31 Grudzień

Liceum Skłodowskiej dobroczynnie

Jeszcze przed świętami udało nam się zorganizować akcję zbiórki funduszy i darów rzeczowych dla Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Świdnicy. Uczniowie naszej szkoły, w szczególności dwóch klas: 2ag oraz 3d zakupili bony na posiłki dla zwierząt (w łącznej kwocie 330 zł), a także przekazali karmy, ciepłe koce i zabawki – zarówno dla psów, jak i kotów.

Serdeczne podziękowania dla wszystkich uczniów naszej szkoły, którzy mają otwarte serca i dobre chęci, bo dorzucili coś od siebie i wsparli podopiecznych schroniska 🙂 Dziękuję także moim wychowanicom, Oli i Natalii, że odwiedziły ze mną schronisko w tym wyjątkowym czasie!

Nie zapominajmy jednak, że wszystkie te zwierzaki czekają na nowe, przyjazne domy – zapewnienie ich jest głównym celem fundacji Mam Pomysł, w ramach której schronisko działa już od wielu lat. Pracują tam wspaniali ludzie, oddani sprawie i pełni pasji. A dzięki wolontariuszom, takim jak my, otrzymują pomoc i zapewnienie, że taka działalność ma sens.

Opiekunka i wolontariuszka,
Agnieszka Polak.

16 Styczeń

WspieraMY bezdomne zwierzaki :-)

Nieustannie Liceum Skłodowskiej włącza się w pomoc Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Świdnicy. Tym razem w mikołajki zorganizowaliśmy sprzedaż ciasta, a przez cały grudzień trwała zbiórka funduszy na wsparcie bezdomniaków. Zebraliśmy łącznie 406 zł, z których część przeznaczona została na zakup akcesoriów dla piesków, zaś spora suma pokryła koszt karmy dla kociaków. Tych jest w schronisku coraz więcej, z pewnością z powodu zimy i niesprzyjających warunków pogodowych.

Bardzo dziękuję uczniom tych klas, które włączyły się w akcję. Szczególne podziękowania należą się uczennicom kl. III C, Róży Bartko-Kozieł oraz Darii Połeć, które ją zainicjowały, a następnie odwiedziły schronisko.

Zapraszam wszystkich chętnych do współpracy – wolontariat dla zwierząt to wspaniała sprawa!

Opiekun wolontariuszy: Agnieszka Polak.

13 Styczeń

28. Finał WOŚP

12 stycznia 2020 roku 20 wolontariuszy z Liceum Skłodowskiej w Świdnicy po raz kolejny uczestniczyło w ogólnopolskiej akcji zbierania pieniędzy na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (1bg – 7, 1cg – 6, 2b – 1, 2c – 3, 3c – 1, 3d – 2).
Również i tym razem nasi uczniowie przyczynili się do rekordowej zbiórki funduszy na rzecz zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej. Wolontariusze z naszego Liceum na ulicach Świdnicy zebrali ponad 12 tysięcy 200 złotych!
Opiekunem młodzieży tradycyjnie była pani Mariola Makarska-Janicka, która od samego początku wspiera tę szlachetną akcję, zachęcając młodzież do kwestowania na rzecz WOŚP.

Wśród wolontariuszy najbardziej skuteczni okazali się:
Olga Mak z klasy 1bg – 1949,36 zł
Weronika Koroblowska z klasy 1cg – 1247,53 zł
Dorian Dziaczyński z klasy 1bg – 1201,86 zł
Martyna Ciróg z klasy 1cg – 1061,76 zł
Inga Kotowicz z klasy 1 cg – 787,14 zł

Wszystkim wolontariuszom, darczyńcom oraz Jurkowi Owsiakowi składamy WIELKIE DZIĘKI!
I niech orkiestra naszych serc bije do końca świata i o jeszcze jeden dzień dłużej ❤

15 Grudzień

Przedświąteczna kwesta PCK

W dniach 13-15 grudnia 2019 roku w supermarkecie TESCO w Świdnicy odbyła się kolejna kwesta PCK . Wolontariusze PCK zbierali środki na przygotowanie paczek świątecznych dla dzieci. W akcji wzięło udział aż 19 wolontariuszy z III LO w Świdnicy (klasy 1a – 3, 1b – 4, 1c – 2, 1d – 6, 2b – 1, 2d – 3). W sumie zebrano około 3365 zł, z czego 2315 zł. przypada na naszych wolontariuszy. Tym razem najbardziej skuteczni okazali się:

Marta Wydra z kl. 1a,
Grzegorz Gałczyński z kl. 1a ,
Aleksandra Stawska z kl. 1d,
Magdalena Szwarc z kl. 1d,
Karolina Rogacz z kl. 1c,
Ada Podbielska z kl. 1d,
Julia Gadzińska z kl. 1c,
Oliwia Kruczek z kl. 1b

Dziękuję wszystkim wolontariuszom i darczyńcom za wsparcie tej szlachetnej akcji.

Mariola Makarska-Janicka

6 Grudzień

Mikołajki w Przychodni Rodzinnej

Z okazji wiadomej w ramach współpracy z Przychodnią Rodzinną przy ulicy Mikołaja Kopernika w Świdnicy wolontariusze że Skłodowskiej umili chorym dzieciom piątkowe przedpołudnie. Uczniowie klas I Ag i I D rozdawali w tym dniu paczki małym pacjentom, ku uciesze dzieci i ich rodziców. Słodkie podarunki zostały przygotowane z funduszy zebranych na ten cel przez społeczność szkolną III LO. Paczki wykonali uczniowie klasy I D, a nad całością akcji czuwały panie Agnieszka Guziak i Agnieszka Polak.

10 Październik

„Pola Nadziei”

Dnia 10 października delegacja młodzieży naszej szkoły z klasy Id pod opieką pani Anety Wolińskiej wzięła udział w uroczystym sadzeniu żonkili na placu Grunwaldzkim w ramach akcji „Pola Nadziei” zorganizowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Chorych Hospicjum. Młodzież zasadziła jedną z kilku tysięcy symbolicznych cebulek żonkili. Tematem wiodącym spotkania było uwrażliwienie na sytuację i potrzeby, jakie mają osoby chore w okresie terminalnym i ich rodziny oraz przybliżenie idei hospicyjnej oraz wolontariatu.

22 Maj

Pierwsza pomoc daje moc

22 maja 2019 roku na terenie Lodowiska OSiR-u w Świdnicy odbyły się XXVII Okręgowe i Rejonowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK dla szkół ponadgimnazjalnych, w których wystartowało 11 drużyn ze szkół powiatu świdnickiego i Lubania. Naszą szkołę reprezentowały dwa 5-osobowe zespoły z klasy przyrodniczej i mundurowej. Drużyna z klasy 1c i 1b w składzie: Weronika Wąsik, Jurii Balashov, Katarzyna Wójcik, Klaudia Kozik i Janek Sobel pod opieką pani Marioli Makarskiej-Janickiej zajęła IV miejsce, a drużyna z klasy 1d w składzie: Błażej Ciszewski, Martin Żółciak, Michał Rogowski, Maksymilian Cząstka i Dorian Krasiński pod opieką pani Aleksandry Zelek zajęła VIII miejsce. Uczestnicy musieli sobie poradzić z licznymi przypadkami na 4 stacjach urazowych tj. „Mowa nienawiści”, „Ach, ta dzisiejsza młodzież”, „Chrzciny”, „Wypadek BMW” oraz popisać się wiedzą teoretyczną z pierwszej pomocy i historii PCK. Do organizacji mistrzostw włączyli się pracownicy Polskiego Czerwonego Krzyża w Świdnicy i we Wrocławiu, Pogotowia Ratunkowego, Policji, Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, Caritas, Sanepidu oraz Starostwa Powiatowego i Urzędu Miasta. Jak co roku młodzież naszego liceum również pomagała w organizacji całej imprezy – 20 wolontariuszy z klasy 1c. Tradycyjnie sędzią głównym była pani Natalia Gielerska – ratownik medyczny, absolwentka III LO w Świdnicy. Gratulujemy zwycięzcom z II LO i trzymamy za nich kciuki w Mistrzostwach Krajowych w Płocku. Z okazji 100-lecia PCK przedstawiciel Zarządu Głównego PCK pan Marek Brodzki wręczył medale okolicznościowe dla Urzędu Miasta w Świdnicy i Starostwa Powiatowego w Świdnicy za dotychczasowe wsparcie dla tej najstarszej organizacji humanitarnej w Polsce.

28 Luty

Tłusty czwartek Honorowych Dawców Krwi w Liceum Skłodowskiej

28 lutego 2019 roku w III LO w Świdnicy odbyła się kolejna, XVI akcja krwiodawstwa, zorganizowana we współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu. Również i tym razem młodzież Trójki stanęła na wysokości zadania. Zarejestrowano 42 potencjalnych dawców – głównie z klas III, z czego 22 osoby honorowo oddało krew na rzecz ludzi potrzebujących (w sumie około 10 litrów). Do akcji przyłączyli się też nasi absolwenci, którzy już od lat wspierają HDK. Wszystko odbyło się dość sprawnie dzięki pracownikom RCKiK oraz pomocy uczniów: Oli Miezgiel z klasy 3c, Jurija Balashov i Janka Sobla z klasy 1c.

W imieniu potrzebujących serdecznie dziękuję za bezcenny dar, jakim jest Wasza krew. Mam nadzieję, że w przyszłości również będziecie uczestniczyć w tego typu przedsięwzięciach. Przy następnych donacjach dostaniecie legitymacje HDK z grupą krwi, w których będziecie mogli potwierdzać ilość oddanej krwi. Poza tym przypominam, że krew można oddawać w czwartki w specjalnym autobusie przy Dworcu PKP w Świdnicy oraz podczas akcji organizowanych przez RCKiK w Wałbrzychu i Oddział Rejonowy PCK w Świdnicy (krew pełna może być pobierana nie częściej niż 6 razy w roku od mężczyzn i nie częściej niż 4 razy w roku od kobiet). 🙂
Organizatorka akcji Mariola Makarska-Janicka

21 Luty

Trójka zagrała dla Bartka – Koncert Charytatywny w Liceum Skłodowskiej

W czwartkowe popołudnie 21 lutego 2019 roku w III LO w Świdnicy odbył się Koncert Charytatywny „Trójka gra dla Bartka”. Z inicjatywy klasy Ia (humanistycznej z edukacją muzyczną i teatralną) oraz ich wychowawczyni, Pani Joanny Janas, na jednej scenie w szkolnej auli wystąpiło kilkudziesięciu młodych, muzycznie uzdolnionych artystów, którzy w ten sposób włączyli się do pomocy niesionej zmagającemu się z ciężką chorobą Bartkowi Urbanowi. W Liceum Skłodowskiej wystąpili m.in.: Zespół Taneczny „Krąg”, uczniowie świdnickich szkół muzycznych – Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia oraz Społecznej Szkoły Muzycznej II stopnia, chór III LO „Pryma Voce”, Chór PSM, zespół Mindless oraz wokaliści ze szkoły przy Kościelnej 32.

Dziękujemy licznie przybyłej publiczności – uczniom, rodzicom, opiekunom oraz wszystkim świdniczanom, którzy w ten sposób dali wyraz swojej empatii i wielkiego Serca. Szczególne podziękowania kierujemy do Państwa Marii i Wojciecha Skiślewiczów, do dyrektorów szkół muzycznych, Pani Beaty Bartko i Pana Kacpra Biruli, a także do Pani Marty Monety, Grzegorza Gołębiowskiego i Edyty Natanek, bez których obecności i wsparcia nasza szlachetna inicjatywa nie mogłaby się odbyć.