Zajęcia przyrodnicze dla uczniów technikum ZS nr 1 w Świdnicy

Posted on Cze 6, 2018 in Bez kategorii

Warsztaty biologiczne z mikroskopowania oraz warsztaty chemiczne pt. „Kolorowy świat chemii” pokazały młodzieży, jak tajemniczy jest świat biologii i barwny świat chemii i jak wiele odczytać można dzięki zmianie kolorów. Uczniowie mieli możliwość samodzielnie wykonać proste doświadczenie obrazujące zmianę barwy wskaźników chemicznych w zależności od odczynu roztworu. Dowiedzieli się także, które substancje z życia codziennego mogą pełnić rolę takiego wskaźnika. Obserwowali również pokaz doświadczeń: w jaki sposób kolor pozwala na wykrycie etanolu, gliceryny, glukozy, które same są bezbarwnymi cieczami. Podsumowaniem tych kolorowych warsztatów był test interaktywny, rozwiązywany przy użyciu telefonów komórkowych, który wywołał ogromny entuzjazm wśród uczniów. Osoba, która uzyskała najlepszy wynik otrzymała na pamiątkę probówkę „ze srebrnym lustrem” otrzymanym podczas wykrywania glukozy. Warsztaty biologiczne dotyczyły obserwacji gotowych preparatów mikroskopowych oraz samodzielnie przygotowanych własnych preparatów. Była to niesamowita okazja dla uczniów do uczestniczenia w zajęciach prowadzonych w profesjonalnie wyposażonych pracowniach przedmiotowych. Zajęcia dla młodzieży prowadziły: pani Beata Szumska i pani Dominika Bartosiewicz.