12 Marzec

Uwaga!

Drodzy Uczniowie Liceum Skłodowskiej w Świdnicy

Decyzją Ministra Edukacji Narodowej na terenie całego kraju zostały w dniach od 12 do 25 marca czasowo ograniczone zajęcia w placówkach oświatowych, co ma bezpośredni związek z zapobieganiem rozprzestrzeniania się koronawirusa. Oznacza to, że i w III Liceum Ogólnokształcącym w Świdnicy od jutra nie będą prowadzone żadne zajęcia dydaktyczne i opiekuńcze, a szkoła będzie dla Was zamknięta.

Jednocześnie nauczyciele naszej szkoły zostali zobligowani do kontaktu z Wami drogą elektroniczną – m.in. przez dziennik Vulcan oraz pocztę elektroniczną. Wprawdzie w szkole nie będą odbywały się lekcje, ale nauczyciele poszczególnych przedmiotów wskażą Wam treści programowe możliwe do samodzielnego opanowania, a dostępne w podręcznikach szkolnych, e-podręcznikach oraz na internetowych platformach edukacyjnych. Treści te zostaną oczywiście utrwalone po powrocie do szkoły. Przymusowa przerwa w nauce szkolnej nie jest w tym przypadku czasem zupełnie wolnym – w miarę możliwości chcemy zachować rytm pracy i realizować choć w taki sposób podstawę programową. Dlatego zwracam się do Was z apelem o uczestnictwo w tej formie edukacji.

Przypominam Wam także o konieczności przestrzegania zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministerstwa Zdrowia i Ministra Edukacji Narodowej, w tym szczególnie unikania zgromadzeń, ograniczenia kontaktu z innymi (zwłaszcza odwiedzania galerii handlowych i innych miejsc, w których przebywają większe grupy ludzi; spotkań towarzyskich, komunikacji miejskiej, urzędów, instytucji itp.) oraz zachowania podstawowych zasad ostrożności, czystości i higieny (szczególnie częstego mycia rąk). Zagrożenie jest naprawdę realne i wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za jego niepowiększanie.

Mam nadzieję, że wkrótce znów pełni zdrowia i zapału do nauki zobaczymy się w naszym Liceum. Dbajcie o siebie.

Pozdrawiam serdecznie
Krzysztof Frączek
Dyrektor III LO w Świdnicy

6 Marzec

Zbiórka Krwi!

Zapraszamy wszystkich do udziału w tym szczytnym wydarzeniu.

Lokalizacja III LO budynek główny sala nr 3.

Wtorek, 24 marca 2020 roku, od godziny 09:00 do 14:00.

Organizator: Drużyna RH Honorowi Dawcy Krwi PCK Świdnica.

Jeśli nie możesz być z nami to powiadom innych.

https://www.facebook.com/events/845768239219415/

5 Marzec

Od ciekawości do miłości – z cyklu „Portrety”: Kinga Lorenc

Młodzieży z Liceum Skłodowskiej nieobce są ideały harcerskie i patriotyczne. Nasi uczniowie angażują się nie tylko w życie szkoły, ale również swoich społeczności lokalnych. Taka jest Kinga Lorenc z klasy 1c. Od 2017 roku w 109. DH „Szare Wilki” Jordanów Śląski. Jest przyboczną, udziela się w hufcu, organizując różne wydarzenia i współpracując z hufcowym zespołem promocji i informacji. Szczególne miejsce w jej działalności zajmuje bieg ku czci Żołnierzy Wyklętych. Jej przygoda z biegiem Tropem Wilczym zaczęła się właśnie w harcerstwie i tak ją wciągnęła, że od 2018 roku pomaga w organizacji nie jednego, a trzech biegów na terenie hufca Jordanów Śląski, Łagiewniki, Niemcza, obstawiając trasę, pracując w biurze czy wręczając medale.

Kinga życzymy wytrwałości w działaniu

Samorząd Uczniowski

3 Marzec

Spektakl poetycko-muzyczny „Mali bohaterowie. Nasze serduszka Tobie, Polsko”

W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie Zdroju odbyła się kolejna edycja cudownego koncertu o tematyce patriotycznej. Głównym organizatorem tego wydarzenia było Wałbrzyskie Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość. Hasłem przewodnim tegorocznego spotkania stały się słowa: „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”.
W koncercie po raz kolejny wystąpiły dwie, bardzo utalentowane, uczennice Liceum Skłodowskiej, czyli Weronika Wąsowska z klasy 3c i Weronika Wolańska z klasy 3d.
Bardzo dziękujemy organizatorom za zaproszenie, a naszym uczennicom i wszystkim wykonawcom za moc muzycznych wzruszeń.
Opiekunką uczennic była Pani profesor Joanna Szałek.

2 Marzec

Piłkarki z Liceum Skłodowskiej na podium w rozgrywkach strefy wałbrzyskiej

Posted in Aktualności, Sportowe

Dziewczęta naszej szkolnej drużyny piłki nożnej halowej odniosły spory sukces, zajmując trzecie miejsce wśród szkół średnich dawnego województwa wałbrzyskiego.
W turnieju rozegranym 2 marca w Dzierżoniowie spotkały się ze swoimi rówieśniczkami m.in z Wałbrzycha, Kłodzka i Dzierżoniowa. Po rozgrywkach grupowych, w których zajęły drugie miejsce (1 zwycięstwo, 1 remis, 1 porażka), spotkały się w półfinale z gospodyniami. Mimo ambitnej gry poniosły porażkę 0:1. W meczu o trzecie miejsce po strzale Daryny Datsenko pokonały drużynę Ekonomik Świdnica 1:0.
Brązowe medale na szyjach naszych dziewcząt były świetnym zwieńczeniem rozgrywek piłki nożnej halowej w Licealiadzie.
Mamy nadzieję, że przygoda z piłką rozbudzi pasje naszych uczennic i przynajmniej część z nich będzie kontynuowała regularne treningi w klubie sportowym.
Skład drużyny:
Aleksandra Hajduk – 3c,
Martyna Mojsa – 3c,
Natalia Rzepiak – 3c,
Wiktoria Szymczak – 3c,
Oliwia Zgraja – 3c,
Natalia Chwistek – 2c,
Daryna Datsenko – 2c,
Maja Bereś – 1a,
Oliwia Spurek – 1a.

Opiekunem drużyny była pani Monika Garbacz.

Gratulujemy!

1 Marzec

Pobiegli „Wilczym tropem”

Posted in Aktualności

Tradycją Liceum Skłodowskiej stał się aktywny udział w obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Każdego roku nasi uczniowie i nauczyciele włączają się w bieg upamiętniający żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego oraz w jego organizację. Tak było również dzisiaj. Przy pięknym, niemal wiosennym słońcu, grupa ponad 30 osób zabezpieczała trasę biegu, brała w nim udział oraz wspólnie z panem Dyrektorem Krzysztofem Frączkiem i świdnickimi kombatantami, koordynowała wręczanie medali.
Byli to uczniowie klasy 1c, 1d i 3d, którym z całego serca ❤ bardzo dziękujemy za obecność i za pomoc.
Opiekę nad młodzieżą sprawowały Pani profesor Joanna Szałek i Pani profesor Marzena Łysoniek-Manikowska.

9 Luty

„A myśmy szli niepokonani…”

Posted in Aktualności

W tym tygodniu przypada 80. rocznica masowych deportacji Polaków na Sybir. 10 lutego 1940 roku władze ZSRR przeprowadziły pierwszą (z czterech) wywózek obywateli II Rzeczypospolitej Polskiej w głąb państwa sowieckiego. Swoje domy musiało opuścić wtedy około 140 tys. ludzi. W nieludzki warunkach transportowano ich na nieludzką ziemię… By upamiętnić ofiary tych tragicznych wydarzeń, młodzież z klasy 3d naszej szkoły, wraz z opiekunkami, uczestniczyła w uroczystej mszy świętej, koncelebrowanej przez biskupa świdnickiego Ignacego Deca.
Wspólnie oddaliśmy hołd ofiarom i modliliśmy się w intencji żyjących Sybiraków.

Joanna Szałek
Marzena Łysoniek-Manikowska

6 Luty

Awans do Mistrzostw Strefy Wałbrzyskiej

Posted in Aktualności, Sportowe

Reprezentacja dziewcząt Liceum Skłodowskiej w składzie: Natalia Chwistek – II c, Anna Rejkowicz – III c oraz Weronika Wolańska – III d zajęły II miejsce w tenisie stołowym i awansowały do Mistrzostw Strefy Wałbrzyskiej.

Gratulujemy sukcesu dziewczętom i ich opiekunowi, Panu Rafałowi Ziębie.

29 Styczeń

Awans piłkarek z Liceum Skłodowskiej do rozgrywek strefy wałbrzyskiej

Posted in Aktualności, Sportowe

29 stycznia drużyna dziewcząt z naszej szkoły uczestniczyła w turnieju piłki halowej rozgrywanym w ramach Międzyszkolnych Rozgrywek Sportowych. Pierwsza runda została rozegrana na poziomie powiatowym.
W zawodach rozegranych w Strzegomiu spotkały się w jednej grupie z Liceum z ZSE i Liceum Ogólnokształcącym ze Strzegomia. Wygrywając oba mecze, zajęły pierwsze miejsce w grupie i w półfinale rywalizowały z drużyną z Liceum Ogólnokształcącego ze Świebodzic. Po bramkach Mai Bereś i Wiktorii Szymczak odniosły zwycięstwo 2:0 i awansowały do finału. Tam czekała na nie drużyna Ekonomika. W tym bardzo zaciętym meczu padł remis 1:1 (bramkę dla naszej drużyny zdobyła Aleksandra Hajduk w ostatniej minucie spotkania). Do wyłonienia zwycięzcy potrzebne były rzuty karne, w których niestety lepsze okazały się nasze przeciwniczki. Dzięki zajętemu drugiemu miejscu w turnieju awansowały na kolejny szczebel rozgrywek – strefa wałbrzyska.
Skład drużyny: Aleksandra Hajduk – 3c, Natalia Rzepiak – 3c, Martyna Mojsa – 3c, Oliwia Zgraja – 3c, Wiktoria Szymczak – 3c, Daryna Datsenko – 2c, Natalia Chwistek – 2c, Oliwia Spurek – 1a, Maja Bereś – 1a.
Opiekunami drużyny były Aleksandra Zelek i Monika Garbacz.

Gratulujemy sukcesu!