11 Październik

„Cynkowi chłopcy”… inauguracja sezonu teatralnego w Liceum Skłodowskiej

Posted in Aktualności, Teatr

Sezon teatralny właśnie się rozpoczął, więc zainaugurowali go też w III LO uczniowie klas z edukacją teatralną.
11 października klasa Ia i IIIa w wychowawcami pp. Aleksandrą Kulak i Adrianem Gnilką zobaczyli spektakl „Cynkowi chłopcy” w Teatrze Dramatycznym im. Szaniawskiego w Wałbrzychu.
Spektakl na podstawie prozy noblistki Swietłany Aleksijewicz był debiutem Jakuba Skrzywanka, wówczas studenta krakowskiej PWST, a dziś nadziei polskiego teatru po głośnej inscenizacji „Mein Kampf” w warszawskim Teatrze Powszechnym.
„Cynkowi chłopcy” to także kontynuacja ścisłej współpracy między Teatrem Dramatycznym im. Szaniawskiego w Wałbrzychu a Liceum Skłodowskiej.

„W każdej kolejnej książce z uporem robię to samo – zmniejszam historię do wymiarów człowieka” – mówi noblistka Aleksijewicz. Opisując radziecką interwencję w Afganistanie przywołuje świadectwa weteranów, pielęgniarek i matek, które odebrały ciała synów, wracające z wojny w cynkowych trumnach. Zderza ze sobą nadzieje i zapał wojenny z poczuciem bezsensu. Proza noblistki Swietlany Aleksijewicz posłużyła młodemu reżyserowi Jakubowi Skrzywankowi to skonstruowania poruszającej opowieści o bezsensie i okrucieństwie wojny w ogóle, człowiek jest tam bezwolną i bezwartościową marionetką, tanim mięsem armatnim. Aleksijewicz opisuje wojnę w Afganistanie, ale młody reżyser idzie dalej; pokazuje to całe tak dziś wszechobecne gloryfikowanie militaryzmu, wojny (świetna parodia Festiwalu Piosenki Żołnierskiej stanowi jeden wesoły przerywnik) i konsekwencje wojny.
Historyczną wojnę w pełnym poezji i grozy Afganistanie debiutujący reżyser traktuje jako punkt wyjścia do dyskusji o wojnie jako rozwiązaniu politycznym w ogóle. W czasach pełnych kowbojów ochoczo głoszących wiarę w rozwiązania militarne, przygotowujemy spektakl antywojenny, młodzieńczo pacyfistyczny i przewrotny.

13 Czerwiec

Pokaz powarsztatowy uczennic Liceum Skłodowskiej

Posted in Aktualności, Teatr

Dziękujemy za wspaniały spektakl utalentowanym dziewczynom i ich instruktorowi – panu Tomaszowi Dajewskiemu oraz
pani Halinie Szymańskiej – dobremu duchowi Alchemii Teatralnej.

4 Marzec

Dzielne Polki. U stóp Twoich swe życie złożyłam, Polsko!

Posted in Aktualności, Teatr

W szczawieńskim Teatrze Zdrojowym odbyło się 4 marca 2019 roku poetycko-muzyczne widowisko, którego celem było pokazanie postaci wybitnych Polek. Swym życiem w aspekcie rodzinnym, społecznym, naukowym, artystycznym oraz walki o niepodległość, dały one wyraz wielkiej miłości i przywiązania do Ojczyzny. W spektaklu wystąpiło 11 uczniów naszej szkoły. Towarzyszyła im młodzież z Wałbrzycha i Szczawna-Zdroju oraz goście specjalni: Barbara Korzeniowska-Szymela, Beata Fijołek, Klaudia Zyska, Natalia Wyrzykowska. Pomysłodawcami tego wydarzenia byli pani Grażyna Szymborska i pan Stanisław Szmeruk, prezes Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, którym składamy wyrazy podziękowania za zaproszenie. Dziękujemy również Weronice Wolańskiej, Weronice Delis, Julicie Herbut, Klaudii Kóruc, Zuzi Prask, Danielowi Salamonowi, Adrianowi Skowerze, Dorianowi Łysoniowi, Jakubowi Kowalskiemu, Pawłowi Ryncewiczowi z klasy 2d oraz Weronice Wąsowskiej z klasy 2c za godne reprezentowanie III Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy!

27 Luty

Klasy artystyczne Liceum Skłodowskiej z wizytą w Synagodze pod Białym Bocianem we Wrocławiu

Posted in Aktualności, Teatr

Po raz kolejny młodzież III Liceum, a przede wszystkim klasy artystyczne – 1a, 2a i 2b, miały okazję odwiedzić dnia 27 lutego 2019 roku Synagogę pod Białym Bocianem we Wrocławiu i obejrzeć słowno-muzyczny spektakl edukacyjny pt. „Pieśni z getta”. Głównym założeniem reżyserki, Pani Bente Kahan, jest wyjaśnienie, czym była dla artystów w getcie sztuka.
Po spektaklu mieliśmy okazję zwiedzić wraz z przewodnikiem świeżo wyremontowaną przestrzeń piwniczną, w której znajduje się wystawa dotykająca tematyki zagłady pt. „Nieukończone życie”, a także obejrzeć odrestaurowaną łaźnię – mykwę. Tym bardziej było to ciekawe przeżycie, że wrocławska mykwa jest jedynym miejscem na świecie, łączącym funkcje rytualne z wystawienniczymi.

Opiekunki grupy:
Joanna Janas
Jolanta Wiktorko

25 Styczeń

Teatralna „Lekcja z Szekspira”

Posted in Aktualności, Teatr

Kontynuujemy w Liceum Skłodowskiej tradycję regularnych wyjazdów do teatrów repertuarowych. Mocnym akordem rozpoczynającym drugie półrocze teatralne w naszym Liceum był „Makbet” Szekspira w reżyserii Lecha Raczaka, twórcy legendarnego Teatru Ósmego Dnia w Poznaniu w Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy.
24 stycznia 2019 roku klasa IIa – humanistyczna z edukacją muzyczną i teatralną z wychowawcą panem Adrianem Gnilką oraz polonistką panią Aleksandrą Kulak, zobaczyła spektakl, o którym Leszek Pułka na Teatralny.pl napisał:

Lech Raczak stworzył w Legnicy spektakl wybitny, daleki od banalnego zgiełku mediów. Intrygująca fonosfera, klarowność formy i czystość narracji to niepodważalne atrybuty tej inscenizacji. Znakomity pomysł, by krwawą historię Makbeta zagrać niczym pokaz haute couture, z jednej strony kapitalnie puentuje współczesność – narysowaną przez designerów, więc nie ludzką, lecz celebrycką, przeestetyzowaną, sezonową, z drugiej daje czas na przyglądanie się gwiazdom modowego wybiegu – ich ciałom okrytym intrygującymi kostiumami i tekstem Szekspira. Tylko. Patyki, sztylety i chorągwie to niemal jedyne rekwizyty w tym spektaklu”.

AG

18 Grudzień

Pierwsza odsłona projektu „Teatralni”

Posted in Aktualności, Teatr

Kształcenie teatralne w Liceum Skłodowskiej ma już bogatą tradycję. Uczniowie na zajęciach nie tylko zgłębiają wiedzę o teatrze, uczestniczą warsztatach, ale także realizują własne pomysły sceniczne. Od września tego roku uczniowie klasy IIa biorą udział w realizacji projektu „Teatralni”, wymagającego od nich wspólnego działania artystycznego, którego celem jest stworzenie od podstaw spektaklu kierowanego do odpowiednia wybranej grupy widzów.
Za nami pierwsza premiera. Młodzież przygotowała przedstawienie parafrazujące znaną wszystkim historię nękanego przez złe siostry i macochę Kopciuszka, a na widownię zaprosiła najmłodszych widzów z Przedszkola Miejskiego nr 3 ze Świdnicy. Choć prezentowana wersja daleko była od pierwowzoru, zaangażowani mali widzowie szybko zorientowali się w obowiązującej konwencji i ochoczo uczestniczyli w scenicznej zabawie.