16 Wrzesień

PamiętaMy

Posted in Aktualności

Chór Pryma Voce Liceum Skłodowskiej wystąpił 16 września wspólnie z Chórem Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. L. Różyckiego oraz Orkiestrą Dętą Music Label podczas koncertu upamiętniającego wydarzenia sprzed 80 lat – wybuch II wojny światowej (napaść Niemiec i agresję ZSRR na Polskę).
Koncert przygotowali i poprowadzili uczniowie klasy 2a (humanistycznej z edukacją muzyczną i teatralną) pod opieką Pani Profesor Joanny Janas.

16 Wrzesień

„Jeżeli zapomnimy o nich…”

Posted in Aktualności

W niedzielę uczniowie Liceum Skłodowskiej wzięli udział w uroczystościach związanych ze zbliżającą się 80. rocznicą napaści Związku Sowieckiego na Polskę. Mszę św. za spokój dusz ofiar oraz zdrowie żyjących członków Związku Sybiraków i Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich odprawił ordynariusz naszej diecezji.
Biskup Ignacy Dec mówił, że każdego roku, we wrześniu, wspominamy martyrologię naszego Narodu. Jest to nasze zobowiązanie wobec tych, którzy cierpieli i ginęli za to, że byli Polakami, naszymi rodakami…

Dlatego trzeba pamiętać.

16 Wrzesień
13 Wrzesień

„Kulturalna” Nagroda Prezydent Świdnicy dla Pryma Voce

Podczas Inauguracji Sezonu Kulturalnego chór „Pryma Voce” III Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Świdnicy otrzymał Nagrodę za upowszechnianie kultury, w tym w szczególności za osiągnięcia w wykonawstwie muzyki chóralnej.
Statuetkę z rąk Pani Prezydent Beaty Moskal-Słaniewskiej odebrali dyrygentka szkolnego chóru, Pani Profesor Joanna Janas, oraz dyrektor Krzysztof Frączek.
To ogromne wyróżnienie dla uczniów Liceum Skłodowskiej odbieramy jako wyraz uznania dla pracy pokoleń młodych chórzystów i solistów oraz ich wspaniałych nauczycieli (m.in. Bogusławy Patały, Teresy Pulsakowskiej-Daniel i Barbary Piórkowskiej), którzy przez lata budowali niezwykły, wychowawczy i artystyczny, projekt muzyczny zapoczątkowany ponad pół wieku temu jeszcze w Liceum Pedagogicznym.
Cieszymy się z wyróżnienia i mamy nadzieję, że uzdolniona młodzież z Kościelnej 32 przez kolejne lata będzie mogła rozwijać swoje talenty, zdobywać kolejne nagrody i wyróżnienia (w ostatnich latach to m.in Złote Pasmo w projekcie Narodowego Forum Muzyki), ale przede wszystkim śpiewać dla mieszkańców Świdnicy.

Pani Prezydent – Pięknie dziękujemy!

9 Wrzesień

Zdolna Weronika na wakacjach w AuGUSTowie

Posted in Aktualności

Weronika Wąsowska, nasza utalentowana wokalistka z klasy 3c, uczestniczyła w lipcu w obozie dla zdolnych uczniów z powiatów: świdnickiego, łowickiego, zakopiańskiego i kartuskiego. Oto jej relacja.

„Wyjazdy na wycieczki, smakowanie nowych potraw oraz poznawanie kultur i religii to nieodłączne elementy wakacyjnych wypraw.
Motywem tegorocznego obozu zdolnych było POGRANICZE. Pojechałam tam jako jedna z sześciu młodych osób z Powiatu Świdnickiego. W tym roku obóz odbywał się w Augustowie w województwie podlaskim nad jeziorem Necko. Na obozie pracowaliśmy w wyznaczonych grupach projektowych, ale niezależnie od wieku i zainteresowań, zawsze mogliśmy znaleźć coś dla siebie. Wachlarz zajęć warsztatowych był bardzo obszerny: przyroda, biologia, fizyka, chemia, filozofia, informatyka, teatr, język polski, plastyka, prawo, film, seriale, języki obce. W czasie pobytu mogliśmy korzystać z kąpieli wodnych, wypraw rowerowych i kajakowych oraz wycieczek autokarowych.
Dzięki wyjazdom m.in. do Synagogi w Sejnach, Cerkwi w Supraślu, Meczetu i cmentarza tatarskiego w Bohonikach, pogłębialiśmy wiedzę na temat innych wyznań, ucząc się szacunku i tolerancji. Poznawaliśmy tradycje, religie i obrzędy związane z tamtym regionem. Przez cały pobyt w Augustowie budowaliśmy przyjaźnie i pobieraliśmy od siebie nawzajem cenne wskazówki dotyczące postrzegania świata. Był to czas pełen radości i zadumy równocześnie. Pięknym doświadczeniem była realizacja wspólnego celu.
Twórczość, zabawa, nauka, kreatywność i integracja pozwoliły nam nie tylko zrealizować projekt kończący obóz, ale co najważniejsze, stworzyć jedną wielką obozową rodzinę”.

2 Wrzesień

Wszystko, co dobre, właśnie się zaczyna…

Posted in Aktualności

Inauguracja roku szkolnego 2019/2020 w Liceum Skłodowskiej w Świdnicy z powodu deszczu odbyła się tym razem w sali gimnastycznej – szkolna aula nie pomieściła uczniów klas drugich i trzecich oraz pierwszoklasistów z tzw. podwójnego rocznika. Nie znaczy to wcale, że było mniej radośnie i uroczyście.
Dyrektor w swoim wystąpieniu przywołał sentencję Carlosa Ruiza Zafona: „Żeby zrealizować swoje zamiary potrzebna jest przede wszystkim ambicja, a później talent, wiedza i w końcu szczęście”. Zaznaczył, że braku talentu i ambicji uczniom III LO zarzucić nie można, wiedzy nabywają w szkole wspierani przez swoich przewodników: nauczycieli i wychowawców, a szczęście (?) – przychodzi samo dzięki serdeczności i pomocy innych ludzi. Podkreślił tym samym ważność relacji w szkolnej codzienności (a III LO to przede wszystkim „szkoła dobrych relacji”. Dyrektor życzył także odwagi w dążeniu do własnych naukowych poszukiwań, przywołując znaną Horacjańską maksymę „Sapere aude”!
W tym roku rodziców uczniów reprezentował Poseł na Sejm Rzeczypospolitej, Pan Ireneusz Zyska, który złożył społeczności wspólnoty licealnej z Kościelnej 32 życzenia na nadchodzący rok i przypomniał o wartości nauki i patriotyzmu w życiu społeczeństwa.
Wyróżnieni uczniowie klas pierwszych złożyli także uroczyste ślubowanie.