MALWINA KOTWICA IA
To niezwykła powieść ze względu na wartość, jaką za sobą niesie. Porusza temat zdrowia psychicznego, uświadamia o tym, jak o nie zadbać i jak wesprzeć inne osoby w kryzysie. Informacje są przekazane w sposób, który nie będzie problematyczny dla odbiorcy, niezależnie od wieku bądź wiedzy. Oprócz faktów autorka dzieli się swoimi zmaganiami z zaburzeniami psychicznymi, opowiada o tym, jak wygląda droga do stabilnego życia, tym samym obalając wszelkie stereotypy. Ciekawym urozmaiceniem są ćwiczenia poszerzające samoświadomość dostępne po każdym rozdziale. Poza tym to idealny fundament, aby poszerzyć horyzonty czy zdecydować się na psychoterapię. Jednak dlaczego ta powieść może być taka istotna? Autorka pisze: „Nie każdy z nas ma problemy psychiczne, ale każdy ma zdrowie psychiczne”. To idealne podsumowanie.
Główną bohaterką jest Joanna Chyłka, czyli nieugięta prawniczka, która jeszcze nigdy nie przegrała żadnej rozprawy w sądzie. Jednak pomimo sukcesów w jej życiu sporo spraw zaczyna się komplikować. Ujawniają się nieprzepracowane sytuacje z przeszłości, które jak się okazuje, mają kluczowy wpływ na to, jak ukształtowało się życie kobiety. Powieść zaczyna się w momencie, gdy poznaje swojego aplikanta Kordiana Oryńskiego, jednak z czasem tę dwójkę zaczyna łączyć więcej, niż pozornie się wydawało. W tym czasie syn biznesmena zostaje oskarżony o zabicie dwóch osób, z którymi spędził 10 dni w mieszkaniu. Chyłka próbuje udowodnić przed sądem jego niewinność. Tylko co okaże się być prawdą? To przede wszystkim utwór pełen intryg i tajemnic, których rozwiązanie okazuje się być niełatwe.
„Mroki” Jarosława Borszewicza mogę polecić każdej osobie, która poszukuje swojego miejsca na ziemi. To bardzo specyficzny utwór, myślę, że jedyny w swoim rodzaju, co sprawia, że czytelnik może zachwycić się samą formą. Powieść jest pełna refleksji dotyczących egzystencji, miłości i śmierci. Autor wyraża swój bunt wobec realiów współczesnego świata, jednak robi to w taki sposób, że niejedna osoba złapie się za głowę, myśląc: „Jak pojąć ten świat, w którym żyjemy?”. Natomiast nie dostaniemy żadnej odpowiedzi na zbierające się pytania, jeśli sami nie zaczniemy myśleć, wyciągać wniosków. To pewnego rodzaju autoterapia, na którą się decydujemy, sięgając po ten tytuł. W pewnym momencie zaczniemy zdawać sobie sprawę, że wszystko, co było jasne, wcale takie nie jest.
OLAF KOZŁOWSKI IIIAG
Sztuka życia według stoików, autorstwa Piotra Stankiewicza ukazała się w roku 2014. Można ją traktować jako poradnik, przewodnik i źródło wiedzy o filarach filozofii stoickiej. Książka ta nie jest fabularna, epicka czy fantastyczna, choć co do ostatniego – to może ona sprawiać takie wrażenie dla ludzi obcujących pierwszy raz ze stoicką perspektywą postrzegania świata. Jak napisane jest na pierwszej stronie: „Książka, którą trzymasz w ręku, stawia sobie prosty i ambitny cel: nauczyć Cię jak żyć szczęśliwie”.
Pisarz na pięciuset dwudziestu ośmiu stronach przedstawia antyczne recepty, które stara się dokładnie wyjaśnić i opisać. Każdy rozdział zaczyna się od ujęcia w skrócie jego treści, takie wprowadzenia nazywa pisarz pigułkami. Później podaje on po kilka cytatów, które jeden po drugim opisuje. Największą ilość fragmentów, które komentuje, czerpie z trzech najpopularniejszych dzieł stoików antycznego świata, które zachowały się do dziś. Są to „Rozmyślania” Marka Aureliusza, „Listy moralne do Lucyliusza” Seneki oraz „Diatryby” i „Encheiridion” Epikteta.
Praktyczne i ponadczasowe porady z epoki starożytnej pomogły mi stać się oazą spokoju, a sama książka Stankiewicza dała mi nowe spojrzenie na świat i siebie. Lektura tego przewodnika wzbudziła we mnie również zainteresowanie omawianą w nim filozofią oraz zachęciła do sięgnięcia po inne, związane z tym tematem pozycje, m.in, takie jak wymienione wcześniej „Rozmyślania” i „Diatryby” oraz łatwiejszą w zrozumieniu książkę, autorstwa współczesnego praktykującego stoika Tomasza Mazura pt. „O stawaniu się stoikiem”, która ma już fabułę i skupia się bardziej na praktycznej części stoicyzmu, czyli ćwiczeniach.
Jak napisane jest we wstępie Sztuki życia według stoików – „Stoicyzm nie jest dla tych, którzy nie upadli na duchu, ale dla tych, którzy chcą się podnieść. (…) dla tych, którzy chcą siebie i swoje życie poprawić.” Myślę więc, że jest to obowiązkowa pozycja dla pogrążonej w chandrze młodzieży trzeciego liceum i nie tylko.
O stawaniu się stoikiem Tomasza Mazura to książka o problemach współczesnego człowieka. Główny bohater lektury, Eryk, jest biznesmenem w średnim wieku, któremu coraz trudniej dogadać się ze swoją, żoną i zrozumieć nastoletnie dzieci. Do tego jego wąskie grono znajomych zaczyna go irytować. Niejedno już przeżył i z różnych powodów czuje się nieszczęśliwy. Aby temu zaradzić postanawia zostać stoikiem.
Autor książki przedstawia Erykowi oraz czytelnikowi główne założenia stoickiej filozofii oraz praktyczne ćwiczenia i sposoby na radzenie sobie z szeroko rozumianymi problemami. Owe praktyki pomagają bohaterowi książki oraz nam zrozumieć stoicką myśl i doskonalić samych siebie.
W lekturze pojawiają się cytaty z dzieł Marka Aureliusza, Seneki i innych antycznych stoików, a także komiczne rysunki, odnoszące się do danego zagadnienia. Narracja książki jest przeważnie spokojna, choć zdarzają się momenty, w których przyśpiesza ona za sprawą emocjonalnych słów bohaterów lub zaskakuje nas nagłym zwrotem akcji.
W tym tekście kultury najbardziej podobał mi się poruszony temat samobójstwa oraz opisy ćwiczeń praktycznych.
Polecam samemu zapoznać się z lekturą, jeśli zainteresowały Cię powyższe refleksje.
Vaterland (z niemieckiego) – Ojczyzna to jedno z dzieł Roberta Harrisa brytyjskiego pisarza, dziennikarza i komentatora politycznego. W jego bogatej bibliografii znajdziemy kilka bestsellerowych thrillerów, m.in właśnie niżej omawiany.
Akcja powieści rozgrywa się w alternatywnej rzeczywistości w roku 1964. Niemcy przed dwudziestu laty wygrały wojnę. Trzecia Rzesza sięga Uralu. Berlin żyje zbliżającymi się 75. urodzinami Hitlera i spodziewaną wizytą amerykańskiego prezydenta Kennedy’ego. Cała policja jest postawiona w stan gotowości.
W takiej atmosferze inspektor Kriminalpolizei, Xavier March, zostaje odsunięty od sprawy topielca, który okazuje się wysokiej rangi nazistowskim funkcjonariuszem, zamieszanym w ściśle tajną i ważną operację. Nieufny w stosunku do przełożonych i zaciekawiony, postanawia kontynuować śledztwo na własną rękę, choć Gestapo obserwuje każdy jego krok. Przy pomocy amerykańskiej dziennikarki odkrywa coraz więcej informacji. Czy uda mu się ujawnić dokumenty, które mogłyby zmienić postrzeganie jego ojczyzny na arenie międzynarodowej i w historii? Jaką cenę jest w stanie ponieść March za ujawnienie prawdy?
W książce znajdziemy motywy samotności, zdrady, romansu, pisania historii przez zwycięzców, dystopii, manipulacji czy śledztwa, a same zwroty akcji lub jej przyśpieszenia zachęcają do czytania kolejnych stron powieści.
Jeśli interesujecie się tematyką związaną z historią Trzeciej Rzeszy, a także lubicie dreszczowce, Vaterland to obowiązkowa pozycja dla was! Choć akcja jest fikcyjna i dzieje się w alternatywnej rzeczywistości to jest ona niesamowicie realistyczna w każdym szczególe.
NATALIA WOJDANOWSKA IIID
„Pasażerka” to powieść młodzieżowa, której bohaterką jest Etta Spencer – uzdolniona nastoletnia skrzypaczka, która nagle musi się odnaleźć w obcej jej rzeczywistości. W wyniku konfliktów rodzinnych i magicznych zdolności, o których nie miała wcześniej pojęcia trafia do XVIII wieku na statek piracki. Zostaje zmuszona do odnalezienia astrolabium-przedmiotu, który daje ogromną władze nad czasem. W tej podróży towarzyszy jej Nicolas Carter, który tak jak ona jest wmieszany w intrygę wpływowej od wieków rodziny Ironwoodów.
Ze sporym zaciekawieniem śledziłam przygody Etty, która odwiedza między innymi Anglię w czasie wojny czy carską Rosję, co rozbudziło we mnie głód wiedzy historycznej dotyczącej niektórych momentów w historii świata. Miło wspominam też wątek romantyczny i postać matki Etty, która od początku zachowywała się nietypowo, więc miło było poznawać jej motywy działania. Moim zdaniem autorka stworzyła niezwykłą historię, do której z przyjemnością zdarza mi się wracać.
Chciałabym ją polecić osobom poszukującym wciągającej lektury. Ja miałam problem by się od niej oderwać. To idealna książka na zafundowanie sobie emocjonującego wieczoru.
„Sekretne życie introwertyków” to książka w całości poświęcona introwertykom. Opowiada o niezrozumieniu ich zachowań przez innych ludzi i uświadamia czytelnikom, że introwersja to nie anty-społeczność ani nieśmiałość tylko „ładowanie życiowych baterii” w samotności. Co więcej autorka doradza jak zaakceptować siebie i jak asertywnie odmawiać na propozycje spotkań towarzyskich, gdy nie mamy na nie ochoty. Pragnę też zaznaczyć, że ta lektura podpowiada również jak walczyć ze swoimi słabościami typu rozwiązywanie konfliktów czy radzenie sobie ze stresem podczas przemówień publicznych.
Na co dzień nie czytam za dużo książek bez fabuły, niemniej jednak ta jest dla mnie ważna, gdyż sama czuję się bardziej po stronie introwertycznej. W trakcie czytania wiele razy poczułam się zrozumiana, a jest to świetne uczucie. Zwłaszcza, że ta książka otwiera też oczy na mocne strony introwertyków, co może pomóc nie jednej osobie z poczuciem własnej wartości, które może być zaniżone ze względu na to jak osoby generalnie mniej towarzyskie są postrzegane przez innych.
Mogę polecić tą książkę, każdemu niezależnie czy odnajdujecie w sobie więcej cech ekstrawertycznych czy introwertycznych bądź ciężko wam to sprecyzować. Jeśli zdecydujecie się na jej przeczytanie z pewnością zrozumiecie, że cichy nie znaczy gorszy.
„Atlas szczęścia” przybliża 34 pojęcia i światopoglądy związane ze szczęściem w różnych państwach. Autorka skupia się na tym, co dobrego możemy odnaleźć w każdej kulturze. Opowiada o stylu życia w powszechnie kojarzonych zakątkach świata, ale nie tylko. Autorka przedstawia nam na przykład Bhutan, który jest niewielkim państwem wyróżniającym się tym, że ceni sobie bardziej tak zwane „Szczęście Narodowe Brutto” od produktu narodowego brutto. Mamy też opisaną hiszpańską miłość do biesiadowania, japońskie odnajdywanie piękna w niedoskonałości czy brazylijskie połączenie tęsknoty ze szczęściem pod nazwą „saudade”.
Początkowo książka skusiła mnie swoim pięknym wydaniem. Gdy zaczęłam czytać zrozumiałam, że podjęłam bardzo dobrą decyzję. Nie jest to powieść, jednak nie dawała o sobie zapomnieć. Prowokowała przemyślenia, rozmowy i ciekawość co do każdego nowego rozdziału. Cieszę się, że na nią trafiłam, bo jest jednocześnie inspiracją do zmian w życiu, zbiorem ciekawostek i podróżą w myślach. Niektóre określenia, które poznałam pozwoliły mi wyrazić to czego w języku polskim nie da się opisać jednym słowem.
Polecam tę książkę wszystkim, a zwłaszcza tym ciekawych świata. Wasz „głód” wiedzy zostanie zaspokojony.
WIKTORIA BEDNARZ IIIAP
Fascynująca a nawet zaskakująca opowieść o latach świetności starego Hollywood i ludziach, którzy płacili wysoką cenę sławy, jaka ich spotkała. Książka autorstwa Taylor Jenkins Reid wydana w 2019 roku przedstawia nam historię młodej dziennikarki Monique, która dostaje propozycję przeprowadzenia wywiadu z byłą gwiazdą świata Hollywood – Evelyn Hugo.
Kobieta opowiada dziennikarce o sobie, o swoim prawdziwym życiu, o prawdzie, która stała za każdym skandalem, który Evelyn wywołała.
Akcja zaczyna się w latach 50. XX wieku, kiedy to młodziutka Evelyn wyjeżdża ze swoim pierwszym mężem do Miasta Aniołów, sławnego Los Angeles. Tam udaje jej się zdobyć rolę stażystki w kilku produkcjach. To jej nie wystarcza i podejmuje kilka odważnych, a nawet kontrowersyjnych kroków. Czego można się domyślić, przynoszą pożądany skutek.
Wtedy już jako nowy talent Hollywood bierze ślub z także ówczesnym gwiazdorem kina – Donem Adlerem. Choć Evelyn go kochała, to był to tylko kolejny krok w drodze na szczyt.
Późniejsze lata kariery skandale wywołane przez kłamstwa i intrygi Evelyn doprowadzają do konfliktów z jej najbliższymi, niemalże nawet niszcząc jej związek.
Historia, choć oparta na życiu aktorki porusza również ważne kwestie dotyczące akceptacji w społeczeństwie za to, kim się jest i kogo się kocha. Autorka pisząc opowieść wspomina o walce o prawa społeczności LGBT w latach 70 XX wieku w USA, do której należy kilku bohaterów książki. Ponadto, mowa jest o równości ras oraz kobiet. Sama Evelyn Hugo jest latynoską, która musiała przez lata ukrywać swoją tożsamość i znosić (tak jak wiele ówczesnych kobiet) przemoc domową, która była tematem tabu. Inaczej nie odniosłaby sukcesu. Książka pokazuje zmiany zachodzące w społeczeństwie przez kilkadziesiąt lat, które ukształtowały w pewien sposób nasze czasy.
Siedmiu mężów Evelyn Hugo ujęło mnie swoją prawdziwością. Taylor Jenkins Reid pisze w sposób tak realistyczny, że wydaje się, że wszystko jest prawdą a sama Evelyn Hugo istniała naprawdę. Każdy bohater wnosił coś do historii, każdy był wyjątkowy na swój sposób. Oczywiście ważnym wątkiem i powodem, dla którego polecam tę książkę jest poruszanie tematów równości i tolerancji, o którą walczymy do dziś.
Uważam, że jest to lektura obowiązkowa dla kogoś kto interesuje się historią Hollywood oraz lubi realistyczne opowieści ze zwrotami akcji.
Powieść z kanonu fantasy, oparta na sile kobiet w świecie pełnym królestw, smoków i magii. Oto książka autorstwa Samanthy Shannon, bestsellerowej pisarki fantastyki ostatnich lat. Powieść wydana w 2019 roku opowiada o świecie, gdzie toczona jest wojna między królestwami, które czczą smoki oraz królestwami, które uważają je za przyczynę wszelkiego zła.
Historia zaczyna się kilkaset lat po Żałobie Wieków, kiedy to najpotężniejszy ze smoków zaatakował rasę ludzką, siejąc spustoszenie. Na Inys włada królowa Sabran, dziedziczka rodu Berethnet, którego przodek pokonał smoka i zaprowadził spokój. Jej komnatanką jest Ead, dziewczyna przybyła z królestwa Ascalonu, odmiennego pod każdym względem. Dziewczyna włada magią zakazaną na Inys, wszystko po to, by wypełnić tajne zadanie chronienia królowej, gdyż narażona jest na zamach. Z kolei właśnie na ziemiach Ascalonu żyje Tane, uczennica starająca się o miano jeźdźca smoków. To właśnie ją poznajemy jako pierwszą. Dzień przed Dniem Powołania odnajduje na plaży imigranta z Inys i pomaga mu znaleźć schronienie pomimo kary śmierci. Jak się okazuje potem, ma on do wykonania ważną misję, gdyż budzą się smoczy potomkowie złego smoka zwanym Bezimiennym i przynoszą ze sobą widmo wojny.
Samantha Shannon na kartach swojej historii umieściła wiele wątków, lecz tym, który wybija się najbardziej jest odwrócona rola kobiety. Przykładem na to jest królowa Sabran, której cały ród skupiony jest na władzy kobiet, jako głów państwa. Zadaniem królowej jest wydanie na świat potomkini, która odziedziczy tron. Tane i Ead pokazują, że kobieta także potrafi walczyć i obydwie te bohaterki nie boją się stawiać czoła przeciwnościom losu oraz bronić innych w potrzebie.
To jest właśnie to, za co cenię tę historię. Pokazanie siły kobiet niezależnie od roli w społeczeństwie. Autorka napisała klasyczną epicką powieść fantasy idealnie wpasowującą się w dzisiejsze czasy i przekazującą ważne wartości, o których nie wolno zapominać.
Nie brakuje w niej także zwrotów akcji oraz wielu ciekawych postaci, które wnoszą coś wyjątkowego do powieści. Lektura obowiązkowa dla miłośników dobrej fantastyki i zwolenników praw równości.
MARTYNA CIRÓG IIICG
Jest to biografia Rafała i Grzegorza Collins pochodzących z Legnicy. Są to polscy przedsiębiorcy, prezenterzy telewizyjni, działacze społeczni oraz założyciele fundacji „Fundacja Braci Collins”. W książce poznajemy ich życiową historię. To właśnie w niej przedstawiono problemy z jakimi musieli się zmierzyć jako dzieci oraz w późniejszym etapie jako nastolatki. Swoją ciężką pracą i wspieraniem się nawzajem pokazali, że to z jakiej rodziny pochodzimy nie jest wyznacznikiem tego, jak nasze życie będzie wyglądać i jakimi będziemy ludźmi.
Biografia braci Collins podobała mi się w szczególności dlatego, że ukazali prawdę o sobie, nie ukrywając przykrych doświadczeń.
Uważam, że warto przeczytać tą książkę, gdyż daje ona dużo motywacji i siły do spełniania marzeń. Pokazuje, że nie wolno porzucać marzeń, należy do nich dążyć pomimo różnych przeciwności i częstego braku wiary w nas przez ludzi obecnych w naszym życiu.
Jest to książka oparta na faktach opowiadająca o życiu ratowników i ich psich towarzyszy. Opowiada ona o zadaniach, które stają przed ratownikami do wykonania np. poszukiwanie ciała mężczyzny, który utonął w jeziorze na oczach matki. Możemy też dowiedzieć się jak wygląda szkolenie psa na tropiciela oraz jaka jest więź pomiędzy ratownikiem a psim towarzyszem.
Książka podobała mi się szczególnie za to, że mogłam poznać jak wygląda taka praca. Na pozór wybranie psa i wyszkolenie wydaje się dość łatwe ale dzięki tej opowieści dowiedziałam się, że jest to bardzo skomplikowany proces.
Uważam, że warto przeczytać tą książkę bo nie wiemy w dzisiejszym świecie kiedy to pies tropiciel uratuje nam życie.
ANGELIKA KIERCZAK IIIAG
„Gdzie śpiewają raki” to książka, która opowiada o życiu młodej dziewczynki Kyi, wychowującej się samotnie na mokradłach. Pokazuje to jakie drogi obiera w życiu, jak dąży do sukcesu i stara się przetrwać samotnie, wśród natury. Historia opowiada o samokształceniu się, budowaniu na nowo zaufania do ludzi, przez których jest krzywdzona.
Książka podobała mi się, ponieważ przekazywała niezwykłe wartości, które kształcą czytelnika. Dodatkowo jest wzbogacona w niesamowicie, realne opisy natury, które ożywiają książkę. Również, obecny jest wątek kryminalny, który dodaje charakteru książce.
Uważam, że każdy powinien w swoim życiu znaleźć chwilę by przeczytać tą książkę. Wartości jakie ona niesie oraz jej współczesność w wielu momentach, moim zdaniem, opisuje teraźniejsze życie ludzkie.
Można powiedzieć, że tytuł książki zdradza jej fabułę, i po części tak jest. „Niewidzialne życie Addie LaRue” to książka która opowiada o bohaterce Adeline. Dziewczyna ucieka spod ołtarza i podpisuje pakt z diabłem. Addie dostaje szansę wiecznego życia od diabła, jednak to nie jest życie jakie chce. Bohaterka przez nikogo, nigdy nie zostanie zapamiętana, przez co nie może nawiązać żadnych znajomości i zostaje skazana na samotność. Jednakże pewnego dnia, 300 lat później, wszystko ulega nieprawdopodobnej zmianie.
Książka podobała mi się ponieważ, posiadała magiczny klimat. Historia była wciągająca i interesowała czytelnika, a styl pisania autorki jest bardzo przyjemny w odczycie. Czytając książkę mogłam znaleźć się w różnych miejscach, w różnym przedziale czasowym, a to było niesamowite.
Uważam, że warto przeczytać tą książkę ponieważ, może być ona fajnym sposobem na odskocznię od otaczającej nas rzeczywistości. Będzie również dobrym wyborem dla osób, które chcą rozpocząć swoją przygodę z książkami fantasy.
TATIANA KRAWCZYK IB
Głównym bohaterem książki jest nastolatek o imieniu Mickey, który po śmierci ojca i trafieniu matki na odwyk, przeprowadza się do nielubianego wujka. Pewnego dnia nowo poznana przez Mickeya dziewczyna, o imieniu Ashley, znika. Nie długo później główny bohater spotyka obok zrujnowanego domu staruszkę, która mówi mu, że jego ojciec nie umarł. Mickey zaczyna poszukiwania koleżanki i ojca.
W międzyczasie dołączają do niego koledzy z klasy – Emma i Arthur. Po bardzo długich poszukiwaniach odkrywają, że Ashley pracowała w klubie ze striptizem. Po długiej walce z właścicielem lokalu udaje się uratować koleżankę.
Książka podobała mi się ponieważ moim ulubionym gatunkiem książek są thrillery. Innym powodem dlaczego ta lektura jest jedną z moich ulubionych był fakt, że zdarzenia były nieprzewidywalne i akcja trzymała w napięciu. Nie ma w niej również typowych, nudnych i powtarzających się postaci. Przedstawione są różne typy osób o kompletnie niepodobnych do siebie charakterach.
Polecam tę książkę szczególnie osobom, które lubią czytadła zawierające tzw. ciężkie tematy i niespodziewane zaskakujące zwroty akcji. Lektura na pewno przypadnie do gustu wielbicielom historii, ponieważ jest w niej dużo nawiązań, szczególnie do II wojny światowej i obozów koncentracyjnych.
FILIP SZULIKOWSKI IB
Stephen Hawking, słynny fizyk i matematyk, napisał wiele książek w swoim życiu, były to książki mające przekazać nam w przystępny sposób działania wszechświata. Ostatnim dziełem jakie napisał Hawking przed śmiercią są „Krótkie Odpowiedzi na Wielkie Pytania”, spis przemyśleń i popartych naukowymi dowodami spekulacji na temat wszechświata, nieznanej przeszłości a także jeszcze bardziej tajemniczej przyszłości ludzkości
Autor nie boi się podejmować kontrowersyjnych pytań, takich jak „Czy istnieje Bóg?”, przy czym nie narzuca czytelnikowi własnych poglądów, zamiast tego rozważa wszystkie poruszone w książce kwestie z czysto naukowego, obiektywnego punktu widzenia. W „Krótkich Odpowiedziach…” skomplikowane informacje są przekazywane w bardzo jasny i zrozumiały dla czytelnika sposób; mimo, że w książce jest dużo obliczeń i trudnych do zrozumienia słów, Hawking bardzo dobrze przekazuje te informacje, i nawet osoba która z fizyką nie ma nic wspólnego spokojnie powinna zrozumieć tę książkę
Książka kończy się posłowiem napisanym przez córkę fizyka, opowiada o tym, jak na jego pogrzeb przyjechali ludzie z całego świata, obok siebie stali zwykli ludzie i celebryci, wszyscy znani naukowcy, każdy przyleciał by okazać szacunek największemu naukowcowi naszych czasów, Stephenowi Hawkingowi. Opowiada o tym, jak został pochowany między Izaakiem Newtonem i Charlesem Darwinem. Mówi o tym, jak szczęśliwa jest, że Hawking zdążył spisać swoje największe przemyślenia przed śmiercią.
Według mnie „Krótkie Odpowiedzi na Wielkie Pytania” są wspaniałą lekturą, książka naprawdę otwiera oczy i wprowadza czytelnika w zadumę na wiele tygodni. Książka jest napisana z pomysłem, i aż trudno sobie wyobrazić ile wysiłku Hawking, sparaliżowany całkowicie człowiek, włożył w napisanie tego tomu. Polecam „Krótkie Odpowiedzi…” każdemu, zwłaszcza entuzjastą fizyki i astronomii, a także filozofii. Książka bardzo dużo wnosi do życia, a jej czytanie to czysta przyjemność. Serdecznie ją polecam.