27 Listopad

Hania Jewtuch z klasy 2bp laureatką „Konkursu Homonimów Niemieckich”

15 listopada 2020 roku został rozstrzygnięty konkurs plastyczny pt. „KONKURS HOMONIMÓW NIEMIECKICH” organizowany przez Konsulat Generalny Niemiec we Wrocławiu. W konkursie wzięły udział trzy uczennice naszej szkoły z klas plastycznych: Kinga Frączek i Hanna Jewtuch z klasy 2bp oraz Magdalena Morawska z klasy 1b. Dziewczęta stworzyły piękne prace plastyczne.

Gratuluję wszystkim uczestniczkom, zachęcam do udziału w innych konkursach.

Jolanta Wiktorko, koordynatorka konkursu od strony językowej.

Poniżej zamieszczam list gratulacyjny:

Komisja Konkursowa wybrał pracę Hani Jewtuch jako jedną z dwunastu najlepszych prac, które zostaną wydane w formie naściennego kalendarza homonimów niemieckich na rok 2021. Serdecznie gratuluję pomysłu, wykonania i zwycięstwa! Konkurencja była naprawdę duża.”

Joanna Mateusiak

Kulturreferat Generalkonsulat der Bundesrepublik Deutschland / Konsulat Generalny Niemiec

 

18 Listopad

Liwia Żak – o miłości do ojczyzny głosem poety

Tegoroczne wydarzenia ze względu na sytuację odbywają się zdalnie. Taką też formę wybrali organizatorzy Powiatowego Konkursu Patriotycznego „Nie Rzucim Ziemi Skąd Nasz Ród”. Przesłane przez trzydziestu uczestników nagrania recytacji oceniało jury. Wśród wyłonionych laureatów znalazła się uczennica klasy Ia – Liwia Żak, która zachwyciła komisję interpretacją tekstu „Syberia” Stanisławy Wiatr- Partyki. Na uroczystość wręczenia nagród Liwia musi jeszcze poczekać do grudnia, ale my jej już gratulujemy. Wam proponujemy zaś spotkanie z jej konkursowym wykonaniem.

22 Wrzesień

Niezwykły talent uczennicy Liceum Skłodowskiej

Konstancja Kowalska wystąpiła z duetem Berkanan.

I to jak!!! Kto był, ten zobaczył i usłyszał…

Konstancji gratulujemy i już czekamy na kolejną odsłonę naszego „twórczego ducha”.

A oto oficjalny materiał ze strony ŚOK:

Muzyka duetu Berkanan, opisywana jako dark-etno, wzmocniona na żywo dźwiękami perkusji, była świetnie uzupełniana tańcem, wizualizacjami i scenografią, a mistyczne wrażenia potęgował dym z kadzidła. Publiczność, która wypełniła większość miejsc, doświadczyła 90 minut widowiska, podczas którego wystąpili: Witold Kowaliszyn (instrumenty etniczne/śpiew), Dariusz Miziarski (instrumenty elektroniczne), Andrzej Walczak (perkusja), Konstancja Kowalska (taniec/śpiew).

Zapraszamy do obejrzenia pełnej relacji foto, której autorką jest Justyna Kluka, na stronie ŚOK.

20 Czerwiec

Odkryli radość z czytania po niemiecku

Posted in Aktualności, Naukowe

Zakończyła się doroczna edycja konkursu #leselust Freude am Lesen entdecken, organizowanego przez Instytut Goethego w Krakowie. Konkurs Leselust jest konkursem czytania i pisania, który skierowany jest do wielu typów szkół.

Dzięki temu konkursowi uczniowie mogą:
– poprawić swoją umiejętność czytania i pisania,
– poznać różne strategie czytania,
– stosować zwroty do wyrażania własnego zdania,
– poznać gatunek tekstu „recenzja”,
– samodzielnie wybrać interesujące dla nich treści do nauczenia się (książki) i polecić innym.

Oczywiście wszystko odbywa się w języku niemieckim!

Miło nam poinformować, że laureatami etapu szkolnego zostali:
Konrad Marcjan – klasa 3a – za recenzję tomu wierszy „Noch im Staub”,
Wiktoria Stamborska – klasa 3a – za recenzję powieści z gatunku science fiction „Die Tribute von Panem”,

Inga Kotowicz – klasa 1cg – za recenzję evergreenu powieści nie tylko dla najmłodszych czytelników „Der kleine Prinz” czyli „Mały Książę” Antoine’a de Saint Exupery’ego.

Szkolnymi koordynatorami konkursu byli pp. Aleksandra Kulak i Adrian Gnilka.

2 Czerwiec

4. edycja wystawy DigitalTOP 10

Po raz czwarty uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy prezentują najlepsze pracy wykonane techniką cyfrową. Tym razem wystawa nie wyszła poza ramy wirtualnego świata. Prace się nie zmaterializowały (nie wydrukowały) lecz pozostały jako zapis zero-jedynkowy. Teraz 4 edycja DigitalTOP 10 ukazuje się jako prezentacja. Mamy nadzieję, że po powrocie do szkoły przygotujemy i zaprezentujemy całemu światu wersję „na sztalugach”, tak jak to było do tej pory.

Tymczasem zapraszamy do obejrzenia prac Magdaleny Błaszczyk, Olafa Butkiewicza, Poli Demarc, Dawida Prokopczaka, Agaty Kaczmarczyk i Dominiki Mikły. Wszystkie grafiki to dzieła kreatywne, do których stworzenia wykorzystano tablet graficzny i odpowiednie programy.

Wystawa zapisana jest w pliku pdf, który można swobodnie uruchomić w darmowych przeglądarkach tych dokumentów.

Miłego oglądania…

Graficy z III LO

11 Marzec

Turniej Piłki siatkowej Chłopców o Puchar Dyrektora I LO

Posted in Aktualności, Sportowe

11 marca 2020 roku po raz kolejny nasi siatkarze wzięli udział w organizowanym od wielu lat Turnieju Piłki siatkowej Chłopców o Puchar Dyrektora I LO 🙂

Jak w zwykle w koleżeńskiej i miłej atmosferze, ale z ogromnym zaangażowaniem i emocjami, nasi siatkarze rozegrali mecze z drużynami I i II LO w Świdnicy. Po rozgrywkach stojących na dobrym poziomie nasi chłopcy wywalczyli drugie miejsce, wygrywając z ekipą II LO w Świdnicy i ulegając drużynie I LO w Świdnicy.

W skład drużyny weszli:
Dawid Kopciuch, Tobiasz Taurogiński, Michał Madziała, Patryk Morawski, Janusz Zalewski, Mateusz Śmietana, Mateusz Grzywa, Miłosz Stróżyk, Jakub Filipczak.

Gratulujemy naszym siatkarzom i dziękujemy za dostarczenie radości z wyniku i mnóstwa emocji.

Opiekunem sportowym drużyny jest Pan Profesor B. Buczko.

2 Marzec

Piłkarki z Liceum Skłodowskiej na podium w rozgrywkach strefy wałbrzyskiej

Posted in Aktualności, Sportowe

Dziewczęta naszej szkolnej drużyny piłki nożnej halowej odniosły spory sukces, zajmując trzecie miejsce wśród szkół średnich dawnego województwa wałbrzyskiego.
W turnieju rozegranym 2 marca w Dzierżoniowie spotkały się ze swoimi rówieśniczkami m.in z Wałbrzycha, Kłodzka i Dzierżoniowa. Po rozgrywkach grupowych, w których zajęły drugie miejsce (1 zwycięstwo, 1 remis, 1 porażka), spotkały się w półfinale z gospodyniami. Mimo ambitnej gry poniosły porażkę 0:1. W meczu o trzecie miejsce po strzale Daryny Datsenko pokonały drużynę Ekonomik Świdnica 1:0.
Brązowe medale na szyjach naszych dziewcząt były świetnym zwieńczeniem rozgrywek piłki nożnej halowej w Licealiadzie.
Mamy nadzieję, że przygoda z piłką rozbudzi pasje naszych uczennic i przynajmniej część z nich będzie kontynuowała regularne treningi w klubie sportowym.
Skład drużyny:
Aleksandra Hajduk – 3c,
Martyna Mojsa – 3c,
Natalia Rzepiak – 3c,
Wiktoria Szymczak – 3c,
Oliwia Zgraja – 3c,
Natalia Chwistek – 2c,
Daryna Datsenko – 2c,
Maja Bereś – 1a,
Oliwia Spurek – 1a.

Opiekunem drużyny była pani Monika Garbacz.

Gratulujemy!

6 Luty

Awans do Mistrzostw Strefy Wałbrzyskiej

Posted in Aktualności, Sportowe

Reprezentacja dziewcząt Liceum Skłodowskiej w składzie: Natalia Chwistek – II c, Anna Rejkowicz – III c oraz Weronika Wolańska – III d zajęły II miejsce w tenisie stołowym i awansowały do Mistrzostw Strefy Wałbrzyskiej.

Gratulujemy sukcesu dziewczętom i ich opiekunowi, Panu Rafałowi Ziębie.

29 Styczeń

Awans piłkarek z Liceum Skłodowskiej do rozgrywek strefy wałbrzyskiej

Posted in Aktualności, Sportowe

29 stycznia drużyna dziewcząt z naszej szkoły uczestniczyła w turnieju piłki halowej rozgrywanym w ramach Międzyszkolnych Rozgrywek Sportowych. Pierwsza runda została rozegrana na poziomie powiatowym.
W zawodach rozegranych w Strzegomiu spotkały się w jednej grupie z Liceum z ZSE i Liceum Ogólnokształcącym ze Strzegomia. Wygrywając oba mecze, zajęły pierwsze miejsce w grupie i w półfinale rywalizowały z drużyną z Liceum Ogólnokształcącego ze Świebodzic. Po bramkach Mai Bereś i Wiktorii Szymczak odniosły zwycięstwo 2:0 i awansowały do finału. Tam czekała na nie drużyna Ekonomika. W tym bardzo zaciętym meczu padł remis 1:1 (bramkę dla naszej drużyny zdobyła Aleksandra Hajduk w ostatniej minucie spotkania). Do wyłonienia zwycięzcy potrzebne były rzuty karne, w których niestety lepsze okazały się nasze przeciwniczki. Dzięki zajętemu drugiemu miejscu w turnieju awansowały na kolejny szczebel rozgrywek – strefa wałbrzyska.
Skład drużyny: Aleksandra Hajduk – 3c, Natalia Rzepiak – 3c, Martyna Mojsa – 3c, Oliwia Zgraja – 3c, Wiktoria Szymczak – 3c, Daryna Datsenko – 2c, Natalia Chwistek – 2c, Oliwia Spurek – 1a, Maja Bereś – 1a.
Opiekunami drużyny były Aleksandra Zelek i Monika Garbacz.

Gratulujemy sukcesu!