Moda na Cranacha

Posted on Gru 22, 2017 in Aktualności

Dnia 21 grudnia 2017 roku klasa IB wraz z opiekunkami, pp. Beatą Szumską i Jolantą Wiktorko, uczestniczyła w lekcji muzealnej w Muzeum Narodowym we Wrocławiu pt. „Moda na Cranacha”.
Wystawa ukazująca malarstwo doby Reformacji we Wrocławiu i na Śląsku przygotowana została z okazji 500-lecia upublicznienia przez Marcina Lutra 95 tez w Wittenberdze.
Kluczem do tej wyjątkowej prezentacji było malarstwo Lucasa Cranacha i jego kręgu oraz ich oddziaływanie na Śląsku. Wśród kilkudziesięciu obrazów pokazywanych na wystawie znalazły się m.in. takie dzieła Lucasa Cranacha jak słynna Madonna pod jodłami, Salome z głową św. Jana Chrzciciela, Adam i Ewa czy Niedobrana para.
Skrzydlaty wąż – znak herbowy Lucasa Cranacha starszego (1472-1553), stał się znakiem firmowym intratnego rodzinnego przedsiębiorstwa. Widnieje on na tysiącu obrazów malowanych przez samego mistrza, jego synów: Hansa (1513-1537) i Lucasa młodszego (1515-1586), przy udziale licznych współpracowników i pomocników. Dzieła Cranacha budziły i budzą wciąż ogromne zainteresowanie, które potwierdza niegasnącą sławę dzieł i magiczną moc nazwiska, a my mieliśmy okazję podziwiać te arcydzieła, z których kilkanaście wypożyczonych zostało na wystawę z muzeów w Warszawie oraz z Budapesztu i Berlina.