Tydzień Kultury Kresowej w Świdnicy

Posted on Paź 24, 2018 in Aktualności

Za nami kolejna Żywa Lekcja Historii, zorganizowana przez III Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy i Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Tym razem pouczający i głęboko poruszający wykład, dotyczący drogi Polski i Polaków do niepodległości, wygłosił Pan Stanisław Srokowski. Ponad 250 uczniów szkół ponadgimnazjalnych dowiedziało się, jak ważna jest pamięć narodowa, a wolność i suwerenność naszej ojczyzny trzeba było wywalczyć, często poświęcając własne życie, jak np. Orlęta Lwowskie. Dlatego należy o nią dbać.
Po wykładzie młodzież, wspólnie z opiekunami i zaproszonymi gośćmi, świdnickim kombatantami, obejrzała polski film komediowy pt. „Będzie lepiej” z 1936 roku w reżyserii Michała Waszyńskiego, o perypetiach dwóch lwowskich baciarów – Szczepcia i Tońcia.
Podsumowaniem dzisiejszego spotkania niech będą słowa Tytusa Liwiusza: „Historia to świadek dziejów, źródło prawdy, życia, pamięci, mistrzyni życia, piastunka przeszłości i zwiastunka przyszłości”.

A tak o spotkaniu napisał pan Stanisław Srokowski. Dziękujemy.

AMBITNA MŁODZIEŻ ŚWIDNICY

W Świdnicy, k. Wrocławia trwa Tydzień Kultury Kresowej. Organizatorzy skupili uwagę na młodzieży szkół licealnych. Zapraszają młodych na wieczory muzyki kresowej, do kuchni lwowskiej, na rozmowy o tradycjach i historii Rzeczypospolitej, na debaty o wartościach budowanych przez wieki. Właśnie miałem okazję wygłosić dla ponad 300 licealistów tego miasta w I LO wykład o wielkości, upadku i odrodzeniu Polski, o kształcie pamięci narodowej, o młodym pokoleniu lwowian, które poderwało się do walki o wolne miasto, wypędzając ze Lwowa ukraińskie wojska. Ponad 1500 uczniów szkół średnich i studentów stanęło w listopadzie 1918 r. przeciwko uzbrojonym oddziałom wroga i zwyciężyło. To były Orlęta Lwowskiej. I to one, niemal dzieci, najmłodszy miał 9 lat, rozpoczęły tym zwycięskim powstaniem marsz ku niepodległości i suwerenności Rzeczypospolitej. Później poszli za nimi inni. Wybuchło Powstanie Wielkopolskie, które doprowadziło do wolności cały region. Poderwały się do boju kolejne części kraju i po kilku latach zabiegów dyplomatycznych, m.in. R. Dmowskiego, Polska znowu odzyskała Kresy, a Lwów i Wilno imponowały wielkimi zdobyczami nauki i kultury. Warto było też przypomnieć młodzieży, że w XVI i na początku XVII w. RP była potęgą europejską, a jej kultura dominowała w całym regionie. Ambitna młodzież świdnicka z uwagą wsłuchuje się w głosy historii. I buduje własną tożsamość. Tak się kształtuje postawy i charaktery, długą wytężoną pracą, a nie jednorazowymi akcjami propagandowymi przed wyborami. Lidzkie postawy buduje się bowiem przez pokolenia. Dziękuję P. Antoniemu Jadachowi, prezesowi Kresowian w Świdnicy, za fotki.