25 czerwiec

Chór PRYMA VOCE – w nowej odsłonie „’Survivor/I Will Survive” (cover Glee)

Posted in Aktualności, Chór

Klip zrealizowany przez uczniów klas muzycznych III Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Świdnicy pod opieką Pani Profesor Joanny Janas:

„I’ve got all my life to live/
I’ve got all my love to give”

Zapraszamy do wysłuchania i obejrzenia:

 

16 styczeń

Kolędowanie z Pryma Voce

Na przyjaznej scenie świdnickiego teatru Pryma Voce koncertował w tym roku w niezwykłej atmosferze rodzinnego, wspólnego kolędowania, jaką stworzyła licznie zgromadzona publiczność.
Koncert (koncertowo) poprowadzili: pani profesor Joanna Janas oraz absolwent Liceum Skłodowskiej i dobry duch wydarzenia – Łukasz Grabicki.
Ale najważniejsi, jak zawsze, byli młodzi artyści – przede wszystkim utalentowani uczniowie klas humanistycznych z edukacją muzyczną i teatralną. Zaprezentowali bardzo zróżnicowany repertuar – od znanych kolęd i pastorałek, aż po świąteczne „przeboje” i standardy muzyczne.
Nie zabrakło zatem emocji, młodzieńczej radości i wrażliwych interpretacji pięknych świątecznych utworów…

fot. Kinga Frączek.

19 grudzień

„Raduj się świecie” – Biesiada wigilijna 2019 w Liceum Skłodowskiej

Wyjątkowy wieczór. I nie chodzi tylko o to, że uczniowie wespół z nauczycielami przygotowali niepowtarzalny program. Magiczność tego zdarzenia od ponad trzydziestu lat (!) pozwala na tę jedną chwilę w roku zjednoczyć przy wspólnym kolędowaniu uczniów III Liceum, kilka pokoleń absolwentów, nauczycieli i rodziców. Nie sposób opowiedzieć o wszystkim, ale tegoroczne widowisko zapamiętamy szczególnie za światło z Betlejem, które wraz z harcerzami przyszło na Kościelną 32, za „Wigilijną opowieść przy wyrębie lasu”, wygraną przez uczniów klasy z edukacją teatralną, za rozmowę Lucka z Bogiem, za cudowny duet Pani Asi Janas z Łukaszem Grabickim, za „Kolędę…” Mai, za „Noela” Weroniki, za „Adeste…” Michała, za niepowtarzalne głosy Darii, Kasi i Ali, za wspaniałe finalne wykonanie „Bóg się rodzi” odśpiewane przez ponadstuosobowy chór „Pryma Voce” dyrygowany przy pełnej widzów auli szkolnej przez wspaniałą Panią Profesor Zdzisławę Patałę. I zapamiętamy pewnie jeszcze za wiele rzeczy, których tu opisać nie sposób. Tak jak nie sposób opisać mistycznego ducha tego wydarzenia.

Tegoroczną Biesiadę przygotowali przede wszystkim uczniowie klas humanistycznych z edukacją teatralną i muzyczną oraz prowadzący ich nauczyciele: Pani Profesor Joanna Janas i Pani Profesor Aleksandra Kulak. Scenografię przygotował Pan Profesor Franciszek Gołębiowski wraz z uczniami klas artystycznych oraz Pan Stanisław Zalewski. Nad nagłośnieniem wydarzenia oraz światłem czuwał Pan Grzegorz Gołębiowski, a zdjęcia wykonała Kinga Frączek.

27 listopad

Chór Pryma Voce wystąpił podczas Gali Stypendystów Prezesa Rady Ministrów

Posted in Aktualności, Chór

Żywiołowo oklaskiwany występ młodych artystów z Liceum Skłodowskiej był możliwy dzięki zaproszeniu Dolnośląskiego Kuratora Oświaty, Pana Romana Kowalczyka. Nasz chór, którym kieruje Pani Profesor Joanna Janas, wspaniale zaprezentował się przed nietuzinkową i wymagającą publicznością (stypendystów i dyrektorów dolnośląskich szkół średnich) w auli im. Jana Pawła II Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.


fot. Grzegorz Gołębiowski.

10 listopad

Wspaniały koncert z udziałem Pryma Voce w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu

Posted in Aktualności, Chór

Chór Liceum Skłodowskiej od kilku lat uczestniczy w Projekcie „Śpiewająca Polska” realizowanym przez Akademię Chóralną.
Tym razem koncert finałowy regionu dolnośląskiego, który odbył się 10 listopada we Wrocławiu, zgromadził na scenie 18 chórów. Młodzi wykonawcy zaprezentowali bardzo zróżnicowany repertuar klasyczny – w tym „Kum i kuma” Stanisława Moniuszki, patriotyczny w nietuzinkowym jazzowym opracowaniu Michała Artura Wadowskiego – np. „Białe róże” Mieczysława Kozara-Słobódzkiego, jak i utwory napisane przez Jana Krutula specjalnie na zamówienie projektu Akademia Chóralna – piosenka finałowa „Miej marzenia”.

Chórzyści z III LO zaprezentowali się wspaniale i otrzymali bardzo pochlebne recenzje za profesjonalne przygotowanie. Gratulujemy kolejnego udanego występu, a szczególne słowa podziękowania kierujemy do Pani Dyrygent Joanny Janas.

8 listopad

Zaśpiewaliśmy dla Niepodległej

Posted in Aktualności, Chór

W piątkowe popołudnie młodzież III Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Świdnicy wzięła udział w śpiewankach patriotycznych, które od kilku lat odbywają się pod hasłem „Zaśpiewajmy za cały nasz kraj wspaniały”. Pieśni i piosenki patriotyczne, z mieszkańcami Świdnicy i młodzieżą z MDK, zaśpiewał Chór Pryma Voce, kierowany przez Panią profesor Joannę Janas. Spotkanie poprowadzili uczniowie z klasy 3d naszej szkoły, których opiekunkami były Pani profesor Marzena Łysoniek-Manikowska i Pani profesor Joanna Szałek.

Dziękujemy wszystkim świdniczanom, za wspólnie spędzony czas i wszystkie miłe słowa oraz podziękowania, które po zakończonym spotkaniu kierowali w stronę naszych uczniów.

30 wrzesień

Warsztaty rytmiczne Pryma Voce

Posted in Aktualności, Chór

Dzisiaj w Trójce odbyły się warsztaty ruchowe z Panią Aleksandrą Dudycz w ramach projektu Śpiewająca Polska. Uczestnikami byli uczniowie klas muzycznych, którzy śpiewają w naszym chórze.

Dziękujemy za wspaniale spędzony czas.

13 wrzesień

„Kulturalna” Nagroda Prezydent Świdnicy dla Pryma Voce

Podczas Inauguracji Sezonu Kulturalnego chór „Pryma Voce” III Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Świdnicy otrzymał Nagrodę za upowszechnianie kultury, w tym w szczególności za osiągnięcia w wykonawstwie muzyki chóralnej.
Statuetkę z rąk Pani Prezydent Beaty Moskal-Słaniewskiej odebrali dyrygentka szkolnego chóru, Pani Profesor Joanna Janas, oraz dyrektor Krzysztof Frączek.
To ogromne wyróżnienie dla uczniów Liceum Skłodowskiej odbieramy jako wyraz uznania dla pracy pokoleń młodych chórzystów i solistów oraz ich wspaniałych nauczycieli (m.in. Bogusławy Patały, Teresy Pulsakowskiej-Daniel i Barbary Piórkowskiej), którzy przez lata budowali niezwykły, wychowawczy i artystyczny, projekt muzyczny zapoczątkowany ponad pół wieku temu jeszcze w Liceum Pedagogicznym.
Cieszymy się z wyróżnienia i mamy nadzieję, że uzdolniona młodzież z Kościelnej 32 przez kolejne lata będzie mogła rozwijać swoje talenty, zdobywać kolejne nagrody i wyróżnienia (w ostatnich latach to m.in Złote Pasmo w projekcie Narodowego Forum Muzyki), ale przede wszystkim śpiewać dla mieszkańców Świdnicy.

Pani Prezydent – Pięknie dziękujemy!

4 czerwiec

Srebrne głosy Pryma Voce

Podczas Przeglądu Chórów Szkolnych Regionu Dolny Śląsk, który odbył się 4 czerwca 2019 roku w dawnej siedzibie Filharmonii Wrocławskiej chór żeński Liceum Skłodowskiej wyśpiewał Srebrne Pasmo i zajął I miejsce w swojej kategorii. Chór przygotował 5 utworów w języku polskim, nawiązujących do polskiego folkloru. Repertuar obejmował między innymi melodie kurpiowskie, z okolic Łowicza oraz obowiązkowy (dowolny) utwór Stanisława Moniuszki – Modlitwa Dziewcząt z opery „Halka” – „Ojcze z niebios”.
Warto dodać, że udział w projekcie Śpiewająca Polska ma pozytywny wpływ na rozwój muzyczny oraz osobowościowy uczniów. Śpiew w chórze wspomaga rozwój umiejętności współpracy w grupie, kształci poczucie odpowiedzialności oraz jedności w zespole. Możliwość wykonywania zróżnicowanego repertuaru wpływa korzystnie na zespół, który w chwili obecnej doskonale radzi sobie z właściwą interpretacją utworów pochodzących z różnych okresów twórczości oraz różnych form.
Dyrygentką chóru jest Pani Prof. Joanna Janas 😉

Gratulujemy kolejnego wspaniałego sukcesu!

fot. Grzegorz Gołębiowski.