7 Listopad

V miejsce w Ogólnopolskim Konkursie

Posted in Aktualności, Naukowe

Drużyna z III Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy, reprezentująca Powiat Świdnicki, zajęła V miejsce w Ogólnopolskim Konkursie „Podhalańskie, spiskie i orawskie drogi do niepodległości”. Zmagania XI edycji tego wyjątkowego konkursu odbyły się w Bukowinie Tatrzańskiej.

Gratulujemy!

6 Listopad

Zacznij czytać już dziś! Zapraszamy na wystawę nowości książkowych!

Posted in Aktualności, Polecamy

„KSIĄŻKA TO PRZYSZŁOŚĆ!” – pod takim hasłem w październiku i listopadzie biblioteka szkolna prezentuje na wystawie w czytelni setki pięknych, interesujących, fascynujących, a także zabawnych nowości książkowych, które zostały zakupione za pieniądze z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na życzenie uczniów i ich rodziców.
Książki można przeglądać lub też od razu pożyczyć do przeczytania w godzinach pracy biblioteki szkolnej.
Wszystkim przypadła do gustu taka forma popularyzowania czytelnictwa, dlatego szkolna skarbnica wiedzy przeżywa prawdziwe oblężenie! Marzymy, aby taki stan utrzymał się jak najdłużej, gdyż uznajemy za bardzo motywujące powiedzenie: „…jeśli sprawisz, że uczeń poczuje się jak czytelnik, to się nim stanie”.

Odwiedź niecodzienną wystawę!

26 Październik

Świat pod lupą, czyli lekcje biologii i chemii w Liceum Skłodowskiej

Posted in Aktualności

Na jednej z ostatnich lekcji biologii uczniowie klas drugich przyglądali się z bliska komórkom. Ale nie były to tylko obserwacje gotowych preparatów. Samodzielnie wykonywali preparaty mikroskopowe i sprawdzali wpływ roztworu hipertonicznego na komórki skórki cebuli. Co więcej, byli sprawcami plazmolizy! Jest to odstawanie błony komórkowej od ściany komórki, spowodowane utratą wody. Dotyczy to komórek, które umieszczone są w roztworze substancji o większym stężeniu niż w ich wnętrzu. Dlatego na przykład nie solimy ziemniaków na długo przed gotowaniem, bo w wyniku zjawiska osmozy zwiotczeją. Podobnie rzecz się ma z ogórkami na mizerię. Najciekawsze są lekcje, dzięki którym można lepiej zrozumieć otaczający nas świat.

26 Październik

Lwowska kawiarenka w Liceum Skłodowskie

Posted in Aktualności

W piątkowe popołudnie aula naszej szkoły zamieniła się w przytulną, lwowską kawiarenkę. Zawitali do niej szczególni goście, członkowie Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Świdnicy. Opowiadali młodzieży o swoich losach, rodzinnym domu, który został na Kresach, wspominali Lwów i świąteczne tradycje. Tej nostalgicznej podróży towarzyszyły piękne utwory muzyczne zaśpiewane przez uczennice naszej szkoły, m.in. cudowna „Miłość Ci wszystko wybaczy”. Na gości czekały również trzy niespodzianki. Piękny utwór „Piosenka o Lwowie i o Tobie”, którą w duecie, z towarzyszeniem gitary, wykonali Pan Dyrektor Krzysztof Frączek oraz uczennica klasy 2c, Weronika Wąsowska. Piosenka, do której słowa napisała, i którą wykonała uczennica klasy 2d, Weronika Wolańska oraz pokaz mody okresu XX-lecia międzywojennego, który przygotowała Grupa Stylizacji Historycznych pod kierunkiem Pana Krzysztofa Dworenko-Dworkina.

25 Październik

Magiczny Konkurs Piosenki Poetyckiej „Mimozami jesień się zaczyna”

Posted in Aktualności

To był wieczór pełen oczarowań, mądrych tekstów i pięknej muzyki. W czwartkowy wieczór 25 października już po raz 14. w auli III Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Świdnicy, w towarzystwie licznie zgromadzonej publiczności, spotkała się utalentowana wokalnie i niezwykle wrażliwa młodzież – przede wszystkim z Powiatu Świdnickiego. Po wcześniejszych przesłuchaniach do etapu finałowego zakwalifikowało się 18 artystów, którzy rywalizowali w trzech kategoriach: 7 i 8 klas szkół podstawowych oraz 3 klas gimnazjum, szkół ponadpodstawowych, a także studiów piosenki.
Jury, któremu przewodniczyła ShataQS, przyznało Nagrodę Grand Prix Nicole Sarnie, za subtelne, liryczne i czarujące wykonanie autorskiej piosenki pt. „Ambalaje”.
Warto podkreślić jednak, że w tym roku poziom artystyczny wykonań był imponujący. Publiczność wysłuchała naprawdę wielu innych oryginalnych i poetyckich interpretacji wokalnych utalentowanej i świetnie przygotowanej młodzieży.
Toteż i nagrody – ufundowane przez Urząd Miasta Świdnicy i Starostwo Powiatowe w Świdnicy, nie były skromne, za co organizatorzy w imieniu młodzieży dziękują Pani Prezydent Beacie Moskal-Słaniewskiej oraz Panu Staroście Piotrowi Fedorowiczowi. Tradycyjnie „mimozowe” statuetki dla nagrodzonych powstały w pracowni Pani Profesor Kamy Karst.
Wieczorne przesłuchania poprzedzone zostały porannymi zajęciami warsztatowymi z emisji głosu, które w zaskakujący i nietypowy sposób przeprowadziła ShataQS – gość specjalny i jurorka Konkursu.

A oto pełne wyniki XIV Powiatowego Konkursu Piosenki Poetyckiej „Mimozami jesień się zaczyna”

Grand Prix – Nicole Sarna

Kategoria I
I nagroda – Justyna Sitarek
wyróżnienie – Ewelina Woźniak
wyróżnienie – Natalia Bednarczyk

Kategoria II
I nagroda – Adam Chlebowski
wyróżnienie – Weronika Wąsowska
wyróżnienie – Roksana Blicharska

Kategoria III
I nagroda – Jagoda Kurzawa
wyróżnienie – Klaudia Wysoczańska
wyróżnienie – Karolina Grodzicka

Nagroda Prezesa Stowarzyszenia Music Label – Adam Chlebowski
Nagroda Dyrektora III LO – Weronika Wąsowska
Nagroda Publiczności – Oliwia Walicka
Nagroda specjalna za piosenkę autorską – Nicole Sarna

Nagroda Stowarzyszenia Absolwentów i Sympatyków Trójki SATelita – Weronika Wąsowska

Młodych artystów oceniało Jury w składzie:
ShataQS – wokalistka, trener wokalny, zwyciężczyni 6 edycji programu „Must be the music”;
Joanna Janas – Prezes Stowarzyszenia Music Label, dyrygent, trener wokalny, nauczycielka muzycznych przedmiotów artystycznych w III LO w Świdnicy;
Krzysztof Frączek – dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy.

Organizatorami Konkursu byli
III Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Świdnicy
oraz Stowarzyszenie Music Label

Fot. Grzegorz Gołębiowski

25 Październik

Lwowskie świętowanie

Posted in Aktualności

W czwartek (25.10) mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w obchodach 30. rocznicy powstania Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Świdnicy. W części oficjalnej wręczono wiele odznaczeń i medali, m.in. Pani Prezydent Beacie Moskal-Słaniewskiej, Panu Staroście Piotrowi Fedorowiczowi, Biskupowi Ignacemu Decowi i wielu członkom Towarzystwa. Za wspieranie działalności Towarzystwa pamiątkowe medale i dyplomy otrzymali także nauczyciele z naszej szkoły: Panie Joanna Szałek i Marzena Łysoniek-Manikowska oraz Pan Dyrektor Krzysztof Frączek.
W programie artystycznym, przygotowanym przez panią profesor Joannę Szałek, wzięli udział uczniowie świdnickich szkół: III Liceum Ogólnokształcącego (opiekunki: Pani Joanna Szałek, Pani Joanna Janas i Pani Marzena Łysoniek-Manikowska), Szkoły Podstawowej nr 8 (opiekunka: Pani Natalia Jezierska) oraz II Liceum Ogólnokształcącego (opiekunka: Pani Maria Szymańska). Program „Symbole naszego Lwowa ” zabrał nas w sentymentalną podróż na Kresy. Odwiedziliśmy wspólnie Hotel George, Atlas i dzielnicę Łyczaków. Spacerowaliśmy przez corso, wspinaliśmy się na Wysoki Zamek i przechadzaliśmy się alejkami Parku Syryjskiego. Na każdym przystanku wysłuchaliśmy znanych lwowskich piosenek i wspomnień mieszkańców Lwowa. Spotkaliśmy się też ze Szczepciem i Tońciem. 
Na zakończenie wysłuchaliśmy wykładu Pana Michała Rusinka na temat 100. rocznicy odzyskania niepodległości oraz obejrzeliśmy występ zespołu „Krąg”.
Dziękujemy TMLiKPW za zaufanie i kolejny rok owocnej współpracy!
Serdecznie dziękujemy również młodzieży Trójki za WSZYSTKO, szczególnie za ogrom pozytywnej energii! 
Uroczystość prowadziły: Kamila Kóruc i Julia Mikołajczyk.
Śpiewał Chór Pryma Voce oraz solistki: Weronika Wolańska, Wiktoria Stamborska, Maria Zdunik, Martyna Jaroszewicz, Kaja Wasilewska.
Oprawa muzyczna Pani profesor Joanna Janas.
Przygotowanie programu artystycznego oraz młodzieży: Pani profesor Joanna Szałek i Pani profesor Marzena Łysoniek-Manikowska.