16 Styczeń

WspieraMY bezdomne zwierzaki :-)

Nieustannie Liceum Skłodowskiej włącza się w pomoc Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Świdnicy. Tym razem w mikołajki zorganizowaliśmy sprzedaż ciasta, a przez cały grudzień trwała zbiórka funduszy na wsparcie bezdomniaków. Zebraliśmy łącznie 406 zł, z których część przeznaczona została na zakup akcesoriów dla piesków, zaś spora suma pokryła koszt karmy dla kociaków. Tych jest w schronisku coraz więcej, z pewnością z powodu zimy i niesprzyjających warunków pogodowych.

Bardzo dziękuję uczniom tych klas, które włączyły się w akcję. Szczególne podziękowania należą się uczennicom kl. III C, Róży Bartko-Kozieł oraz Darii Połeć, które ją zainicjowały, a następnie odwiedziły schronisko.

Zapraszam wszystkich chętnych do współpracy – wolontariat dla zwierząt to wspaniała sprawa!

Opiekun wolontariuszy: Agnieszka Polak.

13 Styczeń

Sukces Olimpijczyków z Liceum Skłodowskiej

Posted in Aktualności, Naukowe

Miło nam poinformować, że do zawodów okręgowych Olimpiady Literatury i Języka Polskiego awansowało troje humanistów z III Liceum:
Malwina Stopyra, Ewa Pyt i Konrad Marcjan.

Gratulujemy sukcesu utalentowanym polonistom oraz ich opiekunce, Pani Prof. Aleksandrze Kulak.

13 Styczeń

28. Finał WOŚP

12 stycznia 2020 roku 20 wolontariuszy z Liceum Skłodowskiej w Świdnicy po raz kolejny uczestniczyło w ogólnopolskiej akcji zbierania pieniędzy na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (1bg – 7, 1cg – 6, 2b – 1, 2c – 3, 3c – 1, 3d – 2).
Również i tym razem nasi uczniowie przyczynili się do rekordowej zbiórki funduszy na rzecz zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej. Wolontariusze z naszego Liceum na ulicach Świdnicy zebrali ponad 12 tysięcy 200 złotych!
Opiekunem młodzieży tradycyjnie była pani Mariola Makarska-Janicka, która od samego początku wspiera tę szlachetną akcję, zachęcając młodzież do kwestowania na rzecz WOŚP.

Wśród wolontariuszy najbardziej skuteczni okazali się:
Olga Mak z klasy 1bg – 1949,36 zł
Weronika Koroblowska z klasy 1cg – 1247,53 zł
Dorian Dziaczyński z klasy 1bg – 1201,86 zł
Martyna Ciróg z klasy 1cg – 1061,76 zł
Inga Kotowicz z klasy 1 cg – 787,14 zł

Wszystkim wolontariuszom, darczyńcom oraz Jurkowi Owsiakowi składamy WIELKIE DZIĘKI!
I niech orkiestra naszych serc bije do końca świata i o jeszcze jeden dzień dłużej ❤

9 Styczeń

Złota nutka dla Kasi

Nasza utalentowana wokalistka wywalczyła I miejsce podczas odbywającego się w Poznaniu VII Ogólnopolskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek o „Złotą Nutkę”.

Gratulujemy!

23 Grudzień

„Medal Wdzięczności ZHP” dla dyrektora Liceum Skłodowskiej

Posted in Aktualności

Na wniosek Komendantki Hufca ZHP Świdnica, któremu przewodzi hm. Misia Pamuła, Panu Krzysztofowi Frączkowi wręczony został „Medal Wdzięczności ZHP” w uznaniu za wspieranie działalności świdnickich harcerzy. Medal – w imieniu Przewodniczącego ZHP, hm. Dariusza Supła, wręczył hm. Stanisław Dubiel, członek Rady Naczelnej ZHP. Odznaczenie zostało przyznane podczas corocznej „Biesiady wigilijnej”, na którą Harcerze przynieśli także Betlejemskie Światło Pokoju. Dziękując harcerzom za wyróżnienie, wyraźnie wzruszony dyrektor wspomniał, że odbiera je jako wyraz wdzięczności dla całej społeczności naszej szkoły, w której od lat naśladowcy Małkowskiego znajdują przyjazną przystań.

Dziękujemy!

19 Grudzień

„Raduj się świecie” – Biesiada wigilijna 2019 w Liceum Skłodowskiej

Wyjątkowy wieczór. I nie chodzi tylko o to, że uczniowie wespół z nauczycielami przygotowali niepowtarzalny program. Magiczność tego zdarzenia od ponad trzydziestu lat (!) pozwala na tę jedną chwilę w roku zjednoczyć przy wspólnym kolędowaniu uczniów III Liceum, kilka pokoleń absolwentów, nauczycieli i rodziców. Nie sposób opowiedzieć o wszystkim, ale tegoroczne widowisko zapamiętamy szczególnie za światło z Betlejem, które wraz z harcerzami przyszło na Kościelną 32, za „Wigilijną opowieść przy wyrębie lasu”, wygraną przez uczniów klasy z edukacją teatralną, za rozmowę Lucka z Bogiem, za cudowny duet Pani Asi Janas z Łukaszem Grabickim, za „Kolędę…” Mai, za „Noela” Weroniki, za „Adeste…” Michała, za niepowtarzalne głosy Darii, Kasi i Ali, za wspaniałe finalne wykonanie „Bóg się rodzi” odśpiewane przez ponadstuosobowy chór „Pryma Voce” dyrygowany przy pełnej widzów auli szkolnej przez wspaniałą Panią Profesor Zdzisławę Patałę. I zapamiętamy pewnie jeszcze za wiele rzeczy, których tu opisać nie sposób. Tak jak nie sposób opisać mistycznego ducha tego wydarzenia.

Tegoroczną Biesiadę przygotowali przede wszystkim uczniowie klas humanistycznych z edukacją teatralną i muzyczną oraz prowadzący ich nauczyciele: Pani Profesor Joanna Janas i Pani Profesor Aleksandra Kulak. Scenografię przygotował Pan Profesor Franciszek Gołębiowski wraz z uczniami klas artystycznych oraz Pan Stanisław Zalewski. Nad nagłośnieniem wydarzenia oraz światłem czuwał Pan Grzegorz Gołębiowski, a zdjęcia wykonała Kinga Frączek.

19 Grudzień

Szkolny Konkurs Świąteczny

Posted in Aktualności, Konkursy

Miło nam poinformować, że zwycięzcami konkursu, zorganizowanego przez Samorząd Uczniowski, została klasa 1cg.
Drugie miejsce przypadło uczniom klasy 1c, natomiast trzecie 1b.

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w świątecznych zmaganiach uczniom i wychowawcom z klas 1ag, 1bg, 1d, 2c, 2d, 3d.

Słodkie upominki i pamiątkowe dyplomy wręczymy po Świętach!

19 Grudzień

„Wigilijna opowieść przy wyrębie lasu”

Posted in Aktualności, Teatr

„Wigilijna opowieść przy wyrębie lasu” pokazana została podczas tegorocznej „Biesiady wigilijnej” w Liceum Skłodowskiej.

W Bieszczadzkiej chacie – gdzieś na odludziu między połoninami – drwale przygotowują wigilię…
I choć w leśnej głuszy zazwyczaj pracują i przebywają samotnie, to tego wyjątkowego dnia niespodziewanych gości przybywa całkiem sporo. Józef, Eliasz, Młody i Rychu spotykają nawet Anioła… No i przychodzi też Marysia…

W spektaklu wystąpili:
Adam Cisek, Adam Gielgier, Karol Firlej, Grzegorz Gałczyński, Julia Kempczyńska, Maja Bereś, Martyna Witkowska, Amelia Dzwonkowska, Marta Wydra.
Scenariusz: Aleksandra Kulak, Krzysztof Frączek.
Reżyseria: Aleksandra Kulak.
Scenografia: Franciszek Gołębiowski, Stanisław Zalewski.
Światło i dźwięk: Grzegorz Gołębiowski.
Zdjęcia: Kinga Frączek.

15 Grudzień

Przedświąteczna kwesta PCK

W dniach 13-15 grudnia 2019 roku w supermarkecie TESCO w Świdnicy odbyła się kolejna kwesta PCK . Wolontariusze PCK zbierali środki na przygotowanie paczek świątecznych dla dzieci. W akcji wzięło udział aż 19 wolontariuszy z III LO w Świdnicy (klasy 1a – 3, 1b – 4, 1c – 2, 1d – 6, 2b – 1, 2d – 3). W sumie zebrano około 3365 zł, z czego 2315 zł. przypada na naszych wolontariuszy. Tym razem najbardziej skuteczni okazali się:

Marta Wydra z kl. 1a,
Grzegorz Gałczyński z kl. 1a ,
Aleksandra Stawska z kl. 1d,
Magdalena Szwarc z kl. 1d,
Karolina Rogacz z kl. 1c,
Ada Podbielska z kl. 1d,
Julia Gadzińska z kl. 1c,
Oliwia Kruczek z kl. 1b

Dziękuję wszystkim wolontariuszom i darczyńcom za wsparcie tej szlachetnej akcji.

Mariola Makarska-Janicka