Wymiana międzynarodowa
Wymiana uczniowska 2011 r. 26 listopada 2011

W dniach 11.09. 17.09. 2011r odbyła się kolejna wymiana z naszą szkołą partnerską w Niemczech. Tym razem była to szczególna wymiana, ponieważ obchodziliśmy już 10 rocznicę naszej współpracy z Mannlich Realschule w Zweibrücken.

W wymianie wzięło udział 10 uczniów naszej szkoły: Ewelina Bujak, Weronika Dudzic, Artur Mucha, Kaja Bzdeń, Michał Małek, Klaudia Miłek, Justyna Bodnar, Katarzyna Wójcik, Krzysztof Nowobilski,Joanna Milik z nauczycielką języka niemieckiego i od początku organizatorką wymiany Jolantą Wiktorko. Oprócz realizacji programu, wraz z kolegami i nauczycielami niemieckimi zwiedzaliśmy przepiękną okolicę, najstarsze miasto niemieckie Trewir założone przez Rzymian, w którym znajduje się jedna z największych relikwii chrześcijańskich Suknia Chrystusa, fabrykę butów firmy Josef Seibel w Hausenstein, malowniczo położony zamek cesarski Trifels, w którym więziony był Ryszard Lwie Serce oraz Spiż, z katedrą, w której spoczywają królowie i cesarze niemieccy, m.in. z dynastii habsburskiej.

Niezwykłą atrakcją była wycieczka do muzeum, w którym mogliśmy zwiedzać rekonstrukcję miasta rzymskiego, znajdującego się w okolicach Zweibrücken, z jego domami, ulicami, łaźniami, podziwiać zachowane rzeźby rzymskie, malowidła i inne eksponaty.

W przyszłym roku czekamy na wizytę naszych kolegów z Niemiec.

[...foto...]

Trójstronna wymiana uczniowska 2010r ( 21 maja - 31 maja 2010r.) POLSKA -NIEMCY - SŁOWACJA 26 czerwca 2010

W dnia 21.05.- 31.05.2010r. odbyła się trójstronna wymiana uczniowska : polsko- niemiecko- słowacka. 21 maja uczniowie niemieccy wraz z opiekunami przyjechali do Świdnicy i przez jeden dzień gościli u naszych uczniów. W sobotę 22 maja pojechaliśmy na 2 dni do Krakowa. Zwiedzaliśmy miasto z przewodnikami, Wawel i Wieliczkę, mieszkaliśmy w Hotelu "Saski" w centrum Krakowa.

Jedną z ciekawszych wycieczek był wyjazd do Wrocławia oraz wspólne popołudnie i wieczór na Rynku Wrocławskim.

W poniedziałek 24 maja pojechaliśmy na Słowację do zaprzyjaźnionej szkoły: Obchodna akademia w Banskiej Bystricy. Tam zakwaterowani byliśmy u rodzin. Codziennie serwowano nam nowe atrakcje, a w dniach 26.05 - 28.05. 2010r. przebywaliśmy w ośrodku rekreacyjno- wypoczynkowym "Jahodna" na Słowacji Wschodniej, skąd wyjeżdżaliśmy na wycieczki po tym niezwykłym regionie. Zwiedziliśmy Koszyce, Lewoczę, Spissky Hrad i Zehrę, w Kesmarok drewniany kościół podobny do naszego Kościoła Pokoju w Świdnicy, w Presowie - synagogę ortodoksyjną. Poza tym w Banskiej Stiawnicy zwiedzaliśmy kopalnię złota i srebra. Dwa ostatnie dni były najbardziej interesujące, ponieważ po wędrówce ze Starych Hor przez Spanią Dolinę dotarliśmy do cudownego miejsca, gdzie znajdował się ośrodek SPA. Poczęstowano nas ciepłym posiłkiem - gulaszem i potrawami z grilla, a na drugi dzień zaproszono do skorzystania ze SPA - sauny, basenu i jacuzzi, a później kręgielni. Do Świdnicy wróciliśmy 31.05. 2010r. późnym popołudniem. Dla wszystkich nas były to cudowne dni spędzone z naszymi niemieckimi i słowackimi uczniami i nauczycielami.

[...foto...] Jolanta Wiktorko i Dorota Michałowska

WYMIANA SZKOLNA 9 czerwca 2009

W dniach 11.05. - 15.05. 2009r. odbyła się kolejna wymiana międzynarodowa ze szkołą partnerską Mannlich Realschule w Zweibrücken. Jak zwykle spotkanie było bardzo udane, udział w nim wzięło po obu stronach ok. 50 osób. Uczniowie niemieccy mieszkali u naszych koleżanek i kolegów, wspólnie jeździliśmy na wycieczki po Dolnym Śląsku i wspólnie bawiliśmy się popołudniami na dyskotece, na ognisku lub w pubie.

Jedną z ciekawszych wycieczek był wyjazd do Wrocławia oraz wspólne popołudnie i wieczór na Rynku Wrocławskim.

Podczas wymiany nawiązały się prawdziwe przyjaźnie i bardzo dobre znajomości. Kilkoro uczniów niemieckich zaplanowało wraz z polskimi uczniami wspólne dwutygodniowe wakacje w Polsce.

Kolejne spotkanie uczniów i nauczycieli naszych szkół partnerskich odbędzie się w czerwcu 2010 roku. Już nie możemy się doczekać !

Orgnizatorkami wymiany były Panie Jolanta Wiktorko i Dorota Michałowska

Szczególne podziękowania należą się Rodzicom naszych uczniów, którzy wspaniale opiekowali się "swoimi niemieckimi dziećmi" oraz Fundacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży z siedzibą w Warszawie, która wsparła nas finansowo.

[...foto...] Jolanta Wiktorko i Dorota Michałowska

Polsko – niemiecka wymiana młodzieży z III LO 15 października 2008
W tym roku szkolnym, na początku września, odbyła się kolejna wymiana młodzieży naszej szkoły ze szkołą partnerską Mannlich - Realschule w Zweibrücken.
Wcześniej, w maju 2008r. mieliśmy okazję poznać niektórych z nich podczas ich wizyty w Polsce i wspólnych wycieczek do Karpacza, Dusznik czy na Śnieżkę.
W dniach 07.09. - 15.09. 2008r. grupa młodzieży naszej szkoły przebywała w Niemczech. Jak zwykle mieliśmy okazję poznać nowych kolegów, a przede wszystkim obejrzeć nowy budynek szkoły, który zrobił na wszystkich olbrzymie wrażenie, zwłaszcza że należy do najnowocześniejszych w Niemczech.

Dopisywała pogoda i wspaniałe humory, a zwiedzanie Niemiec - Trewiru, najstarszego miasta Niemiec założonego przez Rzymian, Metz - miasta we Francji o bogatych francusko-niemieckich tradycjach, Annweiler z fabryką butów "Josef Seibel" i Spayer - z katedrą i grobami królów i cesarzy niemieckich pozostawiły niezapomniane wrażenia.
Na zawsze pozostanie w pamięci także wspólny czas spędzony z rodzinami niemieckimi, u których w tym czasie mieszkaliśmy. Z niecierpliwością czekamy na rewizytę naszych niemieckich kolegów w maju 2009r.
Szczególne podziękowanie składam Pani Dorocie Michałowskiej, bez której nasza tegoroczna wymiana nie mogłaby się odbyć.
Organizatorka wymiany Jolanta Wiktorko.

Polsko – niemiecka wymiana młodzieży z III LO 7 marca 2006
Polsko – niemiecka wymiana młodzieży z III LO i Realschule w Zweibrücken Nadrenia Palatynat) na stałe wpisała się już w klimat szkoły. W maju 2006r. przyjedzie do Świdnicy kolejna grupa młodych ludzi z Niemiec, my pojedziemy z następna wizytą w przyszłym roku szkolnym.Korzyści wynikające z wymiany:
  • korzyści kulturowe, a więc możliwość zapoznania się z kulturą innych krajów;
  • uczniowie mieszkają w domach uczniów; popołudniami spotkania prywatne, w dzień wspólne spędzanie czasu na wycieczkach, wędrówkach lub zajęciach;
  • okazja do obserwowania i uczestnictwa w zajęciach dydaktycznych w obu naszych szkołach;
  • wycieczki, wycieczki i jeszcze raz wycieczki: do najstarszego miasta Niemiec Trewiru, Strassburg – Parlament Europejski, Francja, Luxemburg! Tego nie oferuje żadna wymiana uczniowska!
  • nawiązanie bardzo dobrych kontaktów, u niektórych przerodziło się to nawet w wielką przyjaźń;
  • szkolenie języka: ciągłe rozmowy w językach obcych - niemieckim i angielskim;
  • wycieczki w Polsce do miejsc Pamięci Narodowej, np. do obozu koncentracyjnego Auschwitz czy Krzyżowej zostały zaplanowane wraz z programem nauczania historii; wycieczki po Nadrenii – Palatynacie, np. do najstarszego miasta Niemiec Trewiru (Trier),
Wymiany uczniów będą realizowane sukcesywnie i będą związane z konkretnymi programami edukacyjnymi w oparciu o wytyczne programów edukacyjnych Unii Europejskiej, jak Sokrates czy Comenius.