7 czerwiec

Świdnica dla Ukrainy. Liceum Skłodowskiej – PomagaMy

Solistki szkolnego chóru Pryma Voce oraz uczniowie oddziału przygotowawczego (klasy dla uczniów z Ukrainy) uświetnili swoim występem Galę Wolontariatu, która w świdnickim teatrze w poniedziałkowy wieczór zgromadziła setki wolontariuszy biorących udział w działaniach inicjowanych przez Urząd Miasta.

Warto podkreślić zaangażowanie młodzieży z Liceum Skłodowskiej w organizację pomocy dla Ukrainy (kilkoro z nich zostało wyróżnionych podczas Gali). A jednocześnie przypominamy o kolejnej zbiórce. Dary należy przynieść do sali 5B.

ZapraszaMy

30 maj

Nadal pomagamy

W murach Naszej Szkoły gościliśmy ostatnio wyjątkową osobę. Odwiedziła nas Pani Sylwia Cichoń, świdniczanka, która od 7 lat pracuje w Odessie. Związana jest z, prężnie działającym tam, Związkiem Polaków na Ukrainie, a dokładnie Oddziałem im. Adama Mickiewicza w Odessie. Uczy języka polskiego, historii i kultury. Podczas spotkania uczniowie mogli zapoznać się z historią Polaków, którzy mieszkają w Odessie, poznać uroki miasta, dowiedzieć się, jak wygląda działalność Związku Polaków oraz obejrzeć dwie etiudy filmowe, przygotowane przez młodzież ze stowarzyszenia: Pokój i Rodzina.

Warto podkreślić istotę i wagę takich spotkań, w kontekście trwającej w Ukrainie wojny. Należy nadal rozmawiać o tym, że wskutek działań wojennych tysiące ludzi zostało pozbawionych domu i bezpiecznego życia. Dlatego, jeśli tylko możesz i chcesz – WARTO POMAGAĆ – PONIEWAŻ DOBRO ZAWSZE DO NAS WRACA.

W czasie spotkania zbieraliśmy również dobrowolne datki na rzecz Polaków w Odessie.

Dziękujemy Wszystkim z całego serca.

Organizatorką spotkania była profesor Joanna Szałek-Stanowińska.

13 kwiecień

III LO w Dziennym Domu Senior-Wigor

Nasza współpraca ze świdnickim Domem Seniora układa się wspaniale. Po ubiegłorocznych obchodach Dni Seniora wraz z naszymi wolontariuszami oraz wspólnej akcji „Alkoholizm oczami seniora”, trwającej od października do grudnia 2021 roku, uczniowie klasy Ic ponownie zawitali do tego przybytku pogodnej i aktywnej starości. Tuż przed świętami wolontariusze pomogli przygotować wielkanocny stół dla seniorów, którzy w swoim gronie mogli uroczyście rozpocząć celebrację Wielkanocy.

Chłopcom i dziewczętom z klasy przyrodniczej bardzo dziękujemy i prosimy o więcej.

Opiekunka wolontariuszy
Pani Profesor Agnieszka Polak

7 kwiecień

Wolontariusze ze Skłodowskiej na Żółtym Marszu Nadziei

Żółty Marsz Nadziei to wspaniała tradycja Hospicjum w Świdnicy, które organizuje tę imprezę w pięknym geście solidarności z osobami chorymi oraz cierpiącymi. W tegorocznym marszu wzięło udział wiele przedszkoli i szkół podstawowych oraz średnich. Wszyscy z żółtymi kwiatami, chorągiewkami, kotylionami – w kolorze żonkili, które są symbolem nadziei i szerzenia idei hospicyjnej. Byliśmy i my, uczniowie klasy I C, wraz z opiekunką, panią Agnieszką Polak.

Podczas przemarszu w kolorowym korowodzie dopisały nam dobre humory i słoneczna pogoda.

9 marzec

Dzień Kobiet z PCK

8 marca 2022 roku odbyła się ogólnopolska kwesta uliczna na rzecz „Pomocy dla Ukrainy”. W kweście wzięło udział między innymi 31 wolontariuszy z III LO w Świdnicy – głównie uczniowie z klasy 3 d oraz członkowie Grupy SIM PCK. Razem zebrano około 3700 złotych – pieniądze zostaną przekazane na potrzeby kobiet i dzieci z Ukrainy. Organizacją kwesty oraz jej rozliczeniem zajęły się p. Teresa Borek – kierownik Biura Rejonowego PCK w Świdnicy oraz p. Mariola Makarska-Janicka i p. Agnieszka Guziak. Dziękujemy wszystkim wolontariuszom oraz darczyńcom . Szczególne podziękowania dla Oleksiya Iakusheva z klasy III c, który na co dzień pomaga jako wolontariusz w Centrum Organizacji Pozarządowych na Długiej 33. Pamiętajcie – RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ!

2 marzec

Każdy ma coś, co może dać innym

Kochani! Samorząd Uczniowski i Szkolne Koło Wolontariatu oraz SKH im. Orląt Lwowskich organizują zbiórkę darów dla uchodźców
z Ukrainy oraz zbiórkę pieniężną dla zaprzyjaźnionej z Nami polskiej parafii św. apostołów Piotra i Pawła w Przemyślanach.

NAJBARDZIEJ POTRZEBNE SĄ:

– środki higieny osobistej – mydło, szampon, pasta do zębów, ręczniki, środki dla kobiet, pampersy,
– żywność: puszki, pudełka np. z ryżem, kaszą, kaszkami dla dzieci, płatki śniadaniowe, herbata, kawa, konserwy różnego rodzaju,
– środki opatrunkowe,
– środki dezynfekujące,
– karimaty,
– koce,
– śpiwory,
– poduszki,
– pościel,
– karma dla zwierząt,
– jednorazowe kubki, talerzyki, sztućce.

Dary można przynosić od poniedziałku do czwartku – do sali 5B oraz sali 22B! Kwesta zostanie przeprowadzona w piątek!

Pamiętajmy! Każdy gest, nawet najdrobniejszy… zmienia świat, czyjś świat, na lepsze. Pomagajmy!

2 marzec

Rada Dzieci i Młodzieży solidaryzuje się z Ukrainą

Rada Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej przy Ministrze Edukacji i Nauki wyraża pełną solidarność z Ukrainą, w szczególności z naszymi młodymi przyjaciółmi. Ukraina padła ofiarą agresji Federacji Rosyjskiej, która naruszyła jej integralność terytorialną i wszczęła bezprawną wojnę.

Wspieramy i będziemy wspierać bohaterski naród ukraiński. Podziwiamy odwagę i heroizm żołnierzy oraz ludności cywilnej walczącej o swój kraj.

W tym trudnym momencie apelujemy o pełne wsparcie dla uchodźców przybywających do Polski z terenów objętych działaniami zbrojnymi. Ważna jest nie tylko opieka socjalna dla dzieci i ich rodzin, ale także troska o zapewnienie najmłodszym odpowiedniej edukacji.

Również studenci i naukowcy z Ukrainy powinni mieć możliwość kontynuowania studiów i kariery naukowej na terenie naszego kraju. Zwracamy się do rektorów uczelni z apelem o wsparcie w tej sprawie. Prosimy także o okazanie pomocy ukraińskim studentom kształcącym się w Polsce.

Pokój jest prawem człowieka. Dziś jest on zagrożony z powodu bezprawnej polityki Rosji i wspierającej ją Białorusi. To działania, które uderzają w fundamenty naszej cywilizacji. Putin i Łukaszenka sami się z niej wykluczyli.

Prosimy wszystkie młode osoby o pełne wsparcie uchodźców z Ukrainy. Włączajmy się w zbiórki i wolontariat. Pamiętajmy o zachowaniu spokoju i korzystaniu tylko ze sprawdzonych źródeł informacji.

Więcej informacji tutaj.

1 luty

„Przejrzyj na oczy!”

Podczas 30. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 16 wolontariuszy z III LO w Świdnicy zebrało około 12 775 złotych.

Najbardziej skuteczni wolontariusze to:
Grzegorz Gałczyński z kl. III a – 3323,51 zł
Martyna Ciróg z kl. III cg – 2165,29 zł
Zuzanna Maj z kl. II b – 1015,52 zł
Filip Gusiacki z kl. III d – 985,96 zł

Bardzo mnie cieszy to, że w tak trudnym czasie udało się zorganizować kwestę na rzecz WOŚP. Oczywiście ważne są zebrane pieniądze, ponieważ będą przeznaczone dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci. Jednak bardzo cenna była też gorąca atmosfera w tym zimnym styczniowym dniu, a także zapał młodych wolontariuszy.

Dziękuję wszystkim wolontariuszom, darczyńcom i sympatykom WOŚP, że mogliśmy grać z radością i sercem wspólnie z Jurkiem Owsiakiem. Mam nadzieję, że będziemy grać do końca świata i 1 dzień dłużej.

SIEMA
Mariola Makarska-Janicka

30 styczeń

Wolontariusze z Liceum Skłodowskiej kwestowali z WOŚP

30. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci przebiegał pod hasłem: „Przejrzyj na oczy!”
Tradycyjnie podczas tej akcji charytatywnej nie mogło zabraknąć wolontariuszy z III LO w Świdnicy pod opieką p. Marioli Makarskiej-Janckiej. 16 wolontariuszy walczyło na ulicach Świdnicy z silnym wiatrem oraz próbowało zdobyć jak najwięcej środków na rzecz WOŚP.

Dziękujemy wszystkim wolontariuszom, sympatykom oraz darczyńcom tej szlachetnej inicjatywy Jurka Owsiaka.