Warszawa oczami młodych

Jesteśmy już po wspaniałej, 3-dniowej wycieczce do Warszawy, która odbyła się w ramach projektu „Międzypowiatowa droga do edukacyjnego sukcesu” Fundacji Krzyżowa. Wielka szkoda, że tak szybko minęła, ale pod każdym względem zaspokoiła nasze podróżnicze, edukacyjne i kulturalne oczekiwania.
Zaczęliśmy od spojrzenia na Warszawę „z góry”, czyli z tarasu Pałacu Kultury i Nauki, co uświadomiło nam, że ten komunistyczny kolos, który według pewnego scenariusza miał być wyburzony, stanowi symbol stolicy i pozwala dostrzec ogrom Warszawy.
Muzeum Powstania Warszawskiego zrobiło wrażenie solidnie przygotowanej lekcji historii, tym bardziej że niedawno zapoznawaliśmy się z literaturą II wojny światowej – Baczyńskim, Borowskim, Hanną Krall. Muzeum Życia w PRL faktycznie okazało się niejako opowieścią naszych rodziców i dziadków o czasach komunistycznej Polski – reżimie, kartkach na mięso i inne towary, brakach w sklepach czegokolwiek, a jednocześnie kolejkach, gdy towar „rzucono”. To tutaj również ze zdziwieniem słuchaliśmy o wyprawie czteroosobowej rodziny maluchem nad morze oraz wodzie z sokiem malinowym z saturatora, którą wszyscy wypijali „z jednej szklanki”. W Muzeum Żydów Polskich Polin zostaliśmy zabrani w podróż po historii tego narodu – od czasów biblijnych aż do współczesności. Ekspozycje poświęcone Holokaustowi ponownie przypomniały nam o przeczytanych niedawno tekstach, jak np. „Medaliony”.
Urzekł nas także rejs po Wiśle w kameralnym klimacie małego stateczku i łódki w typie gondoli. Podziwialiśmy po drodze widoki przy brzegu, pięknie przygotowane plaże, mijane mosty, a nawet nieznane wcześniej gatunki ptaków. Jesteśmy pod wrażeniem tego, jak ta nasza „niebieska wstążeczka” jest ciekawa i ile daje możliwości.
Nie zabrakło wreszcie rozrywki teatralnej, czyli komedii GENIALNY POMYSŁ w teatrze Capitol, w której główną rolę zagrała znana ze szklanego ekranu Basia Kurdej-Szatan.
Do tego wszystkiego dopisały nam pogoda i nastroje, a komfortowy hotel dopełnił całości. Chętnie odwiedzilibyśmy Warszawę powtórnie❤️👍
Klasa III D – menedżersko-językowa
P. S. Jestem bardzo dumna z mojej klasy, która w każdym momencie wycieczki zachowała się właściwie i kulturalnie. Zero konfliktów, super integracja i wzajemna życzliwość – do rówieśników i do nas, czyli kadry. I dziękuję Magdzie Lasockiej za przemiłe towarzystwo.
Wychowawczyni, Agnieszka Polak