycięzcą został Grzegorz Kania, który reprezentował II Liceum Ogólnokształcące im. S. Banacha w Świdnicy. Na pozostałych miejscach uplasowali sie:

II – Marcin Kłos – II Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy.
III – Wiktor Ulatowski – I Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy.
IV – Łukasz Konstanty – III Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy
V – Michał Oliwa – ZS w Strzegomiu.

Wszystkim laureatom oraz uczestnikom serdecznie gratulujemy!

Warto również wspomnieć, że już od wielu lat, konkurs przygotowują nauczyciele historii z III LO (profesor Małgorzata Klęsk-Guźlińska i profesor Grzegorz Mikołajczyk) oraz ZSE (profesor Arkadiusz Jackowiak) w Świdnicy.
O program artystyczny w duchu niepodległościowo-patriotycznym zadbały: Pani profesor Joanna Janas z chórem Pryma Voce oraz Pani profesor Joanna Szałek z uczniami klasy 3d, 1ag i 1d.

14 Listopad

Laureatki konkursu literackiego „Kto to napisał?” nagrodzone

14 listopada na uroczystej akademii z okazji Święta Niepodległości uroczyście wręczono nagrody uczennicom, które uzyskały największą liczbę punktów w konkursie literackim „Kto to napisał?” zorganizowanym przez bibliotekę szkolną. Nagrody (karty podarunkowe do EMPiKu) ufundowane przez Radę Rodziców oraz dyplomy wręczyły wicedyrektor p. Beata Szumska i nauczyciel bibliotekarz p. Barbara Dominiak.

I miejsce – Wiktoria Stamborska z klasy III a
II miejsce – Nadia Konopka z klasy III c
III miejsce – Wiktoria Czuber z klasy III b

W konkursie wzięło udział 74 uczniów. Dziękując wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie p. B. Dominiak przytoczyła cytat z „Ksiąg Jakubowych” Olgi Tokarczuk, tegorocznej laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury i życzyła, aby wszyscy byli „czytelnikami sito

Jest czytelnik gąbka, czytelnik lejek, czytelnik cedzidło i czytelnik sito.
Gąbka wchłania w siebie wszystko, jak leci, jasne jest, że potem dużo z tego pamięta, lecz nie umie wydobyć najważniejszego.
Lejek – przyjmuje jednym końcem, drugim zaś wszystko, co przeczytane, z niego wylatuje.
Cedzak przepuszcza wino, a zatrzymuje winny osad; ten w ogóle nie powinien czytać i lepiej, żeby zajął się rzemiosłem.
Sito zaś oddziela plewy, żeby otrzymać najlepsze ziarno

Olga Tokarczuk – „Księgi Jakubowe”.

29 Październik

Laureaci konkursu literackiego pt. „Kto to napisał?”

Zakończył się konkurs literacki pt. „Kto to napisał?”, w którym wzięło udział 74 uczniów. Ocenę bardzo dobrą z języka polskiego otrzyma 46 uczniów.

Laureaci konkursu literackiego pt. „Kto to napisał?”

  1. Wiktoria Stamborska – klasa III A – 56 punktów.
  2. Nadia Konopka – klasa III C – 30 punktów
  3. Wiktoria Czuber – klasa III B – 15 punktów

Ranking uczestników.

Gratulujemy!

Nagrody zostaną wręczone na akademii z okazji Święta Niepodległości 14 listopada 2019 roku.

25 Październik

Mimozowo – lirycznie i muzycznie – było znów w Liceum Skłodowskiej

Posted in Aktualności, Konkursy

XV Powiatowy Konkurs Piosenki Poetyckiej „Mimozami jesień się zaczyna…” – podobnie jak poprzednie edycje – przyniósł zgromadzonym w nastrojowej auli III Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy wieczór pełen muzyczno-lirycznych wrażeń i niespodziewanych oczarowań. Uczestnicy, rywalizujący w trzech kategoriach (szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz studia piosenki), zadbali o to, by nie zabrakło tego jesiennego wieczoru (w czwartek 24 października) nie tylko niebanalnych interpretacji poetyckich piosenek, ale i rozbłysków prawdziwych wokalnych talentów. Jesteśmy przekonani, że niebawem wielu z siedemnaściorga uczestników, którzy dotarli do II etapu Konkursu, zobaczymy na „wielkich” ogólnopolskich scenach.
Warto dodać, że przed południem młodzi artyści wzięli udział w warsztatach wokalnych, które poprowadził Łukasz Batóg – kompozytor, aranżer i wokalista, absolwent III LO w Świdnicy.

A oto nagrodzeni:

Grand Prix – Adam Chlebowski.

Kategoria I Szkół Podstawowych:
I miejsce – Maja Krawczyk,
wyróżnienia – Zuzanna Złotnicka i Milena Zelwis.

Kategoria II Szkół Ponadpodstawowych:
I miejsce – Justyna Sitarek,
wyróżnienie – Weronika Wąsowska.

Kategoria III Studia Piosenki:
I miejsce – Katarzyna Szulc.

Nagroda Dyrektora III LO – Martyna Hołyńska.

Nagroda Publiczności – Katarzyna Szulc.

Nagroda Specjalna (przewodniczącego jury) – Mateusz Subocz.

Uczestników oceniało jury w składzie:
Łukasz Batóg – przewodniczący, Aleksandra Kulak, Krzysztof Frączek.

Finalistom i laureatom serdecznie gratulujemy.

Jesienne nuty – wyjątkowe „Mimozowe…” wykonania finalistów XV Powiatowego Konkursu Piosenki Poetyckiej.