2 Kwiecień

Zaproszenie na Galę Konkursu Literackiego „Lir… rodzaj różny”

Posted in Aktualności, Polecamy

Gala 20. edycji Powiatowego Konkursu Literackiego „Lir… rodzaj różny” i pokaz etiud teatralnych uczniów Liceum Skłodowskiej. Tym razem Konkurs, który wymyśliła prowadzi pani profesor Aleksandra Kulak, podsumuje wydarzenie o znamiennym tytule „In ictu oculi” – w mgnieniu oka…
Bo wieczór teatru, poezji i prozy już od dwudziestu lat (!) jest okazją do zaprezentowania szerszej publiczności świdnickich młodych talentów literackich. Warto dodać, że pokłosiem Konkursu jest tomik, na który składają się nagrodzone i wyróżnione teksty – to także najczęściej miejsce pierwszych debiutów uzdolnionej młodzieży.

Zapraszamy.

11 Luty

Trójka gra dla Bartka

Posted in Aktualności, Polecamy

III Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Świdnicy zaprasza na koncert charytatywny „Trójka gra dla Bartka”.

W programie:
Występy świdnickich wokalistów uczniów Szkoły Muzycznej I i II stopnia, grupy taneczne, ponadto loteria fantowa, mnóstwo atrakcji dla każdego oraz pyszne ciasto, kawa i herbata

Zapraszamy 21 lutego 2019 roku na godzinę 16:00 do auli III LO przy ulicy Kościelnej 32.

6 Listopad

Zacznij czytać już dziś! Zapraszamy na wystawę nowości książkowych!

Posted in Aktualności, Polecamy

„KSIĄŻKA TO PRZYSZŁOŚĆ!” – pod takim hasłem w październiku i listopadzie biblioteka szkolna prezentuje na wystawie w czytelni setki pięknych, interesujących, fascynujących, a także zabawnych nowości książkowych, które zostały zakupione za pieniądze z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na życzenie uczniów i ich rodziców.
Książki można przeglądać lub też od razu pożyczyć do przeczytania w godzinach pracy biblioteki szkolnej.
Wszystkim przypadła do gustu taka forma popularyzowania czytelnictwa, dlatego szkolna skarbnica wiedzy przeżywa prawdziwe oblężenie! Marzymy, aby taki stan utrzymał się jak najdłużej, gdyż uznajemy za bardzo motywujące powiedzenie: „…jeśli sprawisz, że uczeń poczuje się jak czytelnik, to się nim stanie”.

Odwiedź niecodzienną wystawę!

27 Listopad

Lekcja o teatrze

Posted in Aktualności, Polecamy

Serdecznie zapraszamy, na kolejną lekcję o teatrze „Od minimalizmu do przepychu czyli o teatralnych modach w XX i XXI w.”, którą tym razem poprowadzi Krzysztof Dix (doktorant Studiów Nauk o Kulturze na Uniwersytecie Wrocławskim).

4 grudnia 2017 roku:

godz. 8.00 – III Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy,
godz. 10:55 – I Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy,
godz. 12.40 – II Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy.

19 Październik

Literackie Żywioły w Świdnicy

Posted in Aktualności, Polecamy

Już od 25 października Świdnica będzie przeżywać prawdziwe święto literatury. Wszystko za sprawą V edycji festiwalu Cztery Żywioły Słowa, w ramach którego nasze miasto opanują pisarze, krytycy literaccy, redaktorzy oraz artyści różnych dziedzin sztuki.

W programie czterodniowego festiwalu nie zabraknie spotkań autorskich, koncertów, prezentacji, happeningów oraz warsztatów literackich. Festiwal otworzy performance „Fascynacje literackie świdniczan – wiersze Mieczysława Jaska” i spotkanie poświęcone książce „Czarny Pegaz” autorstwa Barbary Elmanowskiej, po którym odbędzie się spacer śladami zmarłych literatów i artystów związanych ze świdnicką kulturą. Będzie to doskonała okazja do poznania intrygujących anegdot i wspomnień z życia kulturalnego naszego miasta oraz popularyzacji wiedzy na temat lokalnego środowiska artystycznego.

W drugim dniu zaplanowano spotkanie autorskie z lokalnymi pisarzami w świdnickich liceach, a wieczorem prawdziwą ucztę literacko-muzyczną – spotkanie autorskie z Marcinem Świetlickim, główną gwiazdą tegorocznego festiwalu, które poprowadzi Wojciech Koryciński. Po spotkaniu dodatkowo odbędzie się Turniej Jednego Wiersza i koncert lidera „Świetlików” (koncert odbędzie się w ramach zaprzyjaźnionego z Czterema Żywiołami Słowa wrocławskiego festiwalu PreTexty).

W kolejnym dniu literatura zagości w świdnickich przedszkolach za sprawą Urszuli Raczkowskiej i „Czytania-podróżowania”, a piątkowy wieczór wypełni świdnickim pasjonatom literatury montaż literacko-muzyczny przygotowany przez Annę Micińską, a także grupę młodych świdnickich poetów: Natalię Waligórę, Pawła Buczmę, Mateusza Masłowskiego i Grzegorza Skoczylasa.

Festiwal zakończą w sobotę warsztaty typograficzne (skierowane do osób chcących wydać swoją książkę)oraz warsztaty familijne dla dzieci i ich rodziców inspirowane książką. Ostatnim literackim akcentem festiwalu będzie Salon Poezji, a w nim prezentacja „Baśni świdnickich” Teresy Wagilewicz.

Serdecznie zapraszamy. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

19 Październik

Zapraszamy na „Gry Teatralne”

Posted in Aktualności, Polecamy

Zapraszamy 23 października o godz.18.00 do sali teatralnej na najnowszy pokaz Alchemików, tym razem będą to „Gry Teatralne”, demonstrujące różnego rodzaju gry i zabawy improwizacyjne.

W improwizacji wszystko może się zdarzyć. Pomimo tego, że gry mają określony schemat, za każdym razem powstają na ich podstawie niepowtarzalne sceny. O wszystkim zadecydują aktorzy i publiczność na widowni. Ćwiczenia improwizacyjne uczą aktorstwa, ale też rozwijają wyobraźnię, poprawiają spostrzegawczość i koncentrację, rozwijają spontaniczność i odwagę, oraz umiejętność komunikacji i współpracy w grupie.
A przede wszystkim są dobre dla wszystkich, bez względu na pochodzenie, wiek, płeć, zawód i kolor skóry.
Pokaz poprzedziły warsztaty z Improwizacji z aktorem – Oskarem Hamerskim (absolwent świdnickich uczelni: Szkoły Podstawowej nr 16 i I LO im. J. Kasprowicza. Ukończył PWST w Krakowie. Obecnie aktor Teatru Narodowego w Warszawie. Związany także z warszawską grupą kabaretową „Pożar w Burdelu”. Propagator, krzewiciel i praktyk różnorodnych metod improwizacji aktorskiej. Autor książki „Improwizacja wg Keitha Johnstone’a”).

Projekt Alchemia teatralna dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.