27 Styczeń

Chór Pryma Voce kolędował w Katedrze

Posted in Aktualności, Chór

Specjalnym gościem XVIII Dolnośląskiego Kolędowania Chórów Szkół Muzycznych I Stopnia był nasz szkolny chór Pryma Voce, który odbył się pod patronatem ks. biskupa Ignacego Deca i prezydent Beaty Moskal-Słaniewskiej. I tym razem w świdnickiej katedrze chórzyści prowadzeni przez panią prof. Joanny Janas zaprezentowali się wspaniale.
Gratulujemy i… czekamy na kolejne koncerty.

23 Grudzień

„Przyjdź na świat…” Biesiada Wigilijna w Trójce

Posted in Aktualności, Chór

Wspólne kolędowanie w III Liceum to wydarzenie, które na stałe wpisało się w krajobraz kulturalnych świdnickich spotkań przed Bożym Narodzeniem. Magia występu chóru Pryma Voce jak zwykle przyciągnęła wielu przyjaciół naszej szkoły. Wśród nich znaleźli się samorządowcy: Pani Prezydent Beata Moskal Słaniewska, Pan Wicestarosta Zygmunt Worsa i Pan Wiceprezydent Marek Suwalski. Miło nam było gościć przedstawicieli środowisk kombatanckich i kresowych, emerytowanych nauczycieli, uczniów, rodziców, absolwentów i świdniczan, którzy bardzo licznie przybyli tego wieczoru do Trójki. Swoją atmosferę zawsze zyskuje on dzięki Państwa obecności.
W tegoroczne biesiadowanie, które zatytułowaliśmy „Przyjdź na świat”, wpisały się strofy poezji E. Bryla, Cz. Miłosza i B. Pasternaka, ks. J. Twardowskiego, przypominając o tym, że wszyscy powinniśmy Być dla siebie, nie tylko w ten świąteczny czas. Tradycyjne kolędy pięknie zaśpiewane „na głosy”, popisy solistów i duety, i klasowa piosenka 3a, i wspólnie z absolwentami ekspresyjnie wyśpiewane „Bóg się rodzi”… i wiele innych zaskoczeń, smaków, nastrojowych nut, a przy tym życzeń, rozmów, nieskrępowanej, żywiołowej radości i serdecznych uśmiechów. O tej jasnej stronie Życia, wspomniał także dyrektor, mówiąc, byśmy nie bali się dać zapisać i wyruszyli za Gwiazdą do Betlejem – Serca, które jest i bije – nie tylko dla siebie. Bo jak mówił Bruno Ferrero: „Wszyscy jesteśmy aniołami z jednym skrzydłem: możemy latać tylko wtedy, gdy obejmiemy drugiego człowieka”.

Przygotowanie chóru i opieka artystyczna – prof. Joanna Janas
Soliści: Natalia Jurek, Paulina Grabicka, Paulina Zielińska, Natalia Nowicka, Szymon Wiraszka, Przemek Czaicki, Natalia Kosińska, Justyna Milcarz, Małgosia Dworecka, Patrycja Bienkiewicz, Karolina Jarosz
Akompaniament – Robert Miernik
Wybór tekstów i opracowanie – dyr. Krzysztof Frączek
Recytacje: Julia Christ, Milena Bujak, Ula Ciunajtis, Paweł Ślepko, Pulina Miśków, Magdalena Kalinowska
Prowadzenie: Julia Christ, Krzysztof Korona
Scenografia: prof. Małgorzata Klimas i uczniowie klas artystycznych
Realizacja dźwięku – Grzegorz Gołębiowski
Zdjęcia – Krystian Majewski

22 Grudzień

Pryma Voce w kolejnej edycji Akademii Chóralnej

Posted in Aktualności, Chór

Miło nam poinformować, że Chór Pryma Voce zakwalifikował się do kolejnej edycji Programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Śpiewająca Polska”. W zeszłym roku Pryma Voce wywalczył Brązowe Pasmo w swojej kategorii, życzymy chórowi, aby i w tym roku znalazł się na podium wśród najlepszych dolnośląskich chórów szkolnych.

Spiewajaca Polska

16 Czerwiec

Odsłonięcie tablicy

Posted in Aktualności, Chór

tablica

Chór Pryma Voce zaśpiewał podczas uroczystości odsłonięcia pamiątkowej Tablicy Pierwszego Wiecu Wyborczego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”. Zgromadzonym działaczom i Świdniczanom przypomnieliśmy, jakimi wartościami są WOLNOŚĆ i TOLERANCJA. Lekcja historii pokazała, jak bardzo wciąż nam ich brakuje.

Tablica została ufundowana przez Alicję Synowską, Wiesława Kiliana, oraz Stanisława Jurcewicza – to właśnie tu (Rynek 10) 1 maja 1989 odbył się pierwszy wiec wolnościowy Solidarności w Świdnicy.

14 Kwiecień

Pryma Voce na obchodach 74 rocznicy Katynia

Posted in Aktualności, Chór

Są miejsca i daty w naszej historii, o których zapominać nie wolno. Dlatego mimo zimna jesteśmy obecni… pamięć jest potrzebna… wszystkim. Pod dębem katyńskim zgromadziło się z tego powodu wiele osób: duchowni, władze miasta i powiatu, rodziny katyńskie, środowiska kombatanckie, harcerze, posłowie, radni oraz uczniowie świdnickich szkół, bo Sprawa katyńska, to próba naszych sumień. To lekcja przeszłości. To symbol, o którym nie można zapomnieć. Powinniśmy przebaczyć, nie możemy dążyć do zemsty, ale musimy o nim pamiętać – jak mówił harcmistrz Piotr Pamuła.

2 Kwiecień

Chór „Pryma Voce” zaśpiewał w Katedrze św. Stanisława i Wacława w Świdnicy.

Posted in Aktualności, Chór

Już po drugi raz szkolny chór „Pryma Voce” zaśpiewał w obecności arcybiskupa Celestino Migliore, nuncjusza stolicy apostolskiej w Polsce. Pierwszy raz było to w dniu  8 maja 2012 roku, kiedy to patronem Świdnicy został błogosławiony Jan Paweł II. Wtedy popłynęły ku niebu baloniki wraz z ulubioną pieśnią papieża „Barka”.

29 marca 2014 roku Celestino Migliore  włoski arcybiskup i dyplomata watykański, były stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy ONZ, nuncjusz apostolski w Polsce, dziekan Korpusu Dyplomatycznego w Rzeczypospolitej Polskiej usłyszał śpiew naszego chóru podczas przewodniczenia w w uroczystejszy świętej w katedrze z okazji dziesiątej rocznicy ustanowienia Diecezji Świdnickiej.  Do katedry przybyli wyżsi rangą dostojnicy kościelni, władze miasta oraz wierni, którzy pragnęli wziąć udział w tym niezwykłym wydarzeniu. Mszę transmitowali „na żywo” telewizja Trwam oraz radio Maryja.

Oprawa muzyczna mszy to bardzo trudne zadanie, które wymaga ponad przeciętnych zdolności wokalnych. Chór miał na to niewiele czasu, ale dzięki umiejętnościom nauczycieli muzyki, dobrej współpracy z dyrekcją szkoły a przede wszystkim odpowiedzialności uczniów udało się ze znakomitym skutkiem doprowadzić muzyczną mszę do stanu idealnego. Przyspieszony kurs zasad muzyki, dykcji ( w większości były to łacińskie teksty), czytania nut, frazowania i harmonii szczególnie w pierwszej klasie przyniósł zadowolenie nie tylko wiernym w kościele.  Chór „Pryma Voce” zaśpiewał wspólnie z żarowskim chórem parafialnym „Cantate Domino”, który przygotowywała nasza absolwentka Jolanta Papińska.  Towarzyszyli nam również klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego – też z udziałem naszych absolwentów Mirka Benedyka  i Michała Pietraszaka. Na wyróżnienie zasługuje uczeń klasy II Remigiusz Zubek, który wykonywał z klerykami partie solistyczne. Po raz pierwszy mieliśmy przyjemność śpiewania wraz Orkiestrą Symfoniczna „Music Label” pod dyrekcją Joanny Janas, która była odpowiedzialna za całość koncertu.

Do trzech razy sztuka!! Mamy nadzieję, że nuncjusz stolicy apostolskiej w Polsce będzie miał okazję posłuchać chóru „Pryma Voce”, ale, z jakiej okazji- tego jeszcze nie wiem!!

Barbara Piórkowska