22 Październik

Śpiewają i wygrywają

Miło nam poinformować, że fantastyczne wokalistki z klasy 2a odnoszą kolejne sukcesy artystyczne:

Katarzyna Szulc wyśpiewała wyróżnienie na XVII Festiwalu Piosenki Angielskiej EYE 2018. Festiwal odbywał się w Widuchowej, a Kasia jest jego laureatką po raz kolejny.

Wiktoria Stamborska zdobyła nagrodę na XXVII Przeglądzie Piosenki Turystycznej i Ekologicznej „Na szlaku”, który odbywał się w Świdnicy pod patronatem Prezydent miasta, pani Beaty Moskal-Słaniewskiej.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

12 Czerwiec

Kasia wyróżniona

Trwa dobra passa naszej młodej wokalistki, Katarzyny Szulc z klasy Ia. Na XII Międzynarodowym Festiwalu Piosenki „Kluczborskie Trele”, który odbywał się w Kluczborku w dniach 08-09 czerwca Kasia wyśpiewała wyróżnienie.

Serdecznie gratulujemy!

10 Maj

„Złote Pasmo” i Nagroda Specjalna dla „Pryma Voce” 

9 maja 2018 roku we Wrocławiu odbył się Przegląd Chórów Regionu Dolny Śląsk organizowany przez Narodowe Forum Muzyki w ramach programu Akademii Chóralnej Śpiewająca Polska. Chór Pryma Voce III Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie, dyrygowany przez Panią Prof. Joannę Janas, zdobył Złote Pasmo, i jako jedyny uzyskał maksymalną liczbę punktów, pokonując 18 chórów z terenu województwa dolnośląskiego. Ponadto chórzystki otrzymały Nagrodę Specjalną za najlepiej wykonany utwór obowiązkowy. Tematem przewodnim tegorocznego Przeglądu było Otwarcie wokalne. Jurorzy, pod przewodnictwem Pani Prof. Dr hab. Jolanty Szybalskiej-Matczak, docenili bardzo dobre przygotowanie wokalne, interpretację utworów i ogólny wyraz artystyczny.

Gratulujemy Wspaniałego Sukcesu 🙂

19 Kwiecień

Martyna i Julka nagrodzone w Ogólnopolskim Konkursie

Martyna Gruca i Julka Mucherska uczennice III Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy są laureatkami X Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Siedem grzechów głównych”. Julka przygotowała pracę malarską, natomiast Martyna przedstawiła do konkursu pracę wykonaną graficzną techniką komputerową pt. „Devil”.

Julka przygotowywała się do konkursu pod opieką prof. Kamili Karst, która od wielu lat z powodzeniem przygotowuje w III LO adeptów sztuki plastycznej.

– Martyna to niezwykła osobowość i wspaniały talent szczególnie w zakresie cyfrowych technik graficznych. Pomimo, że jest dopiero w klasie pierwszej to już dysponuje umiejętnościami obsługi programów graficznych, tabletów wykraczającymi poza standardy – relacjonuje prof. Tomasz Wyrwa, opiekun Martyny – Wraz z bardzo dużą grupą młodzieży (nie tylko z III LO ale również z innych szkół ponadgimnazjalnych) uczestniczy w zajęciach komputerowych, kreatywnych technik graficznych i razem z Julką jest wyróżniającą się autorką prac wystawianych w ramach cyklicznej wystawy „Digital Top 10”. Nagrodzony „Devil” w oryginale jest również prezentowany w tej edycji wystawy. Praca wykonana jest w technice 3D, która w wersji komputerowej symuluje przestrzeń trójwymiarową.

Kreatywna grafika komputerowa, a także grafika inżynierska to stały element edukacji w klasie artystycznej w III LO. Wprowadzony jako nowatorski przedmiot nauczania kilka lat temu ma za zadanie w sposób praktyczny przedstawić możliwości i nauczyć wykorzystania najnowocześniejszych technik cyfrowych w procesie nauczania.

Kilka lat temu III LO było pionierem wprowadzając tę innowację. Dzisiaj grafika komputerowa to nie tylko nieodzowny element kształcenia studentów na wszystkich kierunkach technicznych ale także odrębna dziedzina naukowa i kierunek studiów I i II stopnia. Uczniowie po przygodzie z grafiką komputerową w III LO studiują ten kierunek na wielu prestiżowych uczelniach (w Danii, Anglii, Niemczech).

Czy każdy może zostać grafikiem komputerowym?

– Oczywiście, że tak – odpowiada prof. Tomasz Wyrwa – Ważne jest jednak to, żeby nie wyjść z założenia, że należy tylko i wyłącznie nauczyć się obsługi programów i urządzeń graficznych. Ta, nowoczesna dziedzina naukowa zmusza do posiadania szerokiej, interdyscyplinarnej wiedzy. Świat komputerów to świat wirtualny. Jego budowaniem zajmują się ludzie o szerokim spojrzeniu na otaczającą rzeczywistość i przede wszystkim… ludzie wszechstronnie wykształceni. Technologie cyfrowe, które w najbliższym czasie całkowicie opanują procesy technologiczne, wymagają od ich użytkowników nie tylko wiedzy informatycznej ale również wiedzy ogólnej. Tylko tak przygotowany człowiek jest w stanie właściwie wykorzystać to co zmieniło nasz świat – komputer.

 

17 Kwiecień

Ważne wyróżnienie dla artystów z Trójki

Do finału XXIV Festiwalu Piosenki Angielskiej „Face the Music”, który odbędzie się w Brzegu 30.04-01.05.2018 roku, w kategorii wykonawców młodzieżowych zakwalifikowała się uczennica klasy Ia, Katarzyna Szulc.
Zakwalifikowaną do finału piosenkę Kasia wykonała podczas Dnia Otwartego. Autorką słów jest Kasia, a muzyki Kacper Grzęda, także uczeń klasy Ia.

Młodym twórcom gratulujemy sukcesu i trzymamy kciuki podczas Konkursu.

12 Kwiecień

Kolejny sukces uczniów Trójki

Uczniowie klas mundurowych, którzy szczególnie interesują się służbami mundurowymi i historią, ujawnili w ostatnim czasie również talenty plastyczne. Zdeklasowali konkurencję i zajęli czołowe miejsca w konkursie plastycznym ,,ŻOŁNIERZE WYKLĘCI – PRZYWRÓĆMY ICH PAMIĘCI”, nad którym patronat objęli – Minister Edukacji, Pani Anna Zalewska oraz komitet miejski PiS w Świdnicy.
Spośród kilkudziesięciu prac nadesłanych przez Dzieci i Młodzież z miasta i okolic Świdnicy ostatecznie wyłoniono Zwycięzców w poszczególnych kategoriach wiekowych. Wśród uczniów w wieku 16-18 lat wyniki były następujące:

I miejsce: Nicola Kościelska, III Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy.
II miejsce: Weronika Wolańska i Przemysław Malczewski, III Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy.
III miejsce: Agnieszka Płoska, III Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy.

Wyróżnienia: Jakub Kowalski i Weronika Delis.

Opiekunem wszystkich nagrodzonych i wyróżnionych osób jest Pani Joanna Szałek – nauczycielka III LO.

Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy!