27 Listopad

Lekcja o teatrze

Posted in Aktualności, Polecamy

Serdecznie zapraszamy, na kolejną lekcję o teatrze „Od minimalizmu do przepychu czyli o teatralnych modach w XX i XXI w.”, którą tym razem poprowadzi Krzysztof Dix (doktorant Studiów Nauk o Kulturze na Uniwersytecie Wrocławskim).

4 grudnia 2017 roku:

godz. 8.00 – III Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy,
godz. 10:55 – I Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy,
godz. 12.40 – II Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy.

19 Październik

Literackie Żywioły w Świdnicy

Posted in Aktualności, Polecamy

Już od 25 października Świdnica będzie przeżywać prawdziwe święto literatury. Wszystko za sprawą V edycji festiwalu Cztery Żywioły Słowa, w ramach którego nasze miasto opanują pisarze, krytycy literaccy, redaktorzy oraz artyści różnych dziedzin sztuki.

W programie czterodniowego festiwalu nie zabraknie spotkań autorskich, koncertów, prezentacji, happeningów oraz warsztatów literackich. Festiwal otworzy performance „Fascynacje literackie świdniczan – wiersze Mieczysława Jaska” i spotkanie poświęcone książce „Czarny Pegaz” autorstwa Barbary Elmanowskiej, po którym odbędzie się spacer śladami zmarłych literatów i artystów związanych ze świdnicką kulturą. Będzie to doskonała okazja do poznania intrygujących anegdot i wspomnień z życia kulturalnego naszego miasta oraz popularyzacji wiedzy na temat lokalnego środowiska artystycznego.

W drugim dniu zaplanowano spotkanie autorskie z lokalnymi pisarzami w świdnickich liceach, a wieczorem prawdziwą ucztę literacko-muzyczną – spotkanie autorskie z Marcinem Świetlickim, główną gwiazdą tegorocznego festiwalu, które poprowadzi Wojciech Koryciński. Po spotkaniu dodatkowo odbędzie się Turniej Jednego Wiersza i koncert lidera „Świetlików” (koncert odbędzie się w ramach zaprzyjaźnionego z Czterema Żywiołami Słowa wrocławskiego festiwalu PreTexty).

W kolejnym dniu literatura zagości w świdnickich przedszkolach za sprawą Urszuli Raczkowskiej i „Czytania-podróżowania”, a piątkowy wieczór wypełni świdnickim pasjonatom literatury montaż literacko-muzyczny przygotowany przez Annę Micińską, a także grupę młodych świdnickich poetów: Natalię Waligórę, Pawła Buczmę, Mateusza Masłowskiego i Grzegorza Skoczylasa.

Festiwal zakończą w sobotę warsztaty typograficzne (skierowane do osób chcących wydać swoją książkę)oraz warsztaty familijne dla dzieci i ich rodziców inspirowane książką. Ostatnim literackim akcentem festiwalu będzie Salon Poezji, a w nim prezentacja „Baśni świdnickich” Teresy Wagilewicz.

Serdecznie zapraszamy. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

19 Październik

Zapraszamy na „Gry Teatralne”

Posted in Aktualności, Polecamy

Zapraszamy 23 października o godz.18.00 do sali teatralnej na najnowszy pokaz Alchemików, tym razem będą to „Gry Teatralne”, demonstrujące różnego rodzaju gry i zabawy improwizacyjne.

W improwizacji wszystko może się zdarzyć. Pomimo tego, że gry mają określony schemat, za każdym razem powstają na ich podstawie niepowtarzalne sceny. O wszystkim zadecydują aktorzy i publiczność na widowni. Ćwiczenia improwizacyjne uczą aktorstwa, ale też rozwijają wyobraźnię, poprawiają spostrzegawczość i koncentrację, rozwijają spontaniczność i odwagę, oraz umiejętność komunikacji i współpracy w grupie.
A przede wszystkim są dobre dla wszystkich, bez względu na pochodzenie, wiek, płeć, zawód i kolor skóry.
Pokaz poprzedziły warsztaty z Improwizacji z aktorem – Oskarem Hamerskim (absolwent świdnickich uczelni: Szkoły Podstawowej nr 16 i I LO im. J. Kasprowicza. Ukończył PWST w Krakowie. Obecnie aktor Teatru Narodowego w Warszawie. Związany także z warszawską grupą kabaretową „Pożar w Burdelu”. Propagator, krzewiciel i praktyk różnorodnych metod improwizacji aktorskiej. Autor książki „Improwizacja wg Keitha Johnstone’a”).

Projekt Alchemia teatralna dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

27 Wrzesień

Laboratoria teatralne w XX wieku

Posted in Aktualności, Polecamy

Świdnicki Ośrodek Kultury w ramach projektu Alchemia teatralna serdecznie zaprasza na lekcję teatralną prof. Mirosława Kocura „Laboratoria teatralne w XX wieku” – 7 października 2017 o godz.12.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy.

Teatr współczesny, jak wiele rewolucji, rodził się w odosobnieniu. Profesor M. Kocur opowie o kilku pionierskich projektach artystycznych, realizowanych na peryferiach, przez małe zespoły opętanych sztuką szaleńców pod wodzą charyzmatycznych wizjonerów. Najsławniejszy z nich, Jerzy Grotowski, ostatecznie nawet nazwał swój zespół wprost Teatrem Laboratorium.

Mirosław Kocur – antropolog teatru i reżyser, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego i PWST im. L. Solskiego w Krakowie, absolwent Politechniki Wrocławskiej (1979) oraz Wydziału Reżyserii Dramatu krakowskiej PWST (1986). Projektował i budował mosty na Pogórzu Karpackim, uczestniczył w przedsięwzięciach Teatru Laboratorium Jerzego Grotowskiego, był kierownikiem artystycznym teatru Drugie Studio Wrocławskie (1987-1990) i dyrektorem międzynarodowego festiwalu sztuki „Broken Walls” w Kalifornii (1991). W roku 2005 otrzymał stypendium naukowe od fundacji Fulbrighta. Reżyserował i wykładał w Polsce, Szwajcarii, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Grecji i Stanach Zjednoczonych. Opublikował „Teatr antycznej Grecji” (2001, Nagroda indywidualna MENiS i „Dolnośląski Brylant Roku”), „We władzy teatru. Aktorzy i widzowie w antycznym Rzymie” (2005, Nagroda im. Wojciecha Bogusławskiego), „Drugie narodziny teatru. Performanse mnichów anglosaskich” (2010), „Teatr bez teatru. Performanse w Anglii Wschodniej u schyłku średniowiecza” (2012) oraz „Źródła teatru” (2013).

30 Maj

Kobiet i o kobietach liryczne przemyślenia

Posted in Aktualności, Polecamy

Witajcie wszyscy miłośnicy poezji.

Mamy dla Was propozycję wspaniałego przeżycia poetyckiego:

8 czerwca odbędzie się w naszej szkole konkurs recytatorski KOBIET I O KOBIETACH LIRYCZNE PRZEMYŚLENIA… Wszystkich pragnących zaprezentować nam ciekawy wiersz sławnej lub wcale nieznanej nikomu poetki, albo tekst mówiący o kobiecie – zapraszamy do uczestnictwa:) Czekamy na zainteresowanie i liczne zgłoszenia!

Organizatorki: Agnieszka Polak i Joanna Szałek.

Regulamin konkursu do przeczytania na stronie:

oraz wersja w pdf do pobrania.

konkurs recytatorski Kobiet i o kobietach liryczne przemyślenia...

30 Maj

„Jak nie czytam, jak czytam”

Posted in Aktualności, Polecamy

Bijemy rekord czytania w jednym momencie. Ogólnopolska akcja „Jak nie czytam, jak czytam”.
Zapraszamy wszystkich uczniów i pracowników szkoły 1 czerwca o godzinie 11 na boisko za budynkiem B z książkami. Jak będzie padać czytamy w klasach.

Koordynatorki B. Dominiak i A. Wojtek-Morawska.

Jak nie czytam, jak czytam