18 Listopad

Z tęsknoty za teatrem…

Posted in Aktualności, Teatr

Pandemia trwa i zmusza nas do pracy zdalnej. Tkwimy przed monitorami laptopów i oglądamy świat przez szklany ekran. Zamknięto teatry, nie można pójść do kina, na koncert. Życie kulturalne przeniosło się do sieci. Tęsknimy za normalnością, ale i wykorzystujemy nowe możliwości. Skoro nie możemy wybrać się do teatru i na wykład, szukamy innych sposobów, by być bliżej sztuki. Pomagają nam w tym koordynatorzy świdnickiego projektu „Alchemia teatralna”, publikując archiwalne materiały, ale także organizując wydarzenia on-line. Dzięki tej właśnie inicjatywie klasa IIag miała możliwość uczestniczenia w wykładzie profesora Mirosława Kocura „Maska jako źródło teatru”. Pokłosiem zaś tej nietypowej lekcji są stworzone przez uczniów w trakcie przeprowadzonych zdalnie warsztatów piękne maski teatralne. Aż chciałoby się zobaczyć je w jakimś przedstawieniu.

5 Październik

„108 kostek cukru” czyli inauguracja sezonu teatralnego w Liceum Skłodowskiej

Posted in Aktualności, Teatr

Mocnym akcentem młodzi teatromani z Liceum Skłodowskiej rozpoczęli sezon teatralny. 29 września 2020 klasa 2 a z edukacją teatralną z wychowawcami pp. Aleksandrą Kulak i Adrianem Gnilką zobaczyła spektakl „108 kostek cukru” w Teatrze Dramatycznym im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu.

Fantastyczna wałbrzyska aktorka Irena Sierakowska inscenizuje na scenie tekst Zuzanny Bojdy na podstawie odnalezionego powstańczego pamiętnika Ireny Sierakowskiej siostry swojego dziadka, po której otrzymała imię, w reżyserii Agaty Puszcz.

Przypomina się „Sobowtór” Dostojewskiego czy „Podwójne życie Weroniki” Kieślowskiego, bo przecież Ireny Sierakowskie są dwie i są do siebie nawet fizycznie podobne. Ale też jest to spektakl o pamięci, o tym, co po nas zostaje . Odnaleziony pamiętnik jest częściowo nieczytelny, niekompletny. Autorki spektaklu nie próbują na siłę odtwarzać brakujących fragmentów, to także spektakl o tym, czego nie ma.

„108 kostek cukru” to jakiś wariant herstory, próba ukazania Powstania Warszawskiego z pozycji cywila, bo udział zmarłej w powstaniu jest niewyjaśniony. To także próba pokazania zmagania się z dziedzictwem, rodzinnymi traumami przekazywanymi z pokolenia na pokolenie, pamięcią, którą dziedziczymy gdzieś w genach. Irena Sierakowska opowiada, jakim przeżyciem były dla niej wizyty na cmentarzu na grobie stryjecznej babki, gdzie na płycie nagrobnej widziała swoje imię i nazwisko. Potem Sierakowska studiowała w warszawskiej Szkole Teatralnej, a przecież stryjeczna babka zginęła niedaleko ulicy Miodowej. Na pewno ten spektakl jest jakąś formą autoterapii, ale też świetnie pokazuje formę zawodową Ireny Sierakowskiej. Jej gra porusza, zarówno gdy jest młodą dziewczyną, która z narzeczonym przypadkowo znalazła się w sercu powstania, a chciała po prostu normalnie żyć, kochać się, pracować jak i współczesną aktorką, zmagającą się z niełatwym dziedzictwem.

Bardzo umowna i minimalistyczna scenografia Karoliny Mazur jest tłem dla poruszającego spektaklu, którego wymowę wzmacniają jeszcze autentyczne nagrania i dokumenty.

23 Wrzesień

Alchemicy wystąpili w Kościele Pokoju

Posted in Aktualności, Teatr

Wieczór wspomnień minionego czasu i mądrej lekcji dla współczesnych – tak o performatywnym czytaniu dramatu Marioli Mackiewicz w reżyserii Juliusza Chrząstowskiego mówili uczestnicy wczorajszego zdarzenia, które przed paroma dniami zapowiadaliśmy.

Zachęcamy do obejrzenia zarejestrowanej transmisji, przypominając, że jedną z ról wykreował dyrektor Liceum Skłodowskiej, Krzysztof Frączek.

Więcej materiałów i relacja w linku.

17 Maj

Uczniowie Liceum Skłodowskiej w roli scenografów teatralnych

Posted in Aktualności, Teatr

O tym, jak wielkim wyzwaniem jest praca scenografa, mogli przekonać się uczniowie klasy IIa humanistycznej z edukacją muzyczną i teatralną. W czasie warsztatów scenograficznych, oczywiście niezmiennie w formule zdalnej, poznali tajniki tego zawodu, sposoby projektowania dekoracji teatralnej i współpracy z owładniętym wizją twórczą reżyserem. Zostali postawieni także przed wyzwaniem stworzenia własnego projektu. W efekcie powstały bardzo ciekawe pomysły scenograficzne. Kreatywna młodzież naszej szkoły pokazała, że można świetnie do tego celu wykorzystać materiały tradycyjne, ale i klocki LEGO, Minecraft, czy zaplecze gry The Sims.
Ach, jakby się mogły sprawdzić pracownie teatralne, realizując każdą wizję młodych scenografów, w ramach której ożyliby bohaterowie „Hamleta”, „Romea i Julii”, „Moralności pani Dulskiej”, „Dziadów cz.II” czy „Pana Tadeusza”.

6 Maj

Warsztaty lalkarskie w Liceum Skłodowskiej

Posted in Aktualności, Teatr

Uczniowie Skłodowskiej poszerzają swoją wiedzę teatrologiczną. Obecna sytuacja uniemożliwiła im działania sceniczne. Kreatywna młodzież potrafi jednak poradzić sobie z każdą sytuacją. Dowodem na to są warsztaty lalkarskie on-line przeprowadzone w klasie IIa, których pokłosiem stały się piękne lalki teatralne: kukiełki, marionetki, pacynki. Mamy nadzieję, że w przyszłości będą mogły zagrać w profesjonalnym przedstawieniu. Oto kilka zdjęć przyszłych bohaterów sceny. Autorami lalek są: Maksymilian Piwecki, Olaf Kaźmierczak, Paulina Folcik i Małgorzata Kołodka.
Zajęcia teatralne prowadzi pani profesor Aleksandra Kulak.

3 Marzec

Spektakl poetycko-muzyczny „Mali bohaterowie. Nasze serduszka Tobie, Polsko”

W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie Zdroju odbyła się kolejna edycja cudownego koncertu o tematyce patriotycznej. Głównym organizatorem tego wydarzenia było Wałbrzyskie Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość. Hasłem przewodnim tegorocznego spotkania stały się słowa: „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”.
W koncercie po raz kolejny wystąpiły dwie, bardzo utalentowane, uczennice Liceum Skłodowskiej, czyli Weronika Wąsowska z klasy 3c i Weronika Wolańska z klasy 3d.
Bardzo dziękujemy organizatorom za zaproszenie, a naszym uczennicom i wszystkim wykonawcom za moc muzycznych wzruszeń.
Opiekunką uczennic była Pani profesor Joanna Szałek.

27 Styczeń

„Gość-Inność” – spektakl i warsztaty dla młodzieży

Posted in Aktualności, Teatr

Relacje polsko-ukraińskie są dziś bardzo istotne także ze względu na coraz liczniejszą mniejszość ukraińską, zwłaszcza tu, na Dolnym Śląsku i w samej Świdnicy. Dlatego chętnie wspieramy projekty mające na celu wzmacnianie dobrych relacji sąsiedzkich; w poniedziałek, 27 stycznia, w III LO miało miejsce właśnie takie wydarzenie. Specjalny spektakl teatralny i warsztaty dla młodzieży ze szkół podstawowych i średnich pokazały nam wagę tematu i spotkały się z dużym zainteresowaniem uczniów.

W tym przedstawieniu Ihor, młody Ukrainiec, przyjeżdża do Polski w poszukiwaniu lepszego życia. Jest pełen obaw o swoją przyszłość i zastanawia się, jak się odnajdzie w nowych realiach i jak przyjmą go koledzy w szkole. Teatr Układ Formalny zaprezentował świdnickim ósmoklasistom niezwykły spektakl, w którym zestawiono stereotypy polsko-ukraińskich relacji. Stał się też pretekstem do rozmów na temat gościnności, otwartości, ale też wzajemnych uprzedzeń.

Serdeczne podziękowania dla Teatru Układ Formalny z Wrocławia oraz dla Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej we Wrocławiu, które sfinansowało spektakl. Dziękujemy dyrekcji i społeczności III LO za współpracę organizacyjną.

W głównej roli w spektaklu wystąpił Maciej Tomaszewski, aktor Teatru Współczesnego.

21 Styczeń

Klasy z edukacją teatralną u Modrzejewskiej w Legnicy

Posted in Aktualności, Teatr

Mocnym akcentem teatromani z Liceum Skłodowskiej rozpoczęli drugi semestr sezonu teatralnego. 21 stycznia klasy z edukacją teatralną 1a i 3a z wychowawcami pp. Aleksandrą Kulak i Adrianem Gnilką i p. Agnieszką Piekarczyk zobaczyli spektakl
„Krzywicka/Krew” w Teatrze Modrzejewskiej w Legnicy.
Biografia Ireny Krzywickiej, pisarki, tłumaczki, publicystki, bojowniczki o prawa kobiet, skandalistki i dyplomatki służy autorce Julii Holewińskiej do opowieści o kobiecym losie, jego uwarunkowaniu biologicznym, kulturowym, społecznym i politycznym. Spektakl reżyserki Aliny Moś-Kerger wpisuje się w nurt „herstory”, opowieści o losie polskiej kobiety od dzieciństwa do starości w szalonym wieku dwudziestym. Autorki przedstawienia opowiadają o uniwersalnym wymiarze kobiecego doświadczenia, ale też poruszają problematykę typowo polską: powojenny awans społeczny ludności wiejskiej i migrację do miast, zmuszanie do współpracy przez SB, haniebny rok 1968, „Solidarność” czy najnowszą emigrację zarobkową „na zmywak”.
W centrum pozostaje jednak kobieta: dziewczynka, żona, matka, kochanka, ofiara patriarchatu i systemu społeczno-politycznego, ale też im się sprzeciwiająca. W bardzo ascetycznej formie spektaklu, na niemalże pustej scenie z bardzo oszczędną i umowną scenografią, przy akompaniamencie muzyka Andrzeja Janigi trwa porywający koncert mistrzowski sześciu fantastycznych legnickich aktorek: Zuzy Motorniuk, Magdy Skiby, Magdy Biegańskiej, Katarzyny Dworak, Joanny Gonschorek, Gabrieli Fabian. Pokazują różne aspekty kobiecego losu, ale ich postaci jakoś się dopełniają, tworząc harmonijną całość i przywracając utracony topos o kobiecej solidarności.

16 Styczeń

Kolędowanie z Pryma Voce

Na przyjaznej scenie świdnickiego teatru Pryma Voce koncertował w tym roku w niezwykłej atmosferze rodzinnego, wspólnego kolędowania, jaką stworzyła licznie zgromadzona publiczność.
Koncert (koncertowo) poprowadzili: pani profesor Joanna Janas oraz absolwent Liceum Skłodowskiej i dobry duch wydarzenia – Łukasz Grabicki.
Ale najważniejsi, jak zawsze, byli młodzi artyści – przede wszystkim utalentowani uczniowie klas humanistycznych z edukacją muzyczną i teatralną. Zaprezentowali bardzo zróżnicowany repertuar – od znanych kolęd i pastorałek, aż po świąteczne „przeboje” i standardy muzyczne.
Nie zabrakło zatem emocji, młodzieńczej radości i wrażliwych interpretacji pięknych świątecznych utworów…

fot. Kinga Frączek.