O poezji w przestrzeni miejskiej, czyli „Budka nietelefoniczna” w III LO

Posted on Gru 12, 2016 in Aktualności

Instalacje artystyczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem nie tylko artystów, ale i odbiorców kultury. Niemałe poruszenie wywołała swego czasu słynna „Budka nietelefoniczna” zachęcająca świdnickich przechodniów do uczestniczenia w swoistym poetyckim performansie.
W poniedziałek 12 grudnia budka zagościła w murach IIILO. Z inicjatywy absolwenta naszej szkoły – Tomasza Nycza głośny projekt Macieja Hanuska, muzyka z Raciborza, zaistniał w przestrzeni holu szkoły. Otwarciu nietypowego wernisażu towarzyszyło spotkanie autorskie świdnickiego poety Pawła Buczmy, w którym wzięli udział uczniowie klasy Ia. Prezentacja poezji autora stała się pretekstem do rozmowy o natchnieniu, poezji konkretnej i możliwościach, jakie rodzi współczesny świat otwarty na nowe formy przekazu. Młodzież zainspirowana przez poetę stworzyła w czasie spotkania swój własny tekst.
„Budka nietelefoniczna” kusić będzie od dziś uczniów szkoły nie tylko swym archaicznym wyglądem, ale także intrygującym dzwonkiem – zaczepką. Każdy, wywołany bądź nie, będzie miał okazję w dowolnej chwili posłuchać nagranych utworów dziesięciu świdnickich poetów. Zachęcamy wszystkich miłośników żywego słowa do skorzystania z oryginalnej formy literackiego spotkania.