Naukowa jesienna wyprawa dendrologów z Liceum Skłodowskiej

Posted on Paź 24, 2018 in Aktualności

W środę 24 października uczniowie klasy 2c wraz z nauczycielkami biologii, panią Beatą Szumską i panią Dominiką Bartosiewicz, uczestniczyli w zajęciach terenowych w CEEiK „Salamandra” w Myśliborzu. W promieniach przebijającego się przez chmury słońca młodzież wyposażona w klucze do oznaczania roślin, taśmy miernicze i karty pracy wędrowała po Parku Krajobrazowym Chełmy. Las jesienią jest cudownie kolorowy! A wszystko za sprawą degradacji chlorofilu i uwidaczniania się innych barwników – karotenoidów. Rozpoznawanie niektórych gatunków drzew nie przysporzyło naszym przyrodnikom trudności, ale pewien kłopot mieli już przy rozróżnianiu klonu pospolitego i klonu jawor. Nie każdy bez trudu rozpoznawał daglezję czy grab. Uczniowie oznaczali kształty liści, ich brzeg, kolor i wygląd kory, dla drzew iglastych również szyszki. Poznali sposób określania wieku drzew liściastych i iglastych – mierzyli obwód drzew na wysokości pierśnicy (1,3 m od poziomu gruntu, na wysokości klatki piersiowej) i wyliczali wiek według określonego przelicznika. Najstarszy okaz miał prawie 180 lat. Zwiedziliśmy również rezerwat przyrody Wąwóz Myśliborski, na którego terenie znajduje się stanowisko osobliwej paproci języcznika zwyczajnego, zwanego też jelenim językiem.

Druga część zajęć odbyła się w sali seminaryjnej. Zajęcia dotyczyły określania właściwości gleby, jej składu mineralnego, poznania struktury i układu gleby. Najciekawsze były obserwacje próbek pod mikroskopem.

Już niebawem kolejne zajęcia w Centrum Edukacji Ekologicznej, tym razem dla przyrodników z klasy pierwszej.