7 Grudzień

„Haus Schlesien” – Seminarium Śląskoznawcze

Posted in Aktualności, Uczelnie

W ramach współpracy z Wyższą Szkołą Filologiczną we Wrocławiu w dniach 23–30.11.2014 r. dziewięcioro uczniów naszej szkoły wraz z opiekunem p. Agnieszką Guziak uczestniczyło w wyjazdowym seminarium zorganizowanym przez centrum dokumentacyjno–informacyjne „Haus Schlesien”, mieszczące się w Königswinter koło Bonn.

Program seminarium obejmował:

  • wykłady i prezentacje na temat historii i kultury Śląska oraz polsko–niemiecko–śląskich związków w aspekcie historycznym i współczesnym;
  • wizyty w muzeach;
  • imprezy kulturalne;
  • warsztaty w języku niemieckim.

Uczestnicy obejrzeli mieszczącą się w „Haus Schlesien” stałą wystawę historyczną oraz zbiór wyrobów rzemiosł artystycznych z siedmiu stuleci. Ponadto zwiedzaliśmy Bonn, Kolonię i Aachen. Odwiedziliśmy także parlament w Düsseldorfie i w Belgii, jarmarki świąteczne. Byliśmy w niemieckiej stacji nadawczej Deutsche Welle, która nadaje programy radiowe i telewizyjne w języku niemieckim, angielskim i innych.

Na zakończenie pobytu uczestnicy musieli przygotować i zaprezentować prezentacje na podane wcześniej tematy związane z Fundacją Krzyżowa.

Poza niezaprzeczalnymi walorami kulturoznawczymi i poznawczymi pobyt w „Haus Schlesien” dał szansę na poprawienie umiejętności językowych i wiedzę dotyczącą umiejętności działania w grupie.

3 Listopad

Porozumienie o współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu

Posted in Aktualności, Uczelnie

Porozumienie o współpracy Trójki z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu podpisane Już niebawem kolejne interesujące zajęcia.

Umowę podpisali Prof. dr hab. inż. Danuta Parylak (profesor zwyczajny w Katedrze Kształtowania Agroekosystemów i Terenów Zieleni Wydziału Przyrodniczo-Technologicznego Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu) i Dyrektor III LO Krzysztof Frączek.

Celem porozumienia jest nawiązanie współpracy w zakresie działalności dydaktycznej i popularyzującej wiedzę, prowadzącej do poszerzenia i uatrakcyjnienia oferty dydaktycznej oraz promocji kierunków studiów realizowanych na Uniwersytecie, a także podnoszenie jakości kształcenia młodzieży licealnej oraz zachęcania jej do kontynuowania nauki na poziomie wyższym.

17 Czerwiec

WYJAZD DO NIEMIEC

Posted in Ogłoszenia, Uczelnie

wsf_wroclawIII LO w ramach współpracy z Wyższą Szkołą Filologiczną z Wrocławia organizuje tygodniowy wyjazd do Niemiec ( 23.11 – 30.11.2014). Koszt pobytu sponsoruje „Haus Schlesien” w Königswinter – niemieckie stowarzyszenie kulturalno-edukacyjne. Uczestnicy biorą udział w seminariach Schlesische Begegnungen (Śląskie spotkania), w skład których wchodzą ciekawe wykłady i warsztaty prowadzone w języku niemieckim, a także imprezy kulturalne, wystawy i spotkania z mieszkańcami regionu.
Uczniowie, którzy chcą wziąć udział w wyjeździe, muszą mieć ukończone 18 lat. Koszt uczestnictwa wynosi jedynie 60 euro, w którym zawierają się wszystkie bilety i wstępy do muzeów itp. Osoby zainteresowane wyjazdem, proszę o zgłoszenie do Pani Agnieszki Guziak.

2 Czerwiec

MIM o CHODEM: taaaaki gest :)

Posted in Aktualności, Uczelnie

 

Wrocławski Teatr Pantomimy to kolejny partner Trójki, który od września 2014r. wzbogaci ofertę edukacyjną Naszego Liceum przy Kościelnej 32 (będą kolejne warsztaty, spotkania i spektakle – specjalnie z myślą o uczniach III LO).
Z listu intencyjnego: „Wrocławski Teatr Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego, chcąc wesprzeć ofertę dydaktyczno-kulturalną skierowaną do uczniów klas teatralnych III Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Świdnicy, wyraża chęć i gotowość współpracy z ww. szkołą w roku szkolnym 2014/2015.
Po zapoznaniu się z Państwa dokonaniami w dziedzinie edukacji kulturalnej młodzieży – niezwykle ciekawe i zróżnicowane działania – chcielibyśmy podjąć współpracę z Państwa szkołą i zaznajomić Państwa uczniów z estetyką różnych form ruchu”.
Koordynatorką projektu jest prof. Anna Wojtek-Morawska
pantomima

http://www.pantomima.wroc.pl/

25 Kwiecień

Warsztaty na wrocławskiej Germanistyce

Posted in Aktualności, Uczelnie

DSCI0985W dniu 25. kwietnia 2014 młodzież z klas menedżersko – językowych 1 „d” i 2 „e” pod opieką pp. Aleksandry Kulak i Adriana Gnilki brała udział w warsztatach w Instytucie Filologii Germańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego.

 Wraz z rzecznikiem Instytutu panem dr Przemysławem Staniewskim uczniowie mogli zwiedzić gmach przy Placu Nankiera . Pan doktor opowiedział o historii placówki , jej rozwoju , pracach badawczych , a także życiu codziennym; wymaganiach stawianych kandydatom   na studia i życiu studenckim.

 Potem uczestniczyliśmy w warsztatach , prowadzonych przez panią dr hab. Zofię Chłopek „ Co dzieje się w naszych głowach , gdy znamy kilka języków ? Parę słów o wpływach międzyjęzykowych „ 

14 Kwiecień

„Kulturowy pomost” III LO- Wyższa Szkoła Filologiczna we Wrocławiu

Posted in Aktualności, Uczelnie


14 kwietnia 2014r. we Wrocławiu odbyło się zainicjowane przez panią profesor Agnieszkę Guziak spotkanie z przedstawicielami Wyższej Szkoły Filologicznej. Owocem przeprowadzonych rozmów ma być ciekawie zapowiadająca się współpraca między szkołami. Już niedługo uczniowie naszego liceum będą mogli skorzystać z bogatej oferty wrocławskiej uczelni. Przed nami warsztaty językowo – kulturowe w siedzibie WSF w ramach Europejskiego Dnia Języków, seminarium śląskie organizowane we współpracy z niemieckim stowarzyszeniem kulturalno – edukacyjnym Haus Schlesien. Uczelnia obejmie także patronatem podejmowane w III LO działania; możemy spodziewać się interesujących zajęć i wykładów w czasie corocznych Dni Patronki oraz Kalejdoskopu Cooltury. Na razie każdy uczeń zainteresowany językiem niemieckim i kulturą naszych sąsiadów może skorzystać z udostępnionych materiałów e-learningowych. Zapraszamy wszystkich chętnych.