15 Styczeń

27 Finał WOŚP

Posted in Aktualności

13 stycznia 2019 roku 19 wolontariuszy z naszego liceum po raz kolejny uczestniczyło w ogólnopolskiej akcji zbierania pieniędzy na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (I a – 2, I b – 5, I c – 2, II c – 1, II d – 3, III a – 4, III c – 2).
Również i tym razem przyczyniliśmy się do rekordowej zbiórki funduszy na rzecz specjalistycznych oddziałów pediatrycznych. Wolontariusze z III LO z na ulicach Świdnicy zebrali ponad 18,5 tysiąca złotych.
Opiekunem młodzieży tradycyjnie była pani Mariola Makarska-Janicka, która już od ponad 25 lat zachęca młodzież do kwestowania na rzecz WOŚP.

Wśród wolontariuszy najbardziej skuteczni okazali się:
Aleksander Marciniak z klasy III c – 4712 zł
Jurii Balashov z klasy I c – 1992 zł
Aleksandra Miezgiel z klasy III c – 1514 zł
Bartosz Smogór z klasy III a – 1345 zł
Iga Wasilewska z klasy III a – 1331 zł

Wszystkim wolontariuszom, darczyńcom oraz Jurkowi Owsiakowi składamy WIELKIE DZIĘKI! Niech orkiestra naszych bije do końca świata i o jeszcze jeden dzień dłużej.

Bardzo nam przykro z powodu tragicznej śmierci pana Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

11 Styczeń

XV Polonez Świdnicki…

Posted in Aktualności

Tradycyjnie – uczniowie wszystkich klas maturalnych Liceum Skłodowskiej dostojnym krokiem „chodzonego” przemierzyli świdnicki Rynek…
To znak, że egzamin dojrzałości tuż, tuż…

Powodzenia!

4 Styczeń

I znów pomagamy :-)

Posted in Aktualności

W ramach działalności wolontariatu w Liceum Skłodowskiej po raz kolejny, jak co rok, odwiedziliśmy dzieci w Przychodni Rodzinnej przy ulicy Mikołaja Kopernika, aby wręczyć im paczki mikołajowe ze słodyczami.
Za kwotę ponad 300 zł zakupiliśmy wszelkiego rodzaju łakocie, które mali pacjenci tak lubią, ku ich uciesze i i dla poprawienia nastroju w trakcie choroby. Było bardzo sympatycznie i wesoło! Mamy poczucie dobrze spełnionego obowiązku.
Wolontariusze z kl. III C wraz z opiekunkami, panią Agnieszką Guziak i panią Agnieszką Polak.

24 Grudzień

„Niech się zdarzy cud niebiański”

Posted in Aktualności

„Niech się zdarzy cud niebiański” – tytuł tegorocznej Biesiady zobowiązał młodych artystów do przygotowania widowiska muzyczno-teatralnego, które na zawsze zapisze się w pamięci widzów, którzy w przedświąteczny czwartkowy wieczór 20 grudnia wypełnili szkolną aulę. Było pięknie i magicznie, na co złożyły się: cudowne aranżacje i akompaniament Profesor Joanny Janas (która profesjonalnie przygotowała chór Pryma Voce do występu), tematyczne dekoracje Profesor Kamy Karst, wspaniałe i dojrzałe popisy solistów, rozbawiła nas teatralna etiuda „Anielska Manufaktura” (do której tekst napisała Profesor Aleksandra Kulak) i porwały jasełka w wykonaniu klasy 3 a, a nade wszystko zaskoczył i uniósł występ absolwentów – Remika Zubka i Szymona Wiraszki („Noel” jeszcze gra w naszych sercach), no i „Bóg się rodzi” – w składzie chóru możliwym tylko przy Kościelnej 32 dyrygowanym przez Profesor Bogusię Patałę
Przede wszystkim podziękować wypada wspaniałej młodzieży III Liceum za wieczór pełen oczarowań, które możliwe były dzięki WASZEJ, rzadko spotykanej na taką skalę, wrażliwości, pasji, radości i… emocji dusz rozśpiewanych w bożonarodzeniowej atmosferze także szkolnego święta… (co na zakończenie wspólnego biesiadowania zgodnie podkreślili Wicestarosta Powiatu Świdnickiego Zygmunt Worsa oraz Dyrektor Krzysztof Frączek).

Dziękujemy!

21 Grudzień

Germaniści z Liceum Skłodowskiej na Olimpiadzie

Posted in Aktualności

Dwoje uczniów III LO Julia Samek (klasa 2a) i Ricardo Harris (klasa 1d) zakwalifikowało się do drugiego etapu tegorocznej 42. Olimpiady Języka Niemieckiego.
Opiekunem obojga olimpijczyków jest Pan Adrian Gnilka.
Julia i Ricardo wykazali się w pierwszym etapie świetną znajomością języka niemieckiego, a w drugim, który rozegra się 11 stycznia 2019 roku czeka ich nie tylko wypowiedź na temat „z życia codziennego”, lecz także będą musieli wykazać się znajomością literatury, historii, geografii i polityki oraz znajomością bieżących zjawisk życia społecznego krajów niemieckiego obszaru językowego.

21 Grudzień

Spotkania z naukowcami w Liceum Skłodowskiej, czyli… wykłady w ramach radioAktywnej Trójki

Posted in Aktualności

W przedświątecznym tygodniu gościliśmy w naszej szkole dwóch wykładowców, którzy wygłosili wykłady w ramach radioAktywnej Trójki. W poniedziałek, 18 grudnia, dr hab. Egbert Piasecki, prof. PAN przedstawił dwa interesujące wykłady z zakresu wirusologii. Pierwszy z nich dotyczył eradykacji chorób wirusowych. Eradykacja to całkowite zwalczenie choroby zakaźnej na całym świecie i niewystępowanie wywołującego jej patogenu w środowisku. Przykładem takiej choroby jest ospa prawdziwa, która uznana została za zwalczoną w 1980 roku. Narzędziem, które pozwoliło na skuteczne wyeliminowanie tej bardzo niebezpiecznej choroby były szczepienia. Wcześniej corocznie umierało z powodu ospy prawdziwej około 2 milionów osób. Drugą chorobą, którą udało się zlikwidować dzięki szczepieniom, jest choroba bydła – księgosusz, a kolejna, którą planuje się eradykować – choroba Heinego-Medina, czyli polio. Jest to choroba układu nerwowego, która prowadzi do porażenia mięśni, w tym oddechowych. Drugi wykład, pt. „Nowe zagrożenia wirusowe”, ukazywał niebezpieczeństwa związane np. z wirusem Zika, czy też wydawałoby się zapomnianej już… odry. Zmiany klimatyczne i rozwój turystyki stwarzają możliwości łatwego rozprzestrzeniania się wirusów, co jest istotnym zagrożeniem dla naszego zdrowia. Profesor Piasecki poruszył też temat stosowania wirusów jako broni biologicznej.

Drugi nasz gość to dr Jacek Szczurowski z Katedry Antropologii Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, który przybliżył młodzieży temat antropogenezy podczas wykładu „O pochodzeniu człowieka współczesnego – antropogeneza w pigułce”. Bardzo ciekawe wystąpienie w przystępny sposób pokazało drogę od mioceńskich małp człekokształtnych do Homo sapiens. Oglądaliśmy „album rodzinny”, przyglądając się najsłynniejszemu australopitekowi, Lucy, oraz kolejnym ogniwom na drodze naszej ewolucji – człowiekowi wyprostowanemu czy zręcznemu, a wreszcie człowiekowi rozumnemu. Dowiedzieliśmy się również o hipotezach naszej dwunożności oraz o najnowszych odkryciach – hominida z Flores czy Homo naledi z jaskini Rising Star w RPA.

Obu prelegentom jeszcze raz dziękujemy.