„Gość-Inność” – spektakl i warsztaty dla młodzieży

Posted on Sty 27, 2020 in Aktualności, Teatr

Relacje polsko-ukraińskie są dziś bardzo istotne także ze względu na coraz liczniejszą mniejszość ukraińską, zwłaszcza tu, na Dolnym Śląsku i w samej Świdnicy. Dlatego chętnie wspieramy projekty mające na celu wzmacnianie dobrych relacji sąsiedzkich; w poniedziałek, 27 stycznia, w III LO miało miejsce właśnie takie wydarzenie. Specjalny spektakl teatralny i warsztaty dla młodzieży ze szkół podstawowych i średnich pokazały nam wagę tematu i spotkały się z dużym zainteresowaniem uczniów.

W tym przedstawieniu Ihor, młody Ukrainiec, przyjeżdża do Polski w poszukiwaniu lepszego życia. Jest pełen obaw o swoją przyszłość i zastanawia się, jak się odnajdzie w nowych realiach i jak przyjmą go koledzy w szkole. Teatr Układ Formalny zaprezentował świdnickim ósmoklasistom niezwykły spektakl, w którym zestawiono stereotypy polsko-ukraińskich relacji. Stał się też pretekstem do rozmów na temat gościnności, otwartości, ale też wzajemnych uprzedzeń.

Serdeczne podziękowania dla Teatru Układ Formalny z Wrocławia oraz dla Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej we Wrocławiu, które sfinansowało spektakl. Dziękujemy dyrekcji i społeczności III LO za współpracę organizacyjną.

W głównej roli w spektaklu wystąpił Maciej Tomaszewski, aktor Teatru Współczesnego.