20 Czerwiec

Odkryli radość z czytania po niemiecku

Posted in Aktualności, Naukowe

Zakończyła się doroczna edycja konkursu #leselust Freude am Lesen entdecken, organizowanego przez Instytut Goethego w Krakowie. Konkurs Leselust jest konkursem czytania i pisania, który skierowany jest do wielu typów szkół.

Dzięki temu konkursowi uczniowie mogą:
– poprawić swoją umiejętność czytania i pisania,
– poznać różne strategie czytania,
– stosować zwroty do wyrażania własnego zdania,
– poznać gatunek tekstu „recenzja”,
– samodzielnie wybrać interesujące dla nich treści do nauczenia się (książki) i polecić innym.

Oczywiście wszystko odbywa się w języku niemieckim!

Miło nam poinformować, że laureatami etapu szkolnego zostali:
Konrad Marcjan – klasa 3a – za recenzję tomu wierszy „Noch im Staub”,
Wiktoria Stamborska – klasa 3a – za recenzję powieści z gatunku science fiction „Die Tribute von Panem”,

Inga Kotowicz – klasa 1cg – za recenzję evergreenu powieści nie tylko dla najmłodszych czytelników „Der kleine Prinz” czyli „Mały Książę” Antoine’a de Saint Exupery’ego.

Szkolnymi koordynatorami konkursu byli pp. Aleksandra Kulak i Adrian Gnilka.

13 Styczeń

Sukces Olimpijczyków z Liceum Skłodowskiej

Posted in Aktualności, Naukowe

Miło nam poinformować, że do zawodów okręgowych Olimpiady Literatury i Języka Polskiego awansowało troje humanistów z III Liceum:
Malwina Stopyra, Ewa Pyt i Konrad Marcjan.

Gratulujemy sukcesu utalentowanym polonistom oraz ich opiekunce, Pani Prof. Aleksandrze Kulak.

27 Listopad

Julia Mucherska stypendystką Prezesa Rady Ministrów

Posted in Aktualności, Naukowe

Utalentowana uczennica klasy 3b Liceum Skłodowskiej otrzymała to zaszczytne wyróżnienie z rąk Dolnośląskiego Kuratora Oświaty, Pana Romana Kowalczyka, podczas uroczystej Gali, która odbyła się 27 listopada na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu w reprezentacyjnej auli im. Jana Pawła II.

Przypominamy, że Stypendium przyznawane jest uczniom, którzy legitymują się najwyższą w danej szkole średnią ocen.

Gratulujemy!

22 Październik

XVII Powiatowy Konkurs Języka Niemieckiego

Posted in Aktualności, Naukowe

22 października 2019 uczniowie naszej szkoły Jan Sobel (IIC) i Nikola Waligórska (IIIB) wzięli udział w XVII Powiatowym Konkursie Języka Niemieckiego i Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych dla uczniów szkół ponadpodstawowych powiatu świdnickiego. Konkurs odbył się w Zespole Szkół Hotelarsko-Turystycznych w Świdnicy. Składał się z części pisemnej, której tematem przewodnim był: „30 lat minęło – upadek muru berlińskiego” oraz z części ustnej, w której opowiadali o murze berlińskim na podstawie przygotowanej prezentacji.
Uczniowie zostali przygotowywani pod okiem p. Agnieszki Guziak i p. Jolanty Wiktorko.

Życzymy dalszych sukcesów.

8 Kwiecień

Sukces ekipy z IIC

Posted in Aktualności, Naukowe

Drużyna w składzie Aleksandra Hajduk, Karolina Solska i Weronika Wąsowska z klasy IIC zajęła I miejsce w kategorii szkół średnich w powiatowych eliminacjach XLVII Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego PTTK, które odbyły się 6 kwietnia w MDK-u w Świdnicy. Dziewczyny wraz z opiekunką panią Mariolą Makarską-Janicką w maju będą reprezentowały powiat świdnicki na eliminacjach wojewódzkich OMTTK.

Gratulujemy!

19 Marzec

Turbolandeskunde – Austria

Posted in Aktualności, Naukowe

Za nami II etap Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych Turbolandeskunde – Austria, do którego zakwalifikowało się także III LO. Naszą szkołę reprezentowały świetne uczennice: Oliwia Sip, Malwina Stopyra z klasy II A i Karolina Stopa z klasy I B.
Gratulujemy dziewczętom wiedzy i perfekcyjnego posługiwania się językiem niemieckim.

Opiekunka grupy Jolanta Wiktorko.

14 Marzec

Warto wiedzieć więcej

Posted in Aktualności, Naukowe

Laura Bias z klasy przyrodniczej 2c reprezentowała III LO w Świdnicy w drugim etapie międzyszkolnego konkursu „Gruzja – fascynująca podróż”, który odbył się 14 marca 2019 roku w siedzibie DODN we Wrocławiu. W pierwszym etapie konkursu o Gruzji zorganizowanym przez Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu wzięło udział około 400 uczniów z całego Dolnego Śląska, w tym klasa przyrodnicza 2c z III LO w Świdnicy. Do kolejnego etapu zakwalifikowały się 3 uczennice Laura Bias, Karolina Solska i Laura Wasylkiewicz. Warto wspomnieć, że nagrodą główną w konkursie jest wycieczka do Gruzji.

8 Marzec

Sukces poetycki Konrada

Posted in Aktualności, Naukowe

Dobra passa naszych polonistów trwa. Właśnie dotarła do nas informacja, że uczeń klasy II a – Konrad Marcjan zdobył wyróżnienie w IV Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim „O Złoty Karton III LO”. Konkurs organizowany przez Grupę Poetycką Hurtownia z siedzibą w III Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mikiewicza we Wrocławiu ma już swoją renomę i wypromował wielu młodych adeptów pióra. Konrad odbierze nagrodę na uroczystej gali, która odbędzie się 15 marca we Wrocławiu.

Gratulujemy mu sukcesu i czekamy na kolejne!

7 Marzec

Konkurs Wiedzy o Sejmie

Posted in Aktualności, Naukowe

7 marca 2019 roku uczniowie naszej szkoły: Aleksandra Kapiczak i Jan Sobel z klasy I C oraz Łukasz Konstanty z klasy II B wzięli udział w kolejnej edycji Powiatowego Konkursu Wiedzy o Sejmie, który odbył się w II Liceum Ogólnokształcącym w Świdnicy. Konkurs został zorganizowany z inicjatywy p. poseł na Sejm Agnieszki Kołacz-Leszczyńskiej oraz Biura Komunikacji Społecznej Kancelarii Sejmu. Celem całego przedsięwzięcia jest zachęcenie młodzieży do poszerzenia wiedzy o polskim parlamentaryzmie. Zadania, z którymi przyszło zmagać się uczniom, miały formę testu sprawdzającego wiedzę z zakresu działania współczesnego parlamentu, funkcji Sejmu i Senatu oraz trybu ustawodawczego.