Wykłady pracowników Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego

Chemicy z Liceum Skłodowskiej uczestniczyli w serii wykładów prowadzonych przez pracowników Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Wykłady odbywają się cyklicznie, a nasi uczniowie mogą brać w nich udział w ramach współpracy z Wydziałem.

Jako pierwszy odbył się wykład dr hab. Doroty Mackiewicz pt. „Czy rzeczywiście jesteśmy już tylko o krok od powrotu wymarłych gatunków?” Na wykładzie była mowa o wielu sposobach klonowania organizmów, wspomniana była owca Dolly jako pierwszy sklonowany ssak a także wymienione problemy występujące podczas klonowania zwierząt. Uczniowie dowiedzieli się również o eksperymentach dotyczących klonowania np. konia Przewalskiego z komórek skóry nieżyjącego zwierzęcia. Czy więc to tylko krok do stworzenia filmowego parku jurajskiego? Okazało się, że to nie taka łatwa sprawa wskrzesić wymarłe gatunki. Poza tym sklonowane zwierzęta często zapadają na różne choroby. Naukowcy nie potrafią też przeprowadzić transferu jąder u zwierząt wykluwających się z jaj.

Kolejne wykłady wybrane zostały przez uczniów uczestniczących w projekcie „Ciekawa Biochemia”. Pierwszym z nich był wykład prowadzony przez dr Marię Stasiuk-Wacławczyk pt. „Alergeny i alergie”. Była w nim mowa o tym, czym różni się nietolerancja immunologiczna od nadwrażliwości, jakie antygeny wywołują alergię i jakie są jej objawy.

Wykład pt. ,,Nieśmiertelne i szalone, czyli o komórkach, które wymknęły się spod kontroli” prowadziła dr Aleksandra Simiczyjew. Uczniowie dowiedzieli się jaka jest zachorowalność na różnego rodzaju nowotwory, która w Polsce w ciągu ostatnich trzech dekad wzrosła ponad dwukrotnie. Większość nowotworów rozwija się dłużej niż 5 lat i dzięki badaniom profilaktycznym, jesteśmy w stanie szybko je wykryć i wyleczyć. Prowadząca opowiadała również o metodach leczenia nowotworów. Pojawił się także temat szczepionek dedykowanych konkretnemu nowotworowi np. rakowi prostaty, a dociekliwi uczniowie pytali o szczepienia przeciwko covid.

W ramach ostatniego wykładu pt. „Diety eliminacyjne okiem biochemika” dr Maria Stasiuk-Wacławczyk opowiedziała o zdrowej i zrównoważonej diecie oraz o tym, czym się różni nietolerancja pokarmowa od alergii pokarmowej i jaki wpływ mają one na nasze życie. Była też mowa o fenyloketonurii, czyli o wrodzonej, genetycznie uwarunkowanej chorobie metabolicznej spowodowanej zaburzeniem przetwarzania aminokwasu – fenyloalaniny, co prowadzi do uszkodzenia układu nerwowego. Wyeliminowanie z diety produktów zawierających ten aminokwas umożliwia zatrzymanie rozwoju choroby.

Wykłady prowadzone przez naukowców są świetnym sposobem poszerzania szkolnej wiedzy uczniów. Warto korzystać z tego nieocenionego źródła, tym bardziej teraz – bez wychodzenia z domu. Zachęcamy do uczestnictwa w kolejnych zajęciach.

Notatkę przygotowały uczennice klasy 2c: Aleksandra KantarowiczJulia Pisowicz.
Koordynator współpracy – dr Dominika Bartosiewicz.