6 Grudzień

Mikołajki w Przychodni Rodzinnej

Z okazji wiadomej w ramach współpracy z Przychodnią Rodzinną przy ulicy Mikołaja Kopernika w Świdnicy wolontariusze że Skłodowskiej umili chorym dzieciom piątkowe przedpołudnie. Uczniowie klas I Ag i I D rozdawali w tym dniu paczki małym pacjentom, ku uciesze dzieci i ich rodziców. Słodkie podarunki zostały przygotowane z funduszy zebranych na ten cel przez społeczność szkolną III LO. Paczki wykonali uczniowie klasy I D, a nad całością akcji czuwały panie Agnieszka Guziak i Agnieszka Polak.

10 Październik

„Pola Nadziei”

Dnia 10 października delegacja młodzieży naszej szkoły z klasy Id pod opieką pani Anety Wolińskiej wzięła udział w uroczystym sadzeniu żonkili na placu Grunwaldzkim w ramach akcji „Pola Nadziei” zorganizowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Chorych Hospicjum. Młodzież zasadziła jedną z kilku tysięcy symbolicznych cebulek żonkili. Tematem wiodącym spotkania było uwrażliwienie na sytuację i potrzeby, jakie mają osoby chore w okresie terminalnym i ich rodziny oraz przybliżenie idei hospicyjnej oraz wolontariatu.

22 Maj

Pierwsza pomoc daje moc

22 maja 2019 roku na terenie Lodowiska OSiR-u w Świdnicy odbyły się XXVII Okręgowe i Rejonowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK dla szkół ponadgimnazjalnych, w których wystartowało 11 drużyn ze szkół powiatu świdnickiego i Lubania. Naszą szkołę reprezentowały dwa 5-osobowe zespoły z klasy przyrodniczej i mundurowej. Drużyna z klasy 1c i 1b w składzie: Weronika Wąsik, Jurii Balashov, Katarzyna Wójcik, Klaudia Kozik i Janek Sobel pod opieką pani Marioli Makarskiej-Janickiej zajęła IV miejsce, a drużyna z klasy 1d w składzie: Błażej Ciszewski, Martin Żółciak, Michał Rogowski, Maksymilian Cząstka i Dorian Krasiński pod opieką pani Aleksandry Zelek zajęła VIII miejsce. Uczestnicy musieli sobie poradzić z licznymi przypadkami na 4 stacjach urazowych tj. „Mowa nienawiści”, „Ach, ta dzisiejsza młodzież”, „Chrzciny”, „Wypadek BMW” oraz popisać się wiedzą teoretyczną z pierwszej pomocy i historii PCK. Do organizacji mistrzostw włączyli się pracownicy Polskiego Czerwonego Krzyża w Świdnicy i we Wrocławiu, Pogotowia Ratunkowego, Policji, Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, Caritas, Sanepidu oraz Starostwa Powiatowego i Urzędu Miasta. Jak co roku młodzież naszego liceum również pomagała w organizacji całej imprezy – 20 wolontariuszy z klasy 1c. Tradycyjnie sędzią głównym była pani Natalia Gielerska – ratownik medyczny, absolwentka III LO w Świdnicy. Gratulujemy zwycięzcom z II LO i trzymamy za nich kciuki w Mistrzostwach Krajowych w Płocku. Z okazji 100-lecia PCK przedstawiciel Zarządu Głównego PCK pan Marek Brodzki wręczył medale okolicznościowe dla Urzędu Miasta w Świdnicy i Starostwa Powiatowego w Świdnicy za dotychczasowe wsparcie dla tej najstarszej organizacji humanitarnej w Polsce.

28 Luty

Tłusty czwartek Honorowych Dawców Krwi w Liceum Skłodowskiej

28 lutego 2019 roku w III LO w Świdnicy odbyła się kolejna, XVI akcja krwiodawstwa, zorganizowana we współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu. Również i tym razem młodzież Trójki stanęła na wysokości zadania. Zarejestrowano 42 potencjalnych dawców – głównie z klas III, z czego 22 osoby honorowo oddało krew na rzecz ludzi potrzebujących (w sumie około 10 litrów). Do akcji przyłączyli się też nasi absolwenci, którzy już od lat wspierają HDK. Wszystko odbyło się dość sprawnie dzięki pracownikom RCKiK oraz pomocy uczniów: Oli Miezgiel z klasy 3c, Jurija Balashov i Janka Sobla z klasy 1c.

W imieniu potrzebujących serdecznie dziękuję za bezcenny dar, jakim jest Wasza krew. Mam nadzieję, że w przyszłości również będziecie uczestniczyć w tego typu przedsięwzięciach. Przy następnych donacjach dostaniecie legitymacje HDK z grupą krwi, w których będziecie mogli potwierdzać ilość oddanej krwi. Poza tym przypominam, że krew można oddawać w czwartki w specjalnym autobusie przy Dworcu PKP w Świdnicy oraz podczas akcji organizowanych przez RCKiK w Wałbrzychu i Oddział Rejonowy PCK w Świdnicy (krew pełna może być pobierana nie częściej niż 6 razy w roku od mężczyzn i nie częściej niż 4 razy w roku od kobiet). 🙂
Organizatorka akcji Mariola Makarska-Janicka

21 Luty

Trójka zagrała dla Bartka – Koncert Charytatywny w Liceum Skłodowskiej

W czwartkowe popołudnie 21 lutego 2019 roku w III LO w Świdnicy odbył się Koncert Charytatywny „Trójka gra dla Bartka”. Z inicjatywy klasy Ia (humanistycznej z edukacją muzyczną i teatralną) oraz ich wychowawczyni, Pani Joanny Janas, na jednej scenie w szkolnej auli wystąpiło kilkudziesięciu młodych, muzycznie uzdolnionych artystów, którzy w ten sposób włączyli się do pomocy niesionej zmagającemu się z ciężką chorobą Bartkowi Urbanowi. W Liceum Skłodowskiej wystąpili m.in.: Zespół Taneczny „Krąg”, uczniowie świdnickich szkół muzycznych – Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia oraz Społecznej Szkoły Muzycznej II stopnia, chór III LO „Pryma Voce”, Chór PSM, zespół Mindless oraz wokaliści ze szkoły przy Kościelnej 32.

Dziękujemy licznie przybyłej publiczności – uczniom, rodzicom, opiekunom oraz wszystkim świdniczanom, którzy w ten sposób dali wyraz swojej empatii i wielkiego Serca. Szczególne podziękowania kierujemy do Państwa Marii i Wojciecha Skiślewiczów, do dyrektorów szkół muzycznych, Pani Beaty Bartko i Pana Kacpra Biruli, a także do Pani Marty Monety, Grzegorza Gołębiowskiego i Edyty Natanek, bez których obecności i wsparcia nasza szlachetna inicjatywa nie mogłaby się odbyć.

19 Luty

„Uratuj życie, przecież masz to we krwi…”

Kolejna akcja krwiodawstwa w Liceum Skłodowskiej przed nami.

Zapraszamy

28 lutego 2019 roku w godzinach 9:00-13:00

III Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy, ulica Kościelna 32.

Uratuj życie

przecież masz to we krwi!

11 Luty

Trójka gra dla Bartka

III Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Świdnicy zaprasza na koncert charytatywny „Trójka gra dla Bartka”.

W programie:
Występy świdnickich wokalistów uczniów Szkoły Muzycznej I i II stopnia, grupy taneczne, ponadto loteria fantowa, mnóstwo atrakcji dla każdego oraz pyszne ciasto, kawa i herbata

Zapraszamy 21 lutego 2019 roku na godzinę 16:00 do auli III LO przy ulicy Kościelnej 32.

15 Styczeń

27 Finał WOŚP

13 stycznia 2019 roku 19 wolontariuszy z naszego liceum po raz kolejny uczestniczyło w ogólnopolskiej akcji zbierania pieniędzy na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (I a – 2, I b – 5, I c – 2, II c – 1, II d – 3, III a – 4, III c – 2).
Również i tym razem przyczyniliśmy się do rekordowej zbiórki funduszy na rzecz specjalistycznych oddziałów pediatrycznych. Wolontariusze z III LO z na ulicach Świdnicy zebrali ponad 18,5 tysiąca złotych.
Opiekunem młodzieży tradycyjnie była pani Mariola Makarska-Janicka, która już od ponad 25 lat zachęca młodzież do kwestowania na rzecz WOŚP.

Wśród wolontariuszy najbardziej skuteczni okazali się:
Aleksander Marciniak z klasy III c – 4712 zł
Jurii Balashov z klasy I c – 1992 zł
Aleksandra Miezgiel z klasy III c – 1514 zł
Bartosz Smogór z klasy III a – 1345 zł
Iga Wasilewska z klasy III a – 1331 zł

Wszystkim wolontariuszom, darczyńcom oraz Jurkowi Owsiakowi składamy WIELKIE DZIĘKI! Niech orkiestra naszych bije do końca świata i o jeszcze jeden dzień dłużej.

Bardzo nam przykro z powodu tragicznej śmierci pana Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

4 Styczeń

I znów pomagamy :-)

W ramach działalności wolontariatu w Liceum Skłodowskiej po raz kolejny, jak co rok, odwiedziliśmy dzieci w Przychodni Rodzinnej przy ulicy Mikołaja Kopernika, aby wręczyć im paczki mikołajowe ze słodyczami.
Za kwotę ponad 300 zł zakupiliśmy wszelkiego rodzaju łakocie, które mali pacjenci tak lubią, ku ich uciesze i i dla poprawienia nastroju w trakcie choroby. Było bardzo sympatycznie i wesoło! Mamy poczucie dobrze spełnionego obowiązku.
Wolontariusze z kl. III C wraz z opiekunkami, panią Agnieszką Guziak i panią Agnieszką Polak.