„Cynkowi chłopcy”… inauguracja sezonu teatralnego w Liceum Skłodowskiej

Posted on Paź 11, 2019 in Aktualności, Teatr

Sezon teatralny właśnie się rozpoczął, więc zainaugurowali go też w III LO uczniowie klas z edukacją teatralną.
11 października klasa Ia i IIIa w wychowawcami pp. Aleksandrą Kulak i Adrianem Gnilką zobaczyli spektakl „Cynkowi chłopcy” w Teatrze Dramatycznym im. Szaniawskiego w Wałbrzychu.
Spektakl na podstawie prozy noblistki Swietłany Aleksijewicz był debiutem Jakuba Skrzywanka, wówczas studenta krakowskiej PWST, a dziś nadziei polskiego teatru po głośnej inscenizacji „Mein Kampf” w warszawskim Teatrze Powszechnym.
„Cynkowi chłopcy” to także kontynuacja ścisłej współpracy między Teatrem Dramatycznym im. Szaniawskiego w Wałbrzychu a Liceum Skłodowskiej.

„W każdej kolejnej książce z uporem robię to samo – zmniejszam historię do wymiarów człowieka” – mówi noblistka Aleksijewicz. Opisując radziecką interwencję w Afganistanie przywołuje świadectwa weteranów, pielęgniarek i matek, które odebrały ciała synów, wracające z wojny w cynkowych trumnach. Zderza ze sobą nadzieje i zapał wojenny z poczuciem bezsensu. Proza noblistki Swietlany Aleksijewicz posłużyła młodemu reżyserowi Jakubowi Skrzywankowi to skonstruowania poruszającej opowieści o bezsensie i okrucieństwie wojny w ogóle, człowiek jest tam bezwolną i bezwartościową marionetką, tanim mięsem armatnim. Aleksijewicz opisuje wojnę w Afganistanie, ale młody reżyser idzie dalej; pokazuje to całe tak dziś wszechobecne gloryfikowanie militaryzmu, wojny (świetna parodia Festiwalu Piosenki Żołnierskiej stanowi jeden wesoły przerywnik) i konsekwencje wojny.
Historyczną wojnę w pełnym poezji i grozy Afganistanie debiutujący reżyser traktuje jako punkt wyjścia do dyskusji o wojnie jako rozwiązaniu politycznym w ogóle. W czasach pełnych kowbojów ochoczo głoszących wiarę w rozwiązania militarne, przygotowujemy spektakl antywojenny, młodzieńczo pacyfistyczny i przewrotny.