28 Luty

Warsztaty chemiczne

Posted in Aktualności, Uczelnie

W lutym klasa 1c pod opieką nauczycielki chemii, pani Dominiki Bartosiewicz, oraz psycholog, pani Marty Lasockiej wyruszyła do Wrocławia na kolejne warsztaty chemiczne. Zajęcia odbyły się w laboratorium Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego. Uczniowie przeprowadzali doświadczenia dotyczące tlenków i wodorotlenków. Każde samodzielnie wykonane doświadczenie pozwala lepiej zrozumieć jego istotę, dając przy tym również satysfakcję – potrafię to zrobić sam! Z niecierpliwością czekamy na następny taki wyjazd.

29 Styczeń

Jak uczyć się niemieckiego, czyli germaniści z Liceum Skłodowskiej na Uniwersytecie Wrocławskim

Posted in Aktualności, Uczelnie

Umacnia się współpraca między Instytutem Filologii Germańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego a naszym Liceum.
W ramach Porozumienia o współpracy, którego koordynatorem w imieniu szkoły jest pan Adrian Gnilka, nasi uczniowie, uczący się języka niemieckiego, uczestniczą w warsztatach, wykładach i wybranych konferencjach.
Tym razem uniwersyteckie progi przekroczyli uczniowie klas pierwszych, którzy pod opieką germanisty, pana Adriana Gnilki, wzięli udział w warsztatach językowych pani doktor Magdaleny Białek „Skuteczne strategie i techniki uczenia się języka niemieckiego”.
Ponieważ nasi licealiści przestąpili gmach na placu Nankiera po raz pierwszy, koordynator warsztatów pan doktor Michał Smułczyński dokonał prezentacji instytutu i przybliżył niezwykle interesującą historię tego budynku.
Następne zajęcia warsztatowe są już zaplanowane.

26 Listopad

Chemicy z Liceum Skłodowskiej na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego

Posted in Aktualności, Uczelnie

We wtorek 26 listopada uczniowie klasy 1c uczestniczyli w warsztatach chemicznych, które odbyły się w laboratorium Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego. Wprawdzie w naszej szkolnej pracowni odbywają się zajęcia eksperymentalne, ale to była niezwykła sposobność do popracowania przy użyciu profesjonalnego sprzętu laboratoryjnego. Tematem zajęć było rozdzielanie mieszanin – m.in. wody i acetonu przy użyciu destylacji, piasku i jodu poprzez jego sublimację (uczniowie zachwyceni byli „jodowym brokatem”), ekstrakcję czy różnicę w rozpuszczalności osadów. Praca w małych zespołach sprawiła, że każdy mógł wykonać samodzielnie każde z ćwiczeń, co jest bezcennym doświadczeniem.

Udało się nam także odwiedzić wrocławski jarmark bożonarodzeniowy i poczuć klimat grudniowych świąt. Młodzieży towarzyszyły nauczycielki chemii i biologii – pani profesor Szumska i pani profesor Bartosiewicz.

14 Listopad

Inspirujące ASPiracje, czyli artyści u Artystów

Posted in Aktualności, Uczelnie

Klasa 1b (artystyczna) była z wizytą na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Młodzi twórcy mieli okazję poczuć klimat tej niezwykłej uczelni i zobaczyć kilka pracowni, m.in.: rysunku, malarstwa i rzeźby. Po uczelni oprowadzał naszych uczniów profesor Janusz Jaroszewski.
Teraz czekamy na owoce tej wizyty.

2 Kwiecień

Porozumienia o współpracy między Instytutem Filologii Germańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego a Liceum Skłodowskiej

Posted in Aktualności, Uczelnie

Umacnia się współpraca między Instytutem Filologii Germańskiej a naszym Liceum.
Licealiści uczący się języka niemieckiego uczestniczą w warsztatach, wykładach, wybranych konferencjach, a nauczyciele otrzymują wsparcie w zakresie propagowania nauki języka niemieckiego.
2 kwietnia w siedzibie Instytutu doszło do podpisania Porozumienia o współpracy między Instytutem Filologii Germańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego a III Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie. Aktu podpisania dokonali pani dr hab. prof. UWr Anna Małgorzewicz, Z-ca Dyrektora Instytutu ds. dydaktycznych i Kierownik Zakładu Translatoryki i Glottodydaktyki oraz Dyrektor Szkoły pan Krzysztof Frączek.
Koordynatorem porozumienia będą w imieniu Instytutu pani doktor Magdalena Maziarz, a w imieniu Szkoły, pan Adrian Gnilka.
Celem porozumienia jest współpraca w zakresie działalności dydaktycznej i popularyzującej język niemiecki, prowadzącej do poszerzenia i uatrakcyjnienia oferty dydaktycznej oraz promocji studiów w Instytucie, a także podnoszenie jakości kształcenia młodzieży w zakresie języka niemieckiego oraz zachęcania jej do kontynuowania nauki na poziomie wyższym.
Po podpisaniu porozumienia rozpoczęła się faza robocza. Uczniowie klasy 2a, humanistycznej z edukacją teatralną i rozszerzonym programem nauczania języka niemieckiego, uczestniczyli w warsztatach z panią dr Magdaleną Maziarz „Jak poradzić sobie na maturze ustnej z języka niemieckiego? Egzamin krok po kroku. Zadania, zasady oceniania”.

10 Grudzień

Przyrodnicy w laboratorium chemicznym UWr

Posted in Aktualności, Uczelnie

W Dniu Patronki naszego liceum – Marii Skłodowskiej-Curie, grupa uczniów pod opieką naszej nauczycielki, dr Dominiki Bartosiewicz, wzięła udział w warsztatach chemicznych w laboratorium Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego. Niesamowite to uczucie, znaleźć się w laboratorium studenckim i samodzielnie wykonywać doświadczenia! Uczniowie po krótkim szkoleniu BHP otrzymali instrukcje, według których przeprowadzali poszczególne eksperymenty – spalali siarkę, otrzymując tlenek siarki (IV) a z niego kwas, potem magnez (konieczne były ciemne okulary, bo magnez spala się oślepiającym płomieniem!), otrzymując z powstałego tlenku zasadę. Badali właściwości tlenków i wodorotlenków. Obserwowali gwałtowną reakcję sodu z wodą, podczas której doszło do zapłonu wydzielającego się wodoru. Wrócili pełni wrażeń, przekonując się, jak fascynująca jest chemia.

19 Październik

Nasze ASPiracje

Posted in Aktualności, Uczelnie

Krótka relacja z wczorajszej wizyty uczniów naszej szkoły w podwojach wrocławskiej ASP. Dzięki uprzejmości rektora Piotra Kielana oraz profesora Wojciecha Lupy, który wyszedł z propozycją przeprowadzenia zajęć w swojej pracowni 207 rysunku i malarstwa.
Podczas zajęć uczniowie mieli okazję poczuć atmosferę pracowni i sprostać nowym wyzwaniom. Był też czas na zwiedzanie innych pracowni związanych z wydziałem: grafiki warsztatowej, projektowania edytorskiego oraz rzeźby. Pozostała część uczestników z opiekunem wycieczki panią Kamilą Karst miała okazję odbyć lekcję z historii sztuki w Muzeum Narodowym w dziale sztuki średniowiecznej.
Pełni energii i nowych pomysłów będziemy realizować tematy inspirowane wyjazdem, a efekty zaprezentujemy państwu w listopadzie podczas wystawy prac uczniów III LO w galerii fotografii.

20 Kwiecień

Świat biotechnologii w Trójce

Posted in Aktualności, Uczelnie

To była niesamowita okazja dla naszych uczniów do zapoznania się z ciekawymi zagadnieniami dotyczącymi biotechnologii. W czwartek 19 kwietnia odwiedziła nasze liceum dr Maria Stasiuk z Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego i poprowadziła dla młodzieży warsztaty oraz wygłosiła dwa wykłady. Warsztaty dotyczyły zastosowania matematyki w medycynie – uczniowie wcielili się w młodych lekarzy i musieli poprowadzić leczenie 9-letniej Alicji począwszy od przeprowadzenia wywiadu z matką, sprawdzeniu danych pacjentki na siatkach centylowych, po analizę antybiogramu, wybór odpowiedniego leku i dawkowania. Tu uczyli się konstruować krzywą standardową oraz tego, jak z niej skorzystać. Pierwszy z wykładów nosił tytuł „Biotechnologia w medycynie”. Uczniowie dowiedzieli się o zastosowaniu szczepionek, organizmów transgenicznych, także specjalistycznych badań z wykorzystaniem przeciwciał a nawet nanorobotów w leczeniu niektórych chorób. Świat nauki jest niesamowity! Na deser była… czekolada 😉 A właściwie to była puenta drugiego wykładu „Skąd bierze się dobry humor?” Nasze dobre samopoczucie zależy m.in. od biochemicznych reakcji w naszym organizmie! Pani doktor podpowiadała, w co możemy wzbogacić naszą dietę, aby ułatwić tworzenie się w organizmie serotoniny, dopaminy czy innych neuroprzekaźników, dzięki którym poczujemy się szczęśliwsi 😉 Wśród mięsa, żółtego sera, orzechów i nasion znalazła się też wspomniana czekolada. W towarzystwie aktywności fizycznej oczywiście! To naukowe spotkanie przygotowała dla uczniów p. Dominika Bartosiewicz (również biotechnolog).
W zajęciach uczestniczyły klasy przyrodnicze: w warsztatach klasa 3c, w wykładach klasy 2b, 2c oraz 1c.

17 Kwiecień

Uniwersyteckie wprawki młodych Germanistów

Posted in Aktualności, Uczelnie

„Trójka” kontynuuje współpracę w Instytutem Filologii Germańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. 14. kwietnia uczniowie klasy I „a” wraz z wychowawcą i germanistą, panem Adrianem Gnilką, brali udział w warsztatach „Uniwersyteckie wprawki młodych germanistów”.
Są to zajęcia, podczas których młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych ma możliwość poznać specyfikę i siedzibę Instytutu wrocławskiej Germanistyki, wysłuchać interesującego popularno-naukowego wykładu w języku polskim, wziąć udział w warsztatach językowych lub/i komputerowych dotyczących nauki języka niemieckiego, a także sprawdzić się w quizie o krajach DACH.

Podczas tegorocznej edycji braliśmy udział w:
– warsztatach dr Magdaleny Białek „Strategie uczenia się języka obcego”;
– quizie wiedzy o krajach DACH;
– zajęciach komputerowych dra Michała Smułczyńskiego „Jak wykorzystać komputer w nauce języka niemieckiego?”;
– wykładzie dra Jana Pacholskiego „Czy Goethe był tylko poetą?”