Chemicy z Liceum Skłodowskiej na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego

Posted on Lis 26, 2019 in Aktualności, Uczelnie

We wtorek 26 listopada uczniowie klasy 1c uczestniczyli w warsztatach chemicznych, które odbyły się w laboratorium Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego. Wprawdzie w naszej szkolnej pracowni odbywają się zajęcia eksperymentalne, ale to była niezwykła sposobność do popracowania przy użyciu profesjonalnego sprzętu laboratoryjnego. Tematem zajęć było rozdzielanie mieszanin – m.in. wody i acetonu przy użyciu destylacji, piasku i jodu poprzez jego sublimację (uczniowie zachwyceni byli „jodowym brokatem”), ekstrakcję czy różnicę w rozpuszczalności osadów. Praca w małych zespołach sprawiła, że każdy mógł wykonać samodzielnie każde z ćwiczeń, co jest bezcennym doświadczeniem.

Udało się nam także odwiedzić wrocławski jarmark bożonarodzeniowy i poczuć klimat grudniowych świąt. Młodzieży towarzyszyły nauczycielki chemii i biologii – pani profesor Szumska i pani profesor Bartosiewicz.