22 Maj

Odszedł Profesor Edmund Nawrocki…

Posted in Aktualności

Z głębokim żalem zawiadamiamy o śmierci wieloletniego nauczyciela i wychowawcy, który od roku szkolnego 1957/1958 przez ponad 30 lat uczył w szkołach mających swoją siedzibę przy ulicy Kościelnej 32 w Świdnicy – szczególnie Liceum Pedagogicznego, Studium Wychowania Przedszkolnego i Studium Nauczycielskiego.

O swojej pracy pisał tak:
„Zawsze starałem się głosić to, w co naprawdę wierzyłem, lub milczeć wtedy, gdy nie mogłem głosić prawdy. W mojej pracy pedagogicznej główny nacisk kładłem na wyrobienie u wychowanków nawyku dokładnej pracy. Do legendy przeszły moje wymagania odnośnie prowadzenia zeszytów sformułowane w 10 punktach i skrupulatnie egzekwowane. Starałem się też wyrobić u uczniów umiejętność ścisłego wyrażania myśli oraz krytyczne widzenie otaczającej nas rzeczywistości (…)”.

Za tę rzetelność, kunszt rzemiosła nauczycielskiego, historyczną pasję i potrzebę głoszenia prawdy – z całego serca dziękujemy. 
Pogrążona w żalu po stracie wspaniałego człowieka i mentora społeczność nauczycieli i absolwentów szkoły przy ulicy Kościelnej 32 w Świdnicy.

Więcej informacji o Profesorze tutaj: Zmarł Edmund Nawrocki

21 Maj

Zapraszamy na „nasTrójkę 2019” :-)

Zapraszamy na kolejną edycję Pikniku edukacyjnego, który III Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy organizuje wspólnie z działającym na terenie szkoły Stowarzyszeniem Sympatyków i Absolwentów Trójki „SATelita”.

Laureaci konkursów (oprócz sportowego) otrzymują dodatkowe punkty na świadectwie (nasze konkursy zostały ujęte w wykazie zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych Dolnośląskiego Kuratora Oświaty).

Program wydarzenia obejmuje: konkursy, występy artystyczne, wystawy prac uczestników, ligę klas (zawody sportowe), wargaming – figurowe gry strategiczne, bookcrossing.

Zachęcamy do uczestnictwa w konkursach w ramach V Powiatowego Przeglądu Talentów Młodzieży „Pejzaże duszy”. Zgłoszenia uczestników proszę przesyłać na biuro@satelita.swidnica.pl

Regulaminy i karty zgłoszeń konkursów:

Zapraszamy do udziału uczniów szkół podstawowych (7 i 8 klasy) i ostatnich klas gimnazjum – początek o godz. 9.00 – 6 czerwca 2019 roku.

Natomiast  rodziców, absolwentów, sympatyków Trójki oraz wszystkich świdniczan na finał Konkursu, który odbędzie się 6 czerwca o godz. 13.30 w III LO w Świdnicy.

14 Maj

Trójkowo – filmowo

Miło nam poinformować o kolejnym sukcesie naszej utalentowanej wokalistki, Katarzyny Szulc z klasy 2A, humanistycznej z edukacją teatralną i muzyczną.
Na V Ogólnopolskim Konkurs Piosenki Filmowej o „Złoty Laur” w Poznaniu Kasia wyśpiewała wyróżnienie.

Serdecznie gratulujemy!

13 Maj

Turystyczno-krajoznawczy sukces teamu z klasy przyrodniczej!

Posted in Aktualności

W dniach 11-12 maja 2019 roku w Krośnicach w Dolinie Baryczy odbył się Finał Wojewódzki XLIVII Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego PTTK. Drużyna z klasy 2C w składzie: Aleksandra Hajduk, Karolina Solska i Weronika Wąsowska pod opieką p. Marioli Makarskiej-Janickiej oraz p. Agnieszki Guziak zajęła IV miejsce w województwie dolnośląskim w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. Konkurencji turniejowych było dość dużo, m.in. testy wiedzy dotyczące atrakcji turystycznych Dolnego Śląska oraz województwa podlaskiego, testy topograficzne, pierwsza pomoc, umiejętności praktyczne – rozpoznawanie roślin i zwierząt oraz zabytków Doliny Baryczy, jazda na rowerze, marsz na orientację w terenie. Impreza odbywała się w gościnnym Centrum Edukacyjno-Turystyczno-Sportowym w Krośnicach oraz na terenie Krośnickiej Kolejki Wąskotorowej, gdzie miała miejsce gra terenowa „Bajkowa Dolina Baryczy”. Mimo dość chłodnej i deszczowej niedzieli imprezie zorganizowanej przez Polskie Towarzystwo Turystyczo-Krajoznawcze towarzyszyła ciepła i wesoła atmosfera.

Gratulujemy i do zobaczenia na szlaku!

10 Maj

Ciao Italia

Posted in Aktualności

25-osobowa grupa uczniów z Liceum Skłodowskiej w Świdnicy w ramach projektu sportowo-turystycznego pod opieką pani Beaty Głowackiej i pani Marioli Makarskiej-Janickiej wyjechała na ponadtygodniowy pobyt do Włoch nad Morze Adriatyckie. Młodzież poza zajęciami sportowymi miała okazję zwiedzić wyjątkowe miejsca: Wenecję, Rawennę, Porto Garibaldi i Comacchio. Sam camping Mare e Pineta w Lido di Spina był uroczo położony w lasku piniowym niedaleko morza. Oprócz plażowania i kąpieli morskich dla morsów, odkrywaliśmy ukryte talenty młodych ludzi, np. kuchenne rewolucje, perfekcyjne panie domu, mistrzowie gier planszowych i zespołowych, jam session, koneserzy sztuki, dancing queen oraz Twoja twarz brzmi znajomo. Wieczorami odbywały się imprezy – Night Game prowadzone przez młodych animatorów z różnych krajów. Niewątpliwie wycieczka do Włoch zapewniła wszystkim wiele atrakcji, między innymi rozwój tężyzny fizycznej, poszerzenie wiedzy turystyczno-krajoznawczej, dała możliwość praktycznego doskonalenia języków obcych, a przede wszystkim dobrą zabawę.

Arrivederci bambini 😉

6 Maj

Przerwa na Czytanie

Miło nam poinformować, że uczniowie Liceum Skłodowskiej zgłosili szkołę do szlachetnej inicjatywy pod nazwą: „IV Przerwa na czytanie – ogólnopolska akcja bicia rekordu w czytaniu na przerwie”.
Dlatego w czwartek 9 maja (pierwszy dzień po majówce) na przerwach 4 i 5, czyli pomiędzy 11.40-11.50 oraz 12.35-12.45 otwieramy książki i oddajemy się ulubionej lekturze.
UWAGA! Przynosimy lekturę własną (zatem niekoniecznie szkolną). I pamiętajcie: „Czytanie jest dla umysłu tym, czym gimnastyka dla ciała” jak mawiał oświecony Irlandczyk Richard Steele 😉

A zatem – do książek!